Буду я природі другом. Дмитро Павличко "Птиця“

Про матеріал

Вчити дітей описувати весняну природу, правильно і влучно висловлювати свої думки, удосконалювати уміння інтонувати вірші відповідно до зображених почуттів,розширитиіпоглибитизнання дітейпро птахів.

Розвиватимислення, уяву, фантазію, діалогічне і монологічне мовлення, навички читання.

Виховувати любовдоприроди, бережливеставлення до її багатства.

Перегляд файлу

Тема. Буду я природі другом.

          Дмитро  Павличко  "Птиця“

Мета. Вчити дітей описувати весняну природу, правильно і влучно висловлювати свої думки, удосконалювати уміння інтонувати вірші відповідно до зображених почуттів,  розширити  і  поглибити  знання дітей   про птахів. 

 Розвивати   мислення, уяву, фантазію, діалогічне і монологічне мовлення, навички читання.

Виховувати любов  до  природи, бережливе  ставлення до її багатства.

Обладнання: діапроектор, інтерактивна дошка, картки з прислів’ями, мікрофон, вправа «Сенкан»,  ілюстрації.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань з використанням інтерактивних технологій.


Хід уроку

І. Організаційний момент.

  - Доброго дня! День сьогодні теплий, щедрий на гостей. Усміхніться, хай гарний настрій допоможе нам на уроці.

                         Добрий день!

                         У добрий час, радо ми вітаєм вас.

                         Здоров′я, щастя, радості вам бажаємо.

                         Урок читання розпочинаємо.

 

- Налаштуємося на урок і промовимо вислови аутотренінгу.

 

                         Хлопчики:  Я – учень.

                         Дівчатка: Я учениця.

                          Я ходжу до школи.

                          Мене вчать учитися.

                          Я все розумію, я хочу все знати.

 

  2.  Вправа „ Мікрофон “.

- Подумайте і скажіть, яким має бути наш урок.

(Цікавим, навчальним, трохи казковим, веселим, світлим, загадковим і т.д.)

- А ви на уроці якими повинні бути?

(Уважними, зібраними, активними, вправними, наполегливими.)

- Отже, якщо ви будете такими, то в нас буде цікавий, творчий, продуктивний урок.

 

- Працювати ми будемо під гаслом, щоб прочитати його треба скласти з розсипаних слів.

 

рідної      розуміти      красу      серцем       природи       вчусь

„ Красу рідної природи розуміти серцем вчусь“.

 

ІІ. Вправи на розширення кута зору.

                                             зи  ма

                                          сер      це

                                     крив           да

                                      сво               бода

                                    доб                   рота

 

ІІІ. Створення емоційного фону уроку.

1. Загадка.

                         Де вона проходить,

                         Там травиця сходить.

                         Квіти розцвітають,

                         Солов’ї співають.                     ( Весна ).


2.     «Інтонаційний етюд».
-         Пофантазуйте і спробуйте засобами виразності передати почуття лісових мешканців, промовляючи лише одне слово – весна.
Сонячний промінець заглянув в барліг до ведмедя, і той запитав здивовано: - Весна?
  Зачувши це, дятел спокійно і впевнено сказав: - Весна.
- Ой – ой – ой!.. – прошепотів зайчик занепокоєно: - Весна. Треба швиденько міняти кожушок.
А синичка радісно проспівала: - Весна!
 Підсніжник посміхнувся сонечку і ніжно протягнув: - Весна

 

- А чи доречно нам говорити про весну?

- Обгрунтуйте свої міркування.

( Дні стали довшими, а ночі коротші, цвірінькають веселіше горобчики, сонце частіше з’являється на небі, посилає тепло проміння, вітер не такий вже холодний, за календарем завтра – весняний місяць березень. )

 

4. Дихальні вправи

- Як дме весняний вітерець?

(Діти імітують, видихаючи повітря через рот.)

- Як пахнуть перші весняні квіти?

(Діти вдихають повітря через ніс.)

- Як гудуть бджілки, вилетівши з вулика?

(Діти гудуть як бджілки.)

 

ІV. Актуалізація навчальної діяльності.

       Перегляд відеоролика.
-Завдання ви виконали на совість, розминочку зробили, тепер сядемо зручніше і переглянемо новини та дізнаємося, чим сьогоднішній день відзначився в історії.


  Ви дивитесь новини. Сьогодні п’ятниця, 28 лютого. Останній день зими. Завтра у свої права вступить весна. В студії працює Войтюк Валентина. Вітаю вас. Чим запам’ятався це день в історії?   Важлива подія – Тартаківська школа  приймає гостей – вчителів Тартаківського освітнього округу. Вибачте, ми змушені перерватися на екстрене повідомлення.


     Зараз до вашої уваги пряме включення з Тартаківської школи, де учні 3  класу не залишаються байдужими до проблем Землі. Вони закликають бути природі другом. І запрошують до себе в гості Весну. Пряме включення.
 

 V. Мотивація навчальної діяльності учнів.

 

Оскільки завтра 1 березня то ж давайте закличемо Весну.

З а к л и ч к а

               Прилинь, прилинь, чаронько, весна красная,

               Як легенька хмаронька в небі ясная.

 

До класу входить Весна, в руках тримає лист, який передала Земля.

               Прислала нам Земля відео листа

               О! Чим стурбована вона?

               Швиденько лист ми прочитаєм,

               Про що вона у нас питає?

               Що хоче нам вона розповісти?

               І чим ми зможем їй допомогти?

2. Продовження перегляду відеоролика.

Щойно ми отримали листа від матінки-природи з терміновим зверненням до всіх людей планети. Дозвольте зачитати його.


Мої звертання до людей,
Дорослих і малих дітей,
Погляньте, де ми живемо,
Що на Землі ми творимо.
Чом плаче матінка – природа?
Куди зникає її врода?
Чом ріки наші обміліли?
А квіти наші де поділись?
Будуєм все, руйнуєм за що?
Цього й самі не знаєм ми.
Невже такі ми всі ледачі.
Ніщо не здатні зберегти?
Нехай політик і учений
Школяр і навіть немовля
Билинку кожну зберігає,
Щоб цвітом вкрилася земля.



Й справді, наша планета в небезпеці!

     Який сумний лист.

- Чи можемо ми заспокоїти свою Землю?

- Давайте складемо речення, яке і буде   назвою нашого уроку.

 

Будуяприродідругом

 

- Чим ми можемо допомогти?

- Це проблемне питання уроку. Усі відповіді ми напишемо у кінці уроку і помістимо у нашій

„Книзі рішень“.

 

 

3. Мовна розминка.

Речення: „Буду я природі другом“

 - прочитати байдуже;

- прочитати здивовано;

- прочитати з почуттям відповідальності.

- Яке речення за інтонацією вам більше сподобалось? (Повторне читання).

Читання речення, змінюючи наголос на кожне слово.

 

4. Бесіда про охорону природи.
- Отже, тема нашого уроку – «Буду я природі другом!»

- Подумаймо разом: чи завдамо ми шкоди природі, якщо, збираючи горіхи, зламаємо кілька гілочок, просто так зірвемо 2-3 гарненьких квіточки, піймаємо одного-єдиного красивого метелика?
-Так, природі буде гірше! Кожна зламана гілка, кожна зірвана квітка, кожен пійманий метелик, - це маленька рана, нанесена природі. І якщо одну рану нанесеш ти, другу – твій товариш, третю, четверту, п′яту – хтось іще, то що ж станеться з природою? Природі важко заліковувати навіть найменші рани.
- Чи любите ви бувати на природі?

- Що найбільше любите робити, перебуваючи на природі?

- Чи доводилося вам надавати допомогу тваринам, рослинам? Яку саме?

- Як ви вважаєте, чого не любить природа? ( вогнища, пляшок, сміття…)

- Які книги про природу ви читали?
 

 

VІ. Фронтальна перевірка знань про життєвий і творчий шлях Дмитра Павличка

- Пригадайте, будь ласка, з якою літературною постаттю ми ознайомились на минулому уроці? Спробуємо перевірити наскільки ви добре знайомі з його життєвим та творчим шляхом.

 (Учні дають відповіді.)

- Чим відомий Дмитро Васильович Павличко?

- Коли і де народився поет?

 - Для кого пише твори?

 - Що надихає поета?

-Скільки років Д. Павличку зараз?

Молодці, чудово справились із завданням.

VІІ. Вправи для розвитку читацьких навичок.
1.Опрацювання вірша Д.Павличка «Птиця».
Дмитро Павличко теж є справжнім другом природи і в цьому ми переконаємося з його поезії, а саме вірша «Птиця».

      а).  Слухання аудіо вірша.
    - Чому затріпотіло серце пташки?

- Чи сподобалось птиці бути в неволі?

 

б). Читання слів, важких для читання.
Вітрець    птиці

Зеренець    пшениці

Крилець     гомінкому

Кривди       потоки


в).Словникова робота. Пояснення змісту слів.

Але перш ніж ми перейдемо до читання вірша  вияснимо значення деяких слів, щоб не виникло проблем з розумінням змісту вірша.

Кривда - несправедливий учинок, ставлення до когось або чогось; робити шкоду; несправедливість.

Гомінкий - який багато говорить, видає звуки, шумить.

Тріпотати, тріпотіти – часто й посилено битися (про серце).

Потоки - струмки із стрімкою течією.

 

г.) Підбір синонімів і антонімів.

До слів ЛАГІДНО підібрати слово – антонім. (жорстоко)

 
- Доберіть синоніми:

  гомінкий, (Синоніми: говіркий, гомінливий.)

 кривда  Синонім: шкода,)

 потоки (Синонім: струмок)

 

Доберіть рими до цих слів.

 
2. Читання мовчки – «Німе кіно»
- Як хлопчик ставився до птиці?
- Що просила пташка в хлопчика?

3. Читання вірша вголос по строфі.

4. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання.

- Що обіцяв хлопчик? Який догляд за пташкою?

- Чи зумів переконати хлопчик пташку?

- Прочитайте, як хлопчик умовляв птицю?

- Як відповідає на це пташина?

- Доведіть словами тексту, що хлопчик любить птицю.

 

- Чому ж вона рвалась на волю? З якими словами прохання звернулась птиця до хлопчика?

- Чи зрозумів це хлопчик?


- Отже, яким був хлопчик і чому?
 

5. Гімнастика для очей.

Потренуємо наші очі, щоб добре бачили.

„Гойдалка“- рух очей вправо, вліво.

„Ланцюжок“

„Рух по колу“


6. Ковзне читання.
Доведіть або заперечте мою думку словами вірша:

  • Тріпоче серце вільної птиці,

            в руках моїх не чує доброти.

  • Хіба потоки загубили воду,
    Хіба в полях уже зерна нема?!
  • Я дам тобі водиці і пшениці,

            Моя пташино, тільки не лети!

  • Пусти мене, мій друже, на свободу,

            І все, що треба, я знайду сама.

  • Пусти мене! Мені, дитино мила,

            дорожче зерно, ніж воля твоя!

  • Моя рука ніколи і нікому

ні кривди, ні біди не принесе!

7. Художній аналіз вірша.
А ви ніколи, діти, не замислювалися над тим, як письменник знаходить ті влучні слова та вирази? Автор любить природу всім серцем, всією душею. Він не тільки любить природу, але й спостерігає за всім, що відбувається в природі. Тому і слова в нього живі. Декілька слів і ціла картина. Він цінує кожне слово, не вживає його абияк.

- Знайдіть епітети, які вживає автор у вірші з такими словами:

Птиця – (піймана)

Руки – (легенькі)

Небо – (гомінке)

-Знайдіть у вірші порівняння.

(руках легеньких, як вітрець)

Чи є у вірші звертання? Які розділові знаки ми ставимо при звертанні?

-Чи є у вірші антоніми?

(Свобода – неволя)

8. Підготовка до читання вірша в особах.
- З якою інтонацією слід читати слова хлопчика? Як змінюється інтонація до кінця розмови?

- З яким почуттям слід читати слова пташки?

9. Читання вірша в особах (ляльковий театр)
-Що ми можемо прочитати між рядками?

 

- У яких рядках висловлено головну думку вірша?

- Подумайте: ці слова автор спрямовує тільки пташці? (Ні.)

- А кому ще? (Учні відповідають).

Правильно. Усім людям. У тому числі й нам з вами.

- Що залишилось від твору у вашій душі?

6. Фізхвилинка під звуки пташиних голосів (аудіо запис)
Пташка високо літає,
Зайчик весело стрибає,
Тихо лис десь пробіжить,
Кабан під деревом сидить.
Десь в барлозі спить ведмідь.
Всіх звіряток цих любіть!

— Як, на вашу думку, чи веселі ці пташки звуки яких ми слухали? А чому ви так вважаєте?

— А чи будуть вони такими веселими, якщо потраплять у неволю?


VІІІ. Гра «Золота пташка» (Робота в парах)
-         А кажуть, весну на крилах приносять птахи. В Україні є добрий звичай радісно зустрічати навесні птахів. З найбільшою любов’ю з давніх-давен люди ставляться до пернатих друзів.
-         Чи бачили ви птаха в польоті?
-         Чи помічали в цьому щось цікаве, незвичайне?
Треба бути другом природи, спостережним, щоб бачити цікаве у звичайних, на перший погляд, речах,.
Справедливо вважається, що добра людина не може скривдити птаха. Як і зробити інші негідні вчинки.

 

У нашій клітці є чарівна золота пташка, яка виконає будь яке ваше бажання. Напишіть своє бажання і відпустіть пташину на волю. (щоб всі були здорові, щоб був мир на Землі, щоб до нас прилітало багато пташок, щоб ми навчилися розуміти мову птахів….)

(Діти виходять до дошки, зачитують свої бажання і прикріплюють пташку на дошку).
Птахи щиро вдячні вам, що випустили їх на волю.

ІХ. Робота в групах. Складання сенкану.

 

  • Давайте повторимо правила роботи у групах.

1. Уважно слухай того, хто говорить.

2. Не принижуй! Не критикуй!

3. Поважай інших.

4. Взаємна допомога.

      5. Стеж за часом.


Сенкан — це вірш, що складається з кількох рядків.

  1.  Предмет
  2. Ознака предмета
  3. Дія предмета
  4. Підсумок

 

Групи дітей складають сенкани до слів сонце, природа, квіти, птах, лелека, мрія, книга, люди.
 

Х. Інсценізація

Учень
Коли де-небудь квітку бачу,
« Зірви!» - кричить мені, аж плаче.
Повз деревце іду зелене,
« Зламай!» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
«Зжени!» - мерщій мене благає.
«Забий!» - з болота жаба просить.
«Замуч!» - цвіркун сюркоче в просі…

Учениця

Е ні, негарний вірш такий.
Хай буде ліпше навпаки!
Коли я бачу квітки очі,
«Люби!» - вона мені шепоче.
Повз деревце іду зелене.
« Привіт!» - схиляється до мене.
В гніздечку пташку стріну в гаї,
Питає пташка:» «Як ся маєш?»
«Спочинь!» - з болота жаба просить.
« Всміхнись!» -  цвіркун сюркоче в просі…
Який же світ кругом чудовий!
Живім в добрі, живім в любові.

 

Звернення Весни.

- Давайте влаштуємо чарівну галявину і прикрасимо її квітами.

А щоб рясно цвіли на нашій галявині квіти, нам  потрібно виконати  завдання. І  на нашій галявині зацвітуть  весняні квіточки. - На листочках напишіть, що означає вислів: „Бути природі другом“. ( Посадити дерево, не знищувати природу, не ламати гілок і т. д.)

  Листочок ми помістимо у „Книгу  рішень“.

За це рішення ви зможете  прикріпити  квіточку на чарівній галявині. 

Яка у нас зацвіла чудова весняна галявина!

 

ХІ. Релаксація.

- Чи розвіяли ми сум Землі?

- Чим ми можемо ще їй допомогти? (дотримуватися своїх обіцянок.)

-  Які поради ми можемо дати всім людям? (Бережіть природу!)

Отже ми з вами сьогодні стали друзями природи.  Сонечко роздає буклети-поради.

 

                          ПОРАДИ ДРУЗІВ ПРИРОДИ
1.Вчися розумiти природу, стань її другом i захисником.

2.Радій кpaci природи, не зашкодь їй своїм недбалим ставленням.

3. В природi поводься тихо непомітно, дивись, слухай, не галасуй.

4. Користуйся будь-якою нагодою, щоб зробити для природи щось корисне.

5.Будь другом вcix живих істот, не муч i не вбивай тварин.

6.Стеж за чистотою природного середовища, не залишай за собою слiдiв перебування в ньому.

7. Допомагай тим, хто турбується про природу. Захищай її.


 

Ось і прикрасили ми нашу Землю весняними квітами. І вирішили бути друзями природи.

 

Весна.                      Я вашій праці радію,

                                 Сум природи – матінки розвію,

                                 Напою теплим дощем ліси і поля.

                                 Буде ще кращою наша Земля.

 

ХІІ. Підсумок уроку.

 

Тест

 

Назвіть автора вірша «Птиця»?

а) Н.Забіла

б) Д.Павличко

в) Г.Бойко

Як хлопчик умовляв пташку?

а) «Я поселю тебе в золоту клітку»

б) «Я дам тобі сальця і хлібця»

в) «Я дам тобі пшениці і водиці»

Що просила пташка?

а) «Пусти мене, мій хлопче, у ліс погуляти»

б) «Зроби мені дитино, дерев'яну клітку »

в) «Пусти мене, мій хлопче, на свободу»

Що відповів хлопчик?

а) «Нізащо я тебе не відпущу»

б) «Залишайся, я буду тебе годувати»

в) «Лети! Співай у небі гомінкому.»

 

- Що вам найбільше сподобалось на уроці?

- Які завдання найцікавіше було виконувати?

 

Бережіть природу, любі діти,—
Я до цього все життя вас закликаю.
Хто байдуже ставиться до неї,
Той у грудях серденька не має.
А якщо його немає в грудях,
До природи він байдужий буде.
Пам’ятаймо це і я, і ти:
Маймо в серці зерна доброти,
Ці зернятка будуть проростати.
Спів почуєте душі своєї,
Про природу станете ви дбати
Вірним другом будете для неї!


ХІІІ. Оцінювання.           

                                  Дякую всім, хто працював,

                                  На всі запитання відповідав,

                                  Різні тексти читав,

                                  Та тим, хто в гості завітав!


ХІV. Домашнє завдання

Вірш «Птиця» та   Дмитра Павличка» на с. 46   вивчити напам’ять.. Підібрати загадки про птахів.

 

 

 


 

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Читання 3 клас Презентацію підготувала вчитель вищої категорії Тартаківського НВК Михайлюк Н.Б.

Номер слайду 2

Я – учень. Я- учениця. Я ходжу до школи. Мене вчать вчитися. Я все розумію, я хочу все знати.

Номер слайду 3

Яким має бути наш урок? Якими мають бути учні на уроці?

Номер слайду 4

Складемо гасло уроку рідної розуміти красу серцем природи вчусь

Номер слайду 5

Гасло уроку: Красу рідної природи розуміти серцем вчусь

Номер слайду 6

зи ма сер це крив да сво бода доб рота Вправи на розширення кута зору

Номер слайду 7

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Сонячний промінець заглянув у барліг до ведмедя, і той запитав здивовано: -Весна? Зачувши це, дятел спокійно і впевнено сказав: -Весна. - Ой –ой –ой!.. Прошепотів зайчик занепокоєно: -Весна. Треба швиденько міняти кожушок. А синичка радісно проспівала: -Весна! Підсніжник посміхнувся сонечку і ніжно протягнув: -Весна... Інтонаційний етюд

Номер слайду 10

Дихальні вправи Як дме весняний вітерець? Як пахнуть перші весняні квіти? Як гудуть бджілки, вилетівши з вулика?

Номер слайду 11

Номер слайду 12

Закликання Весни Прилинь, прилинь, чаронько, весна красная, Як легенька хмаронька в небі ясная.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Будуяприродідругом

Номер слайду 15

Буду я природі другом

Номер слайду 16

- Чим відомий Дмитро Васильович Павличко? - Коли і де народився поет? - Для кого пише твори? - Що надихає поета? -Скільки років Д. Павличку зараз?

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

несправедливий вчинок, робити шкоду. який багато говорить, видає звуки, шумить. часто і посилено б’ється серце. струмки зі швидкою течією.

Номер слайду 20

жорстоко

Номер слайду 21

Гомінкий- Кривда- Потоки- гомінливий, галасливий, балакучий. несправедливість, робити шкоду. струмок, ручай.

Номер слайду 22

Як ставився хлопчик до птиці? Що просила пташка у хлопчика?

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Гімнастика для очей “Гойдалка” – рух очей вправо, вліво. “Ланцюжок” “Рух по колу”

Номер слайду 26

Ковзне читання Тріпоче серце вільної птиці, в руках моїх не чує доброти. Хіба потоки загубили воду, Хіба в полях уже зерна нема?! Я дам тобі водиці і пшениці, Моя пташино, тільки не лети! Пусти мене, мій друже, на свободу, І все, що треба, я знайду сама. Пусти мене! Мені, дитино мила, дорожче зерно, ніж воля твоя! Моя рука ніколи і нікому ні кривди, ні біди не принесе!

Номер слайду 27

Художній аналіз вірша Птиця- Небо- Руки- Знайдіть прикметники і порівняння піймана гомінке легенькі

Номер слайду 28

Читання в особах У яких словах висловлено головну думку вірша? Подумайте: ці слова автор спрямовує тільки пташці? А кому ще? Що залишилось від твору у вашій душі? Що ми можемо прочитати між рядками?

Номер слайду 29

Номер слайду 30

Гра “Золота пташка”

Номер слайду 31

Робота в групах Правила роботи у групах. 1. Уважно слухай того, хто говорить. 2. Не принижуй! Не критикуй! 3. Поважай інших. 4. Взаємна допомога. 5. Стеж за часом.

Номер слайду 32

Предмет Ознака предмета Дія предмета Підсумок Весна Сонце Природа

Номер слайду 33

Інсценізація

Номер слайду 34

Номер слайду 35

Вчися розуміти природу, стань її другом, захисником. Радій кpaci природи, не зашкодь їй своїм недбалим ставленням. В природi поводься тихо непомітно, дивись, слухай, не галасуй. Користуйся будь-якою нагодою, щоб зробити для природи щось корисне. Будь другом вcix живих істот, не муч i не вбивай тварин. Стеж за чистотою природного середовища, не залишай за собою слiдiв перебування в ньому. Допомагай тим, хто турбується про природу. Захищай її.

Номер слайду 36

Назвіть автора вірша «Птиця»? а) Н.Забіла б) Д.Павличко в) Г.Бойко Як хлопчик умовляв пташку? а) «Я поселю тебе в золоту клітку» б) «Я дам тобі сальця і хлібця» в) «Я дам тобі пшениці і водиці» Що просила пташка? а) «Пусти мене мій хлопче у ліс погуляти» б) «Зроби мені дитино, дерев'яну клітку » в) «Пусти мене мій хлопче на свободу» Що відповів хлопчик? а) «Нізащо я тебе не відпущу» б) «Залишайся, я буду тебе годувати» в) «Лети! Співай у небі гомінкому.»

Номер слайду 37

Номер слайду 38

Номер слайду 39

zip
Додано
23 січня 2018
Переглядів
5754
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку