Конспект уроку
з всесвітньої історії
для 6-го класу
на тему «Суспільне та культурне життя давніх китайців»
Підготувала учитель історії та правознавства
КЗ «Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміїівської районної ради Харківської області»
Вистороп Тетяна Василівна
Тема. Суспільне та культурне життя давніх китайців
Мета: дати уявлення учням про релігію та культуру Давнього Китаю; розглянути особливості виникнення релігій у Китаї, усвідомити важливість китайських винаходів; розвивати вміння порівнювати історичну інформацію, висловлювати власну думку, розвивати навички критичного мислення, виховати інтерес до історії Китаю.
Обладнання: підручники, робочі зошити, контурні карти, настінна карта, ілюстрації до теми
Тип уроку: комбінований
Хід уроку
-
Організаційний момент.
-
Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Співвіднесіть твердження з історичними особами.
У Ді
|
Цінь Шіхуанді
|
Лю Бан
|
В
|
А, Г, Е
|
Б, Д
|
А. Підкорив усі царства, що воювали. Став першим імператором Давнього Китаю.
Б. Сільський староста, ватажок повстанців, який у 202 р. до н.е. проголосив себе імператором.
В. Започаткував Великий шовковий шлях.
Г. Розпочав будівництво Великої китайської стіни.
Д. Став засновником династії Хань.
Е. Побудував для себе особисто 37 палаців.
-
Робота з контурною картою.
-
Обведіть територію імперії Цінь наприкінці правління Цінь Шіхуанді.
-
Позначте Великий китайський мур і назви кочових племен від яких він захищав китайців.
-
Підпишіть річку, яку давні китайці називали «рікою тисячі бід». (Хуанхе)
-
Позначте та підпишіть столиці імперії Цінь (Саньян) та імперії Хань (Чан'ань)
-
Позначте «Великий шовковий шлях».
-
Розташуйте події у хронологічній послідовності.
4 А. Повстання жовтих пов’язок. (184 р.)
2 Б. Повстання під проводом Лю Бана. (202 р. до н.е.)
3 В. Початок правління У Ді. (140 р. до н.е.)
1 Г. Початок будівництва Великої китайської стіни. (221 р. до н.е.)
-
Мотивація навчальної діяльності. Повідомлення теми та мети уроку.
-
Загадка.
Взимку зігріє, зранку пробудить
І допоможе тобі від застуди.
Разом із друзями п’єш зазвичай
Смачний та ароматний … ЧАЙ.
-
Що вам відомо про чай?
-
Де його вирощують?
-
Яким він буває?
-
А чи знаєте ви як з’явилася традиція пити чай?
Чай — напій, що отримується заварюванням, варінням або настоюванням підготовленого листа чайного куща. Чаєм також називається сухе листя чайного куща, призначене для заварювання цього напою. У розширеному сенсі — будь-який листяний або трав'яний настій. Згідно з китайською традицією, чай був відкритий культурним героєм Шень-нуном, покровителем землеробства та медицини, одним з Трьох Великих, що створили всі ремесла і мистецтва.
За переказами, Шень-нун подорожував у пошуках цілющих трав з котлом на тринозі, в якому кип'ятив воду для цілющих відварів. У 2737 році до н. е. в казан з окропом впали кілька листочків чайного дерева. Відвар здався смачним і викликав бадьорість: з тих пір Шень-нун не пив інших напоїв. Таким чином чай став одним із найпоширеніших занять китайців і залишається таким і до сьогодні. https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%A7%D0%B0%D0%B9
-
А сьогодні ми з вами дізнаємося про інші повсякденні заняття давніх китайців, довідаємося про особливості виникнення релігій у Китаї та з’ясуємо які винаходи давніх китайців стали невід’ємною частиною нашого життя.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Робота з фотоілюстрацією (с. 113 підручника)
-
Розгляньте ілюстрацію. Навіщо імператорові Китаю потрібне було військо після смерті?
-
Як ця знахідка пов’язана з віруванням давніх китайців?
-
Про розвиток якого мистецтва вона свідчить?
-
Робота в парах.
-
Розгляньте схему «Повсякденне життя давніх китайців». Складіть стислу усну розповідь про повсякденне життя давніх китайців.
-
Робота в малих групах з текстом підручника.
Опрацюйте текст підручника та виконайте завдання.
1-ша група. (с. 114)
-
Сформулюйте основні положення конфуціанства та запишіть їх у зошити.
-
верховним божеством є Небо;
-
імператор є Сином Бога;
-
закликав шанувати традиції в сім'ї;
-
тільки освічена людина може обіймати державні посади;
-
потрібно бути покірним.
2-га група (с. 115)
-
Стисло охарактеризуйте правила повсякденного життя за Конфуцієм.
-
Опишіть своє ставлення до них.
-
Робота з історичним джерелом (с. 115 підручника).
-
Прочитайте уривок з книжки «Бесіди та судження» Конфуція. Дайте відповіді на запитання.
-
Поясніть, як розумієте наведені вислови.
-
Які з повчань, на вашу думку, мають слушність і чому?
-
Чи дотримувався, на вашу думку, Цінь Шіхуанді у своїй діяльності наведених положень Конфуція?
-
Робота з візуальним джерелом.
-
Розгляньте реконструкцію давнього китайського міста. Спробуйте охарактеризувати рівень архітектури давніх китайців.
-
Розгляньте модель житлової споруди (с. 116). Скільки поверхів мав будинок?
-
Які його архітектурні особливості?
-
Які деталі надають будівлі чіткості й строгості, а які її прикрашають?
-
На прикладі глиняних фігур вояків підземної армії Шіхуанді (с. 113) зробіть висновок про розвиток скульптурного портрету в Давньому Китаї.
-
Узагальнення та систематизація знань учнів.
-
Бесіда за запитаннями підручника.
-
Які заняття були поширені в китайців?
-
Хто такий Конфуцій, якими були основні положення його вчення?
-
У чому особливість китайської архітектури та скульптури?
-
Що впливало на життя китайських міст?
-
Робота в робочому зошиті (с. 48, 2 завдання).
-
Які з тверджень утілюють засади конфуціанства?
-
«Учитися і не розмірковувати – даремна праця; розмірковувати та не вчитися – небезпека». +
-
«Якщо чоловік виб’є зуб рівному собі, - слід вибити його зуб». –
-
«Нікчемна людина прагне вигоди, а благородна – справедливості». +
-
«Не поклоняйся жодному іншому богу. Не поклоняйся ідолам. Не вимовляй даремно Боже ім’я. Святкуй особливий Божий день». +
-
«Чого собі не бажаєш, не роби іншим». +
-
«Благородна людина звинувачує себе, нікчемна – інших». +
-
Підсумки уроку.
-
Домашнє завдання.
-
Опрацювати § 22 підручника.
-
Виконати завдання робочого зошита с. 48 – 49.