До розіграшу
залишилось:
12 днів
Конкурс розробок «Вчительська десятка»
Розробки додавай – подарунки вигравай!

Конспект уроку з природознавства на тему "Як змінюється життя комах і риб восени?"

Про матеріал

Тема. Як змінюється життя комах і риб восени?

Мета: озброїти учнів знаннями і практичними уміннями щодо осінніх змін в житті комах і риб; показати взаємозв'язки у системі “нежива природа-жива природа”;

продовжити формування вмінь аналізувати, порівнювати і виділяти істотні ознаки тварин, розвивати творчі здібності учнів, слухову пам'ять, увагу, логічне та асоціативне мислення, самостійність, пошуково-пізнавальну активність, уміння знаходити і виправляти фактичні помилки;

виховувати в учнів любов до природи, оточуючого середовища; формувати екологічне мислення; почуття товариства, чесності та поваги до однокласників, дисциплінованість та відповідальність, старанність, наполегливість; сприяти згуртованості учнів, вихованню емоцій задоволення від розумової праці.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань (комбінований).

Перегляд файлу

Природознавство – 2 клас                                               

Тема. Як змінюється життя комах і риб восени?                                

Мета: озброїти учнів знаннями і практичними уміннями щодо осінніх змін в житті комах і риб; показати взаємозв’язки у системі “нежива природа-жива природа”;

 продовжити формування вмінь аналізувати, порівнювати і виділяти істотні ознаки тварин, розвивати творчі здібності учнів, слухову пам'ять, увагу, логічне та асоціативне мислення, самостійність, пошуково-пізнавальну активність, уміння знаходити і виправляти фактичні помилки;

виховувати в учнів любов до природи, оточуючого середовища; формувати екологічне мислення; почуття товариства, чесності та поваги до однокласників, дисциплінованість та відповідальність, старанність, наполегливість; сприяти згуртованості учнів, вихованню емоцій задоволення від розумової праці.

Тип уроку: урок вивчення та первинного закріплення знань (комбінований).

Обладнання: робочий зошит, телевізор, презентація; наглядні моделі (риба, павук, соти).

Методи та методичні прийоми: словесні (розповідь), наочні (ілюстрації, наглядні моделі), практичні (вправи).

Форми організації пізнавальної діяльності учнів: фронтальна, індивідуально – відокремлена.

Хід уроку

 І. Організаційний етап   

Привітання.

Налаштування учнів на доброзичливий морально – емоційний клімат.

- Девізом нашого уроку є ….

Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитись, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно й плідно працювати!

- Як ви розумієте ці слова?

ІІ. Перевірка домашнього завдання

- З яким настроєм ви прокинулись сьогодні? Чи відповідає стан природи вашому настрою? Давайте визначимо його.

Бюро погоди: стан неба, опади, хмарність, температура повітря, вітер.

- В порівнянні з літом, які зміни відбулися в неживій природі? Як впливають вони на живу природу?

- Подивіться на карту нашої місцевості. Які природні умови є в нашому місті?

- Хто з вас ходив на вихідні до лісу? Чим багатий ліс восени? А чи всі гриби ви збирали?

- То  яку пам’ятку для грибників-початківців ви склали вдома?

- А давайте перевіримо наші знання на практиці, з’єднавши назву гриба з його значенням для людини (картка №1):

.

Отруйні                                           Їстівні

мухомор        білий гриб       опеньок несправжній

лисичка           маслюк             бліда поганка

сироїжка       опеньок

Самоперевірка, обговорення.

 ІІІ. Підготовка учнів до засвоєння нових знань

-   Пригадаймо, коли ви ходили в ліс, то яких комах  зустріли? (ніяких). А чому?

- Крім лісу, яке природнє середовище є в нашому місті?

- Хто мешкає у водоймі? Як ви вважаєте, готуються риби до зими?

- Отже, у нас є можливість дізнатися як змінюється життя комах і риб восени.

 IV. Вивчення нового матеріалу

  •  1.Асоціативний кущ
  • - Яких комах ви бачили влітку?

муха                           мурахи

  комар                                                            колорадський жук

Комахи

                      тарган                                                 коник

                                    сонечко            метелик    бджола

2. Робота за підручником (с. 56)

- Закріпимо наші знання роботою з підручником.

Прочитайте самостійно статтю від Сонечка Семикрапочки про зміни в житті комах восени і знайдіть відповідь на питання, куди ж ховаються комахи?

- Куди ж вони діваються?

 3.Розповідь вчителя

- Звертаю вашу увагу на комах, про яких не написано в підручнику.

1 слайд. Метелик білан капустяний гине, але його гусінь перетворюється у лялечку і зимує, приклеївшись до  дерева.

2 слайд. Кропив’янка і лимонниця, згорнувши крила, ховається в дупла, під кору дерев і сидять там до весни.

3 слайд. Мурахи восени ховаються в глибоких підземних норах мурашника, ретельно закривши усі входи, збиваються у великий клубок і нерухомо перезимовують.

4 слайд. Жук-сонечко восени шукає затишне місце для зимівлі: під корою старих пеньків, під опалим листям.

5 слайд. Оси та джмелі, коли настають холоди, ховаються в соти закупоривши їх.

6 слайд.  Мухи й комарі ховаються в затишні місця на горищі, у віконні рами, у підвали, погреби.

7 слайд. Колорадський жук закопується в ґрунт і перезимовує там.

8 слайд.  Хрущі гинуть, а ось їхні личинки, які вилупилися з яєць, зимують у ґрунті.

  • Який висновок можна зробити про зміни у житті комах…

4.  Фізкультхвилинка

  • Здрастуй, матінко-природо!
  • Вклоняємось твоїй вроді,
  • Руки простягаємо до ясного сонця,
  • Промінчик сховаємо у своїй долонці.
  • Змахнемо руками, як ніжні метелики,
  • Голівками покиваєм, як пухнаті джмелики.
  • Покрутимось туди-сюди,
  • Як ті бджілки-непосиди.
  • Поскачемо насамкінець,
  • Як той коник-стрибунець.
  • А тепер – мерщій за парти,
  • Поміркуймо, як мурашки.

- Давайте поміркуємо, якщо зникнуть комахи, які живуть біля водойм та в воді, чи зміниться життя риб у річці?

 5. Асоціативний кущ «Яких річкових риб ви знаєте?»

 

щука                   карась    сом

 

короп                    Риби                   лящ

 

окунь                   краснопірка             судак

 

6.Робота з таблицею.

- Які риби плавають в верхньому шарі водної площини? В середині? Біля дна водойм?

- На таблиці відсутній товариш Карасика Золотенка — Судак. І тому він завітав до нас на урок, щоб спостерігати за вашою самостійною роботою.

Звернімось до підручника.

7. Робота за підручником (с. 57, самостійно читають)

 — Що розповідає Карасик Золотенко про осінні зміни у житті риб?

 — Від чого залежить спосіб життя риб?

Які риби не втрачають активності та бойового духу восени?

Які риби залягають спати в глибокі зимувальні ями на дні водойм, зарившись у мул?

V. Первинна перевірка засвоєння знань

Робота з зошитом (с. 16)

- Перейдемо до роботи у зошиті, застосувавши всі раніше набуті знання.

(1 – Б, 2 – дельфін)

VI. Первинне закріплення знань

Гра «Знайди зайве»

- Чому павук зайвий?(дістаю павука).

VІІ. Контроль та самоперевірка знань. Мотивація

  1. 1.«Хмаринка слів» (варіанти) - (картка №2)
  2. - Діти, на уроці ми дізналися багато нового про зміни в житті комах та риб восени. А чи потрібні нам ці знання? Отже, навіть зараз ви можете застосувати їх у дорослій грі “Перший мільйон”.
  3. 2.Гра “Мільйон”

VIII. Підведення підсумків, рефлексія

1. Мікрофон

- Що, почуте на уроці, вразило тебе найбільше?

- Я дізнався…

- Я впевнений…

- Мене зацікавило…

- Мені сподобалося…

- Я дякую за співпрацю…

2.Цінування учнів. 

- Бережіть красу природи, бо тільки краса зможе врятувати світ!

    - Як ви сьогодні зрозуміли, навіть найменша комашка дуже потрібна  на землі. Бо, якщо не буде комашок, щезнуть пташки, риби та тварини, які ними живляться. А згодом і людство.

      Ми повинні берегти природу, любити її, вивчати і спостерігати. І тоді вона розкриє перед нами свої таємниці.

      Це потрібно насамперед нам, щоб не блукали ми у цьому світі, а жили щасливо і радісно, несли в собі чарівність веселочки, чистоту джерельної води, тепло сонячного проміння.

IX. Інформація про домашнє завдання

  • Урок у нас незвичайний, тому і домашнє завдання не просте:

для розуму: ст. 57 (скласти розповідь)

для душі: знайти народні прикмети про комах та риб (усно)

для рук: намалювати «Шалену бджілку»

 

 

    

 

Станьте першим, хто оцінить розробку

Щоб залишити свій відгук, необхідно зареєструватись.

Дякуємо! Ми будемо тримати Вас в курсі!
doc
Додано
27 грудня 2017
Переглядів
354
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку