Конспект заняття гуртка «Бісероплетіння»
Тема: Виготовлення квітів волошки з бісеру.
Мета: ознайомити гуртківців з українськими легендами та лікувальними властивостями квітів; навчити виготовляти квіти волошки, формувати навички роботи з бісером; розвивати пам'ять, увагу, уяву, фантазію; виховувати любов до традицій українського народу.
Обладнання: зображення квітів волошки, інструкційні картки-схеми виготовлення квітів волошки з бісеру, зразок готового виробу, ножиці, бісер голубого, синього, фіолетового, зеленого кольорів, дріт, зелена нитка, клей.
Тип заняття: Комбінований
ХІД ЗАНЯТТЯ
І. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА
Розповідь «Волошка»
У грецькій міфології розповідається, що колись, дуже давно, на Землі жили кентаври — напівконі-напівлюди. Наймудрішим з-поміж них вважали Хірона, який славився великою обізнаністю в медицині.
Якось у битві отруєна стріла поранила Хірона. Та мудрий кентавр не загинув. Він віднайшов рослину, що допомогла йому загоїти рану. То була нині широко знана волошка синя. Ботаніки й назвали її «кентавром».
Цю квітку бачив кожен. То там, то там блакитними очима спалахують поміж колосся суцвіття волошок — улюблених у народі ніжних і невибагливих рослин.
У народі кажуть: «Очі сині, як волошки в житі». У багатьох творах, піснях оспівана ця квітка. Синій колір — це символ краси, чистої радості. Назва волошки походить від слова «колоти». Справді, у деяких волошок листочки колючі, тому їх обминає худоба на пасовищах.
Цілющі властивості містяться в її ніжних квітках. У народній медицині з навару пелюсток роблять примочки при хворобах очей. Очі й порівнюють із квіткою. Її ще називають волошиха, волошечка, волошок, васильок, сердечна трава, польова троянда.
Існує така легенда: «Якось у полі хлопець Васильок косив жито. Саме тоді там бавилися русалки.
Одній дуже припав до вподоби Васильок. Зачарувала вона хлопця — він пішов за русалкою. Русалка не захотіла відпускати хлопця, не захотіла розлучатися з ним. От і надумала перетворити Василька на гарну польову квітку, що синім кольором нагадувала синь води...
Відтоді щороку літньої пори, коли зацвітають сині волошки, у житах бавляться русалки, плетуть із цих гарних квіток віночки і прикрашають ними свої голівки».
Волошки
Кому милий мак червоний.
Кому айстри милі.
В моїм серці — синій колір,
Бо волошки сині.
Де б не був я — при домівці
Чи в чужій чужині,
В моїй пам'яті — Харківці
І волошки сині.
Бо волошечки мої —
То дитячі роки,
Бо волошки — то були
Перші в юність кроки.
Влітку я худобу пас —
Комарі та мошки...
Була й радість — хліба шмат
І сині волошки.
Диво-квітів тих немало
Дарував дівчині,
Що в вінок свій хист вплітала
І волошки сині.
Вийшов в поле я недавно
Вдалечінь широку.
Відшукати мріяв там я
Квітку синьооку.
Марно день весь проходив:
Цвів люпин, горошок.
Зник, як з вітром синій дим,
Синій цвіт волошок.
Дозрівали вже жита.
Полем йшов і лугом...
Переоране життя
Глибоченьким плугом.
Сергій Петрошенко
ІІ. ПРАКТИЧНА ЧАСТИНА
Виготовлення квітів волошки з бісеру.
ІІ.1. Розгляд зразка готового виробу.
ІІ.2. Технологія виготовлення виробу (читання схеми).
ІІ.3. Відбір матеріалів та інструментів: ножиці, бісер голубого, синього, сріблястого, зеленого кольорів, дріт, зелена нитка, клей.
ІІ.4. Повторення правил ТБ під час роботи з бісером, ножицями.
ІІ.5. Самостійна робота гуртківців з опорою на інструкційні картки.
Форма пелюсток волошки мов розділена, на часточки у верхній частині (мал. а).
Плетуть їх так: узяти дріт, довжиною 15 см, нанизати на неї 3 бісеринки, одним кінцем пройти через дві бісеринки назустріч іншому і затягнути дріт. Нанизати ще дві бісеринки, знову пройти першим кінцем дроту назустріч другому і затягнути. Далі необхідно виконати той же прийом на більш довшому дроті, після чого з’єднати обидва фрагмента наступним чином: покласти їх поруч, дротинками, які виявилися посередині, пройти в сусідній фрагмент так, щоб всі чотири кінці виявилися з зовнішньої сторони (мал. б). Продовжуйте плетіння пелюстки, використовуючи довгі кінці дроту за малюнком б. Необхідно виконати таким чином 7 – 8 пелюсток.
Серединка волошки складається з 8-12 тичинок, виконаних із сіро-сріблястого бісеру і чорного стеклярусу за малюнком д. Готові тичинки збираються разом і міцно закручуються, навколо них розміщують пелюстки ,і все це міцно закручують – вінчик квітки готовий.
Далі необхідно виконати чашолистики. Для цього нарізаємо відрізок дроту довжиною 20 см і готуємо бісер зеленого кольору. Виконуємо розетку – з чотирьох фрагментів – за малюнком е. Квітку поміщаємо всередину розетки і закручуємо дріт в основі чашечки.
За малюнками ж і з виконуються листочки. Листочки розміщуються по стеблині. Потім стебло остаточно оформлюється нитками.
ІІІ. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ
1