Тема. Контрольна тестова робота №2 . Синтаксис і пунктуація. Словосполучення .
Мета : за допомогою запропонованих завдань виявити в учнів рівень знань , умінь та навичок з вивченої теми , закріпити їх;
розвивати увагу , пам’ять , кмітливість , уміння акумулювати отримані знання і застосовувати їх під час виконання завдань;
виховувати наполегливість , старанність , силу волі , інтерес до наслідків власної праці , пунктуальність .
Тип уроку : контроль знань та вмінь.
Обладнання : тестові завдання , практичні завдання .
Хід уроку
І. Організаційний момент .
ІІ. Оголошення теми , мети уроку .
Мотивація навчальної діяльності учнів .
ІІІ. Презентація вчителем контрольної тестової роботи .
ІV. Хід контрольної роботи .
І – варіант
1.Укажіть правильне твердження :
А. Синтаксис – це розділ науки про мову , який вивчає словосполучення та їх будову.
Б. Пунктуація – це розділ науки про мову , який вивчає правила вживання розділових знаків .
В. Словосполучення – це синтаксична одиниця , яка вивчає явища , що характеризують граматичну природу слова як граматичної одиниці мови.
Г. Речення – це синтаксична одиниця , яка утворюється поєднанням двох і більше повнозначних слів . 0,5 б
2.Знайдіть рядок зі смисловими відношеннями між словами в словосполученні.
А. Узгодження , керування , прилягання . Б. Головні , залежні .
В. Іменні , дієслівні , прислівникові . Г. Означальні , додаткові , обставинні . 0,5б
3. Не є словосполученням :
А. Надзвичайно сміливий . Б. Прийшли в зоопарк .
В. Більш спокійний . Г. Червона калина . 0,5 б
4. Укажіть іменне словосполучення.
А. Будинок над озером . Б. Стояти у воді .
В. Відпочивати біля озера . Г. Високо в небі . 0,5б
5. Укажіть дієслівне словосполучення.
А. Надто голосно . Б. Милуючись квіткою .
В. Надзвичайно гарно . Г. Високо в небі . 0,5б
6. Укажіть прислівникове словосполучення .
А. Збережена для нащадків . Б. Спів жайворонка.
В. Спостерігаючи за природою . Г. Всюди гарно . 0,5б
7. Знайдіть поширене словосполучення .
А. Зупинитися біля будинку . Б. Сидіти в новому залі .
В. Проходити поблизу школи . Г. Гратися коло лісу . 0,5б
8. Знайдіть лексичне словосполучення .
А. Дехто з учнів . Б. Грати першу скрипку .
В. Четвертий день . Г. Біла Церква . 0,5б
9. Знайдіть речення із видільною пунктограмою .
А. Скоро ранок зіп’ється на сині , розбурхані води(Є.Гуцало) .
Б. Життя – це божевільне ралі (Л.Костенко).
В. На жаль , чудес на світі не буває(П.Воронько) .
Г. Хто її від такого лиха вбереже?(Г.Квітка-Основ’яненко). 0,5б
10. Установіть відповідність .
1. Узгодження . А. Належить людству і епохам .
2. Керування . Б. Надзвичайно цікаво .
3. Прилягання . В. Інший день .
Г. Повітря було чисте . 1,5б
11. Із поданих слів побудуйте словосполучення . Позначте головне й залежне слова .
Здібний , наука , до ; дивовижний марево . 1б
12. Випишіть із речення всі можливі словосполучення . Виконайте синтаксичний розбір.
Батько й син неквапно рушили до великої вітальні . 2б
13. Напишіть міні твір на тему «Земля не вибачає байдужості» . 3б
ІІ – варіант
1.Укажіть правильне твердження :
А. Синтаксис – це розділ науки про мову , який вивчає правила вживання розділових знаків .
Б. Пунктуація – це розділ науки про мову , який вивчає словосполучення та їх будову.
В. Словосполучення – це синтаксична одиниця , яка утворюється поєднанням двох і більше повнозначних слів .
Г. Речення – це синтаксична одиниця , яка вивчає явища , що характеризують граматичну природу слова як граматичної одиниці . 0,5 б
2. Знайдіть рядок з типами зв’язку між словами в словосполученні.
А. Узгодження , керування , прилягання . Б. Головні , залежні .
В. Іменні , дієслівні , прислівникові . Г. Означальні , додаткові , обставинні . 0,5б
3. Укажіть словосполучення :
А. Річки й озера . Б. Знайомий з дитинства .
В. Буду ходити . Г. Коло берега . 0,5 б
4. Укажіть іменне словосполучення.
А. Хтось з учнів . Б. Нагрітий сонцем .
В. Посаджений батьком . Г. Розімлілий від сонця . 0,5б
5. Укажіть дієслівне словосполучення.
А. Досить рано. Б. Починати вранці .
В. Утричі ближче . Г. Далекий друг . 0,5б
6. Укажіть прислівникове словосполучення .
А. Занадто серйозний . Б. Триматися стійко .
В. Прийти вчасно . Г. Надзвичайно енергійно . 0,5б
7. Знайдіть поширене словосполучення .
А. Сховатись за кущем . Б. Задоволення від виконаної роботи .
В. Піднятись на вершину . Г. Бігати навколо школи. 0,5б
8. Знайдіть фразеологічне словосполучення .
А. Четвертий за списком . Б. Ламати голову .
В. Кривий Ріг . Г. Ламати дрова . 0,5б
9. Знайдіть речення з роздільною пунктограмою .
А. Папери були скрізь : і на столі , і на полицях ( М . Коцюбинський ) .
Б. Хлюпни нам , море , свіжої лави ( П . Тичина ) .
В. Село , зачароване зоряним небом , синіє розкиданими хатками (М.Стельмах).
Г. Кажуть , навчання починається з «азів» ( А . Коваль ) . 0,5б
10. Установіть відповідність .
1. Узгодження . А. Зруйнований бурею .
2. Керування . Б. Стояти непорушно.
3. Прилягання . В. Такі вісті .
Г. Вийти з ладу . 1,5б
11. Із поданих слів побудуйте словосполучення . Позначте головне й залежне слова .
Зустрітись , товариш , з ; чотири будинок . 1б
12. Випишіть із речення всі можливі словосполучення . Виконайте синтаксичний розбір.
Хай дальній берег в сонці медом плавиться . 2б
13. Напишіть міні твір на тему «Мистецтво як засіб творення особистості».
3б
V.Підсумок уроку.
VІ. Домашнє завдання .
Повторити вивчені відомості про речення . Підготувати усне повідомлення або тест про словосполучення .