Урок математики за інноваційною технологією "Росток"
Тема. Порівняння часток.
Мета. Вивести алгоритм порівняння часток; удосконалювати обчислювальні уміння і навички, вміння розв’язувати задачі на знаходження частки числа та числа за його часткою; розвивати увагу, пам’ять, вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, робити умовиводи; сприяти вихованню дружніх відносин у класному колективі, кращих рис характеру особистості.
Тип уроку: урок відкриття нового знання.
Обладнання: записи на дошці, мультфільм «Апельсин», підручники, дидактичні картки для роботи в парах змінного складу, схеми задач, дидактичні картки для роботи в групах, відеофізкультхвилинка «Танцюємо разом!», електронна презентація «Частки», геометричні фігури для роботи в парах; вафельні торти, ножі, дощечки.
Хід уроку
І. Самовизначення до діяльності
Всі почули ви дзвінок,
Він покликав на урок.
Тож сідаєм і часу не гаєм, ми урок розпочинаєм!
- Діти, що ви очікуєте від уроку?
- І девізом нашого уроку будуть такі слова:
Щоб успіхи чудові мати,
Треба гарно працювати!
ІІ. Активізація знань, умінь і навичок учнів, фіксація утруднення в індивідуальній діяльності
- Розгляньте числа, записані на дошці, і скажіть, як вони називаються?
(Це частки)
2 3 4 6 8 10 n
n
(Ціле поділили на n рівних частин і взяли одну таку частину.)
- Яка буде остання частка?
4
60 60
5. Бліц - опитування
1000
- Яку частку метра становить 1 сантиметр? ( 1 )
100
24
- Розгляньте зображення і запишіть, яка частка зафарбована?
Розгляньте записи на дошці і підніміть руку, в кого така відповідь.
1 1 1 1 1
2 16 4 8 3
- Молодці.
8. Створення утруднення в індивідуальній діяльності учнів
- Запишіть цей ряд у порядку зростання частки числа, від меншої до більшої.
ІІІ. Виявленння причин утруднення. Постановка мети діяльності
Один учень пише біля дошки.
1 1 1 1 1
2 3 4 8 16
- Хто так записав, як …? Поясніть. (Кількість часток, на які ділили ціле збільшується, 2 > 3, 4 > 3 , 8 > 4, 16 > 8)
- Чи всі згодні? ( Ні, треба записати цей ряд навпаки від 1 до 1 ,
16 2
бо чим більша кількість часток, тим менші вони .)
- Хто ж виконав завдання правильно?
2. Постановка мети дослідження
- Щоб це з’ясувати, нам потрібно навчитись порівнювати частки.
IV. Побудова проекту виходу з утруднення
1. Перегляд мультфільму «Апельсин»
- А що для цього ми будемо робити, ви дізнаєтесь із мультфільму «Апельсин».
- Чи здогадались ви, яким буде ваше завдання? ( Будемо ділити ціле на частки)
- Чому вовку дісталась шкірка від апельсину? ( Бо він ні з ким не хотів ділитися, а так неможна. Ми повинні бути щедрими. Бо й апельсин тоді буде солодшим.)
2. Організація роботи в групах
- А хто любить їсти солодкий торт? Кому доводилось уже нарізати торт на рівні частинки?
- Отож, зараз візьміть геометричну фігуру, яка є у вас на парті, і об’єднайтесь за нею у групи. Ваше завдання - поділити торт на рівні частини між усіма членами групи і визначити, яка частка буде у кожного?
- Нарізайте торт на дощечці, обережно користуючись ножем.
3. Робота в групах
Діти нарізають торт на окремі частки.
1 група – 2 частки. Ми ділили торт на 2 рівні частини. У кожного -1
2
2 група – 3 частки. Ми ділили торт на 3 рівні частини. У кожного -1
3
3 група – 4 частки. Нас було четверо. У кожного -1
4
4 група – 8 часток. Ми ділили торт на 8 рівних частин. У кожного -1
8
5 група – 16 часток. Нас 16. У кожного -1
16
4. Побудова нового способу дій
- Спробуємо на око визначити, у кого найбільша частка. Чому?
( Найбільша частка у 1 групи, бо там було мало дітей і в них тільки 2 частки, тому вони такі великі.)
- У кого найменша частка? І чому? ( В останній групі, бо було багато дітей, і треба було нарізати багато часток. Чим більше нарізали, тим меншими вони ставали.)
- Який висновок зробимо? (Чим більше часток, тим вони менші).
- Чи правильно виконане завдання? (Ні).
- Запишіть цей ряд ще раз правильно.
- А представники груп перевірять вас за допомогою прикладання однієї частки до іншої і теж вишикуються у порядку зростання .
- Перевіряємо.
1 1 1 1 1
16 8 4 3 2
-Молодці!
5. Практична робота в парах (№1 с.14)
- А чи справдиться це правило для інших чисел і величин, ми перевіримо, виконуючи практичну роботу в парах.
Один учень читає завдання.
Виріж із паперу прямокутник зі сторонами 4см й 16см та перегни його навпіл. Потім поділи його за допомогою перегинання на 4 рівні частини, на 8 рівних частин. Як змінюється кожна частина, коли їх число збільшується?
- Прямокутники у вас уже заготовлені. Виконайте це завдання, співставте свої висновки в парі і дайте відповідь на поставлене питання.
- Який висновок ви можете зробити? ( Чим більше утворюємо часток, тим меншими вони стають)
- Чи співпав цей висновок з попереднім? (Так)
- Отже, це правило справджується для усіх величин і чисел.
- Перевіримо правило за підручником.
6. Читання правила за підручником
Діти читають правило хором.
Чим більше часток, тим менша кожна частка.
- Співпали наші висновки? (Так)
- Як зручніше запам’ятати це правило? (Записати його за допомогою знаків, символів.)
7. Робота в групах. Складання алгоритму порівняння часток
1 група – вставити пропущений знак > або <.
…
2 група – вставити слова більше і менше так, щоб нерівність стала правильною.
1 > 1
… …
3 група – вставити пропущені латинські букви.
1 > 1 ↔ k > n
… …
- Який запис вам буде зручніший у використанні?
V. Первинне закріплення у зовнішньому мовленні
1. Додаткове завдання для учнів
-А зараз я пропоную вам завдання, яке ви можете розв’язувати протягом усієї наступної частини уроку.
2. Фронтальна робота за підручником
- А тим часом, користуючись цими алгоритмами, виконаємо №2 за підручником.
1 < 1 1 > 1 1 < 1 1 > 1
7 5 15 20 480 408 601 610
Діти коментують порівняння часток.
3. Робота в парах змінного складу
- Порівняємо частки в парах змінного складу.
VІ. Самостійна робота з самоперевіркою по еталону
- Розгляньте табличку, навпроти правильних нерівностей поставте +, де неправильних - .
1 1 45 54 |
|
1 1 6 16 |
|
1 1 3 |
|
1 1 10 100 |
|
1 1 84 48 |
|
1 1 7 17 |
|
1 1 4 |
|
1 1 100 1000 |
|
+ +
- +
+ -
+ +
4
VІІ. Відеофізкультхвилинка «Танцюємо разом»
VІІІ. Включення у систему знань і повторення
1 завдання . Визначте, для яких значень змінної х правильна нерівність:
1 < 1
х 7 7, 8, 9, …
2 завдання. Знайдіть множину розв’язків подвійної нерівності.
1 < 1 < 1
12 х 7 11, 10, 9, 8, 7
3 завдання. Порівняти ноти, замінюючи їх частками.
…
…
1 завдання . –Чому до множини розв’язків належить 7?
2 завдання. – У кого така відповідь, як на дошці?
3 завдання.- Як пов’язана музика і ноти? ( Половинна нота довше четвертної, в одній восьмій – дві шістнадцятих ноти.)
2. Фронтальна робота над задачею
- Прочитайте задачу і визначіть, яка схема до неї підійде?
1 - ? 1-120
1 - 120 1 - ?
4 4
- Яка схема підійде до задачі? (Друга)
- Чому? ( Нам потрібно знайти частку).
- Повторіть умову задачі.
- То скільки ж сторінок було в книзі? (120)
-Яку частку цих сторінок прочитав Петрик?
-Що потрібно дізнатися? (Скільки сторінок прочитав хлопчик?)
- Як ми можемо це зробити? (Треба усі сторінки поділити на 4 рівні частини, і ми дізнаємось скільки сторінок у одній такій частині)
- Отже, як розв’яжемо задачу?
1) 120:4=30 (с.)
- Якою буде відповідь?
Відповідь: 30 сторінок прочитав Петрик.
120 – 120 : 4 = 90 (с.)
(Скільки сторінок залишилося прочитати?)
-Як дізнаємося? (Треба від цілого відняти сторінки, які прочитав хлопчик. 120 – 30 = 90 сторінок залишилося прочитати Петрику.)
- Змініть задачу так, щоб до неї підійшла 2 схема.
Петрик прочитав 120 сторінок, що становить 1 усієї кількості сторінок книги. Скільки сторінок у книзі? 4
Відповідь: 480 сторінок у книзі.
1 група. У класі 32 учні.
У класі 32 учні. Чверть усіх учнів – дівчатка. Скільки окремо дівчаток і хлопчиків у класі?
1) 32 : 4= 8 (учн.) дівчаток
2) 32 – 8 = 24 (учн.) хлопчиків
2 група.
30 м
Капуста |
|
|
20 м
Довжина городу 30 м, ширина – 20 м. Капустою засаджена 1 площі ділянки. Яку площу займає капуста? 3
1) 30 · 20 = 600(м2) площа городу
2) 600 : 3 = 200 (м2) капуста
3 група
Огірки – 200 м2 |
|
|
|
Огірками засадили 200 м2 городу. Це 1 всієї площі городу. Помідори займають решту площі. 4
Яку площу городу засадили помідорами?
1) 200 · 4 = 800 (м2) площа городу
2) 800 – 200 = 600 (м2) помідори
5. Перевірка додаткового завдання
Прочитайте ще раз додаткову задачу.
4
6
8
ІХ. Рефлексія
Х. Повідомлення домашнього завдання
№ 4 с.14, № 9 с.15 Для тих, хто ще сумнівається у своїх силах.
№ 7, № 9 с.15 Для тих, хто активно працював на уроці,
№ 6 с.14, № 9 с.15 Для тих, кому легко давались творчі завдання.