Конспект уроку з позакласного читання для з класу на тему: "Прийди, весно, з радістю".

Про матеріал

Мета уроку поповнити знання дітей про найхарактерніші ознаки весни за допомогою художніх засобів. В матеріалі уроку вміщено загадки, вірші, приказки, прислів'я, казка про весну. Також на уроці використовувались ІКТ (спів птахів, музика композитора П. Чайковського).

Перегляд файлу

 

 

Конспект уроку з позакласного читання для 3 класу

на тему:

«Прийди, весно, з радістю»

 

 

 

 

 

 

Підготувала класовод 3 класу             

                                                              ЗОШ І-ІІІ ст.  с. Оконськ                                    

                                                          Маневицького району                                          

                                              Волинської області

       Приходько Л. Т.

 

Тема. Прийди, весно, з радістю!

Мета. За допомогою художніх засобів поглибити уявлення дітей про найхарактерніші ознаки весни. Розвивати навички читання, творче мислення, усне образне мовлення. Виховувати почуття  любові до природи, бережливе ставлення до неї.                                                                  

Матеріал до уроку. Збірники творів «Позакласне читання», ілюстрації до теми, запис весняних мелодій із твору П. І. Чайковського «Пори року», малюнки весняних квітів, малюнки дітей про весну, запис співу весняних птахів, кросворд, костюми: весни, місяців, сонечка, синички, зайчика.

 

Хід уроку

І. Організація класу до роботи.

-  Доброго ранку! –

травам росистим

-Доброго ранку! –

квітам барвистим,

-Доброго ранку! –

сонечку ясному,

-Доброго ранку!

Людям усім і всьому прекрасному!

Девіз уроку.

Працюємо старанно.

Говоримо правильно.

Читаємо виразно.

Мислимо творчо.

 

ІІ. Повідомлення теми і мети уроку.

Вчитель.

  Сьогодні у нас урок позакласного читання, відгадавши загадку ви дізнаєтеся тему нашого уроку.

 

Загадка.

Тане сніжок, квітне лужок,

День прибуває. Коли це буває. (Весною.)

-Так, ми будемо говорити про весну.

Весна – це тепле, блакитне небо, яскраве сонечко.

Весна – це перші квіти, зелена травичка, зелені листочки на кущиках і деревах.

Весна – це теплий дощик, веселі пісні пташок.

Весна – це радісний настрій. Сьогодні чарівниця весна буде на нашому уроці.

 

Сценка «Весняна казка».

(На галявину виходить зайчик.)

Зайчик. Ох і надокучили мені морози та завії! Наголодувався я взимку. Кожушок геть обносився. Піду-но я Весну-красну шукати.

(Назустріч Синичка).

Зайчик. Синичко! Ти всюди літаєш, усе примічаєш. Скажи, чи не зустрічала ти Весну.

Синичка. Ще в нашому лісі сніги лежать. Та перший струмочок сьогодні продзвенів мені, що весна вже близько.

Зайчик(підстрибуючи). То швидше ходімо її зустрічати.

Дівчинка. І помандрували вони вдвох. Аж тут викотилося на небо ясне сонечко.

Сонечко. Добрий день, друзі!

Синичка і Зайчик. Здрастуй, любе сонечко!

Сонечко. А куди це ви поспішаєте?

Зайчик. Весну зустрічати.

Синичка. Чи не видно тобі згори?

Сонечко. Ану, пошлю тобі гінці-промінці на всі стежки-дорожки, що ведуть до лісу…

Зайчик.(нетерпляче) Чи бачиш ти весну?

Сонечко.(радісно) Ой, бачу! Ген-ген вона за високими дубами. Розсіває квіти, трави і сюди вже поспішає.

 

 

Дівчинка

 Весна іде, весна іде!

Весну вітайте, друзі!

Вона пісні нам принесе,

Вінки, чудові квіти!

 

Весна.

 А ось і я – Весна-красна.

Куди ступлю, там сонце сяє,

Усе навколо оживає,

Іду, пробуджую від сну

Всю землю чарівну.

Я не сама до вас прийшла

Братів своїх привела.

-Як звати братів дізнаєтесь, коли розгадаєте кросворд.

1. Ще вітер зимовий з дощем загуде,

Ще сніг острівками

Блищить де-не-де.

Береза сережки свої розпускає.

Чи ви здогадались,

Коли це буває? (у березні)

2. Вже пташки повернулися

В наш край,

Про весну співає

Поле й гай.

Ніжаться на  сонці

Трави, квіти,

Вже настав ласкавий місяць…(квітень)

 

 

3. А в тім місяці підряд

Маємо багато свят.

Зеленіють буйно трави,

То іде веселий…( травень).

-Які місяці ми записали?

-До якої пори року належать ці місяці?

 Весна.

Я до вас прийшла із подарунком,

Галявинку весняну принесла.

Будете старанно працювати

Весняні квіти будуть зацвітати.

Вчитель.

   Будемо старанно працювати, щоб галявинка весняна зацвіла (виконавши завдання, на  галявині зацвітає весняна квіточка).

 

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Вчитель.

   Люди здавна милувалися красою весни і  намагалися передати свої почуття словом. Як називають таких людей? (Письменники, поети).

   А ще дивовижну весняну красу можна зобразити за допомогою мелодії. Як називають людей, які відтворюють свої почуття в музиці? (Композитори). Українці з давніх-давен зустрічали весну веснянками, гаївками. Це пісні які склав народ, а людей які збирають їх називають народознавці.

    Інші талановиті люди своє замилування красою цієї пори передавали в творах живопису. Як називають цих людей? (Художники).

    Готуючись до сьогоднішнього уроку ми поділили клас на групи: письменники і поети, актори, народознавці, художники. Відповідно теми кожна група готувала завдання.

 

1. Робота з виставкою книг.

 

2. Слухання казки про весну.

Казка про весну ( народознавці). (Додаток 1)

-Таку казку про весну  створив народ. І ожили в ній брати-місяці зі своїми ознаками.

-Яким змальовано Березня? Яким ви уявляєте місяць Квітень? Які ознаки Травня?

 

Поет Степан Жупанин описав словами звуки весняної природи.

3. Слухання вірша С. Жупанина «Мелодії природи» ( поети). (Додаток 2)

-Хто творить у природі мелодії? (пташки, вітри, струмки, дощик, квіти, трави, дерева).

-Хто творить мелодії у музиці?

 

4. Слухання музики П. І. Чайковського «Пори року».

-Якою ви уявляєте весну? (Усе навкруги  прокидається, оживає, рухається. Життя відновлюється, кипить, вирує. Весна барвиста, пахуча, співуча, гомінка).

 

5. Літературна гра «Доповни прислів’я».

Весняний день рік…(годує).

Зійшов у березні сніжок – берись за…(плужок).

Березень з водою, квітень з…(травою).

Травень ліси наряджає, літо в гості…(чекає).

Березень березовим віником зиму вимітає, а в гості запрошує…(весну).

 

6. Читання напамять опису весни за Марком Вовчком ( письменники).

…Весна йде та йде. Ось уже і небо голубе і чисте, і вода блищить і горить, гаї зеленіють, садки зацвітають і увечері десь тьохнув соловейко на листатому клені, кує зозуля на високій березі, гуде бджола, мигтять білі метелики понад молодою травичкою і хрущі літають гучливі… Якийсь гамір, гук чийсь, чи з-під землі, чи з води, чи з неба.

 

-Такою описала весну письменниця.

-Наші художники намалюють нам словесний малюнок.

 

7. Фізкультхвилинка

Вже стомилися сидіти

Треба дружно відпочити.

Стали гарно всі в рядочок,

У весняний йдемо садочок.

Всі до сонечка потягнулись

Вправо, вліво повернулись.

Травичці зеленій посміхнулись.

Теплим дощиком умились

Веретеном покрутились.

Квіточкам весняним поклонились.

Подивилися навколо

Потім вгору і додолу.

Спів пташок тихенько слухаєм.

Весні за красу щиро дякуємо.

 

8. Читання веснянок . Спів народної веснянки « Вийди, вийди, Іванку…»

(народознавці) (Додаток 3)

Вчитель

   Наші  предки дуже любили весну і зустрічали її веснянками. В народі їх ще називали гаївками. Співали їх дорослі і діти,  найчастіше на галявинах серед розквітлої природи без будь-якого супроводу. У веснянках діти часто закликають пташок повертатися з вирію, щоб вони принесли тепло. Це привчало оберігати пташині гнізда, не руйнувати їх, не вбивати пташок, бо це великий гріх.

 

9. Читання та обговорення твору «Чого синичка повеселішала?»

-Читають окремі учні вголос.

-Читання в особах.

-Чого синичка повеселішала?

 

10. Слухання весняного співу пташок (запис).

 

11. Інсценізація вірша «Прихід весни» ( актори).  (Додаток 4)

 

12. Творча робота. Скласти  твір-мініатюру (5-7речень).  «Весна художниця», (художники) «Весна чарівниця», (письменники) «Весна у лісі», (актори) «Весна прийшла, свята принесла» (народознавці).

 

13. Конкурс «Я загадку загадаю» (група загадує іншій групі).

 

ІУ. Підсумок уроку.

Вчитель.

    Ось яка гарна стала наша весняна галявина, вся у ніжних, тендітних квіточках. Це означає, що ми старанно працювали і квіти зацвітали одна за одною.

   Що вам сподобалось на уроці?

   Вітайте з весною один одного і бажайте добра, сонця, хліба, пісні, миру на всій землі нашій. Нехай у ваших маленьких сердечках завжди буде весна.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Додаток 1

Казка про весну

    Було у Матері-Весни три сини. Один з них Березень, такий був плакучий, тільки й робив, що сльози втирав. Другий, Квітень, радував око розквітлими садами, а третій, Травень, співати любив у буйних травах.

    Засперечалися брати, хто з них найважливіший. Березень себе вважав, йшов він першим. Квітень сперечався з ним і доводив, що якби не він, не було б в садах яблунь, вишень, груш. А Травень закінчував Весну, зустрічав Соловейка. Тому й вважав себе найважливішим.

     Посварилися брати і прийшли до матері. Засміялась Весна і промовила.

     -Всі ви дуже потрібні. Березень зиму перемагає, первоцвіту дорогу звільняє. Квітень землю уквітчує, врожай готує. А травень буяє травами, тепло дарує. І не було б без вас красного літечка.   

 

Додаток 2

Мелодії   природи

У світлому храмі природи

Музика вічно живе

Скликає вона хороводи,

Вивчати співанки зове.

Цю музику грає повсюди

Звучний великий оркестр,

Який ні на мить не змовкає

В просторах землі та небес.

Мій друже, ходімо із дому

Слухати в плині струмка

Мелодію трохи знайому.

Яка вона чиста, дзвінка!

В природі мелодії, друже,

Творять пташки та вітри…

Їх серцем сприйми не байдуже

І музику власну створи!

                              С. Жупанин.

 

Додаток 3

Весняночка

Весна, весна, весняночко,

Прийди до нас, подоляночко!

Прийди до нас, теплом утіш,

А ти, сонечку, світи ясніш!

Ти, густіший  дощику, упади –

На городи, на левади, на сади,

На багаті наші землі, на родючі,

Щоб пшениці колосилися, як тучі,

Щоб стіною піднімалися жита,

Щоб щасливі розцвіталися літа!

Іди, іди, дощику, упади,

Щоб плодами красувалися сади.

Щоб родило і у полі, і в дворі,

Щоб співалось од зорі і до зорі!

Щоб цвіли черешні,

Зацвітали вишні,

Щоб зростало наше щастя

Все вище і вище!

 

Весна

Знаю я: весна настане –

З хмари сонечко прогляне.

Землю-матінку пригріє,

Степ кругом зазеленіє.

Коли сонечко пригріє,

Потечуть струмки.

Вся земля зазеленіє,

Зацвітуть квітки.

                     Михайло Стельмах.

Журавлі

Прилетіли журавлі,

Сіли в полі на ріллі,

То пасуться, то курличуть –

Мабуть, це весну вже кличуть.

Ходять довгі журавлі,

Щось вишукують в землі,

Щось воркують, щось віщують,

Вже весну, здається, чують.

А здаля вже крався лис…

Шиї витягли, знялись,

Закурликали з- під хмари

І злетіли на мочари.

У квітках летить весна,

Журавлів шука й не зна,

Що вони їй вістунами

Відчиняють всюди брами.

Линуть в небі журавлі,

А курличуть до землі…

Линуть сірими ключами,

Відмикають білі брами.

                            Олександр Олесь.

Додаток 4

Прихід весни

Оповістила всіх сосна,

Що наближається весна.

Сказав кулик синиці:

-Прибуде в колісниці…

Зареготала чайка:

-Їй личить таратайка!

Та заперечив кріт:

-Ні, ліпше всюдихід…

Сороки-скрекотухи кричать:

-Кротів не слухать!

А чорнопері гави горлають:

-Пароплавом!

Їжак голками зблиснув:

-Ні, самокатом,.

 звісно…

Вуж засичав:

-Ну ні, с-с-спішить все-с-сна в човні.

Ворона:

-Ні, як птиця, на літаку примчиться!

-На літаку примчиться?!

Своїй розкажеш!!!

-Ква-ква, дирижаблі…

-Так думають лиш жаби…

Вона примчить в кареті!

-Ні, возом!.. –Ні, в ракеті!.. –Ні, в дрожках!.. –Ні, на поні!.. –В трамвай!.. –В фаетоні!.. –На конях!.. –На дрезині!.. –Саньми!.. –На лімузині!..

…Весна поволеньки, пішком

Прийшла з уквітчаним ціпком.

І шепотіла їй трава:

-Хутчіше входь в свої права.   

 Ян Бжехва.     

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Музика Ольга Юріївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
19 лютого 2018
Переглядів
3973
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку