Тема: Складні речення із сполучниковим і безсполучниковим зв’язком
Мета: формувати предметні компетентності й компетенції шляхом виконання навчально-пізнавальних і практично зорієнтованих завдань відповідно до змістових ліній: поглибити в учнів поняття про складне речення з різними видами зв’язку; учити дев’ятикласників визначати основні ознаки таких речень і їх структуру; розвивати вміння визначати вид складних речень з різними видами зв’язку, відрізняти їх від інших видів складних та простих ускладнених речень; складати схеми таких конструкцій;
розвивати критичне мислення, пам’ять, культуру мовлення, творчі здібності;
виховувати любов до рідного слова.
Тип уроку: урок засвоєння умінь і навичок.
Перебіг уроку
I. Організаційний момент
II. Актуалізація опорних знань, умінь, навичок
1. Використовуючи сканери, прочитайте початок вислову Олеся Гончара про мову, продовжте його.
Мова – це доля нашого народу,
і вона залежить від того, …
(як ревно ми плекатимемо її).
О.Гончар
III. Мотивація учнів до навчання
Учитель. Мова наша багатоманітна і невичерпна. Слово наше може бути ніжною квіткою й гострою зброєю. Словом можна вбити й оживити, викликати усмішку або сльозу. Мудре слово приносить радість, необдумане – біду. Свої думки й почуття ми передаємо за допомогою різних засобів, один з них – використання речень з різними видами зв’язку.
IV. Повідомлення теми й мети уроку
V. Опрацювання навчального матеріалу
1. Записати епіграф, проаналізувати його будову, визначити граматичні основи, накреслити схему.
[ ], і [ ], (як…).
2. Повторення теоретичного матеріалу
– Які речення називаються складними з різними видами зв’язку?
3. Дослідження-характеристика
Серед поданих укажіть речення з різними видами зв’язку.
1. Лети, моя пташко, у своє небо, як не можеш ти без нього.
2. А коли волею не підеш, то туди запроторимо, де козам роги правлять.
3.За літами летять літа ясночолі, наче вчора все було і спливло.
4. День сонячний і прозорий, і хочеться, щоб йому не було краю.
У якому реченні ви прочитали фразеологізм? Що він означає? Пригадайте, з якого твору взято рядки, хто автор? ( Там, де козам роги правлять – там, де важкі умови, куди потрапляють не за власним бажанням; далеко).
4. Робота біля дошки
Синтаксичний розбір речення.
Ольвія на знак згоди махнула рукою: вона, мовляв, розуміє, що треба вести себе тихо, і оглянулася, шукаючи очима ту небезпеку, що їй загрожувала.
[ ] : [ ], (що…), і [ ], (що…).
( Розповідне, неокличне, складне із безсполучниковим, сурядним та підрядним зв’язком, складається з 5 частин; 2 – двоскладне, непоширене, повне, ускладнене вставним словом).
Перше підрядне з’ясувальне, залежить від дієслова, відповідає на питання непрямого відмінка, друге означальне, відповідає на питання яку?, зв’язується сполучним словом що, в реченні – підмет.
Фонетичний розбір
Записати фонетичною транскрипцією.
Ольвія [ ол′в’ійа], що [шчо].
Морфологічний розбір слова
Махнула – дієслово, п.ф. – махнути, док. вид, 1дієвідм., дійсн.спосіб, одн., мин. час, III ос., ж.р., присудок.
Розібрати за будовою слова
тихо, загрожувала.
5.Вирішення проблемного завдання
Серед запропонованих схем знайти третю зайву. Пояснити.
1 [ ], [ ], ( ), і ( ).
2 [ ,( ), ], ( ).
3 [ ] і [ ], ( ).
6. Творча робота
1 група ( на 10 – 12 балів)– придумати речення за схемами 1 або 3
7. Дослідження-трансформація
2 група ( на 7 – 9 балів) – переписати подане речення, доповнюючи їх підрядними, розставити правильно знаки
Пливуть сизі хмари у високому небі повіває пахучий вітерець припікає сонце.
8. Пунктуаційний практикум
Визначте, чи потрібна кома на межі сурядного й підрядного сполучників у складних синтаксичних конструкціях. Свій вибір обґрунтуйте.
Сонце уже стояло в полудні і поки ми вийшли у поле добряче потомилися (В.Шевчук).
Голова видалась неймовірно важкою але коли захотів озирнутися то йому було несила повернути її (Н.Рибак).
9. Культура мовлення
Я вибачаюся за запізнення.
Більша половина учнів. (Більше, ніж половина учнів.)
Я рахую , що екзамен по математиці вдасться здати добре.
Повернувшись додому, у мене знову з’явився настрій.
Приведіть приклад любого речення.
VI. Підбиття підсумків уроку
1 Рефлексія
– Чи задоволені ви своєю роботою на уроці?
– Що вам найкраще запам’яталося?
– Що найскладніше для вас?
VII. Домашнє завдання
Скласти 3 речення з різними видами зв’язку про весну, повторити §19.
1