Мета уроку. Продовжити ознайомлення учнів з літературною казкою.
Вчити орієнтуватися в тексті твору, самостійно визначати дійових осіб. Розвивати усне мовлення, вміння визначати головну думку твору. Збагачувати словник учнів. Виховувати прагнення творити добро.
Урок літературного читання .3 клас
Тема. Вступ до розділу «Літературні казки й п’єса – казка». Валентин Бичко «Казка- вигадка». Анатолій Дімаров «Для чого людині серце».
Мета. Продовжити ознайомлення учнів з літературною казкою.
Вчити орієнтуватися в тексті твору, самостійно визначати дійових осіб. Розвивати усне мовлення, вміння визначати головну думку твору. Збагачувати словник учнів. Виховувати прагнення творити добро.
Обладнання: підручник «Літературне читання. 3 клас», автор О. Я. Савченко (2013р.). На дошці записані слова, речення, вислови; велике серце із записаною на ньому темою уроку; маленькі сердечка, вирізані із кольорового паперу (для оцінювання учнів); картки для роботи в групі, парі, мікрофон, тести; проектор; презентація, виставка книжок .
Методи, форми, прийоми роботи: метод «Мікрофон», «Асоціативний кущ», «Мозковий штурм» , читання з передбаченням, вправа «Письмо в малюнках», індивідуальна робота, робота в парах, групах.
Тип уроку. Урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав
Тож і ви часу не гайте,
Працювати починайте.
Інтерактивна гра «Якщо…»
- Щоб налаштуватися на роботу й мати гарний настрій пропоную вам таку вправу.
- Якщо ви хочете бути добрими і розумними, погладьте себе і сусіда по голівці.
- Якщо ви хочете допомагати одне одному, простягніть руку товаришеві.
- Якщо ви хочете бути працелюбними, підніміть рученята в гору.
- Якщо ви хочете бути дружними, візьміть одне одного за ручки.
- Якщо вихочете бути веселими, здоровими, поплещіть у долоньки.
- МОЛОДЦІ!
Діти , а тепер скажіть яким має бути наш урок.
Урок має бути: |
Ми будемо: |
|
|
|
|
|
|
|
|
Отже, якщо ви будете такими, ми разом проведемо цікавий, творчий, продуктивний урок.
ІІ. Вправи на вдосконалення навички читання.
1. Дихальна гімнастика
●задути свічку;
● здути пушинку;
● погудіти, наче пароплав;
● зобразити свист вітру;
● зробити язичком рухи маляра, що фарбує стіну;
● продзижчати, наче жук;
● зобразити шум лісу;
● зобразити шум мотору, що працює.
2. Робота над скоромовкою
Летів горобчик, сів на стовпчик,
Прибіг хлопчик, утік горобчик.
- Прочитайте скоромовку повільно пошепки. Про що вона?
Гра «Дощик, дощ, злива»
- А зараз ми пограємо в гру «Дощик, дощ, злива». Я промовлятиму ці слова, а ви читатимете скоромовку відповідним голосом.
«Дощик» - напівголосне хорове читання (пошепки);
«дощ» - голосно, швидко;
«злива» - голосно, скоромовкою;
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
наша скринька чарівна, що закріплює знання.
- Діти, а якщо скринька чарівна, то і відкриється вона не просто так. Щоб розкрити чарівний замок треба виконати завдання скриньки.
Увага! Аналізуємо завдання чарівної скриньки.
1.«Що належить до усної народної творчості?», (Народні казки, загадки, прислів’я, пісні). 2. Що ви скажете, про саме визначення «Усна народна творчість»? (складена творчість народом і передавалася з вуст в уста). 3. «Чарівні казки» (герої мають надзвичайну силу, а за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення). 4. «Українські народні казки» («Кирило Кожум’яка», «Кривенька качечка»). 5. «Народні пісні» («Два півники», «Грицю, Грицю», «Пісенька житнього віночка»). 6. Розкажіть декілька прислів’їв.
- Ось скринька і відчинилася. Давайте подивимося які таємниці вона приховує.
ІV.Повідомлення теми та мети уроку.
Звучить музика «В гостях у казки».Вчитель читає вірш Валентина Бичко «Казка – вигадка...»
- Подивіться, будь ласка, на виставку книг. Це все літературні казки. Їх і багато інших книжок ви можете прочитати в нашій шкільній бібліотеці.
І сьогодні на уроці ми познайомимося з літературною казкою, яку написав Анатолій Дімаров.
Девіз уроку. Раз добром налите серце – ввік не прохолоне.
- Ми дізнаємось для чого людині серце, яка різниця між людьми із щирим серцем і безсердечними, на які вчинки здатні такі люди, які риси характеру їм притаманні, будемо аналізувати їх на прикладах із твору.
- Діти, але чарівна скринька розкрила нам не всі свої таємниці. Подивіться, що я в ній ще знайшла. Це ж лист. Давайте прочитаємо його.
Шановні друзі! Запрошую Вас в гості до
чарівного лісу, у мою казкову пригоду.
З повагою Дерев`яний чоловічок.
Вчитель дістає зі скриньки Дерев’яного чоловічка.
- Діти ось до таких чоловічків ми потрапимо сьогодні в гості.
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Все життя воно в нас б’ється.
Бува радіє, бува сміється,
Інколи плаче, часом сумує,
Світить, як сонце і всіх нас дивує.
Здогадалися вже, що це?
Це людське гаряче (серце)
Серце - це орган тіла людини. Воно завбільшки, як стиснутий кулачок. Серце – це мотор людини. Воно забезпечує кровообіг. У дорослої людини серце робить 72 удари за хвилину. Воно за хвилину може перекачати від 5 до 30 літрів крові. За день людське серце виробляє таку кількість електричної енергії, що її вистачило б машині, щоб проїхати 32 кілометри. Воно може битися, якщо навіть відокремити його від тіла, до тих пір, поки буде отримувати необхідну кількість кисню.
3.Складання «Асоціативного куща»
- Складіть асоціативний ряд до слова «серце» (душа, доброта, любов, закохані , життя).
-Ви помітили, мабуть, що у завданнях, які ви виконували, часто звучало слово «серце». І це не випадково, адже сьогодні на уроці ми будемо працювати над казкою Анатолія Дімарова «Для чого людині серце». (Відкрити тему)
4. Розповідь про письменника
Дімаров Анатолій Андрійович народився 5 травня 1922р. в м. Миргороді на Полтавщині в учительській сім’ї.
Страшні роки голодомору Анатолій Андрійович пам’ятає ще хлопчиком. Після закінчення середньої школи юнаком був мобілізований до армії. Учасник війни, нагороджений орденами і медалями. Анатолій Дімаров написав кілька захоплюючих книжок для дітей : « Блакитна дитина», «На коні і під конем», «Про хлопчика,який не хотів їсти», « Для чого людині серце», «Друга планета», «Тирлик».
5. Робота за підручником. Розгорніть підручник на сторінці 62.
*Робота над заголовком.
- Прочитайте назву казки. Доведіть, що вона літературна.
- На що схожий заголовок? (На питання)
- Спробуйте відповісти на це запитання? Для чого людині серце (метод Мікрофон»)
6. Читання казки вчителем.
-Діти в казці зустрінуться слова, значення яких можливо вам не знайоме.
7. Словникова робота.
найлютіший назбиралося крижане
ненавидіти вагаючись жевріючі
переборола одноплемінників дошкулити
*Читання колонок слів швидко і правильно. (Разом з вчителем)
*Пояснення значень слів, звертаючи увагу не тільки на тлумачення, але й на наголос у цих словах:
Вагаючись – виявляти нерішучість у чомусь.
Крижане – зроблене з криги, льоду.
Жевріючи – ті, які горять без полум’я, тліють.
Дошкулити – не давати спокою, заважати.
Ринутися – швидко рухатися.
У розпачі – стан сильного душевного болю, безвихідність.
Фізкультхвилинка (Відео)
8. Читання казки комбіновано (вчитель - учні)
І частина. (читає вчитель, перегляд мультфільму)
-За мотивами казки Анатолія Дімарова «Для чого людині серце» Київнаукфільм створив мультфільм. Зараз ми переглянемо уривок з нього. (Відео мультфільма 1хв 12с)
- З якими персонажами ви зустрілися?
- Чому дерев’яні чоловічки не знали почуттів?
- Як ви думаєте, що буде далі?
ІІ частина. (читають діти вголос)
Читають ті учні, на парту яких впаде сніжинка.
- Що могло трапитися з чоловічком, який отримав добре серце?
ІІІ частина. (читають діти пошепки)
- Назвіть дійових осіб казки.
VІ .Осмислення, узагальнення і систематизація нових знань
Робота над змістом казки
1. Бесіда за змістом.
«Мозковий штурм» (Евристична бесіда)
- Що їх здивувало у цій звичайній дівчинці?
- Які запитання ставили дівчинці дерев’яні чоловічки?
- Як дівчинка пояснила чоловічкові, що таке серце?
- До кого вона порадила звернутися?
- Знайдіть, яким було зле серце?
- А серце байдужої людини?
- Чому воно зовсім не зносилося?
- Яким було серце, яке дбало тільки про себе?
- А доброї людини?
- Як змінилося життя дерев’яного чоловічка, коли лікар вклав
йому серце доброї людини?
- Кого знайшли дерев’яні чоловічки взимку у лісі?
- Що могло статися з хлопчиком?
- Що сталося із серцем чоловічка від
розпачу?
- Як вдалося врятувати хлопчика?
- Що залишилося від дерев’яного хлопчика з добрим
серцем?
Підсумок вправи:
- Як ви розумієте останнє слово героя казки? – Відповіді учнів
2. Мовно – логічне завдання. Робота в групах.
І група - розглянь малюнок на ст. 63 і доберіть заголовок до малюнка, прочитайте в особах;
ІІ група - розглянь малюнок на ст.65, доберітьуривок до ілюстрації, прочитайте ;
ІІІ група – визначте риси характеру чоловічка з добрим серцем.
IV група - Перед вами план казки. Прочитайте його. Чи все там правильно?
Біля кожного пункту плану поставте його правильний порядковий номер.
План
Життя чоловічка з серцем. ( 5 )
Незвичайна гостя. ( 2 )
Полум’яне серце зігріває хлопчика. ( 6 )
Плем’я дерев’яних чоловічків. ( 1 )
Лікар, що міняє серця. ( 3 )
Нелегкий вибір. ( 4 )
5. Визначення основної думки казки. Робота в парах.
- З’єднайте частини прислів’їв. Виберіть те, яке висловлює головну думку казки.
Раз добром налите серце а серце не камінь.
З перцем чи не з перцем аби з добрим серцем.
Кров не вода ввік не прохолоне.
Добре серце багатство людської душі.
Гостре словечко а в матері серце.
Дай серцю волю коле сердечко.
У дитини заболить пальчик заведе в неволю.
VII. Підсумок уроку
- На початку уроку ви говорили що ви очікуєте від уроку, чи справдилися ваші очікування?
- Сподобався вам урок?
-Що ж нового ви дізналися на уроці? Що найбільше сподобалось на уроці?
Вправа «Письмо в малюнках»
VIII. Оцінювання учнів
IХ. Домашнє завдання
1. Виразно читати, переказувати уривок, який найбільше сподобався.
2. Виконати тестове завдання
Тести
1) Плем’я дерев’яних чоловічків жило:
а ) в лісі;
б ) в печері;
в ) в місті.
2) Що здивувало чоловічків в дівчинці?
а) одяг дівчинки;
б) сльози дівчинки;
в) колір волосся дівчинки.
3) Чому плакала дівчинка?
а) бо її образили дерев’яні чоловічки;
б) бо вона загубила свою іграшку.
в) бо вона заблукала в лісі;
4) Чому дівчинка і дерев’яний чоловічок пішли до лікаря?
а) щоб попросити ліки;
б) щоб попросити серце;
в) щоб перевірити стан здоров’я;
5) Яке серце обрав собі чоловічок?
а) серце байдужої людини;
б) серце злої людини;
в) серце доброї людини.
6) Чому чоловічок згорів?
а) бо потрапив у пожежу;
б) бо теплом свого палаючого серця він зігрів хлопчика;
в) бо у нього піднялась температура.
3. За бажанням намалювати серця різних людей (веселих, сумних, плаксивих, тощо).
Спасибі всім, хто працював:
Актором був,
Вірші читав,
Хто нам у всьому помагав,
Та тим, хто в гості завітав.