Конспект уроку з української мови для 7 класу на тему "Особові займенники. Розподіл за особами"

Про матеріал

Мета уроку: продовжувати знайомити учнів з займенником як частиною мови, а саме: дати поняття «особові займенник»; пояснити як вони поділяються на розряди; вчити розпізнавати особові займенники в усному і писемному мовленні.

Перегляд файлу

Тема: Особові займенники. Розподіл за особами.

Мета:

Навчальна: продовжувати знайомити учнів з займенником як частиною мови, а саме: дати поняття «особові займенник»; пояснити як вони поділяються на розряди;  вчити розпізнавати особові займенники в усному і писемному мовленні;

Корекційно-розвиткова: розвивати увагу, мислення, мовлення, фонематичний слух, уміння узагальнювати і систематизувати;

Виховна: виховувати бережне ставлення до птахів, вміння співпрацювати, естетичні смаки учнів.

Тип уроку: комбінований

                                                      Хід уроку

І.Організація класу.

Дзвоник  всім нам дав наказ:

До роботи швидше в клас!

Будемо уважні і старанні всі.

Сядемо рівненько на місця свої.

 

1. Психологічний настрій на урок

Гра «Вибери сніжинку»

  • Подивіться уважно на сніжинки. Яка вам більше сподобалась?
  • Я рада, що більшість з вас обрали саме цю, усміхнену сніжинку. Значить у вас гарний настрій і на уроці ви будете гарно працювати.

Картинки по запросу картинки сніжинки         Картинки по запросу сніжинки картинки для дітей

Похожее изображение2. Робота з епіграфом уроку

- Послухайте епіграф до нашого уроку і скажіть, як ви розумієте ці слова?

Епіграф до уроку:

Я, ти, він, вона –

Разом дружна ми сім’я!

 

Бесіда за малюнком:

- Подивіться на малюнок, що роблять друзі?

- Чому пташок треба взимку годувати?

3. Правила роботи на уроці

( учні говорять правила, вчитель прикріплює на дошці таблички)

  • Правило піднятої руки
  • Уважно слухати вчителя та учнів
  • Активно і творчо працювати
  • Дружно працювати

 

IІ. Актуалізація опорних знань.

1. Відгадування загадки

Якщо втомляються слова

у реченні стояти,

То може він їх заміняти.

Є добрий друг в іменника,

Числівника й прикметника

А звуть його ...(займенником).

 

2. Гра «Вірю – не вірю»

Вичтель називає твердження, учні говорять правдиве воно чи ні.

  • Займенник  називає  предмети, ознаки, числа. (не вірю)
  • Займенник вказує  на  предмети, ознаки, кількість. (вірю)
  • Займенники  можуть  заміняти  в  реченні іменник, прикметник, дієслово.

(не вірю)

  • Займенники  можуть  заміняти  в  реченні іменник, прикметник, числівник. (вірю)
  •  Займенники відповідають на питання хто? що? який? чий? скільки? (вірю)

 

Висновок: Що таке займенник? (займенник – це частина мови, яка вказує на

                   предмет, на ознаку або на кількість, але не називає їх)

 

ІІІ.Повідомлення теми та задач уроку. Мотивація навчальної діяльності.

Вправа «Мозковий штурм»

Перш, ніж почати вивчати нову тему, послухайте уважно казку про те, як в мові  займенники стали допомагати іменникам. Спробуйте записати, які саме це займенники.

КАЗКА

У великому місті Українська Мова на одній вулиці жила собі велика сім’я іменників. По сусідству з ним жила невеличка сім’я Займенників. Іменники пишались тим, що саме вони дають імена - назви всім предметам чи особам.

 -  Ми дуже важливі - хвалилися вони.

 А Займенники були маленькі і скромні. Коли говорили Іменники, вони мовчали. Та одного разу сталась пригода. Застудились Іменники, у них пропав голос. Що ж робити? Що станеться з мовою? І тут на допомогу своїм сусідам прийшли скромні Займенники. Вони хоч і не могли називати предмети, але могли вказати на них.

 І сталося диво. Замість хворого іменника «дівчинка» у реченні став Займенник «вона», замість хлопчика -  «він», замість сонечко – «воно». А як легко вказували Займенники на себе і на своїх друзів.

       - Я, Ми, Ти, Ви, Вони! – весело вигукували Займенники.

 Іменники зізнались, що цю роботу вони б ніколи не змогли так добре виконати.

З того часу Іменники дружать із Займенниками, допомагають їм будувати речення.

 

  • Які займенники ви почули в казці?
  • Яку частину мови вони заміняють?
  • На які питання відповідають ці займенники, якщо вони заміняють іменники?

Сьогодні ми будемо вивчати тему «Особові займенники. Розподіл за особами». Дізнаємось, чому вони так називаються і як розподіляються за особами. Ця тема дуже важлива, бо знадобиться нам при вивченні наступної частини мови – дієслово. Тому будьте уважні і добре працюйте.

 

ІV. Первинне сприймання та усвідомлення нового матеріалу.

1. Пояснення нового матеріалу.

Займенники , які ви записали, називаються особові, бо вказують на предмет чи особу, не називаючи їх. Вони замінюють іменники і відповідають на такі ж запитання, тобто  хто? або  що?

Особові займенники мають три особи – першу, другу і третю. Кожна особа має два числа: однину і множину.

До першої особи однини належить займенник  Я, а до першої особи множини – Ми. Ці займенники вказують на особу, яка говорить про себе чи більше осіб від свого імені.

До другої особи однини належить займенник  Ти, до другої особи множини – Ви.

Ці займенники вказують на особу чи осіб, до яких звертаються.

До третьої особи однини належать три займенники: він, вона, воно. Це залежить від роду (чол., жін., сер.) особи, про яку говорять. До третьої особи множини належить займенник Вони. Ці займенники вказують на особу чи предмет, осіб чи предмети про які говорять, і мають ще рід -  ч.р. Він, ж.р. Вона, с.р. Воно.

 

  1.               Дослідження – реконструкція. Робота в парах.

Визначити, які особові займенники пропущено у поданих словосполученнях. Списати, вставляючи потрібні займенники. Працюємо в парах.


 

          …. (Я)  йду 

          …. (Ви)  допоможете

…. (Вона)  вишиває

          …. ( Воно)  засміялось

     …. (Вони)  будуть вивчати

…. (Він)  вирощує

…. (Ти)  святкуєш

      …. (Ви) розпиляєте

 …. (Вони)  заспівають

           …. (Вона)  пошила

 

3. Гра « Зимові загадки»

У словах – відгадках  «заховались» особові займенники, знайдіть їх і вкажіть особу.

1. Крізь зимові заметілі

    Пташенята прилетіли.

    В них червоні гарні груди –

    Ніби яблука усюди?    (червоногруді снігурі)

2. Всі костюми повдягали,

    Круг ялинки танцювали.

    Що за дівчинка казкова,

    в неї шапочка … (червона )

3. Зверху ми на всіх церквах

    Дружно співаємо по святах.

    Самі в церкві не буваємо,

    А інших туди зазиваємо.      (дзвони)

4. У святковій залі

Стоїть як картинка,

Весела, зелена,

Красуня - ...     (Ялинка)

5. Все мороз поглушив,

    А мого цвіту й не зайняв. (Барвінок)  

6. Другий він в календарі,

Холодно у цій порі.

Снігопади, завірюха,

Всі ховають в шапки вуха.     (Лютий)

7. Круг ялинки справжнє свято.

Тут і діти, і звірята,

Співи, танці, шум і крик –

Всі стрічають …(Новий Рік)

8. У грудні, в гарну тиху ніч,

 Зорі, як мільйони свіч,

 Що світять вниз, на рідний край,

 Бо йде до діток… ( Миколай)

 

4. Рефлексія. Вправа «Мікрофон»

  •                 Отже, на скільки осіб поділяться особові займенник?
  •                 Назвіть займенники 1 –ої особи?
  •                 Назвіть займенники 2 – ої особи?
  •                 Назвіть займенники 3 – ої особи?
  •                 Яку частину мови замінять особові займенники?
  •                 На які питання відповідають особові займенник?

5. Лінгвістична фізхвилина.

Зараз проведемо цікаву фізхвилинку на уважність. Станьте біля своїх парт.

Я буду називати слова. Якщо почуєте іменник – плесніть в долоні. Якщо почуєте прикметник – підстрибніть . Якщо почуєте займенник – присядьте.

 

  •                 Зима, вона, холодна, сніг, білий, пухнастий, він, пташка, ми, голодна, вітер, ти, я, мороз, тріскучий, ви. 

 

V. Корекція та закріплення набутих знань.

1. Редагування тексту. Колективна робота .

Виправити помилки у тексті, замінивши, де потрібно, іменники займенниками. Записати відредагований варіант.

 

Взимку на вулиці дуже холодно. До вікна прилетіла синичка. Синичка (вона) замерзла й шукала затишку. Діти відчинили кватирку. Синичка влетіла в хату. Діти зігріли й нагодували пташку. Діти (вони) зробили годівницю та повісили  на  дереві. Діти цілу  зиму годували пернатих гостей. Діти (вони) – друзі птахів.

Хвилинка – цікавинка

Якщо  ви  збираєтеся  погодувати  синичок, то основний  продукт, який  слід  взяти –соняшникове  насіння. Годиться  й  гарбузове  насіння , а також будь – які  горіхи. Не  відмовляться  синички  й від сала. Все  повинно  бути  сире  та несолоне.  Горобцям,  снігурам, вівсянкам, зябликам  можна  насипати  вівса  або нелущене  просо. Качок  і  голубів  можна годувати  білим   хлібом  або  вівсяною крупою.  Інші  птахи також  не  відмовляться  від   усіх  таких  ласощів. 

Запам’ятайте!!!  Не можна братии протухле насіння та чорний хліб. Хліб  не  повинен   бути  запліснявілим.  Висохлий  до  кам'яного  стану  хліб теж  не  годиться.  Годувати  пташок  треба  в  одному   і  тому  ж  місці, щоб

вони  до  нього  звикли. Годуйте пташок взимку!

 

2. Гра «Розподіл»

Усі записані особові займенники треба правильно розподілити за особами у три стопчики. (гра проводиться усно)

  •                   Спочатку назвіть займенники 1 –ої особи, 2 – ої особи, 3 – ої особи.
  •                   Як називаються ці  займенники? (особові).

 

3. Хвилинка – цікавинка

Що ж робити, якщо ви знайшли на вулиці замерзлу пташку?  Зрозуміло, її потрібно, насамперед, зігріти. Загорніть пташку в щось тепле (рукавиця, щарф), та принесіть додому. Вдома можна  використовувати тільки сухе тепло – настільну лампу, пластикові пляшки з гарячою водою, електричну або гумову грілку, батарею центрального опалення. А ось купати птицю в гарячій воді не можна – це може привести до набряків і загибелі пернатогопотерпілого.

Допомагайте пташкам взимку!  

 

4. Колективна робота . Кросворд  «Цікаві займенники»

1. Особовий займенник, який має одну букву.(я)

2. Особовий займенник, який допомагає звертатися до старших людей. (ви)

3. До якого займенника слід додати одну букву, щоб він перетворився на провалля? (яр)

4.Які два особових займенника вкупі руйнують дороги, ще й заважають їздити?

(Я- ми).

5. До якого особового займенника треба додати одну букву, щоб він став антонімом слова «війна»? (Ми-р)

6. Розгадати ребус: ЗО – я

7. Особовий займенник, який вказує на жіночий рід. (вона)

8. Розгадати ребус: 7Я

9. Як за допомогою трьох особових займенників можна зробити руки чистими?

(Ви-ми-ти).

10. Я – спереду, я – в кінці, а посередині назва породи маленького коня. Разом буде назва країни.  (Я- поні-я)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                    1  

                                    2

 

                                    3  

                                    4

 

                                    5

                                    6

 

                                    7

                                    8

 

                                    9

                                  10

 

 

VI.Підсумок уроку.

Вправа «Кубування»

Настав час підвести підсумок, що ми запам’ятали про особові займенник.

На кожній грані кубу записане запитання, на яке треба дати відповідь.

1. На скільки осіб поділяють особові займенники? (три особи)

2. Чому вони так називаються? (заміняють назви предметів чи особи)

3. Назвіть займенники 1 –ої  особи? (я, ми)

4. Назвіть займенники 2 – ої  особи? (ти, ви)

5. Назвіть займенники 3 – ої  особи? (він, вона, воно, вони)

6. На які питання відповідають особові займенники? (хто? що?)

 

VII. Домашнє завдання.

1. Вивчити правило в підручнику.

2. Виконати вправу з картки

Завдання. Списати вірш, вставивши пропущені особові займенники.

Я буду їсти апельсин,
А ти бiжи у магазин.
Ми будем цiлий день гуляти,
А ви  iдiть собi до хати.
Вiн пiде зранку на базар,
Вона нагрiє самовар.
Воно повинне всiм свiтити,
Повинне землю всю зiгрiти. 
Вони зростають в полi рясно, 
Якщо воно їм свiтить ясно.

 

VIIІ. Оцінювання роботи учнів.

Зараз пролуна дзвінок.                                      

Закінчиться наш урок.                                      

За роботу по заслузі.                                         

Щиро дякую вам, друзі!

 


 

docx
Додано
28 липня 2018
Переглядів
2605
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку