КУ Сумський НВК № 41 «Райдуга»
м. Суми, Сумської області
Літературне читання
3 клас
Шануємо бабусю. Володимир Коломієць
« Сиве сонечко »
Підготувала
вчитель початкових класів
Кучер Ірина Василівна
2017 рік
Кучер Ірина Василівна,
вчитель початкових класів
КУ Сумський НВК № 41 «Райдуга»
м. Суми, Сумської області
ТЕМА. Шануємо бабусю. Володимир Коломієць « Сиве сонечко»
Мета: познайомити з життям і творчістю Володимира Коломійця; розкрити учням красу і своєрідність його поезій; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; формувати оцінні судження, вміння визначати головну думку твору; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на поетичне слово; виховувати любов і повагу до бабусі, старших членів сім'ї .
Обладнання. Презентація до уроку; пошукова таблиця (інд.).
Хід уроку
I. Організаційний момент
1.Психологічний настрій.
-До якого уроку приготувались?
2.Девіз уроку : « Хто багато читає, той багато знає» ( СЛАЙД)
3.Бесіда за питаннями.
- Яку тему вивчаємо? ( Світ поезії)
ІІ. Мовленнєва розминка.
1.Чистомовка» (СЛАЙД)
Ло – ло - ло – сонце зайшло,
Се – се – се – сутінки обгорнуть все.
Уг – уг – уг – тихо стало навкруг.
Ка – ка – ка – місяць світить з висока
Ять – ять – ять – зірки миготять.
Ець – ець – ець – стихнув вітерець.
2.Робота над скоромовкою. (СЛАЙД)
3.Гра «Плутанка» (СЛАЙД)
-Складіть «Плутанку» слів у прислів'я
1)вітер. Не слів на кидай
(Не кидай слів на вітер)
2)що день. Ласкаве весняний слово,
(Ласкаве слово, що весняний день)
3)словечко Гостре сердечко. коле
(Гостре словечко – коле сердечко).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
-Який твір читали на попередньому уроці? Хто його автор?
-Читання вірша « На щастя» Д. Павличка.
-Чому цей вірш називається «білий вірш»?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Вареники
Лада ліпить вареники –
помага бабусі.
Вареники – стуленики…
Тістечко й на вусі!
Лада ліпить вареники.
Та так – бо вже щиро!
Вареники – стуленики
з вишнями, із сиром.
Лада ліпить вареники,
вся в борошні й тісті.
Вареники – стуленики, -
Хто ж їх буде їсти?
А їстимуть їх три подружки:
кішка Мурка,
курка Кокотушка,
ну, а третя –
свинка Хрюшка.
Їстимуть і проситимуть:
-Ще, Ладо, ще!
-Який він за настроєм?
-З яким почуттям автор пише про Ладу?
-Автор цього вірша – український поет Володимир Радіонович Коломієць. З його творчістю ми ознайомимося на сьогоднішньому уроці. (СЛАЙД)
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання біографічної довідки « В.Коломієць» (с.120). Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями. ( СЛАЙД В.КОЛОМІЄЦЬ)
- У якій сім'ї народився Володимир Коломієць?
- Коли він написав свій перший вірш?
- Як він про це згадує?
Робота з пошуковою таблицею.
ПОШУКОВА ТАБЛИЦЯ
ВОЛОДИМИР КОЛОМІЄЦЬ
оселя родина мама син будинок | ялинка глід ліс ведмідь пасіка | пісні прислів'я казки спадок загадки | українська вірменська російська білоруська англійська | «Зозулині черевики» «Ярмарок див» «Весела оселя» «Лесикова сопілка» |
- Які поетичні збірки для дітей видав поет?
(«Зозулині черевички», «Мирослав і Любомир»)
(СЛАЙД)
2. Опрацювання вірша В. Коломійця «Сиве сонечко»
1) Гра «Передбачення».
- Прочитайте назву вірша і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йтиметься.
( СЛАЙД -´ СОНЕЧКО)
4. Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Потім весело всміхнулось ,
Кругом себе повернулось.
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
- Яке сонечко? Що ви назвали, характеризуючи його? ( ЕПІТЕТИ)
- А сиве сонечко. Знаєте про таке?
4. Гра « Передбачення»
- Послухайте вірш В.Коломійця « Сиве сонечко» і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йдеться. ( Після прослуховування відповідей учнів –
(СЛАЙД - БАБУСЯ )
2) Виразне читання вірша вчителем
- Чи сподобався вам вірш?
- Які почуття він у вас викликав?
- Кого поет назвав сивим сонечком?
5. Словникова робота. ( СЛАЙД )
- Читання слів уголос «луною» за вчителем, потім – напівголосно в парі одне одному.
дітлахи робото ніжаться
постелі турбото уранці
гриби лежанка зранку
тісто клопочеться корзина
ночви тупочеться соромно
магазин потягусеньки сива
Довідкове бюро
ночви – посудина домашнього вжитку:для прання білизни, для тіста, для купання;
лежанка – низька піч у вигляді тапчана для лежання
6.Читання вірша учнями:
-«ланцюжком»;
-тихо і швидко;
-вибіркове читання
7.Бесіда за прочитаним.
-Як поет говорить про дітлахів?
-Якими словами передає нескінченні турботи бабусі?
-Як ви гадаєте, чи зміниться щось наступного дня в поведінці дітей і бабусі? Що саме?
-Чи звертається поет до кожного з нас? Доведіть свою відповідь.
8.Гра «Знайди риму»
VІ. Підсумок уроку
-Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
-Хто його автор?
-Який висновок зробили з прочитаного?
Самооцінка роботи на уроці
-Я – навчився…
-Я- дізнався…
V. Домашнє завдання:
- Читати виразно вірш;
- Підготувати розповідь про свою бабусю.
КУ Сумський НВК № 41 «Райдуга»
м. Суми, Сумської області
Літературне читання
3 клас
Шануємо бабусю. Володимир Коломієць
« Сиве сонечко »
Підготувала
вчитель початкових класів
Кучер Ірина Василівна
2017 рік
Кучер Ірина Василівна,
вчитель початкових класів
КУ Сумський НВК № 41 «Райдуга»
м. Суми, Сумської області
ТЕМА. Шануємо бабусю. Володимир Коломієць « Сиве сонечко»
Мета: познайомити з життям і творчістю Володимира Коломійця; розкрити учням красу і своєрідність його поезій; навчати розуміти поетичну мову, уявляти описані картини; формувати оцінні судження, вміння визначати головну думку твору; розвивати спостережливість, творчу уяву, здатність сприймати звукові, словесні образи, емоційно реагувати на поетичне слово; виховувати любов і повагу до бабусі, старших членів сім’ї .
Обладнання. Презентація до уроку; пошукова таблиця (інд.).
Хід уроку
I. Організаційний момент
ІІ. Мовленнєва розминка.
Ло – ло - ло – сонце зайшло,
Се – се – се – сутінки обгорнуть все.
Уг – уг – уг – тихо стало навкруг.
Ка – ка – ка – місяць світить з висока
Ять – ять – ять – зірки миготять.
Ець – ець – ець – стихнув вітерець.
(Не кидай слів на вітер)
(Ласкаве слово, що весняний день)
(Гостре словечко – коле сердечко).
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
Вареники
Лада ліпить вареники –
помага бабусі.
Вареники – стуленики…
Тістечко й на вусі!
Лада ліпить вареники.
Та так – бо вже щиро!
Вареники – стуленики
з вишнями, із сиром.
Лада ліпить вареники,
вся в борошні й тісті.
Вареники – стуленики, -
Хто ж їх буде їсти?
А їстимуть їх три подружки:
кішка Мурка,
курка Кокотушка,
ну, а третя –
свинка Хрюшка.
Їстимуть і проситимуть:
V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
1. Опрацювання біографічної довідки « В.Коломієць» (с.120). Гра «Бджілки». Самостійне напівголосне читання тексту учнями. ( СЛАЙД В.КОЛОМІЄЦЬ)
- У якій сім’ї народився Володимир Коломієць?
- Коли він написав свій перший вірш?
- Як він про це згадує?
Робота з пошуковою таблицею.
ПОШУКОВА ТАБЛИЦЯ
ВОЛОДИМИР КОЛОМІЄЦЬ
|
|
|
|
|
оселя родина мама син будинок |
ялинка глід ліс ведмідь пасіка
|
пісні прислів’я казки спадок загадки |
українська вірменська російська білоруська англійська |
«Зозулині черевики» «Ярмарок див» «Весела оселя» «Лесикова сопілка» |
- Які поетичні збірки для дітей видав поет?
(«Зозулині черевички», «Мирослав і Любомир»)
(СЛАЙД)
2. Опрацювання вірша В. Коломійця «Сиве сонечко»
1) Гра «Передбачення».
- Прочитайте назву вірша і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йтиметься.
( СЛАЙД -´ СОНЕЧКО)
4. Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Потім весело всміхнулось ,
Кругом себе повернулось.
Руки сонцю підставляйте,
З сонцем в піжмурки пограйте.
Будем дружно присідати, сонечко розвеселяти.
- Яке сонечко? Що ви назвали, характеризуючи його? ( ЕПІТЕТИ)
- А сиве сонечко. Знаєте про таке?
4. Гра « Передбачення»
- Послухайте вірш В.Коломійця « Сиве сонечко» і спробуйте здогадатися, про кого в ньому йдеться. ( Після прослуховування відповідей учнів –
(СЛАЙД - БАБУСЯ )
2) Виразне читання вірша вчителем
- Чи сподобався вам вірш?
- Які почуття він у вас викликав?
- Кого поет назвав сивим сонечком?
5. Словникова робота. ( СЛАЙД )
- Читання слів уголос «луною» за вчителем, потім – напівголосно в парі одне одному.
дітлахи робото ніжаться
постелі турбото уранці
гриби лежанка зранку
тісто клопочеться корзина
ночви тупочеться соромно
магазин потягусеньки сива
Довідкове бюро
ночви – посудина домашнього вжитку:для прання білизни, для тіста, для купання;
лежанка – низька піч у вигляді тапчана для лежання
VІ. Підсумок уроку
Самооцінка роботи на уроці
V. Домашнє завдання:
- Читати виразно вірш;
- Підготувати розповідь про свою бабусю.
1