Тема. Речення з однорідними членами. Кома між однорідними членами
Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити знаходити їх у реченні, формувати вміння ставити розділові знаки в реченні з однорідними членами; розвивати логічне мислення, творчу уяву, мовленнєві навички; виховувати любов до природи рідного краю.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: мультимедійне обладнання, мультимедійна презентація, підручник.
Любіть травинку,і тваринку,
І сонце завтрашнього дня,
Вечірню в попелі жаринку,
Шляхетну інохідь коня.
Л. Костенко
Хід уроку
І. Оголошення теми, мети, епіграфа уроку (Слайди 1,2,3). Мотивація навчальної діяльності. Словникова робота (незнайоме слово з епіграфа).
Інохідь (однохідь) – біг коня, оленя, при якому тварина ступає спершу обома правими ногами, а потім обома лівими. (Слайд 4)
ІІ. Актуалізація опорних знань
1. Бесіда:
1)Який розділ науки про мову ми вивчаємо ?
2) Що вивчає синтаксис? А пунктуація?
3) Що називаємо реченням?
2. Лінгвістична гра «Угадай член речення» (Слайд5)
1) Нумо трішечки напруги,
Ось вам і подробиці:
Перше тут – предмет, а друге –
Що з предметом робиться. (Підмет і присудок)
2) Ознаку предмета вони означають,
На питання який? чий? відповідають. (Означення)
3) Як тільки питання непрямих відмінків поставиш,
То відразу цей член речення відгадаєш. (Додаток)
4) На питання як? де? коли?
Чому? звідки? і куди?
Дасть відповідь тобі завжди. (Обставина)
3. Практичне завдання. Синтаксичний розбір речення (Слайд 6).
Підняли блакитні вії волошки кругом.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу з використанням елементів проблемно-пошукового методу
1. «Мозковий штурм» (на екрані Слайд 7).
1) Сплять берізки, клени, осики.
2) Людина славна не словами, а ділами.
3) Барвінок цвів і зеленів.
4) Тягнуться до сонця і квіти, і трави.
2. Робота з підручником. Читання правил (ст.. 159-160) (Слайд 8, 9)
IV. Закріплення вивченого шляхом виконання тренувальних вправ
1. Запишіть речення, поставте пропущені розділові знаки, знайдіть однорідні члени, підкресліть їх відповідно до синтаксичної ролі, складіть схеми. (Слайд 10)
Чорніє поле, і гай , і гори.
Лине дощ ласкавий, нагинає трави.
Шумлять сади вишневі, яблуневі.
А осінь дороги встеляє і в золото, і в срібло.
На полях, луках і в садках лежить сніг.
Фізкультхвилинка (Слайд 11)
Трава низенька-низенька, ( Всі присіли)
Дерева високі-високі. (Піднімають руки вгору)
Вітер дерева колише-гойдає, (Обертаються)
То вліво, то вправо нахиляє, (Нахил вправо, вліво)
То вгору, то назад, (Потягуються вгору, назад)
То вниз нагинає. (Нагинаються вперед)
Птахи летять – відлітають, (Махають руками)
А учні тихенько за парти сідають. (Всі сідають).
2. Робота з підручником. Творче завдання. Складаємо речення про природу, які б відповідали схемам, що подані у вправі 430. (Слайд 12)
3. Проблемне завдання.
Хто швидше знайде три групи однорідних членів речення, які «заховалися» в одному реченні? Поясніть, чому в реченні не ставимо кому перед сполучниками й, адже цих сполучників є аж три.
Від сивої давнини й до наших днів у радості й у горі рушники й пісня супроводили людину все життя. (Слайд 13)
V. Підсумки уроку
1.Тест (Слайд 14,15)
1. Однорідні члени речення – це:
А) члени речення, що становлять його граматичну основу.
Б) усі члени речення, крім головних.
В) члени речення,які відповідають на одне питання, поставлене від одного слова в реченні.
2. Однорідними можуть бути:
А) головні та другорядні члени речення.
Б)головні члени речення.
В)другорядні члени речення.
3. Перед якими сполучниками, що поєднують однорідні члени, кому ставимо завжди:
А) і, й, та. Б) а, але, та (але). В) або, чи, а.
4. Однорідні члени є в реченні:
А)По дорозі торохтить зима на возі.
Б)Стали білі всі доріжки,вулиці,дахи,сади.
В)Умостився Морозенко на столітнім дубі.
5. Позначте речення, у якому між однорідними членами потрібно ставити кому:
А)Працею людина сильна і красива.
Б) Маки там не цвітуть,а горять.
В)З добра і любові приходить щастя.
6. Позначте речення, у якому між однорідними членами кома не ставиться.
А) Осіннє сонце світить, та не гріє.
Б) Вітер хвилю б’є, та крутить, та шумить.
В) Реве та стогне Дніпр широкий.
2. Взаємоперевірка учнями робіт. Оцінювання. (Слайд 16)
3. Робота з епіграфом. Назвіть однорідні члени. Яку пунктограму ви помітили, про яку ми не говорили? (Слайд 17)
Якщо частина однорідних членів поєднана без сполучників, лише інтонацією, а частина за допомогою сполучників та інтонації, то кома ставиться між усіма однорідними членами (у тому числі й перед першим сполучником)
Схематично це можна зобразити так:
О, і О, і О, О, О.
VI. Домашнє завдання
1. Вивч. п. 54, впр. 435.
2. Скласти твір-мініатюру про весняне пробудження природи, використовуючи однорідні члени речення (за бажанням). (Слайд 18)