Конспект уроку з української мови на тему: «Морфологічна будова слова. Орфограми в коренях, суфіксах, префіксах.»

Про матеріал
Дана розробка уроку допоможе повторити та вдосконалити уміння і навички учнів з орфографії, а викладачеві швидко і результативно підготуватися до уроку.
Перегляд файлу

Конспект уроку з української мови на
тему: «Морфологічна будова слова. Орфограми в коренях, суфіксах, префіксах.»


Мета: повторити та вдосконалити уміння і навички учнів з орфографії; розвивати та формувати вміння коментувати та самостійно характеризувати свої дії при виконанні вправ з орфографії; виховувати уважність та повагу до української мови.

Тип уроку: урок систематизації й узагальнення знань, умінь і навичок.
Обладнання:  підручник, таблиця, презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент.
1.Вступне слово вчителя.

 Доброго дня діти! Сьогодні на уроці ми з Вами  разом  повторимо і поповнимо знання з орфографії.

2. Перевірка присутніх учнів за списком у журналі.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Бесіда за запитаннями:

(На дошці накреслена основа для гри «Хрестики - нулики». Учні поділяються на дві команди: «хрестиків» і «нуликів». Кожна команда по черзі обирає число, а вчитель читає відповідне запитання. Якщо гравці правильно відповідають на питання, то вчитель замість цифри ставить відповідний значок команди. Перемагає та команда,що має три хрестики або нулики поряд. )

 1 2          3

 4 5          6

 7 8          9

 

1) Який розділ науки вивчає будову слова ?

2) З яких частин складається слово?

3) Що таке корінь та префікс?

4) Що таке суфікс та інтерфікс?

5)  Що таке постфікс, закінчення та основа?

 6) Яка послідовність розбору слова за будовою?

 7)Що таке словоформи?

 8) Що таке орфограма?

 9) Назвіть чотири принципи на яких базується орфограма.

ІІІ.Повідомлення теми та  мети уроку.

1.Слово вчителя.

      (Слайд №1)
    Діти зверніть увагу на екран.Упродовж уроку ми розглянемо тему: «Морфологічна будова слова. Орфограми в коренях, суфіксах та префіксах.». Метою сьогоднішнього уроку є повторення, поглиблення та закріплення знань, умінь   з сьогоднішньої теми. Удосконалення практичних і теоретичних навичок.
ІV. Сприйняття й засвоєння учнями навчального матеріалу.
1.Слово (лекція) вчителя.

        Під час розповіді пропоную учням робити записи по  темі урока. (Під час розповіді вчителя учні самостійно мають провести роботу з зошитом, а саме, написання конспекту чи записати основні положення з  поданої теми.)

   (Слайд № 2,3,4)

                       Орфограми в корені та інших морфемах слова

Орфограми

Приклади

М’який знак

Сіль, паморозь, тьма, донька

Апостроф

М'ясо, пір’я, Лук’ян

Буквосполучення йо,ьо

Сьогодні,льодовик, його

Перенос слів

Їж-джу, яма, ріл-ля,бай-ка

Букви е-є, йо-ьо-о, и-і-ї у прізвищах прикметникової форми

Єршов, Майоров, Верьовкін, Ніколаєв, Воїнов

Велика буква і лапки у власних назвах

Україна, Азія, завод «Поршень», Карпатські гори

Правопис префіксів:

  • префікс с- пишемо перед глухими приголосними к,п,т,ф,х;
  • префікс з- (зі) пишемо перед іншими приголосними та голосними;
  • у префіксаз без-, від-, воз-, між-, над-, перед-, понад-, пред-, роз-, через- кінцевий дзвінкий приголосний перед глухим не змінюється;
  • префікс пре- вживається для вираження найвищого ступеня ознаки;
  • префікс при- вживається у дієсловах, що означають наближення, приєднання, частковість дії, результат дії;
  • префікс прі- вживається тільки у словах.

 

сказати, стримати, спалах

 

зумовити, збір, зшити

 

безкраїй, відтінок, передчасний, понадплановий, розшитий

 

премудрий, превеликий, препогано

 

приворожити, приїхати, приручити

 

 

прізвище, прірва, прізвисько

Орфограми в суфіксах:

  • Суфікси -ив-, -ев- у іменниках;

 

 

    - Суфікси -ев-, (-єв-), -ов- у  прикметниках;

 

 

   - Наголошені суфікси –енн-, -анн-       (-янн-) у прикметниках дієприкметникового походження;

 

  • Суфікси -ичн-, -ічн- у словах іншомовного походження.

 

 

Печиво, прядиво, але марево (не є продуктом праці)

 

Малиновий, яблуневий, квітневий, алюмінієвий, грушевий, овочевий, дощовий, плащовий

 

Нездійснений – нездійсненний, несказаний – несказанний, незрівняний - незрівнянний

 

Політичний, систематичний, географічний, анемічний

 

Слайд №5

Частинт слова

                       

                            префікс              корінь   суфікс     закінчення

                              основа

Слайд №6

Основні способи словотворення

Способи словотворення

  1. Префіксальний
  2. Суфіксальний
  3. Префіксально-суфіксальний
  4. Безафіксний
  5. Складання слів та основ

 

  1. Складання скорочених основ
  2. Зрощення слів
  3. Перехід однієї частини мови в іншу.

Приклади

Бігти – прибігти

Слухати – слухач

Ліс – пролісок

Пробігати – біг

Лід і ходити – льодохід, заробітна плата – зарплата

Організація Об’єднаних Націй – ООН

Мало відомий - маловідомий

Майбутнє (яке?) покоління – близьке майбутнє (що?).


V. Закріплення вивченого матеріалу.
1. Робота біля дошки.

   Вправа№1.

 Завдання: Дібрати до поданих слів слова, в яких відбувалося б чергування приголосних та голосних. ( Слова записані на дошці.)

   Берегти –  Ходити -

   казати –  терти -

   плакати –   пекти -

   носити –   могти -

   лігти -   гонити –

2. Словниковий диктант з додатковими завданнями.

 Учні на окремих листках мають записати слова, які диктує викладач. Крім цього діти виконають два, невеликі за обсягом, завдання. Завдання виводяться на екран.

 Київщина, чеський, птаство, льотчик, прізвище, зшити, одеський, листя, безстрашний, вищий, переїжджати, життя, розписка, премилий, його, даний, льодовик, прекрасний.

 Завдання №1 (Слайд № 7 ): Перекладіть українською мовою словосполучення і запишіть їх. Порівняйте їхню вимову і написання в обох мовах (усно). Виділіть префікси та суфікси в дієсловах.

   Ссыпать зерно, сшить платье, счищать пятно, сорвать цветок, собирать коллекцию.

Завдання №2 (Слайд № 8 ): Утворити від поданих слів іменники за допомогою суфікса –ин(а).

   Гуцульський, турецький, одеський, вінницький,  гетьманський, гайдамацький, батьківський.
3. Бесіда.

На уроці я:
дізнався...
зрозумів...
навчився..
найбільший мій успіх — це...
наступного уроку я хочу...
VI. Підбиття підсумків, оцінювання результатів уроку.

1.Слово вчителя.

   На сьогоднішньому уроці ми разом з Вами розглянули та удосконалили свої знання з обраної нами теми. Кожен з Вас дізнався щось нове чи пригадав вивчене.
2.Оцінювання конспектів записаних учнями під час уроку  (декілька зошитів за вибором вчителя).

VII. Домашнє завдання.
   Засвоїти конспект. Виконати вправ  з підручника № 64,71.

 

docx
До підручника
Українська мова (академічний рівень) 10 клас (Єрмоленко С.Я., Сичова В.Т.)
Додано
7 серпня 2020
Переглядів
1539
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку