Конспект уроку з правознавства для 9-го класу на тему "Неповнолітні в цивільних правовідносинах"

Про матеріал

Тема. Неповнолітні в цивільних правовідносинах.

Мета: дати поняття правоздатність, дієздатність, деліктоздатність; пояснити різницю між ними; пояснити права та обов'язки неповнолітніх; створити умови для розуміння права власності; розвивати увагу ,пам'ять, мислення, навички роботи з правовими джерелами, вміння аналізувати та робити висновки, наводити приклади з власного життя; виховувати розуміння необхідності знати свої права та обов'язки, почуття відповідальності за власні дії.

Перегляд файлу

 

 

 

 

 

Конспект уроку

з правознавства

для 9-го класу

на тему

«Неповнолітні в цивільних правовідносинах»

 

 

 

Підготувала

учитель історії та правознавства

Комунального закладу

«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів

Зміївської районної ради

Харківської області»

Вистороп Т. В.

 

 

 

 

2017

Тема. Неповнолітні в цивільних правовідносинах.

Мета: дати поняття правоздатність, дієздатність, деліктоздатність; пояснити різницю між ними; пояснити права та обов’язки неповнолітніх; створити умови для розуміння права власності; розвивати увагу ,пам'ять, мислення, навички роботи з правовими джерелами, вміння аналізувати та робити висновки, наводити приклади з власного життя; виховувати розуміння необхідності знати свої права та обов’язки, почуття відповідальності за власні дії.

Обладнання: підручник «Основи правознавства» 9 клас О. Д. Наровлянський, роздатковий матеріал.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань учнів.
  1. Робота з візуальними джерелами.
  • Розгляньте зображення. Підберіть до кожного назву. Спробуйте дібрати до них загальну назву.(Права та обов’язки)

 E:\Работа\Підготовка до уроків історії\9 клас\Правознавство\Права і обовязки неповнолітніх\Рисунок4.png

  • Пригадайте, які ще права та обов’язки має людина.
  • З якого віку у вас з’являються ці права?
  • Пригадайте, що таке правовідносини? (Правовідносини – це суспільні відносини, що регулюються нормами права)
  1. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
  1. Робота з візуальними джерелами.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Щодня, дивлячись телебачення, ви зустрічаєте на екранах такі знаки. Що вони означають? (Обмеження віку)
  • Чи поширюються ці обмеження на інші галузі життя??
  • Чи знаєте ви, на що маєте право у своєму віці?
  • Сьогодні ми з вами дізнаємося про ваші права в цивільних правовідносинах.
  1. Вивчення нового матеріалу.
  1. Слово вчителя.

Для участі у правовідносинах особа повинна мати правоздатність і дієздатність.

Правоздатність – здатність особи мати юридичні права й обов’язки. Відповідно до законодавства України, правоздатність наступає з моменту народження й припиняється в момент смерті.

Правоздатність невід’ємна від особи, не залежить від віку, професії, статі й інших обставин. Вона не вимагає ніяких дій. Людина користується нею пасивно.

Дієздатність – можливість особи своїми діями набувати юридичних прав і обов’язків.

Дієздатність вимагає від особи цілеспрямованих дій. Коли людина щось купує, вона цілеспрямовано обирає певний товар. При цьому вона оцінює наслідки своїх дій, намагається передбачити можливі наслідки. Для цього необхідні певні знання та рівень досвіду. Тому рівень дієздатності змінюється з віком. Цивільна правоздатність та дієздатність  становлять правосуб’єктність особи.

Деліктоздатність – здатність особи нести юридичну відповідальність.

  1. Робота з таблицею (с. 112 підручника)

Дієздатність

Вік

Дії, які особа може здійснювати самостійно

Інші права

Відповідальність за завдану шкоді

Часткова

До 14 років

Виключно дрібні побутові правочини

Усі інші угоди укладають батьки або особи, які їх замінюють, від імені дитини

Відповідальність несуть батьки, або особи, які їх замінюють

Неповна

14 – 18 років

Дрібні побутові правочини, розпоряджатися власною зарплатою, стипендією, іншими доходами, відкривати банківський рахунок і розпоряджатися ним

Мають право укладати будь-які угоди за згодою батьків, або осіб, які їх замінюють

Відповідальність несуть самостійно, або власною працею, якщо коштів недостатньо – відповідають батьки або особи, які їх замінюють

Повна

З 18 років, або достроково у випадках, передбачених законом

Будь-які дії

 

Відповідальність несуть самостійно

  • Розгляньте таблицю.
  • Охарактеризуйте кожен етап дієздатності.
  • Яку дієздатність маєте ви?
  • Хто буде відповідати за правопорушення, завдану вами?
  1. Слово вчителя.

У законодавстві передбачено можливість обмеження дієздатності особи й навіть визнання особи недієздатною. Таке рішення приймає суд.

Власність – все те, чим володіє людина.

  1. Робота з правовими джерелами (с. 113 підручника).
  • Які документи захищають право власності?
  • Що таке право власності?
  1. Робота зі схемою (с. 114 підручника)
  • Уважно розгляньте схему.
  • Яким чином людина набуває право власності?
  • Що таке знахідка?
  • Що таке скарб?
  1. Робота зі схемою (с. 115 підручника)
  • Де знаходять скарб?
  • Що повинен зробити той, хто знайшов знахідку? Скарб?
  • У якому випадку знахідка переходить у власність  того, хто її знайшов?
  1. Вибіркове читання.
  • Зачитайте всі речення, у яких зустрічається слова:  дієздатність, правоздатність, права, зобов’язані. Яке із цих слів, зустрічається частіше?
  1. Узагальнення та систематизація знань учнів.
  1. Робота з таблицею (с. 118 підручника)
  • Наведіть приклади речей, якими ви можете користуватися, розпоряджатися й володіти, і запишіть у таблицю (позначивши свої можливості «+», а відсутність можливостей «-».
  1. Аналіз правових ситуацій (с. 118 підручника).
  1. Підсумки уроку.
  • Продовжіть речення:

Я…

Я маю право…

Я зобов’язаний…

  1. Домашнє завдання.
  1. § 15 підручника
  2. Завдання 3 (с. 117) письмово.
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Гацелюк Валентина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2.  OnePercind
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3.  OnePercind
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
23 січня 2018
Переглядів
9129
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку