Тема. Розподільна властивість множення. Зведення подібних доданків.
Мета: використовуючи знання про способи використання розподільної властивості множення, виробити вміння:
а) знаходити подібні доданки та визначати з алгебраїчної суми їх коефіцієнти;
б) виконувати зведення подібних доданків.
Тип уроку: застосування знань, умінь та навичок.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
577 · 58 + 423 · 58 [76,8 · 9,5 - 66,8 · 9,5];
34,2 · 91,3 - 24,2 · 91,3 [718 · 34 + 282 · 34].
II. Актуалізація опорних знань
Під час перевірки правильності розв'язання завдань математичного диктанту учні повторюють самі формулювання розподільної властивості та способи її застосування (для розкриття дужок та винесення спільного множника за дужки).
Звернувшись до конспекту, записаного на попередньому уроці, учні розуміють, що основнім матеріалом уроку є робота з буквеними виразами.
III. Доповнення знань
Щоб мати чіткі уявлення про зміст понять «подібні доданки» та «зведення подібних доданків», ми формулюємо відповідні означення та показуємо на прикладах їх зміст.
IV. Вироблення вмінь
Звернемо увагу на такі моменти:
а) щоб звести подібні доданки, треба правильно визначити їх коефіцієнти (а для цього згадуємо про алгебраїчну суму), а потім вже додавати ці коефіцієнти; під час зведення подібних доданків буквена частина не змінюється;
б) у виразі може бути не одна, а кілька груп подібних доданків. У цьому випадку спочатку окремо виділяємо кожну групу (традиційно підкреслюємо певною кількістю рисок кожну групу подібних доданків), а потім уже для кожної групи подібних доданків повторюємо п. а);
в) якщо даний вираз містить дужки, то перш ніж звести подібні доданки (тобто виконати додавання), треба розкрити дужки (тобто виконати множення, використовуючи або розподільну властивість, або правила), а потім уже дивись п. а) чи б);
г) якщо в алгебраїчній сумі є кілька (більше від одного) числових доданків, то їх також можна вважати подібними доданками (і не забуваймо їх додавати).
Усні вправи
Зведіть подібні доданки у виразі:
а) 5х - 4х; б) 4а – а; в) 5х - 7х; г) 4а – 5а + а.
Письмові вправи
а) 9a – 13a + 2a; б) 5a - 6a + 2a - 10a; в) -9х + 7х - 5х + 2х;
г) 2,8b – b + 2,8b - b; д) -4х – 7 – 5х + 10х; e) 5a + b – 7b + 3a;
ж) -7а + 5а – х – 6х; з) 12х – 11 + 4а – 7х; и) 8а – 9х + 4 – а + х.
Записи в зошитах можуть мати такий вигляд:
а) 9а – 13а + 2а = (9 – 13 + 2) а = -2а;
є) 5a + b - 7b + 3a = (5 + 3)a + (1 – 7)b = 8a + (-6)b = 8a - 6b i т. д.
а) (х – у) · 5; б) (а + b – с) · 4; в) (2х – у) · (-3); г) -2a(b + 2с – 3m);
д) -a(6b - 5c); е)(-а + 3b + с)(-2х).
а) 3(-2х + 5) + 4(х – 2); б) -(2а – 3) - 2(3а – 1); в) -5(-3х + 2) - (9 - х);
г) (3b - 1) · (-5) + (4 + b) · (-2).
а) 0,7х - 0,9х + х; б) -b + 1b - b; в) а + b – b + 0,4a;
г) -7(а – 2b + 2) + (5а – 5) · (-2); д) а(3х - 2у + 5) – 2а(-2х - у);
є) -6+ 4а + 7b.
Додаткові вправи
а) (3х)2, якщо х = 2; -2; б) а3 – 12, якщо а = -2; 3.
IV. Підсумки уроку
Заповніть пропуски:
а) 5a – 3a = ...; б) 5a - 3a + b = …; в) 5a - 3a + b - 2b = ...;
г) 5(a + b) - 3a = ..; д) 5(a + b) - (a - b) = …
VI. Домашнє завдання
Усні вправи
а) х - 2у + 3х - у; б) 7b - a - 2ab + b - 3ab.
а) 3с + 7с - 8с; б) 16а – 5а + 7а – 11а; в) -4t + 3t – 8 – 7t;
г) 8x – 8y + 2y - 6x; д) 4,5a - 7b - 1,5a + 1; e) –a + 3b - 4b + 1,5a.