План-конспект заняття туристсько-спортивного гуртка
Тема: Практичне заняття. Навички підйому на велосипеді вгору
Мета: ознайомити з технікою підйому на велосипеді вгору; розвивати логічне мислення, практичні навички з велосипедного туризму та спеціальні навички спортсмена; виховувати толерантність під час комунікації між вихованцями.
Обладнання: спортивні велосипеди, каски.
Хід заняття:
-
Організаційний етап
-
Вивчення нового матеріалу
Рекомендації керівника гуртка:
-
намагайся дотримуватися рівномірного ритму протягом усього підйому, крути педалі з однаковою частотою. Стандартна частота обертання педалей для підйому становить близько 80-90 разів на хвилину. Якщо твій темп знижується, коли ти виїжджаєш крутим схилом, переключись на нижчу передачу і крути педалі частіше, аби підтримувати послідовне та ефективне навантаження на ноги і знижувати ступінь їхньої втоми;
-
підкорення вершин – справа нелегка, і велосипедисти часто зазнають невдачі, оскільки переоцінюють необхідні зусилля та витрачають всю енергію. Тому підготовка забезпечує половину успіху, і навіть перед пробним підйомом з такого складного маршруту необхідно пройти ґрунтовну тренувальну програму. Додай до своїх тренувань підйоми на схил і повторення підйомів. Чим більше підйомів ти зробиш, тим краще будеш з ними справлятися. Такі тренування зміцнять твої ноги і дозволять здійснювати триваліші підйоми в рівномірному темпі.
-
техніка руху на велосипеді покращиться, якщо ти будеш сидіти. Дослідження показують, що в положенні сидячи велосипедист витрачає набагато менше енергії і витримує більш тривале навантаження.
-
коли схил стає крутішим, може виникнути спокуса підняти корпус, докладаючи зусилля, щоб видертися вгору. Але ти переконаєшся, що так запаси енергії і глікогену виснажаться швидше. За даними досліджень, вставати краще у тих випадках, коли схил перевищує 10 відсотків (близько 6 градусів). Встаючи на педалі, ти збільшуєш потужність на 30 відсотків і задіюєш інші групи м'язів ніг, але робити це слід на короткі проміжки часу. Намагайся не розгойдувати велосипед, це призведе до марної трати енергії.
-
якщо ти здійснюєш підйом наодинці і бачиш інших велосипедистів, які підіймаються також поодинці або в групах, складно втриматися від спокуси позмагатися з ними. Однак інші можуть мати зовсім інший рівень, і тоді ти витратиш купу сил, просто намагаючись не відставати. Піднімайся у власному темпі, не орієнтуючись на інших, інакше тебе чекає невдача. Не виходь за межі власних можливостей, і підйом виявиться набагато легшим і приємнішим.
-
перемикання передач може бути важливим фактором і залежить від типу підйому. Змінивши розмір касети зірочок або ланцюга на велосипеді, можна отримати помітний результат. Ланцюг меншого розміру і касета з великим передавальним числом дозволять тобі крутити педалі рідше, що зробить підйом комфортнішим.
-
головне в перемиканні передачі – вибір моменту. Перемикаючи передачі, важливо правильно обрати час. Багато хто чекає занадто довго, перш ніж перейти на наступну передачу. Спробуй перемикатися раніше, ніж відчуєш необхідність, у момент, коли навантаження на ланцюг невелике. Якщо на шляху багато поворотів, перемикайся на вигині або різкому повороті.
-
не притискайся до внутрішнього боку на крутих поворотах. Круті повороти можуть стати одночасно благословенням і прокляттям. На них можна перевести подих після важкого підйому, але якщо пройти такий поворот неправильно, можна втратити імпульс. На більшості крутих поворотів більший ухил проходить за внутрішнім радіусом, а більш плавний – за зовнішнім.
Практична частина заняття
Гуртківці відпрацьовують підйом на велосипеді на стоячих ногах, у сідлі з дотриманням техніки безпеки.
Виконати вправу на знання складових велосипеда а посиланням https://learningapps.org/watch?v=p21sp3xnc20
-
Підведення підсумків заняття