Квадрат і куб від'ємного числа

Про матеріал
Мета: повторити поняття квадрата та куба числа (степінь з натуральним показником) та з'ясувати властивості квадрата і куба від'ємного чис¬ла; продовжити роботу на удосконалення умінь виконувати додавання та множення раціональних чисел із використанням їх властивостей.
Перегляд файлу

 

 

Тема.  Квадрат і куб від'ємного числа

Мета: повторити поняття квадрата та куба числа (степінь з натураль­ним показником) та з'ясувати властивості квадрата і куба від'ємного чис­ла; продовжити роботу на удосконалення умінь виконувати додавання та множення раціональних чисел із використанням їх властивостей.

Тип уроку: застосування знань, вмінь, навичок.

Хід уроку

I. Перевірка домашнього завдання

Самостійна робота

Варіант 1

  1. Обчисліть значення виразу, обравши зручний порядок дій:

а) -5 · 49,02; б) -··2·.

  1. Розв'яжіть рівняння (2х + 0,2)(х - 0,5) = 0.

Варіант 2

  1. Обчисліть, обравши зручний порядок дій:

а) -8 · 36 · (-1,25); б) ···.

  1. Розв'яжіть рівняння (3x - 0,6)(х + 0,2) = 0.

 

II. Актуалізація опорних знань

Усні вправи

  1. Обчисліть:

а) (-2) · (-37) · (-5); б) (-25) · 106 · (-4); в) -1,23 · (-4) · (-5) · (-5);

г) + · (-8) · .

  1. Запишіть добуток у вигляді степеня:
    а) 5 · 5 · 5; б) ;  в) .
  2. Обчисліть значення виразів:

52; 53; 22; (5 – 3)2; 52 – 32; 5 – 32; (5 – 3)3.

  1. Яким буде знак добутку множників, якщо в ньому:

а) три множники від'ємні, а інші додатні;

б) три додатні, два від'ємні;

в) два множники від'ємні, а інші додатні?

 

III. Засвоєння знань

Залежно від того, як було опрацьовано матеріал (квадрат і куб чис­ла) у 5 класі, пояснення вчителя можуть бути більш або менш об'ємними (тобто, якщо учні забули зміст поняття «степінь», то краще розпочати з пояснень того, що запис добутку однакових множників прийнято записувати у вигляді степеня, нагадати на­зви елементів цього запису, як обчислювати степінь, нагадати, що степені з показником 2 та 3 мають спеціальні назви — «квадрат» та «куб» числа).

Новими для знаннями учнів є властивість квадрата та куба від'ємно­го числа. Але якщо властивості добутків додатних чи від'ємних чисел (знак добутку залежить від кількості від'ємних множників) засвоєні учнями добре, то труднощів із засвоєнням цього моменту не повинно виникати.

 

 

Конспект 33

Квадрат і куб від'ємного числа

Степінь додатного числа

1. а2 = аа — квадрат числа — число додат­не!

    Якщо а < 0, то а2 > 0. a2 = (-a)2 (-1)2n = 1.

2. а3 = а · а · а — куб числа.

    Якщо а < 0, то а3 < 0 і а3 = -(-а)3;

    (-1)2n-1 = -1.

Приклад

1.(-3)2 = 32 = 9;

2. (-3)3 = -33 = - (3·3·3) = -27

Ще раз пояснити, що, обчислюючи значення квадрата або куба від'ємних чисел, треба спочатку визначити знак степеня, а потім підносити до степеня.

 

IV. Відпрацювання навичок

Усні вправи

  1. Прочитайте: 32; (-3)2; 0,53; (-0,1)3; (-5 - 3)2; (-5 + 3)3.
  2. Запишіть у вигляді степеня квадрата або куба:

-·;  -0,3 · (-0,3) · (-0,3); ; (-1) · (-1) · (-1).

  1. Обчисліть значення степенів:
    (-1)2; (-1)3; (-2)3; (-2)2; (-0,2)2; (-0,2)3; ; .

Письмові вправи

Обчисліть:

  1. а) (- 3)2; (- 3)4; (- 2)5; (- 1)10;  б) (- 0,1)2; (- 0,2)3; ; .
  2. а) 33 · (- 2)2; б) (0,5)2 · 33; в) (- 1 - 0,4)2 + 0,64; г) 2,52 - (- 3 + 2,5)2;
    д) (23 - (-5)2) · (-8); є) ((-0,01)3 - 0,23 ):0,1.

Додаткові вправи

  1. а) Обчисліть: (-2,6)2 - (-3,2) · +(-6,56).

б) Знайдіть значення виразу b2 - 3с2, якщо b = -2, с = -.

в) Знайдіть значення виразу х2 - у2, якщо:

1) х = -6; у = -3; 2) х = -; у = -; 3) х = 0,3; у = 0,1; 4) х = -0,7; у = -0,1;

5) х = -1; у = -1; 6) х = 2; у = 1.

г) Знайдіть пропущене число:

-7

49

-3

9

 

V. Підсумок уроку

Відомо, що · (-8) · ,b > 0.

Які знаки («>» або «<») треба поставити замість *, щоб нерівності стали правильними: a2 * b; a * b3; b2 * b; b3 * а3; -а3 * b2.

 

VI. Домашнє завдання

Обчисліть:

  1. а) (-5)2; (-3)3; (-4)4; (-1)7; б) (-0,4)2; (-0,1)3; .
  2. а) (-2)3 · 32; б) (-2 + 0,5)3 · 22; в) (1 – 4)3: (-9)2.
  3. Знайдіть добуток усіх цілих чисел які є розв'язками нерівності:
    а) -4 < х < 3; б) -50 < х < 100.
  4. Обчисліть: а) 76 · 63 + 76 · 18 + 76 · 9; б) 637 · 36 - 165 · 36 + 36 · 28;

в) .

 

doc
Пов’язані теми
Математика, Розробки уроків
Додано
25 лютого 2020
Переглядів
8417
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку