Конспект уроку з музичного мистецтва "Як виникла музика"5 клас

Про матеріал

Конспект уроку № 1 "Як виникла музика "з музичного мистецтва для 5-го класу

Перегляд файлу

Клас: 5-А; 5-Б

Дата:

Тема уроку: Як виникла музика.

Цілі:

  • освітні: ознайомити дітей з тим, як виникла музика, закріпити поняття «ритм».
  • розвивальні: розвивати уміння сприймати та оцінювати музичні твори; розвивати уяву, креативне мислення.
  • виховні: виховувати в учнів емоційно-ціннісне ставлення до мистецтва.

Місце уроку в системі уроків цього розділу: 5 клас. Тема 1«Музика як вид мистецтва». Урок 1.

Тип уроку: урок вивчення нового навчального матеріалу.

Основні терміни і поняття:  ритм.

Міжпредметні зв’язки:

  • Історія (відомості про виникнення музики);
  • Образотворче мистецтво (репродукції картин).

Наочність: презентація Microsoft Sway https://sway.office.com/hzG3BV10reOSrkhg?ref=Link  ;

пазл  https://learningapps.org/watch?v=pjpqwgh9n21 .

Обладнання: музичний інструмент, комп’ютер.

Форми роботи: колективна.

Джерела інформації: Музичне мистецтво. Підручник для 5 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ Л. М. Масол, Л. С. Аристова. – Харків: Сиция, 2013. – 160 с. : іл.; вікіпедія, youtube.com.;

Музичний матеріал до уроку:  Пер Нергард «Образ шуму»; запис звуків природи; «Музика» Г. Струве.

 

 

 

Хід уроку.

I.               Організаційний момент.

  1. Перевірка готовності класу до уроку.
  2. Музичне вітання. 

 

II.           Актуалізація навчальної діяльності.

  1. Розспівування.
  2. Повторення вивчених пісень у четвертому класі.

 

III.           Повідомлення теми уроку.

  • Що таке музика?
  • Для чого вона існує?

Сьогодні на уроці ми поговоримо про виникнення музики.

 

IV.           Викладення нового матеріалу.

1.    Створення  легенди про виникнення музики.

Пропоную вам створити легенду про виникнення музики.

(вчитель задає питання, за відповідями яких буде створена легенда ; одна дитина записує відповіді)

Питання:

  1. Коли буде відбуватися дія легенди?
  2. Як ми їх назвемо?
  3. Чи вміли первісні люди говорити?
  4. Як спілкувалися між собою первісні люди?
  5. Куди наші герої вирішили помандрувати?
  6. Що можна почути у лісі?
  7. Хто міг видавати звуки?
  8. Яка пташка співає «ку-ку»?
  9. Чи можна відтворити звуки зозулі людським голосом?
  10. Чи можна назвати імітування звуків зозулі мелодією?
  11. Чим відтворила людина мелодію зозулі?
  12. Назвіть перший музичний інструмент, який виконав мелодію.
  13. Звук якої пташки не є мелодійним?
  14. Які звуки видає дятел?
  15. Що таке ритм?
  16. Як можна відтворити ритм без будь-яких предметів?
  17. Чи буде боляче, якщо плескати по дереву долонями?
  18. Чим можна ритмічно вистукувати по дереву?
  19. Якщо взяти два камінця та вдарити ними один по одному, що ми почуємо?
  20. Чи можна використовувати дари природи для створення музичних інструментів?

2.    Читання та інсценування створеної легенди.

(вчитель читає легенду, діти інсценізують її)

Легенда про виникнення музики

Дуже-дуже давно жила сім’я первісних людей. Назвемо їх просто: чоловік, жінка та двоє їх діточок (хлопчик та дівчинка). На той час люди ще не вміли говорити, тому спілкувалися жестами або видавали окремі звуки.

Одного ранку сім’я вирішила помандрувати до лісу. Коли вони гуляли ним, то почули безліч звуків. Це спілкувалися між собою птахи. Хлопчик та дівчинка спробували відтворити звуки зозулі: ку-ку, ку-ку, ку-ку. Чоловік та жінка з великим задоволенням підтримали дітей і теж почали відтворювати звуки зозулі. Людина зрозуміла, що своїм голосом вона може видавати звуки різної висоти. Так прозвучала перша у світі мелодія. А першим музичним інструментом, яка виконала мелодію, стала сама людина.

Коли сім’я прямувала далі, то на одному із дерев  вони почули ще одну пташку. Звуки цієї пташки не були схожі на мелодійні звуки інших пташок. Тільки і було чутно: тук-тук-тук, тук-тук-тук. Це був дятел. Дівчинка почала плескати у долоні, а хлопчик почав розмірено притупувати. Так з’явився ритм.

Поки діти продовжували плескати та притупувати, чоловік почав плескати долонями по дереву. Але це було боляче. Поглянувши навколо, чоловік побачив палиці. Ними він почав ритмічно вистукувати по дереву. Тим часом жінка підняла два камінця і вдарила ними один по одному. Звук був гучний і дзвінкий. Саме так виникли перші ударні інструменти.

З того часу люди почали використовувати дари природи для створення музичного мистецтва. З кожним днем, роком, століттям люди створювали нові інструменти та вдосконалювали володіння співочого голосу.

Ось така у нас з вами вийшла легенда про виникнення музики.

  1.   Слухання та аналіз музичного твору  П. Нергарда «Образ шуму».

В легенді, яку ми щойно з вами придумали, згадувалося про ударні інструменти.

  • Які ударні інструменти ви знаєте? Назвіть їх.

(учні відповідають на поставлене питання)

Ударних інструментів існує дуже багато. Розглянемо деякі давні та сучасні. Порівняйте їх: чим вони схожі, а чим різняться?

(вчитель демонструє фотографії ударних інструментів)

Уявіть, що у кожного з вас зараз в руках ударний інструмент. Уявили?

  • Поміркуйте! Що вийде, якщо одночасно зіграти на них?

(учні відповідають на поставлене питання)

Вірно! Шум.

Датський композитор Пер Нергард написав музичний твір, який назвав «Образ шуму».

  • Послухайте його.

(учні слухають музичний твір Пера Нергарда «Образ шуму»)

 

  • Розкажіть про свої враження від прослуханої  музики.
  • Чи вдалося композиторові передати образ шуму?
  • Які ударні інструменти звучать?

4.    Хвилька відпочинку. Перегляд м/ф «Фіксики. Барабан».

  • Розподіліть за групами ударні музичні інструменти на сучасні та давні. Виконавши правильно завдання - подивишся мультфільм.

 

 (учні виконують завдання, після чого дивляться мультфільм «Фіксики. Барабан»)

V.           Вокально – хорова робота.

1.    Демонстрація пісні «Музика», Г.Струве, І. Ісакової.

(учні слухають пісню Г. Струве «Музика»)

2.    Розучування пісні «Музика», Г.Струве, І. Ісакової.

(учні розучують пісню Г. Струве «Музика»)

 

VI.           Підсумок уроку.

  1. Оцінювання.
  2. Рефлексія

Закінчіть речення.

  • Сьогодні на уроці ми найбільш сподобалось…
  • Сьогодні на уроці я дізналася/дізнався про…

Питання виникнення музики хвилювало людство у всі часи. Сьогодні ми з вами зробили певні припущення з цього питання. На наступних уроках ми продовжимо вивчення цієї теми.

 

VII.           Домашнє завдання.

  • Співати пісню Г. Струве «Музика»

 

 

 

 

 

1

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
4.5
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
4.9
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1.  Lyubov
    Чудовий урок. Дякую.
    Загальна:
    4.7
    Структурованість
    4.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Кокоріна Олена Миколаївна
    Дякую, пані Тетяно! Відмінна розробка!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
24 серпня 2021
Переглядів
9766
Оцінка розробки
4.9 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку