Урок складено за програмою розвивального навчання
(освітня система Д.Б. Ельконіна-В.В. Давидова). Тема. Знайомство із звичайними дробами.
Мета: створити умови для виникнення потреби користуватися звичайними дробами, формувати вміння читати та записувати звичайні дроби.
Урок складено за програмою розвивального навчання
(освітня система Д.Б. Ельконіна-В.В. Давидова).
Учитель: Льода Оксана Євгеніївна
Тарасівська ЗОШ І-ІІІ ступенів Олешківської районної ради
Тема. Знайомство із звичайними дробами.
Мета: створити умови для виникнення потреби користуватися звичайними дробами, формувати вміння читати та записувати звичайні дроби.
Обладнання: яблука, круги з паперу, прямокутники, маркери та листи для групової роботи.
Хід уроку
І. Організація класу.
- Як ви розумієте вислів відомого французького філософа: «Мало мати хороший розум, головне - добре його застосовувати».
II. Ситуація успіху.
Запишіть числа: 243; 24,3; 0,08; 123,07; 301,006; 1,2.
Покажіть числа на числовій прямій: 5,4; 1,9; 10,2.
ІІІ. Ситуація «розриву»
- Допоможіть учням.
- Два учні хочуть розділити порівну між собою 8 яблук. Скільки дістанется кожному? |
Два учні хочуть розділити порівну між собою 1 яблуко. Скільки дістанется кожному? |
- Порівняйте задачі.
- Чим вони схожі, а чим відрізняються?
- За допомогою якої дії розв’язуватимете першу задачу ? Другу?
- Запишіть розв’язки до обох задач.
8 : 2 = 4 (яб.) 1 : 2 = ( яб.)
- Значення якого виразу знайти легше? Чому? (У першому виразі натуральні числа)
- Чи можна за допомогою натурального числа записати відповідь до другої задачі? (Ні) Яке число слід використати? (Дробове) Запишіть це число.
ІV. Постановка і розв’язання окремої задачі.
- Що не знаєте? Зафіксуйте задачу уроку. (Не можемо ділити, коли ділене менше за дільник. Не знаємо як записати )
а:в=? в>а
Дати кожному на парту по яблуку.
Поділіть яблуко на дві однакові частини.
Накресліть схему до виразу 1:2.
1
Четверо учнів розділили порівно між собою одне яблуко. Скільки дістанеться кожному?
Накресліть схему.
1
V. Моделювання.
Групова робота.
Варіанти дітей: а:в а<в
Міжгрупова дискусія.
Якщо діти не змогли самі придумати, слід ввести запис звичайного дробу.
Слово вчителя. За допомогою звичайного дробу можна записати результат ділення двох будь-яких натуральних чисел незалежно від того, чи ділиться воно націло чи ні.
Наприклад:
7 : 8 = 5 : 9 = 4 : 6 =
Перший запис за допомогою риски дробу був зроблений у VIII столітті в Індії і тільки через 4 століття з’явився у Європі.
(Усі авторські пропозиції учитель фіксує на дошці)
1 - числівник
2 - знаменник
Читають дроби так: спочатку називають чисельник, а потім знаменник.
Наприклад: - одна третя, - дві п’ятих, - чотири сьомих, - три четвертих.
Запиши дроби: . Прочитай отримані дроби..
VI. Виконання конкретно - практичних задач.
а) У вас день народження. Матуся спекла торт. Прийшло десять друзів.
- На скільки однакових частин ти розріжеш торт?
Накресли схему. Запиши дріб.
- Що означає запис ?
- поділили на 10 однакових частин, взяли одну. |
б) У вас на столі лежать круги.
- На скільки однакових частин можна їх поділити?
- Поділіть на чотири частини. Заштрихуйте четверту частину кольоровим олівцем. Запишіть дріб. .
в) Візьміть прямокутник. Уявіть, що це у вас плитка шоколаду.
- Як ви поділите її між собою, мамою і татом на рівні частини ?
- Скілько достанеться кожному? ()
- Що означает число 1? (скільки предметів взяли)
- Що означает число 3? (на скільки рівних частин поділили)
г) Накресліть відрізок довжиною 9 см, розділіть його на 3 рівні частини. Зафарбуйте дві частини. Запишіть дріб, що позначає зафарбовані частини.
VIІІ. Підсумкова рефлексія.
- Що цікавого для себе взнали з уроку?
- Що можна записати за допомогою дробів?
- Як називається число, яке стоїть над рискою дробу? На що вказує?
- Як називається число, яке стоїть під рискою дробу? На що вказує?
VIІІ. Домашнє завдання.
Запиши звичайні дроби числами: сім восьмих, три дев’ятих, одна четверта, п’ять одинадцятих, три сьомих, дев’ять десятих, одна третя, чотири восьмих, три цілих п’ять шостих.