Конспект уроку з української мови "Вигук як особлива частина мови. Групи вигуків за значенням. З’ясування ролі вигуків у мовленні". 7 клас

Про матеріал

Тема : Вигук як особлива частина мови. Групи вигуків за значенням. З'ясування ролі вигуків у мовленні .

Мета: дати поняття учням про вигук як особливу частину мови, ознайомити з граматичними ознаками ; формувати вміння впізнавати вигуки в реченнях, визначати їхню роль, правильно та доречно вживати в мовленні, удосконалювати навички правильного інтонування речень, що містять вигуки; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати любов до природи, рідної землі.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Обладнання: підручник .

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

1. Бесіда :

- Назвіть усі частини мови.

- На які групи вони поділяються?

- Які частини мови належать до самостійних ?

- Які до службових відносяться ?

- Яке місце посідає серед частин мови вигук?

2. Аналіз мовного матеріалу.

* Проаналізуйте слово ох за поданим планом.

А) Чи має слово лексичне значення?

Б) Чи виступає воно членом речення?

В) Чи можна до нього поставити запитання?

Г) Чи служить воно засобом зв'язку? Зробіть висновок.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності учнів.

IV. Вивчення нового матеріалу.

* Робота з підручником.

Усне виконання вправи 546.

Робота з таблицею на с. 245.

Усне виконання вправи 547.

Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 246, 247.

*Відгадування загадок.

Знайдіть вигуки й визначте їх розряд за значенням.

1. Ой за полем, за горами золота нагайка в'ється! (блискавка )

2. Ліз карасик через перелазник та у воду — плюсь! ( кухоль )

3. Тік-так, а з місця ніяк. (годинник )

4. Підсмикане, підтикане та й гайда по хаті. ( віник )

5. Зразу — чирк! Потім — пишк! Потім — блись! (сірник )

V. Виконання вправ на закріплення вивченого.

* Вибірковий диктант.

Виписати з речень лише вигуки.

1. Ну, а як вам живеться, Лесю!

2. Еге ж, снідати вам принесла.

3. Тпру!Отепер тут тобі, голубонько, бути.

4. Хе! Як же це так?

5. Ого, на ціле літо?

6. Цить! Він, мабуть, спить!

7. Те-те-те! Як це давно було!

* Гра «Спробуй відгадати»

Визначте вигуки та звуконаслідувальні слова.

1. Ау! Агов! ( вигук, бо означає оклик )

2. Му-му-му! (звуконаслідувальне слово, бо відтворює звуки тварин )

3. Ху-ху-ху! (звуконаслідувальне слово, бо не виражає ні емоцій, ні почуттів,

ні волевиявлення)

4. Увага! (вигук, бо спонукає до дії)

* Творча робота «Придумай сам»

1. Скласти 6 речень:

- 3 речення із вигуками;

- та 3 речення із звуконаслідувальними словами.

2. Пояснити значення вжитих вигуків та звуконаслідувальних слів.

* Тренувальна вправа «Розвиваємо вміння»

Будь-яке звуконаслідувальне слово увести в речення.

Пригадати й записати народне прислів'я з вигуком. Вигук підкреслити.

VІ. Підбиття підсумків уроку.

* Дати відповідь на запитання :

1. Що таке вигук? (Незмінювана особлива частина мови, яка виражає почуття, волевиявлення мовця, не називаючи їх.)

2. Яку роль виконують вигуки? (Вигуки служать для вираження різноманітних почуттів, не називаючи їх.)

3. Які ви знаєте ознаки вигуків? (- Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.

- Вигуки не називають предметів, ознак чи дій.

- Вигуки не членуються на морфеми.

- Вигуки не виступають у своїй основній функції членами речення (якщо не переходять у повнозначні слова).

- Вигуки не є засобами граматичного зв'язку між словами.

- Вигуки не пов'язуються граматично зі словами в реченні.)

4. Які виділяють групи (розряди) вигуків? ( за значенням; за походженням; особлива група вигуків (звуконаслідувальні).

І. Домашнє завдання.

Вивчити правила на с. 245 – 247; виконати вправу 550 ( ІІ завдання); скласти 6 тестових запитань з теми «Вигук» *.

Перегляд файлу

 Тема : Вигук як особлива частина мови. Групи вигуків за значенням. З’ясування ролі вигуків у мовленні .

 Мета: дати поняття учням про вигук як особливу частину мови, ознайомити з граматичними ознаками ; формувати вміння впізнавати вигуки в реченнях, визначати їхню роль, правильно та доречно  вживати в мовленні, удосконалювати навички правильного інтонування речень, що містять вигуки; розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення; виховувати любов  до  природи,  рідної  землі.

 Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

 Обладнання: підручник . 

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.

     1. Бесіда :

- Назвіть  усі  частини  мови.

- На  які  групи  вони  поділяються?

- Які частини  мови належать  до  самостійних ?

- Які до службових відносяться ?

- Яке  місце  посідає  серед  частин  мови  вигук?

 

2. Аналіз мовного матеріалу.

 * Проаналізуйте слово ох за поданим планом.

А) Чи має слово лексичне значення?

Б) Чи виступає воно членом речення?

В) Чи можна до нього поставити запитання?

Г) Чи служить воно засобом зв'язку? Зробіть висновок.

 

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку . Мотивація навчальної діяльності учнів.

IV. Вивчення нового матеріалу.

 * Робота з підручником.

Усне виконання вправи 546.

Робота з таблицею на с. 245.

Усне виконання вправи 547.

Опрацювання теоретичного матеріалу на с. 246, 247.

 

 *Відгадування  загадок.  

 Знайдіть  вигуки  й  визначте  їх  розряд  за  значенням.

1. Ой за полем, за горами золота нагайка в’ється! (блискавка )

2. Ліз карасик  через  перелазник  та  у   воду   плюсь! ( кухоль )

3. Тік-так,  а  з  місця  ніяк. (годинник )

4. Підсмикане,  підтикане  та  й  гайда  по  хаті. ( віник  )

5. Зразу   чирк!  Потім   пишк!  Потім   блись!  (сірник )   

 

V. Виконання  вправ на  закріплення вивченого.

 * Вибірковий диктант.

 Виписати з речень лише вигуки.

1. Ну, а як вам живеться, Лесю!

2. Еге ж, снідати вам принесла.

3. Тпру!Отепер тут тобі, голубонько, бути.

4. Хе! Як же це так?

5. Ого, на ціле літо?

6. Цить! Він, мабуть, спить!

7. Те-те-те! Як це давно було!

 

 * Гра «Спробуй відгадати»

 Визначте вигуки та звуконаслідувальні слова.

1. Ау! Агов! ( вигук, бо означає оклик )

2. Му-му-му! (звуконаслідувальне слово, бо відтворює звуки тварин )

3. Ху-ху-ху! (звуконаслідувальне слово, бо не виражає ні емоцій, ні почуттів,

ні волевиявлення)

4. Увага! (вигук, бо спонукає до дії)

 

 * Творча робота «Придумай сам»

 1. Скласти 6 речень:

- 3 речення із вигуками;

- та 3 речення із звуконаслідувальними словами.

 

 2. Пояснити значення вжитих вигуків та звуконаслідувальних слів.

 

 * Тренувальна вправа «Розвиваємо вміння»

  Будь-яке звуконаслідувальне слово увести в речення.

 Пригадати й записати народне прислів’я з вигуком. Вигук підкреслити.

 

VІ. Підбиття підсумків уроку.

 * Дати відповідь на запитання :

 1. Що таке вигук? (Незмінювана особлива частина мови, яка виражає почуття, волевиявлення мовця, не називаючи їх.)

 2. Яку роль виконують вигуки? (Вигуки служать для вираження різноманітних почуттів, не називаючи їх.)

 3. Які ви знаєте ознаки вигуків? (- Вигуки не належать ні до повнозначних, ні до службових слів.

- Вигуки не називають предметів, ознак чи дій.

- Вигуки не членуються на морфеми.

- Вигуки не виступають у своїй основній функції членами речення (якщо не переходять у повнозначні слова).

- Вигуки не є засобами граматичного зв’язку між словами.

- Вигуки не пов’язуються граматично зі словами в реченні.)

 4. Які виділяють групи (розряди) вигуків? ( за значенням; за походженням; особлива група вигуків (звуконаслідувальні).

І. Домашнє завдання.  

  Вивчити правила на с. 245 – 247; виконати вправу 550 ( ІІ завдання); скласти 6 тестових запитань з теми «Вигук» * .

 

 

 

doc
Додано
6 липня 2018
Переглядів
14590
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку