Конспект уроку з навчання грамоти за темою "Знак м'якшення. Буквосполучення ьо. Урок проводиться у післябукварний період з використанням міжпредметних зв'язків.
Тема. Знак м’якшення. Буквосполучення ьо.
Мета. Закріпити навички позначення м’якості приголосних звуків на письмі буквою ь в кінці, в середині слова, перед буквою о; розширити словниковий запас учнів; розвивати вміння порівнювати, узагальнювати; виховувати почуття любові та дбайливого ставлення до навколишнього світу.
Обладнання. Мультимедійна система, картки з загадками, малюнки-емблеми з квітами.
Хід уроку
І. Організація учнів до роботи. (1 сл. – сонечко)
Привітання:
Усміхаймось сонечку:
Здрастуй, золоте!
Усміхаймось дереву:
- Хай воно росте!
Усміхаймось друзям:
- Дружба в нас міцна.
Усміхаємось до вас,
Зичим вам добра.
ІІ Актуалізація опорних знань.
1. Хвилинка каліграфії.
- Подивіться на екран і назвіть цю квітку (2сл. – мальва).
В народі цю квітку ще називають: (випливають назви)
- дика рожа
- сирна трава
- котячий сир
- дворова трава
Мальва запросила нас до хвилинки каліграфії:
Ль мальва
2. А це що за квітка? (3 сл. – волошка)
А волошка принесла вам загадки. Ви повинні їх відгадати та слова – відгадки записати в зошиті.
І співає по складах. (Півень) (4 сл. – півень)
В полі пан вусатий. (Колос) (5сл. –колос)
У сіренькій свитці.
Розшукує пшеничку,
Щоб трохи поживиться. (Горобець) (6сл. – горобець)
картузик надів,
з дуба впав -
і картузик спав. (Жолудь) (7 сл. –жолудь, дуб)
- Назвіть слова, які закінчуються м’яким приголосним звуком. Назвіть ці звуки.
- Чому вони м’які?
- Ви виконали два завдання. Що їх об’єднує? То ж ми сьогодні будемо в гостях у … (діти доповнюють – ь).
- Яку роль виконує ь у словах?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Так, ми будемо на уроці спостерігати за роллю ь в кінці слова, в середині слова та перед о. (8 сл.- тема уроку)
1.Складемо звукову модель слова жолудь.
2. Музична фізхвилинка (сл..9)
А наступне завдання пропонують виконати нам квіти – сокирки. Їх ще називають:
Ця рослина отруйна, тому вживати відвари треба тільки під контролем лікаря. (10 сл. – сокирки + випливає вправа 2)
3. Вправа 2 на ст.. 28
Записи дітьми на дошці.
_ Заглянемо в гості до лісових мешканців і подивимося, чим вони зараз зайняті.
4. Фізхвилинка .
- Ви помітили, що до нас завітало багато квітів. Всі вони ростуть у полі і тому називаються польові. Ви сьогодні теж не просто діти, а маленькі польові квіточки. Уявимо, що зараз літо і навколо – барвисте поле. А чому я кажу барвисте.? (11 сл. – поле). Таке ж красиве поле ви можете побачити і в підручнику на ст.. 29.
5 Впр. 3. Ст..28.
В чистім полі ми ростем,
На високих ніжках.
В зелених панчішках.
Квіточки блакитні –
Оченята привітні.
Наче сонце, серединка,
Пелюстків біла хустинка.
Око ваше ми милуєм,
Від застуди вас лікуєм.
Запалали в чистім полі
Квіти гарні, всі червоні.
Ми палаєм влітку так –
Польовий червоний мак.
Кожна квітка знаходить про себе речення і записує його в зошиті.
ІV.Підсумок уроку.
Вірш
Дивлюсь на квіти польові.
Ростуть собі пообіч стежки.
Такі міцні та вольові,
Все стеляться, немов мережка.
В них дивовижні кольори –
Червоні, білі та блакитні,
В траві зеленій, мов в коврі,
Сплелись собі різноманітно.
Води не просять, щоб рости,
Прополювати теж не треба,
Їх дощик деколи зросив,
Зігріло сонечко із неба.