Тема. Зимонько – снігурочко, наша білогрудочко… «Зима йде» О. Копиленко, «Казкові шати» В. Скомаровський
Мета. Познайомити з темою, вчитивизначати тематику творів за назвою теми, вчитичитатипрозові і віршовані твори, розвивати навички свідомого, виразного, правильного читання, виробляти вмінняпередавати голосом настрій твору збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи, прищеплювати бажання милуватися нею.
Обладнання: Мультимедійна презентація, картки, таблиці складів.
Хід уроку
І. Організаціякласу.
-Посміхніться один одному і з гарним настроєм почнемо наш урок.
-Сьогодні у нас не звичайний урок.До нас завітала сніжинка,яка принесла нам завдання.( слайд 2)
Перше завдання сніжинки
-Робота над чистомовкою
ІІ. Мовнарозминка.
1.Робота над чистомовкою (слайд 3)
-читаннявчителем
-Прочитайте чистомовку чітковимовляючикожен звук.Читання рядами.
Перший ряд читає першу частину,другий і третій другу частинку.
Ець-ець-ець— вдарив перший морозець.
Ок-ок-ок — тихо падаєсніжок.
Ір-ір-ір— дітивибігли у двір.
Му-му- му — весело зустрінем зиму.
-Відкрийте склади починаємо читати.
-Читаємо по рядку.
2.Розчитування за таблиць зі складами
3.Робота з прислів’ям (слайд 4 )
Гр….нь рік к…чає, а зи… по……
_Але для початку прослухайте вірш який підготувала
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми і мети уроку.
-Наступна завдання сніжинки.
_Прослухайте вірш.
Білий день даруєбілу ласку
І розповідає білу казку,
В розкішнихбілих платтях балерини —
Молоденькі сосни та ялини.
Під ногами — білепокривало,
Небо й те молочно-сивим стало.
(Вправа « Асоціації»)
-Чудово, ви справились із цим завданням.
Розповідь учителя.
Зима подобається більшій частині людей. Їй присвячували свої твори художники.
-Давайте переглянимо ці картини
Перегляд репродукцій картин ІванаШишкіна «Зима», ІсаакаЛевітана «Село взимку») ( слайд 7).
-Що привернуло Вашу увагу?Що яскраве?
Композитористворювалимузичні твори, прославляючи зиму. (Слуханняуривку з фортепіаннихп’єс П.І.Чайковського «Пори року»).(слайд 8)
-Який настрій передає композитор ?
А на сьогоднішньомууроці ми познайомимося з літературнимитворами про цючудову пору року. Дізнаємосячим вона сподобаласьписьменникам і поетам.
ІV. Опрацюваннятворів.
-Третє завдання сніжинки
-Ми прослухали музичні твір,алеє ще письменники які захоплювались зимою один з них це О.Копиленко
1.Робота над оповіданням «Зима йде» О. Копиленко.
-_Цікаву інформацію про автора підготував нам_____
Біографія Олександра Копиленка, портрет.Зачитує учень ( слайд 9)
Народився 1 серпня 1900 року в містіКостянтиноград у сім’їзалізничникаПолтавськоїгубернії. На початку 20 ст.закінчивбіологічний факультет ХарківськогоінститутуОлександр Копиленко видавзбіркуоповідань для дітей «В лісі», у якійбулицікавіспостереження за природою, життямптахів та звірів..
-Яку збірку видав О.Копиленко ?
-Що цікавого було в цій збірці?
2.Олександр Копиленко написав чудовий твір про зиму.Прочитайте його назву. (Зима йде).
-Відкрийте підручники і підготуємось до прослуховування оповідання.
1.Читання вчителем.
- Поставтє пальчика і слідкуйте.
2.Словникова робота ( слайд 10 )
_-Для вас можуть бути не зрозумілі слова
_Прочитаємо разом.
прозора,могутній,засипаючи)
_Прочитаємо разом
-А зараз починаємо читати з першого ряду ланцюжком по реченню.
3.Читанняучнямиоповідання « ланцюжком»
4. Робота над змістом з елементамивибірковогочитання (слайд 13)
І група – Знайдіть і прочитайте опис дуба.
ІІ група – Знайдіть вітер.
ІІІ група – Знайдіть опис першої сніжинки.
Фізкультхвилинка
Білийсніг, білийсніг
Замітастежинки, (Коловірухи руками.)
Цілий день, цілий день.
Падаютьсніжинки, (Нахилитулуба вперед.)
Вітерець-жартівник
Віхолуздіймає, (Повороти навколо себе.)
А мороз-чарівник
З діточкамиграє. (Підстрибування.)
-Для початку виконаєм словникову роботу
а) Словникова робота. (слайд 16)
-Читання разом
Шати плетиво в’яз зіткала
Сиве зіткала нашвидку навкруги
Шати — багатийодяг, убрання.
В’яз- листяне дерево з нерівнобокими листками та міцною деревиною.
Плетиво- що-небудьсплетене, переплетене.
б)Читання вчителем.
_Приготуйтесь до прослуховування вірша.
_Дайте відповідь на запитання.Чому вірш має назву казкові шати?
- Прочитайте самостійно.
в) Самостійнечитанняучнями.
-Назвіть дерева, які запорошила зима.
г)Читання хором.Повільно
д)Робота над змістом з елементамивибірковогочитання
е) Гра «Будь уважним» (слайд 17)
Робота в парах.У вас на столі є листочки,ваше завдання в парах знайти риму до свого слова.Знайдітьрими до слова
є) Виразнечитаннявірша. Гра «Кращийактор»
ж) Гра «Здогадайся». (слайд 18)
…в повітрімерехтить.
На ялинку… летить.
Сипле…, немов з мішка, —
З хати нас не випуска.
ІV. Підсумок уроку. Рефлексія.