“НУ ЩО Б, ЗДАВАЛОСЯ, СЛОВА…”Лексичне значення слова. Однозначні і багатозначні слова. Використання багатозначних слів у прямому і переносному значеннях. УРОК-ПРОЕКТ
Номер слайду 2
ЕПІГРАФНУ ЩО Б, ЗДАВАЛОСЯ, СЛОВА…СЛОВА ТА ГОЛОС – БІЛЬШ НІЧОГО. А СЕРЦЕ Б’ЄТЬСЯ, ОЖИВА, ЯК ЇХ ПОЧУЄ!.. Т. Г. Шевченко
Лексичне значення слова – це те, що слово означає, це зміст, укладений у нього народом. Однозначні – це слова, які мають тільки одне лексичне значення. Багатозначні слова – це слова, які мають декілька лексичних значень.
Номер слайду 5
“Не бійтесь заглядати у словник…”Словникова стаття. АКРОВІРШ, -а, ч. Вірш, у якому перші літери рядків утворюють слово, імя, словосполучення. ПРИЦІЛ, -у, ч. 1. Наведення нв ціль; прицілювання. 2. Пристрій у вогнепальній зброї для наведення її на ціль. 3. перен. Те, до чого прагне, на що розраховує хто-небудь; мета. Для допитливих!“Словник української мови” фіксує 30 значень дієслова іти, 9 значень слова голова, 6 значень прикметника легкий.style.colorfillcolorfill.type
Номер слайду 6
ЛІНГВІСТИЧНЕ СПОСТЕРЕЖЕННЯСміються діти – сміється сонце;Холодне повітря – холодний погляд;Гострий меч – гостре словоr
Номер слайду 7
“Упіймай слово!” (вибіркова робота)Реве та стогне Дніпр широкий,Сердитий вітер завива… (“Причинна”) …Русалкою стану, Пошукаю в чорних хвилях, На дно моря кану. (“Думка”) Нащо мені чорні брови, Нащо карі очі… ( “Думка”) …Згадай лихо – та й байдуже… Минулося…пропало… Згадай добре – серце в’яне: Чому не осталось? (“На вічну пам’ять Котляревському”)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА Світ великий, неозорий, у ньому так багато людей, так багато краси! Щоб побачити її, потрібно лише забажати, відкрити душу, дозволити красі полонити своє серце! І тоді із самої глибини, з найпотаємніших куточків нашого єства народжується слово! І буде слово красним, і буде слово чудовим. І буде слово кришталево чистим, бо все народжене від душі – є справжнім дивом!
Номер слайду 11
“Увага! Слово!”Водій у сучасній українській мові – «людина, що пройшла спеціальну підготовку і керує автомобілем, автобусом, трамваєм і т.п»., Шофер – це назва тільки водія автомобіля, притому – водія-професіонала, тобто назва людини за професією.
Номер слайду 12
Творча робота
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Самоконтроль
Номер слайду 19
“Скринька відкритих думок”Мене вразило…Мені сподобалося…Мені не сподобалося…style.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.typestyle.colorfillcolorfill.type
Номер слайду 20
Домашнє завдання. Обов’язкове: вправа 482 За бажанням: За тлумачним словником з’ясувати значення слів імідж, смайлик, меценат. Скласти з ними речення. Підібрати прислів’я, в яких слова вжиті у переносному значенні. Запропонувати свій варіант домашнього завдання до вказаної теми.