Тема уроку. М. Слабошпицький «Папуга з осінньої гілки».
Мета уроку: ознайомити учнів з казкою М. Слабошпицького «Папуга з осінньої гілки»; удосконалювати навички правильного, виразного читання; розвивати зв’язне мовлення, мислення, творчі здібності, вміння висловлювати свою думку, самостійно ставити запитання по змісту тексту; збагачувати словниковий запас; вміння цінувати думки інших; сприяти вихованню допитливості та наполегливості в інтелектуальній праці.
Обладнання: ілюстрації та малюнки із зображенням згаданих у казці персонажів.
Форма проведення: урок із застосуванням ІКТ.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
1. Привітання.
— Доброго дня, сонечку ясному,
Доброго дня, дню осінньому,
Доброго дня, друзям усім,
Доброго дня, гостям дорогим!
2. Створення позитивного емоційного настрою, ситуації успіху.
— Давайте разом за руки візьмемось
І над землею підіймемось,
Тепло сердець, з’єднаємо
Я бажаю вам добра!
Учні. Ми бажаєм вам добра! Якщо нам буде важко, ми допоможемо один одному.
3. Очікування. Вправа «Мікрофон».
— Діти, подумайте і скажіть, яким ви хочете бачити наш урок?
— Напишіть свої очікування на цьому маленькому листячку.
— А в кінці уроку дізнаємося, чи справдились ваші очікування.
— Сьогодні на уроці ми будемо багато читати, говорити, тому треба зробити розминку.
II. Мовна розминка
— Уявіть на долоньці пір’їнку і дуйте на неї так, щоб вона кружляла над долонькою.
2. Гімнастика для «зорового апарату» і для язичків. Розчитування.
— Прочитати вислів:
Вишиває осінь на канві зеленій
золоті квітки.
Квітки оживають, і з дерев спадають
жовті нагідки.
— Які образні вислови допомогли передати красу осені?
— Читаємо всі разом цей вислів: повільно, швидко, «блискавкою».
3. Відтворення по пам’яті.
III. Підготовка до сприймання нового матеріалу
— А тепер, коли ми з вами зробили розминку, ми вирушаємо до … осіннього саду і зустрінемось з тим, хто живе у Катрусі.
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми продовжуємо читати твори, у яких описується осінь, події, що трапляються у цю пору року. Зокрема, дізнаємось про випадок, який трапився з папугою.
— Тема нашого уроку: Михайло Слабошпицькій «Папуга з осінньої гілки».
1. Виступ бібліографа.
— Зараз ми прослухаємо виступ бібліографа, який підготував нам повідомлення про письменника.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Словникова робота.
— Перед тим, як ми ознайомимось з текстом зверніть увагу на ці слова.
2. Аудіювання тексту М. Слабошпицького «Папуга з осінньої гілки».
● Читання вчителем. «Контрольне слово». Гра «Осінній лист».
— Як ви гадаєте, ви прослухали казку чи оповідання? Чому ви так гадаєте?
3. Фізкультхвилинка «Кленові листочки».
4. Технологія «Мозковий штурм».
— Яка головна думка цієї казки? Чому вона вчить?
5. Читання казки учнями (із завданням поділити текст на частини).
● Читання «ланцюжком» - естафетою – струмочком.
● Читання мовчки.
● Гра «Добавляночка».
● Гра «Диктор телебачення».
● Робота групах. Гра «Актори» (читання в особах).
Діти беруться заруки і промовляють:
— Будемо разом працювати.
Всіх уважно вислухати.
Спільне рішення приймати.
6. Складання плану.
VI. Закріплення матеріалу
1. Вибіркове читання казки. Гра «Чомусики і Всезнайки».
— Коли відбулася описана подія? У яких рядках тексту про це говориться? (Вже була осінь... На землі лежало жовте листя, а між ним — яблука...)
— Яка пригода трапилася з папугою?
— Що його зацікавило на вулиці? Прочитайте, як про це розповідає автор.
— Як зустріли папугу горобці?
— Хто його врятував?
— Яку таємницю має папуга?
2. Уявна подорож.
— У казці вжиті дієслова і словосполучення, які характеризують мову папуги. (Верещить — загукав — сумно сказав — сказав тихо й мало не плачучи — відповів радісно — мало не плачучи попрохав — чітко сказав).
3. Звуконаслідування.
— Знайдіть у казці звуконаслідування. (Пор-ра вставать; вар-рить кашу; Пір-рат молодець; жив-жив.) — Прочитайте епізоди казки, намагаючись голосом відтворити звуконаслідування.
4. Вправа на розвиток уваги, швидкого читання.
5. Робота з розвитку мовлення.
● Робота в парах «Редакційна скринька».
— Назвати слова, якими можна схарактеризувати папугу.
● Переказ епізода казки за ілюстрацією у підручнику та за малюнками.
● Складання прислів’я.
● Технологія «Асоціативний кущ».
— Складіть карту-схему розвитку подій (що побачив папуга, коли опинився на вулиці і в якій послідовності).
(Учитель вивішує на дошку малюнки, учні послідовно з'єднують їх стрілочками, стисло переказують відповідні епізоди.)
VІІ. Підсумок уроку. Рефлексія
— Над яким твором працювали на уроці?
— У якому мультфільмі ви зустрічали схожого папугу?
— Чи справдилися ваші очікування ?
— Чиї очікування справдилися несе свої листочки до дошки.
VІІІ. Домашнє завдання
Перечитати текст казки; подумати, які кадри мультфільму можна за ним створити, а за бажанням — намалювати їх.