Клас: 5
Тема: Другорядні члени речення. Означення. Способи його вираження.
Мета: поглибити знання про означення як другорядні члени речення, формувати вміння ставити запитання до другорядних членів речення; розпізнавати їх у реченнях, поширювати речення означеннями; виділяти їх у тексті умовними позначками; розвивати вміння школярів працювати колективно та самостійно, логічне й образне мислення, мовлення, спостережливість, пам’ять; логічне мислення, творчу уяву; мовленнєві навички; виховувати інтерес до вивчення української мови.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Обладнання: підручник, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Психологічна настанова щодо вивчення теми
Вступне слово вчителя.
Продзвенів уже дзвінок,
Починається урок.
Він весняний та цікавий.
Тож гостей зібрав чимало.
Повернімось обличчям до гостей,
Усміхнімось і промовим:
«Добрий день».
Готуючись до сьогоднішнього уроку, я згадала слова Дмитра Білоуса:
Коли ти плекаєш слово,
Мов струна, воно бринить.
Калиново, барвінково
Рідна мова пломенить.
Коли мовиш, як належить –
Слово чисте, як роса…
І від тебе теж залежить
Мови рідної краса.
Нехай сьогоднішній урок наповнить ваші серця добром, красою, прагненням чути і відчувати слово.
ІІ. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок.
Я починатиму речення, а ви продовжуйте
1. Синтаксис – це розділ мовознавчої науки, який... (вивчає будову словосполучень та речень)
2. Речення – це слово чи група слів, … (що передають повідомлення, запитання або пораду, прохання, наказ)
3. Односкладним називається речення, у якому наявні.....(підмета або присудок).
4. За метою висловлювання речення розподіляють на......(розповідні, питальні і спонукальні).
5. За кількістю граматичних основ розрізняють......(прості і складні речення)
6. Якщо у реченні, крім головних, наявні і другорядні члени речення, то воно називається... (поширеним).
7. Граматичну основу речення становлять.....(підмет і присудок).
8. До другорядних членів відносять....(додаток, означення і обставину)
9. Додаток – другорядний член речення, який … (означає предмет і відповідає на питання будь-якого відмінка, крім називного)
10. Додаток виражається ….(іменником або займенником).
11 З емоційним забарвленням речення бувають … (окличні і неокличні).
2. Проблемне питання.
Я прочитаю вірш, а ви скажете про який другорядний член речення ми сьогодні поговоримо на уроці.
Визначаю я предмети,
Вони зі мною дуже помітні.
Я прикрашаю вашу мову.
Мене вам треба знати, берегти!
Ознаку предмета або явища
Визначають означення.
Чий? і Який?- відповіді прості
Лише не вистачає хвилястої риски.
ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.
ІV. Сприймання і усвідомлення нового матеріалу.
Ознайомлення з теоретичним матеріалом на с. 152.
Виконати вправу 408 на с. 152-153.
Завдання: за поданими реченнями визначити способи вираження означення.
Словникова робота
ГЛИ́ЦЯ:
1. Листя деяких дерев у вигляді голок, шпильок; хвоя.
2. Велика дерев'яна голка, на яку нанизують листя капусти, тютюну і т. ін.
// Дерев'яна голка, якою плетуть сіті, килими і т. ін.
3. . Поперечна планка, яка що-небудь з'єднує.
4. діал. Місток, зробл. з колод; кладка.
5. Лінійка, що розділяє верхню і нижню основи килима під час ткання.
Буратіно потягнувся,
Раз — нагнувся, два — нагнувся,
Руки в сторону розвів —
Мабуть, ключик загубив.
А щоб ключик відшукати,
Треба нам навшпиньки встати.
Завдання: доповнити речення словами з довідки. Якими другорядними членами речення є вставлені слова?
Займався на сході …(ясний) ранок. У … (далекій) безодні неба танули … (миготливі) зірочки. А … (рожевий) обрій усе розгорявся …(червоними) вогнями. Раптом звідти бризнула … (вогняна) іскорка. І ще одна, і ще. Сходило … (яскраве) сонечко.
Слова для довідок: далекий, миготливий, рожевий, червоний, вогняний, яскравий, ясний.
V. Підсумки уроку
Метод “Незакінчене речення”
Продовжiть висловлення:
«Сьогоднi на уроцi я зрозумiв, що ...».
«Менi було цiкаво ...».
«Я дiзнався ..., але ще хочу дiзнатися ...».
«Для мене найскладнішим було ...».
VІ. Домашнє завдання
1. Вивчити теоретичний матерiал п. 52.
2. Виконати вправу 415 на с. 155.
Матеріал до уроку
«Другорядні члени речення. Означення. Способи його вираження»
Завдання: за поданими реченнями визначити способи вираження означення.
Завдання: доповнити речення словами з довідки. Якими другорядними членами речення є вставлені слова?
Займався на сході …ранок. У … безодні неба танули … зірочки. А … обрій усе розгорявся …вогнями. Раптом звідти бризнула іскорка. І ще одна, і ще. Сходило … сонечко.
Слова для довідок: далекий, миготливий, рожевий, червоний, вогняний, яскравий, ясний.
Синтаксис – це розділ мовознавчої науки, який ...
Речення – це слово чи група слів, …
Односкладним називається речення, у якому наявні ...
За метою висловлювання речення розподіляють на ...
За наявністю граматичних основ розрізняють ...
Якщо у реченні, крім головних, наявні і другорядні члени речення, то воно називається ...
Граматичну основу речення становлять ...
До другорядних членів відносять ...
Додаток – другорядний член речення, який …
Додаток виражається …
З емоційним забарвленням речення бувають …