Дана розробка уроку поглиблює знання учнів з теми "Дієприкметник". За допомогою дібраних вправ учитель пояснює відмінність між активними й пасивними дієприкметниками,способами їх творення. За допомогою такого виду діяльності, як складання речень, розвивається творче мислення.Вважаю,що використаний експрес-урок О.Авраменка виховує позитивне ставлення до української мови та вдосконалює культуру мовлення.
Відкрите модульне заняття з української мови для 7 класу
Тема: Активні й пасивні дієприкметники, їх творення
Мета: поглибити знання учнів про дієприкметники, пояснити відмінність між активними й пасивними дієприкметниками, формувати вміння розрізняти активні й пасивні дієприкметники, утворювати активні дієприкметники теперішнього і минулого часу, розвивати творчі вміння використовувати активні й пасивні дієприкметники у власних висловлюваннях; виховувати позитивне ставлення до української мови та народної культури, викликати інтерес до їх вивчення, стимулювати бажання досліджувати мовні явища.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань.
Методи та прийоми: спостереження над мовним явищем,бесіда,робота з підручником, робота з текстом,робота з картками,робота в парах
Обладнання: підручник,таблиці,ІКТ
Клас: 7-В
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Актуалізація
-Що вивчає морфологія?
-Скільки частин мови в українській мові?
На які дві групи поділяються?
Назвати самостійні та службові
-Різниця між ними
-Дієслово-це…
-Види дієслова ( вид-питання-приклад)
-Дієприкметник-це…
-Назвати морфологічні ознаки (мають вид,час,змінюються за родами,числами,відмінками)
-ФРАЗЕОЛОГІЗМИ .Дієприкметники часто використовуються у фразеологізмах
Творча робота . Визначити значення стійких зворотів. Два звороти самостійно ввести в речення.
Побудований на піску (не мати надійної основи для майбутнього); підрізаний на пні (знищений у своїй основі); замкнений у собі (мовчазний); скупаний у любистку (дуже вродливий);як намальований (вродливий);біжить, як посолений (дуже швидко біжить);став, як укопаний (став нерухомо);бігає, як ошпарений (безладно метушиться);опустив крила, як обскубана курка (втратив енергію, засумував);як мішком з-за рогу прибитий (спантеличений).
Став, як укопаний(нерухомо); як у воду опущений (зажурений,засмучений) ; мов кип’ятком (окропом) ошпарений)(збуджений,знервований); говорив як по писаному(чітко,не збиваючись); язик гарно підвішений(балакучий); як заведена машина( енергійний); кручений, як дзиґа(енергійний);як викапаний(схожий,як дві краплі води) .
-З одним складіть речення(усно).
-Синтаксична роль
-Дієприкметниковий зворот-це..
-Які розділові знаки ставимо при дієприкметниковому звороті?
-Коли не відокремлюється дієприкметниковий зворот?
-Найтиповіша помилка в реченнях з дієприкметниковим зворотом?
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку
ІV. Мотивація навчальної діяльності
Епіграфом нашого уроку є слова Теодора Рузвельта,колишнього президента США
Найголовніша формула успіху-знання та мислення.
Т.Рузвельт
Щоб успішно використовувати багатство рідної мови,ви повинні засвоїти правила творення та вживання ДПРК.
V. Засвоєння навчального матеріалу
І БЛОК засвоєння
1.Записати речення,пояснити розстановку розділових знаків.
-Виконати синтаксичний розбір речення (Усно повторити порядок розбору).
1.) Дрімаючій смереці весняна днина сниться.
2.) Вгорі цвіте блакить,усіяна хмарками.
2. Який з дієприкметників указує на ознаку предмета,що сам виконує певну дію? (Дрімаючій)
-Назвіть дієприкметник,який вказує на ознаку, яку виконана над ним?(Усіяна)
-Які поняття ви вкладаєте в слово «активний»,а які в «пасивний»?
-Зробіть висновок,які ДПРК називаються активними,а які пасивними?
-Отже,…(діти кажуть правило).
3. Провівши дослідження ,порівняймо наші висновки із правилом у підручнику(с. 66, Заболотний)
-Усно доберіть приклади до активних і до пасивних ДПРК
4. Усно вправа ( Від поданих словосполучень утворіть ДПРК, вкажіть стан)
Зошит,який списали-списаний;
Поле,яке засіяли-засіяне;
Учні,які танцюють-танцюючі;
Урок,який не закінчили-незакінчений;
Жито,яке жовтіє-жовтіюче;
Урожай,який зібрали-зібраний;
Листя,яке зеленіє-зеленіюче жито.
5. Письмово виконайте вправу 181 (Завдання: визначити стан ДПРК,довести)
ІІ БЛОК засвоєння
6.Вправа з ключем . Подані слова розподілити відповідно до колонок.
-нагадати правила запису;
- нагадати часи дієслова:минулий,теперішній і майбутній;
-сказати про час дієприкметників:теперішній або минулий;
- активні - теперішній і минулий;
-пасивні - тільки минулий.
Застарілий,розвинутий,відчинений,свистячий,незапізнілий,залишений,люблячий,морозя чий,розквітлий,загнутий,співаючий,лежачий,почорнілий,замкнутий,прожовклий,скривле ний.
Підкресливши четверту букву від початку,ви прочитаєте вислів французького письменника А.Франса.
Активні ДПРК Пасивні ДПРК
теперішнього часу минулого минулого часу
Ключ: Слова-також вчинки
-Пояснити значення даного вислову
7. Позначити суфікси (учитель на дошці,на основі вправи)
-Зробіть висновок,які суфікси характерні для активних,а які для пасивних ДПРК
8. Визначте час ДПРК:
-Якого часу бувають активні ДПРК? ( теперішнього й минулого)
-За допомогою яких суфіксів вони творяться? (-уч,-юч,-ач,-яч,-л)
-Якого часу бувають пасивні ДПРК? (лише минулого)
-За допомогою яких суфіксів вони творяться? (н,ен,єн,т)
9. Звернімося до підручника (с.72, 74, правило)
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
Утворити дієприкметники пасивного стану минулого часу доконаного й недоконаного виду.
Зразок. Писати-писаний,написати-написаний
Писати, написати; читати,прочитати; робити, зробити; будувати, збудувати; рити, перерити; бити, розбити; крити, вкрити; малювати, намалювати; мити, вимити.
2. Утворити активні дієприкметники минулого часу доконаного виду. Позначити суфікси.
Зразок. Засмагнути — засмаглий.
Почорніти, побіліти, помолодіти, змарніти, повеселіти, пожовтіти, заколоти, обгоріти, спітніти, зарости.
3.Утворити активні дієприкметники теперішнього часу недоконаного виду. Позначити суфікси.
Зразок. Жовтіють — жовтіючий.
Відцвітають, зеленіють, працюють, сплять, палають, думають.
4. Пропоную вашій увазі експрес-урок О.Авраменка ( завдання: дослідити , яких ДПРК слід уникати?)
-Отже, ДПРК активного стану слід уникати,замінювати їх аналітичною формою( описовою)
5. Редагування ( завдання: замінити активні дієприкметники описовою формою)
1.Падаючий сніг
2.Плаваючий хлопчик
3.Радіюча дівчинка
4.Літаючий птах
З одним словосполученням скласти речення
6. Творче спостереження з елементами аналізу
Текст «Свято Андрія»
Завдання до тексту:
-Прочитати
- Які почуття він викликає?
- Дібрати заголовок
- Яке свято відзначається 13 грудня?
-Як у народі називається це свято?
-Яких традицій дотримувалися українці?
-На які прикмети звертали увагу люди цього дня?
-Пояснити орфограми у виділених словах
- Визначити в тексті активні й пасивні дієприкметники
-Пояснити спосіб їх творення
-Замінити активні дієприкметники описовою формою
7. Вправа. (До поданих схем дібрати ДПРК,вказати їх стан і час)
8. Гра «Знайди зайве»
а) загальмований, бездоганний, виміряний, згодований;
б) задіяний, збережений, конкретний, прибудований;
в) засиджений, прибережний, вимріяний, приготовлений;
г) полемізований, темніючий, багатогранний, мислячий;
9. Тестові завдання
10. Створити рекламу на одну з тем:
1.Форми дієслова
2.Дієприкметник
3. ДПРК зворот
4. Активні й пасивні ДПРК
VІІ. Підсумки уроку
-Які є стани ДПРК?
-Які ДПРК називаються активними?
-Як вони творяться?
- Які ДПРК називаються пасивними?
-Як вони творяться?
-ЗАПИТАННЯ ОДНОКЛАСНИКОВІ
-Повернімося до епіграфу уроку….
-Чи здобули ви сьогодні знання?
-Які саме?
-Тож застосувавши їх,ви можете успішно використовувати їх у мовленні
VІІІ. Оцінювання
1)За роботу на уроці
2)За тестові завдання
ІХ. Домашнє завдання
1)Вивчити правила(с.72,74)
2)Виконати вправу 183
3)Виконати інтерактивну вправу(блог учителя)
4)Підготувати цікаве завдання для однокласників (ребус,кросворд тощо)