Конспект уроку з української мови із використанням завдань і вправ, які спрямовані на збереження життя підростаючого покоління.
Для вчителів української мови й літератури загальноосвітніх шкіл.
Тема. Написання не з іменниками
Мета: повторити і поглибити знання учнів про іменник як частину мови, вивчити правила написання не з іменниками, удосконалювати практичні вміння написання не з іменниками; розвивати творче мислення, уміння аналізувати, зіставляти; виховувати в учнів необхідність дотримуватися правил безпеки, уміння швидко діяти в критичній ситуації.
Обладнання: картки для роботи в парах, схематичні таблиця
„Не з іменниками”, а також використання ТЗН- комп'ютерів.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Хід уроку
І. Організація класу
Вправа «Вітер дме»
Ви посміхаєтесь! Я хочу, щоб протягом уроку ви були впевнені у собі, задоволені собою. А людина лише тоді може бути задоволена, коли досягає певних успіхів, долає якісь перешкоди. Я бажаю нам успіхів!
ІІ. Повторення вивченого матеріалу
Щоб набрати потрібного темпу роботи, розпочнемо урок з хвилинки каліграфії, для якої я обрала слова
Пожежа випадок нагорода подвиг
Перш ніж здобувати нові знання, давайте згадаємо, що вже знаєте про іменник?
Пограємо у гру «Сніговий ком»
- Який розділ мовознавства ми вивчаємо?
- Що називаємо іменником?
- Які морфологічні ознаки іменника?
- Над чим працювали минулого разу?
- Які орфограми в іменниках ми вивчили?
3. Виконання тестових завдань на комп’ютері (Індивідуальна робота)
Учні виконують тестові завдання
1.Визначте рядок,у якому всі слова є іменниками:
А Ліс, вогонь, великий, вірність;
Б Батьки, сміливий, юнак, будівля;
В Сірники, пожежа, небезпека, полум’я ;
Г Напруга, прилад, кущ, сміливий.
2.Визначити рядок,у якому всі іменники- власні назви:
А (У,у)країна, (З,з)емля, (М,м)икола, (П,п)ожежник;
Б (С,с)ірко,(Д,д)ружинники,(У,у)країнець,(Б,б)огдан;
В ((Р,р)іздво, (Р,р)ятувальник, (В,в)огонь, (Х,х)ортиця;
Г (У,у)країна, (Б,б)атькіщина, (Л,л)ук’яненко, ( П,п)окрова.
3.Визначити рядок, у якому всі іменники чоловічого роду:
А Машиніст, будинок, українець, пожежа ;
Б Мир, феєрверк, мур,насип;
В Лист, папір,поштар, донька;
Г Дружинник , радість, гуркіт, дріб.
4.Визначте рядок, у якому всі іменники II відміни:
А Дума, Київ, кіннота, облога;
Б Совість, сигнал, осередок, пожежник;
В Юнак, лист, військо, рятівник;
Г Народність, вал, будівля ,шабля
5.Установити відповідність між словами та відмінами іменників:
1. I відміна А.Вірність, народність, здобич, честь;
2. II відміна Б.Ім’я, соколя, ягня, теля;
3.III відміна В.Вулиця, доброта, пісня,будівля;
4.IV відміна Г.Рятувальник ,військо, доброволець,пасажир;
Д. Зброя,століття,дума,облога
(Перевіряємо виконання тестів, виставляю оцінки. )
(Оцінювання)
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми і завдань уроку
Тема ця хоч не проста, та для вас цікава,
Є у ній нові слова, є у ній й забава.
І в скарбничку мовну цю, поки вивчимо тему
Мовних скарбів пребагато ми з вами зберемо.
-Сьогодні на уроці української мови ми продовжуємо мандрувати Країною Знань. І продовжуємо вивчати, яку частину мови? ( Іменник)
Щоб досягти успіху, потрібно всім працювати дружно, з великим бажанням, використовуючи знання попередніх уроків.
Опрацьовуючи тему уроку , слухайтеся в кожне слово, щоб за жодних обставин не зашкодити собі.
«Згоден?- Не згоден?- Обгрунтуй!»
Неук завжди пишеться разом, а неволя- не завжди.
Чи достатньо ви маєте знань, щоб розв’язати проблемне завдання?
Якої допомоги потребує?
Засвоєння теми сьогоднішнього уроку допоможе вам у цьому.
Неук, неробство, ненависть.
Не друг, а ворог, не зло, а добро.
Він мені не друг. Це не сестра .
Бо в цих реченнях щось заперечується.
На дошку вивішую підсумкові схематичні таблиці
Разом (префікс) |
Окремо (частка) |
|
|
Усне повідомлення
Користуючись матеріалом з підручника та таблицею, скласти усне лінгвістичне повідомлення на тему «Написання не з іменниками»
Фізкультхвилинка
Ми в пожежників пограємо,
Швидко шланги розмотаємо,
Ось так, ось так, швидко шланги розмотаємо.
(Колові рухи руками перед грудьми.)
Ось вогонь у нас горить, будемо його гасить.
(Нахил тулуба вперед з витягнутими руками. )
А тепер ми присідаємо, під дивани заглядаємо,
Чи ніхто там не лежить, дим розходиться умить.
(Присідання.)
Ось вогонь ми загасили, на стільці тихенько сіли.
Ручки до рук узяли й працювати почали.
V. Сприйняття та усвідомлення вивченого.
1. Творче завдання (колективно)
- До поданих слів доберіть синоніми-іменники з НЕ (пишуться лише слова з НЕ)
Пильність-невсипущий, недремний
Вигадка – небилиця;
брехня – неправда;
лихо – нещастя
згарок (недогарок);
злість (ненависть);
горе (нещастя);
обман (неправда)
2.Робота в парах „Будь редактором”
-На партах у вас індивідуальні картки, прочитайте їх. Ви повинні розкрити дужки і записати правильно.
Вогонь- (не) вода - охопить, не випливеш.
Сірники- (не) іграшка, вогонь не забава.
Вода з вогнем- (не) товариші.
(Не) червоні , а зелені їм засвічено вогні.
Перевірка, один учень читає і пояснює.
3.Синонімічний диктант
Записати синоніми з не до слів.
Загроза (небезпека), вигадка (небилиця), лихо (недоля), ворог (недруг), підозра (недовіра), тривога (неспокій), вагання (нерішучість), згарок (недогарок), злість (ненависть),горе (нещастя),обман (неправда).
4.Пояснювальний диктант
Пояснити написання не з іменниками
Вогонь не лише став другом, але й перетворився на недруга - пожежу,що знищує матеріальні цінності, у вогні якої гинуть люди, тварин. Найбільше пожеж відбувається через недбалість. Головною причиною виникнення пожеж найчастіше є необережність під час паління. Якщо помітили, що хтось із хлопчиків чи дівчаток порушує правила, попередьте про небезпеку.
5.Творче завдання
Скласти міні – твір
«Сірники- небезпечні іграшки», використовуючи дані словосполучення
Грався сірниками, гра із сірниками призвела до пожежі,підпалив очерет, полум’я облизувало, потоптав палаючий очерет.
VІ. Підсумок уроку
Ми спілкувалися з вами упродовж 40 хвилин. Поділіться, будь ласка, думками:
- Що було найважчим для вас на уроці?
- Що найбільше запам’яталося?
- Що б ви запропонували зробити по-іншому?
VІІ. Домашнє завдання
Вивчити параграф 37 вправа 315, 316* , ст120.; вивчити правила на ст.119 .
Закінчити наш урок хочу мудрими словами :
Вогонь - друг, вогонь - ворог. Якою гранню він обернеться, залежить від людини. Коли свого часу до великого Ейнштейна звернулися із запитанням, чи становить небезпеку для людства атомна енергія, той відповів: «Не більш, ніж коробка сірників. Справа лише тому, у чиїх руках вона перебуватиме»