Конспект уроку з презентацією "Зима. Ознаки зими в неживій природі. Вирізання сніжинок."

Про матеріал
Конспект інтегрованого уроку з презентацією. Сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі; розвивати бачення прекрасного в усьому, що нас оточує; прищеплювати любов до природи, ознайомити учнів із поняттям «сніжинка».
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Урок природознавства у 2 класі

Номер слайду 2

Девіз уроку: Діяти – активно, Думати – оперативно!Сперечатися – доказово,Для всіх – обов’язково!

Номер слайду 3

Хвилинка спостереження. Яке сьогодні небо?Чи були зранку опади?Чи є сьогодні вітер?Чи заглядає сонечко в наше віконечко?Які зміни спостерігаєте в житті птахів?Як тварини готуються до зими?

Номер слайду 4

Небо, земля, сніг, снігур, сонце, вітер.2. Хмари, дощ, місяць, літак, іній, туман. Гра «Що зайве?»

Номер слайду 5

ЗИМА

Номер слайду 6

Асоціативний кущ. Зима. ЛижіСанчата. Сніговик. Ковзани. Бурулька. Крига. Вітер. Мороз. Сніг. Завірюха

Номер слайду 7

Сонце взимку знаходиться ________ над землею і не нагріває її так як в інші пори року.

Номер слайду 8

Рано темніє, бо дні________ , а ночі _______.

Номер слайду 9

Небо часто вкрите ________.

Номер слайду 10

Замерзають _______.

Номер слайду 11

Опади випадають у вигляді _______.

Номер слайду 12

ДніСонця. Морози. Зимасуворінасталамалокороткі

Номер слайду 13

Назвіть зимові місяці. ГРУДЕНЬСІЧЕНЬЛЮТИЙ

Номер слайду 14

ніжністьдоброталюбоврадістьмудрість

Номер слайду 15

Правила роботи в групі: 1. Перед початком роботи розподілити ролі. 2. Уважно читати завдання (слухати). 3. Працювати усім. 4. Кожний пропонує варіант відповіді по черзі. 5. Говорити коротко й чітко. Головне – не перебивати один одного. 6. Дотримуватися правила піднятої руки. 7. Дотримуватися відведеного часу. 8. Презентувати роботу може командир.

Номер слайду 16

Робота в групах

Номер слайду 17

Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень». Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун». Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій». Довідкове бюро

Номер слайду 18

Фізкультхвилинка

Номер слайду 19

Робота з підручникомс.62 - 63

Номер слайду 20

Зимові явища природи.Іній. Завірюха Іній. Візерунки на вікніСніг. Бурульки

Номер слайду 21

Робота в зошиті

Номер слайду 22

Гра «Надійшов лист»

Номер слайду 23

Гра « Увійди в картинку»Чому вам подобається зима?Які розваги приносить?

Номер слайду 24

Сенкан. Зима…Яка? Яка?Що робить?Що робить?Що робить?Речення про зиму. Слово - висновок

Номер слайду 25

Пісенька сніжинок. У погоду і негоду Ми кружляли в хороводі, Осідали на гілках, На воротах і дахах. Цілий світ у шубу білу Ми закутали уміло. І дерева, і кущі В білі одягли плащі. Хай красуються вони В цім убранні до весни. Гра « Розморозьте віршик»

Номер слайду 26

Номер слайду 27

Майстерня зими

Номер слайду 28

Домашнє завдання. Попрацюйте з підручником с. 62-64 Дайте відповіді на питання. Намалюйте зимовий малюнок. Дайте йому назву. Напишіть казку про зиму

Номер слайду 29

ДЯКУЮ ЗА РОБОТУ!Бажаю успіхів!

Перегляд файлу

Опорний заклад «Каланчацький заклад повної загальної середньої освіти №1 Каланчацької селищної ради Херсонської області»

.

 

 

 

 

 

                                            Урок 

    природознавства
            у 2 класі

 

 

 

 

 

 

 

 

 Підготувала й провела вчитель початкових класів Бєлєнкова Н.В

 

 

 

 

Тема. Зима. Ознаки зими в неживій природі.

          Вирізання сніжинок.

Мета: сформувати в учнів уявлення про характерні ознаки зими в неживій природі; розвивати бачення прекрасного в усьому, що нас оточує; прищеплювати любов до природи, виховувати бережливе ставлення до навколишнього світу.

(навчальна складова: розширювати та збагачувати знання учнів про сезонні зміни у неживій  природі, зокрема взимку, ознайомити учнів із поняттям «сніжинка»; 

розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес, пам’ять та мовлення учнів;

виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути природі другом, досліджувати її явища.)

Обладнання: підручник, зошит, картки для групової роботи, слайди, серветки, ножиці.

Технічне обладнання та програмне забезпечення: ноутбук, проектор, презентація «Зима».

Тип : інтегрований, урок засвоєння нових знань

 

Хід уроку

 

 І.  Організаційний  момент (перевірка готовності дітей до уроку)

Продзвенів уже дзвінок,

Починається урок.

Він чудовий і цікавий,

Тож гостей зібрав чимало.

Повернімося обличчям до гостей

І дружно промовимо: «Доброго ранку!»

 

IІ Мотивація навчальної діяльності школярів

 

  1. Вправа «Настрій»
  •           Діти,  з яким настроєм ви прийшли на урок.

       -  Добре, діти, що всі прийшли на урок з гарним настроєм. Тож я вам усім  а також і нашим гостям бажаю чудового гарного настрою на цілий день.

  •                  А до якого уроку ми приготувались?

І сувора, й солов`їна

Природознавства – країна,

Робота тут іде завзята

Вмій старанно працювати.

Ледарів у нас немає

Хто руки не піднімає?

Вирушаємо у путь –

Нас цікаві речі ждуть.

Чого очікуєте від цього уроку?

   ІІІ Актуалізація опорних знань учнів

  1.               Фенологічні спостереження.                  (слайд        )

Повідомлення чергового Гідрометцентру. 

  •                  Яка температура повітря?
  •                  Який стан неба?
  •                  Сила вітру?
  •                  Опади?
  •                  Інші явища природи?

 

2. Гра «Мікрофон»

  •                   Про яку пору року ми говорили на минулому уроці?
  •                   Назвіть осінні місяці.
  •                   Чому говорять: «В осінній час сім погод у нас»?
  •                   А яка осінь вам більше подобається – рання чи пізня? 

 

3.Гра «Відшукай зайве».   ( слайд      )

  1. Небо, земля, сніг, снігур, сонце, вітер.
  2. Хмари, дощ, місяць, літак, іній, туман.
  •    Отже, які обєкти належать до неживої природи?
  •     

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку

  •    Діти, чи любите ви подорожувати? І сніжинка теж любить мандрувати.
  •    Сьогодні у нас незвичайний урок,

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну природи, в країну погоди

В країну чудову, в країну… (зимову).казкову

 

  •    Відгадайте загадку і дізнаєтесь до кого разом із сніжинкою ми вирушимо в гості.                                                  (слайд        )                                                                                     

 

А яка ВОНА буває ,

Скаже той, хто добре знає.

Чи ж вона буває ніжна?

Ні! Холодна й білосніжна.

Так. Холодна, вітер віє,

І від снігу все біліє,

В небі темна хмара висне

Іноді мороз аж тисне.

Чудеса на склі малює,

На річках мости будує

     Не прості, а льодяні,

Дуже гарні, мов скляні.

Під ногами сніг рипить.

Звір від холоду тремтить.

Є хурделиця, природно.

Є метелиця холодна.

Хуга є, і є завія,

Сонце світить, та не гріє.

І його частіш немає –

Хмара сонце закриває.

 

  •                  Хто ж це ВОНА?
  •                  - Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати ознаки цієї пори року.            (слайд     )

 

  1.              Інтерактивна  вправа   «Асоціативний кущ» .     (слайд        )
  •                  Заплющіть очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима»

 

  •      Діти, коли ми говоримо про зиму, які асоціації у вас виникають, що перше вам спадає на думку?

Лижі  Санчата           Сніговик         Ковзани

 

Завірюха     Зима     Бурулька

 

Сніг    Мороз   Вітер            Крига

 

  •                  Який настрій викликає у вас зима?
  •                  Після якої пори року настає зима?
  •                  Що спричиняє зміну пір року?

ІV Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

  •      Але щоб потрапити до зими в гості, нам необхідно визначити ознаки зими в неживій природі.
  1.                      Опишіть ознаки зими в неживій природі за малюнками і власними

спостереженнями , усно закінчіть речення.

 

winter00008       

 Сонце взимку знаходиться ________ над землею і не нагріває її так як в інші пори року. (слайд    )

 

Рано темніє, бо дні________ , а ночі _______. (слайд    )

 

winter00014

Небо часто вкрите ________. (слайд    )

 

Capture_4

  Замерзають _______.     (слайд   )

 

 winter00009

 Опади випадають у вигляді _______. (слайд    )

 

  1.                      Зимові місяці.
  •                  Як називаються зимові місяці?
  •                  А зараз попрацюємо в групах.

 

  •      Щоб зробити це якнайшвидше, розділимось на групи. Подивіться на сніжинки, які прикріплені у вас. Ви бачите, що серединки у них неоднакові. Це тому, що наша сніжинка, літаючи по світу, взяла

 1 краплинку радості (серединка біла), 2 краплинку ніжності (серединка жовта), 3 доброти (серединка рожева) і 4 любові (серединка червона), 5 краплинку мудрості. Без цих якостей – радість, ніжність, доброта, любов, мудрість  ми не зможемо спілкуватись з матінкою природою.

  •      Повторимо правила роботи в групах.        (слайд    )
  •      Обєднайтесь в групи за сніжинками і отримайте завдання.
  •      А тепер прочитайте текст на карточці, знайдіть в ньому ознаки місяців. Обговоріть інформацію, підготуйтеся розказати про ознаки зимових місяців своїми словами,  4 група – вставте в текст потрібні за змістом слова і отримаєте розповідь про ознаки зими в неживій природі, 5 група
  •      підкреслить  ознаки зими та зберіть  приказки   
  •      на роботу даю  5 хвилин.                                (слайд        )

 

I  група

  •  Прочитайте текст.

 Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається найнижче над горизонтом, дні найкоротші. 22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч зменшується.

 У грудні небо часто вкривають темні хмари. Іде сніг, і все навкруги вкривається білосніжною ковдрою. Але осінь ще дає про себе знати то потеплінням, то дощем. Бувають і хуртовини, і метелиці, і вітри. Але грудень дуже рідко холодніший від січня.


  - Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся  розказати про грудень своїми словами.

 

  II група

 

  • Прочитайте текст.

 

 Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший місяць. У січні не тільки сніг січе, а ще й мороз вогнем пече. У морозні дні сніг сухий і легкий. Чути, як він рипить під ногами. А чому сніг рипить? Це ламаються сніжинки. Якщо за морозами настає відлига, тоді сніг ущільнюється, злежується.

 

  • Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми словами.

 

III  група

 

  • Прочитайте текст.

 

 Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним і блакитним. З південного боку будинків звисають бурульки. Зима в лютому пом’якшується, бувають відлиги, але ще можуть бути й сильні снігопади і завірюхи.

 

  • Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми словами.

4 група:

Узимку Сонце в полудень стоїть ще _________, ніж восени. Тінь від предметів від цього стала _________. Температура повітря ____________. Лютує ________. Дмуть пронизливі, холодні __________. Небо часто вкривають темні ___________. З неба на землю падає вже не дощ, а білий _________. Річки, ставки вкрились _____________.

 

5 група

  1.                    Підкресли ознаки зими» (інд. картки)

Довгі ночі, короткі дні. Сонце добре світить і гріє. Всі дерева стоять голі. Птахи прилітають з вирію. Небо низьке, сіре, непривітне. Уночі бувають заморозки. Сніг укрив замерзлу землю.

 

Гра « Збери приказки»

Взимку сонце світить,     як комарів носок

Сонце на літо, зима               та не гріє

Зимою деньок,      на мороз

 

  1.                    Презентація роботи в групі.
  2.               Довідкове бюро     (слайд    )
  •                   Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.
  •                   Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик», «стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».
  •                   Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик», «льодовик», «щипун», «тріскун».
  •                   Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник», «бокогрій».

 

  1.                      Танцювальна новорічна фізкультхвилинка.            (слайд     )

Учні виконують танцювальні рухи під музику.

 

  1. Робота за підручником.                                  (слайд        )
  •      Чи всі ознаки зими ми з вами пригадали, можливо, є зимові явища, про які ми ще не говорили? Прочитаємо статтю підручника (ст. 62 – 63), що нового ми дізнаємось про зиму.
  •      Про які зимові явища ви дізнались із статті?
  •      Що робить зиму неповторною? (Сніг, іній).
  •      Доведіть, що сніг не тільки прикраса зими, що він захищає рослини від переохолодження.
  •      Поміркуйте, у чому сила зими? (Тріскучі морози).
  •      Прочитайте віршовані рядки. Про яке зимове явище розповідає автор? Як ще називають метелицю? (Завія, завірюха, хуга, хурделиця, заметіль і т. д.).

V. Узагальнення і систематизація знань.

1.Робота учнів у зошиті сторінка 24 завдання 1. (слайд    )

  •                  Попрацюйте самостійно. Підкресліть ознаки зими.
  •                  2  завдання виконаємо колективно. 

                                                                                                           

  •                  У нас є вірш    слухайте і слідкуйте. Тепер ви попрацюєте в парі і підкреслите ознаки зими.

 

  1.               Гра «Надійшов  лист»    (слайд     )

Здрастуйте, дорогі другокласники!

У селі Простоквашино  настала зима! Сонце піднімається високо над горизонтом і добре гріє землю. Щодня йдуть проливні дощі, тому снігу випало багато, і він скрипить на сонці усіма барвами веселки. Дерева тішать очі своїм листям. Ми із Шариком часто бігаємо купатись на річку. Зимові розваги такі веселі! Ми ходимо на лижах, катаємося на ковзанах, санчатах, велосипеді з гірки, граємо в сніжки, будуємо снігові фортеці, ганяємо шайбу.

Приїжджайте  швидше до нас в гості, будемо гратися і зустрічатимемо разом Новий рік!

          Кіт Матроскин

  •                   Яких помилок припустився у своєму листі Кіт Матроскин?

 

  1.              Гра «Увійди в картинку»   (слайд      ) 

 -Чому вам подобається зима?

- Які розваги приносить?

 

4. Вправа «Сенкан». Зима.      (слайд    )

  •                  Складіть вірш про красуню – зиму.

Зразок вірша

Зима…

Пухнаста, м’яка,

Морозить, вкриває, звеселяє.

Люблю цю пору року!

Білосніжка.

 

    5. Гра «Розморозьте віршик»   (слайд     )

    6. Розповідь учителя. Утворення сніжинок. (слайд    )

Сніжинки – це краплі води, які перетворилися на кристалики льоду. Немає двох абсолютно однакових сніжинок. Сніжинки можуть мати різні візерунки, розміри.

Є в природі сніжинки – крихітки, їх ледь помітно неозброєним оком. Ці сніжинки – голочки трапляються в Антарктиді, де дуже сильні морози.

Інколи вони групуються по десять і більше, утворюючи так звані «їжачки». Зустрічаються сніжинки – велетні розміром із долоню, однак це велика рідкість. У переважній більшості сніжинки невеликі. Найчастіше вони бувають у формі різних зірочок, пелюсток дивовижної квітки, орнаменту, стрілочок. Важко описати всю красу й багатство форм цих найтонших витворів природи. Проте нещодавно виявили, що в такій різноманітності є чіткі правила: сніжинка завжди має тільки шестигранну будову.

Учені зібрали величезну колекцію мікрофотографій із 5000 знімків,сніжинки  не схожих одна на одну.

Розміри сніжинок залежать від температури. Чим нижча температура, тим менші сніжинки.

 

  1.              Майстерня зими.
  •                  Виріжіть сніжинку  із паперової серветки

 

ПРАВИЛА РОБОТИ З НОЖИЦЯМИ

1) Ножиці – це небезпечний інструмент. Поводитись з ним треба обережно.

2) На робочому місці поклади ножиці так, щоб вони не виходили за край парти.

3) Не тримай ножиці вістрями догори.

4) Не ріж на ходу. Під час різання не вставай з місця.

5) Передавай ножиці закритими і кільцями вперед.

6) Під час роботи з ножицями притримуй матеріал лівою рукою так, щоб він потрапляв на лінію різання.

7) Під час роботи слідкуй за лінією розрізу.

8) Передавай ножиці товаришу тільки в закритому вигляді, тримаючи їх за робочу частину.
 

VI.  Підбиття підсумків. Рефлексія.

 

1.Вправа «Карусель»

  •                   Що сталося з сонцем? (Сонце піднімається невисоко)
  •                   Як це вплинуло на t0 повітря? (Мороз)
  •                   Як змінилися опади? (Снігопад)
  •                   Як змінилося небо? (Сірі, темні хмари)
  •                   Що ми спостерігаємо на деревах і дротах у мороз? (Іній, паморозь)
  •                   А на вікнах? (візерунки на склі)
  •                   Що сталося на річках, озерах, ставках? (Лід)

 

VII Домашнє завдання

 

І гр. С. 62-64. Відповідати на питання.

ІІ гр. Напишіть казку про зиму. Поміркуйте, хто будуть її головними героями. Використовуйте у казці явища природи характерні для цієї пори року.

 

Вправа «Сніжок падає». Самооцінювання

Учні підводяться, коли на них «падає сніжок»:

  1.       Сніжок падає на тих , хто був уважний на уроці…
  2.       Сніжок падає на тих, хто запам ‘ятав щось нове з уроку…
  3.       Сніжок падає на тих, кому сподобався урок…

 

  1.            Домашнє завдання. (слайд 16)
  •                  Намалювати малюнок до теми, написати казку про зиму,  виконати завдання на сторінці 24 у зошиті.

 

 

 

G:\Н.р. 2015-2016\для атестації\відкр.ур\Природ Зима\зошит з природ.jpeg

Завантаження...
Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 3
Оцінки та відгуки
  1. Брусник Мария
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Молодан Елена
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Сиплива Валентина Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
zip
Додано
26 жовтня 2020
Переглядів
7355
Оцінка розробки
5.0 (3 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку