Конспект уроку з літературного читання був складений відповідно до підручника Н. Богданець-Білоскаленко, Ю.Шумейко за програмою О.Я.Савченко. НУШ
Розробка уроку з літературного читання 3 клас
Тема: О.Романчук «Соловейко з одним крилом»
Мета: удосконалювати навички правильного, виразного читання, усвідомлювати прочитане. Уміти визначати головну думку, розмірковувати над заголовком. Навчити висловлювати морально- етичне судження. Узагальнити знання учнів за розділом.
Обладнання: малюнки із зображенням птахів, збірки творів письменників, картки-блискавки, карта подорожі.
Хід уроку
I. Організація класу
Любі діти, у наш клас
Завітали люди щирі
Привітайте, в добрий час
Гостей посмішкою й миром
Ми вам раді люди добрі
І вітаєм щиро вас
Тож запрошуєм ласкаво,
На урок читання до нас в клас.
II. Мовна розминка
1. Попрацюємо поетами. Додайте рими.
Діти ходили, діти блукали
Дружно у парку казку ... (шукали)
Може, під кущиком, чи під місточком
Може, накрилась кленовим ... (листочком)?
Хлопці гасали, бешкетували ..
Що ви? Це казку вони ... (доганяли).
– Казко, постій гей, озовися!
Та не жартуй з нас, тихо не ... (смійся).
Ні, нашу казку кізонька ... (з’їла).
Та слава Богу, казка знайшлася
Будемо слухать, чи гарна ... (вдалася).
(Пошук казки. Ми шукаємо казку.)
2. Гра “Дешифрувальник”
– Розшифруйте вислів, який має такий цифровий код:
4 2 6 7 8 1 6 0 8 9 1 5 1 3 5 1
(Літературна казка)
3. “Мозковий штурм”
III. Повідомлення теми уроку
Сьогодні прочитаємо казку відомого українського письменника Івана Франка “Соловейко з одним крилом”.
Уважно розгляньте вітрильник зображений на дошці і прочитайте, які завдання стоять перед нами на сьогоднішньому уроці.
Наш вітрильник вирушає у цікаву подорож. Ось перед нами мапа нашої мандрівки.
IV. Опрацювання казки О. Романчука “Соловейко з одним крилом”
1. Річка «загадкова»
Підготовка до читання казки. Відгадування загадки.
Хто це веснонці – весні
В гаю тьохкає пісні?
Хто це гарно так співає
Що аж серце завмирає? (Соловейко)
Марія Пономаренко
2. Робота над заголовком казки
– Учні читають заголовок казки і висловлюють припущення, про кого чи про що йтиметься у казці.
3. Робота з картками-блискавками
– Навесні у багатоголосому хорі ви почуєте тріскотіння сороки, каркання ворони, трелі солов’я.
У казках птахи, як і всі тварини розмовляють. А як насправді можуть вони розмовляти?
Пернаті розмовляють крилами, посвистом, демонструють своє строкате пір’я. Однак найчастіше спілкуються за допомогою звуків. Їхнє різноголосе щебетання – це сигнали за допомогою яких птахи можуть передавати інформацію про небезпеку, місце знаходження корму, тощо.
Підраховано, що голоси і пісні птахів мають близько 400 відтінків.
(Розповідь учнів які минулого уроку працювали за контрактами).
4. “Затока читайликів”
а) Первинне читання казки (мовчки).
(Діти, які працюють за контрактом виконують завдання № 1; 2).
Метод «Мікрофон»
Учні виконавши завдання № 2 за контрактом, ставлять питання до прочитаного тексту.
б) Повторне читання казки по абзацах.
(Діти виконують завдання за контрактом № 3).
в) Вибіркове читання.
5. Півострів – “Відпочинок” (Фізкультхвилинка)
6. “Острів розумники і розумниці”
За складеним планом діти переказують казку.
а) Народження пташеняти.
б) Розпач батьків.
в) Настало тепле літо.
г) Сумні пісні дівчат.
7. “Річка роздумів”
Визначити головну думку казки (1 частини)
8. Опрацювання 2 частини казки парами.
Учні читають казку по абзацах
9. “Озеро юних дослідників”
Метод «Мікрофон»
10. “Інтерв’ю”
– До нас в клас завітав журналіст. Він хоче взяти інтерв’ю.
Журналіст: Я завітав до вас з київського телебачення. Чув, що ви опрацювали цікаву літературну казку на уроці літературного читання.
11. “Реклама”
А зараз реклама.
(Під час реклами учні показують малюнки до казки).
V. Підсумок уроку. Оцінювання учнів
VI. Домашнє завдання:
1 група: читати казку і переказувати;
2 група: переказувати казку від першої особи;
3 група, яка працювала на уроці за контрактом – написати листа Солов’яткові, дати поради.