Контрольна робота припала на свято Стрітення. Тому я розробила план-конспект, у якому використала епіграф (власний) про Стрітення, текст для аудіювання теж має назву "Стрітення". Діти стають більш обізнаними про українські свята та традиції
Іржавецький НВК «ЗНЗ-ДНЗ» І-ІІ ступенів
План-конспект
уроку української мови
у 5 класі
на тему:
КОНТРОЛЬНА РОБОТА
ФОНЕТИКА (ТЕСТ).
КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ
Підготувала
Хоменко Н.М
ТЕМА. КОНТРОЛЬНА РОБОТА . ФОНЕТИКА (ТЕСТ).
КОНТРОЛЬНЕ АУДІЮВАННЯ ТЕКСТУ
ПУБЛІЦИСТИЧНОГО СТИЛЮ
Мета:
оцінити рівень орфографічної грамотності учнів;
Тип уроку: урок оцінювання навчальних досягнень учнів.
Епіграф уроку:
На Стрітення зустрілися
Дві дівчини чудові.
Уважно подивилися,
Звели обидві брови.
Постояли, помовчали
Боротись почали.
У старшої білявої
Аж сльози потекли.
Втомились, заспокоїлись,
Зима тихо пішла…
А дівчина-красуня
У свій полон взяла.
Струмочки задзюрчали,
І сонечко пригріло.
Усі Весну вітали,
Усі Весні зраділи.
Н. Хоменко
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
ІІ. Ознайомлення з темою, метою і завданнями уроку
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Проведення інструктажу щодо виконання тестових завдань
IV. Виконання тестових завдань
А) тиж..невий, проїз..ний, щас..ливий.
Б) кіс..лявий, чес..ний, виїз..ний.
В) студен..ський, турис..ський, безкорис…ливий.
А) у загальних назвах.
Б) у власних назвах.
В) у назвах рослин і тварин.
А) любов.., хвощ.., сіл...
Б) мід.., гіст.., олен..
В) січен.., дідус.., кобзар..
А) утрьох, мільйон, Йосип.
Б) йод, тьохкає, раннього.
В) бульйон, підьйом, бадьорий.
А) Лук’ян, п’ятикласник, бью.
Б) м’ята, пір’я, свято.
В) різдвяний, подвір’я, буря.
А) якщо одна частина слова закінчується, а наступна починається на той самий приголосний.
Б) якщо дві приголосні стоять між двома голосними.
В) якщо в слові є шиплячі.
правильно: (1б)
А) синоптик, жирафа, чіпси.
Б) директор, Сочі, Ньютон.
В) грип, бассейн, Голландія.
8. Зробити фонетичний розбір слів дзвіночок, півмільйона, сміття. (5б)
V. Контрольне аудіювання
Стрітення
П'ятнадцятого лютого - свято Стрітення, яке відзначають через 40 днiв пiсля Рiздва Христового. В народі його ще називають "Громиця" або "Зимобор",
На Стрітення зима іде туди, де було літо, а літо - де була зима. Дорогою зустрічаються стара Зима і молоде Літо. Вони сперечаються між собою. Якщо до вечора стане тепліше - Літо перемогло Зиму, а якщо холодніше - Зима. "
Літо зустрічається з зимою двічі на рік: на Стрітення - 15 лютого, та в день святої Анни - 22 грудня.
На Стрітення Зиму веде попід руки старий дід Мороз. Вона зігнулася, трясеться і ледве йде. Кожух на бабі Зимі полатаний, чоботи подерті, а в хустці на голові миші діри погризли, і з тих дір сиве волосся стирчить. В руках Зима несе зламаний кошик з льодом, а через плечі у неї - порожнісінька торба. У Літа вінок на голові, різнобарвна сорочка, вона весела і вродлива дівчина. Літо несе в руках квіти і сніп пшениці.
У цей день в церквах України святили воду та свічі. Посвячені на Стрітення свічки звалися "громичними", бо їх запалювали і ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому.
На Стрітення освячена в церкві вода мала магічну силу. Нею натирали хворі місця і вірили, що "поможе". Найкраще ця вода помагала від "пристріту".
У стрітенську ніч господарі ворожили на врожай, виставляючи тарілку з зерном у двір. Якщо вранці є роса – буде врожай, нема роси - немає врожаю.
3) Виконання тестових завдань:
А) 15 грудня
Б) 15 січня
В) 15 лютого
А) громиця або зимобор.
Б) блискавиця або сонцезбір.
В) громиця або веснолік.
А) 22 квітня.
Б) 22 вересня.
В) 22 грудня.
А) Водяник
Б) Дід Мороз
В) Купайло.
А) новий
Б) полатаний
В) чорний.
А) капелюх
Б) стрічка
В) вінок
А) квіти і ягоди
Б) квіти і сніп пшениці
В) квіти і горіхи.
А) воду та квіти
Б) воду та свічі
В) воду та речі.
А) громичними
Б) грізними
В) грязьовими.
А) опіку
Б) пристріту
В) переляку.
А) тарілку із пшоном
Б) тарілку із зерном
В) тарілку із хлібом.
А) показ краси стрітенської ночі
Б) більше дізнатися про свято Стрітення
В) про Стрітення
VІ. Організований збір зошитів для контрольних робіт
VІI. Підсумок уроку
VІІ. Домашнє завдання
Записати відомості про якесь весняне народне свято українців.