Конспект уроку з української мови для 5 класу "Другорядні члени речення" та презентація

Про матеріал

Урок з української мови для 5 класу на тему: «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина»

Мета: ознайомити учнів із другорядними членами речення; навчати розпізнавати їх у реченні; формувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; підкреслювати їх у тексті відповідно до синтаксичної ролі;розвивати логічне мислення, творчу уяву, мовленнєві навички школярів, а також уміння працювати колективно та самостійно;виховувати любов до природи, почуття прекрасного.

Учням запропоновано різні види завдань: лінгвістичну гру "Голосуй!", вибірково-пошукову роботу, дослідження-відновлення авторського тексту "Я - поет", словесне малювання, роботу у творчій лабораторії... Крім основної теми ("Другорядні члени речення"), постійно звучить іще одна: осінь золотиста нас чарує...

Зміст слайдів
Номер слайду 1

УРОК З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 5 КЛАС «Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина»

Номер слайду 2

Другорядні члени речення: додаток, означення, обставина. Епіграф: Ходить осінь золотиста, Жовтокоса, багряниста… Т. Корольова

Номер слайду 3

Лінгвістична гра «Голосую» 1. Синтаксис – це розділ мовознавства, який вивчає словосполучення й речення. 2. Словосполучення – щонайменше два слова: самостійне і службове. 3. У словосполученні є головне й залежне слово. 4. Підмет і присудок не є словосполученням. 5. Речення виражає незакінчену думку. 6. За метою висловлювання речення бувають розповідні, питальні і спонукальні. 7. Підмет і присудок – це граматична основа речення. 8. Тире між підметом і присудком уживається, коли вони виражені іменниками у формі Н. в..

Номер слайду 4

Текст №1 Осінь мчить! Панує жовтень. Відкурликали журавлі. Лист упаде , повіє і завітає зима…

Номер слайду 5

Текст №2 Осінь мчить уперед на золотому коні. Навколо панує жовтень. Давно відкурликали в небі журавлі. Скоро лист останній упаде з дерев, повіє справжнім холодом і до нашого краю завітає білосніжна зима…

Номер слайду 6

Другорядні – теж важливі члени речення, Бо ж вони – не для прикраси, всі доречнії! Думку можуть ( помічали, безумовно, ви ) Пояснити, уточнити і доповнити! Поділяються, напевно, неспроста вони На означення, додатки і обставини. Д. Білоус

Номер слайду 7

Наша мета – з`ясувати особливості другорядних членів речення: на які питання відповідають, якими частинами мови найчастіше виражаються, як підкреслюються, для чого існують у реченні.

Номер слайду 8

2.Взірець «Як визначити другорядні члени речення» Увага! Щоб правильно визначити другорядні члени речення, питання до них слід ставити спочатку від головних членів, а потім – від відомих другорядних! Осінь тихо крокує нашим містом. Осінь (що робить?) крокує. Крокує (як?) тихо. Крокує (чим?) містом . Містом (чиїм?) нашим.

Номер слайду 9

Пошукова робота I група. Знайдіть і підкресліть 3 додатки, визначте, якою частиною мови вони виражені та відмінки цих слів. II група. У поданих реченнях знайдіть і відповідно підкресліть 3 обставини, укажіть питання, на яке вони відповідають, та частину мови, якою виражені.  Осінь мчить уперед на золотому коні. Навколо панує жовтень. Давно відкурликали в небі журавлі. Скоро лист останній упаде з дерев, повіє справжнім холодом і до нашого краю завітає білосніжна зима.

Номер слайду 10

Дослідження-відновлення Відновіть і впишіть означення, пропущені в даній поезії, підкресліть їх, визначте, якими частинами вони виражені.  Облітають квіти, обриває вітер пелюстки (які?) … в (в якій?) … тишині. По садах (яких?) … їде гордовито осінь (яка?) … на (на якім?) … коні. Осінь. Володимир Сосюра

Номер слайду 11

Осінь Облітають квіти, обриває вітер пелюстки печальні в синій тишині. По садах пустинних їде гордовито осінь жовтокоса на баскім коні. Володимир Сосюра

Номер слайду 12

Творча лабораторія Поширте речення другорядними членами, підкресліть усі члени речення. Осінь позолотила. Сумує Жовтень. Листя злітає.

Номер слайду 13

Домашнє завдання 1.Вивчити ознаки другорядних членів. 2.Дібрати з художніх творів 3 речення про улюблену пору року, записати їх, підкреслити в реченнях усі члени речення. 3.За бажанням – скласти казку про другорядні члени речення – трьох братів, доповнити її ілюстраціями.

Номер слайду 14

ppt
Додано
29 травня 2018
Переглядів
6389
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку