План-конспект уроку
літературного читання
в 3 класі
вчителя початкових класів
Полюх Людмили Василівни
Кам’янець-Подільського ліцею №1
Хмельницької обл.
2023 рік
Тема уроку: Чужому лихові не смійся.
Леонід Глібов. Байка «Чиж та Голуб».
Мета уроку:
Обладнання: Презентація (файли), маски для інсценізації, картки з кросвордами для групової роботи, картки для заучування твору напам’ять (елементи методики «Ейдетика»).
Хід уроку:
I. Організація класу до уроку.
Девіз уроку:
Ти зосередься, до праці мерщій,
Усі перешкоди здолати зумій.
Працюй наполегливо, швидко, старанно,
щоб жодна хвилинка не втратилась марно.
II. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Робота з ребусами (в малих групах).
Ключове слово «Байка» в ребусах визначає тему уроку.
1 група. (мал.1)
2 група (мал.2)
3 група (мал.3)
4 група (мал.4)
5 група (мал.5)
2. Написання очікувань від уроку (діти на картках-стікерах записують , що очікують від уроку).
3. Повторення:
● Що таке байка? (Слайд №1)
● Чим відрізняється байка від інших віршованих творів? ( Слайд №2)
● Як називають автора байки? ( Слайд №3)
● Яку байку вивчали на минулому уроці? («Лебідь, Щука і Рак»)
● Хто є автором цієї байки? (Леонід Глібов. Інформація: Де народився?, Де жив?, Що вам відомо про Полтавщину? А про що говорить картинка із зображенням кенара?) ( Під псевдонімом Дідусь Кенар Л.Глібов друкував свої байки, вірші, загадки).
● Повторення байки « Лебідь Щука і Рак» (хором).
III. Повідомлення теми уроку.
( Слайд № 4)
IV.Вивчення нового матеріалу.
1. Персонажі твору (Слайд № 5).
2. Короткі відомості про птахів ( чиж та голуб) ( Слайди №6,7,8,9,10)
|
|
|
|
|
|
3. Читання байки вчителем.
4. Словникова робота. (Слайд №11, 12, 13.)
|
|
|
|
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (Вправа для очей)
https://www.youtube.com/watch?v=qWPw0h4KPLQ
5. Читання тексту байки учнями (гомоном).
Весною Чижик молоденький,
Такий співучий, проворненький,
В садочку все собі скакав
Та якось в западню й попав;
Сердега в клітці рветься, б’ється…
А Голуб бачить та й сміється:
— А що? Попавсь? От тобі й на!
Вже, певно, голова дурна…
Не бійсь, мене б не піддурили,
Хоч як би не хитрили,
Бо я не Чижик! Ні… оце! —
Аж гульк — і сам піймавсь в сильце.
Ото на себе не надійся,
Чужому лихові не смійся!
6. Бесіда після прочитаного:
7. Складання характеристики персонажів.
(На дошці картинки із зображенням птахів Чижа і Голуба. Діти прикріплюють характерні ознаки біля кожного з них).
Пихатий |
Швидкий |
Необачний |
Талановитий |
Хвалькуватий |
Чванливий |
Молодий |
Самовпевнений |
Байдужий |
Зарозумілий |
Безсердечний |
Веселий |
Які почуття викликає у вас персонаж Голуба?
Висновок:
Автор наділив тварин, а в цій байці птахів, людськими якостями поведінки, щоб читач зрозумів недоліки і зробив висновки для себе).
Таке явище, коли образах тварин, рослин, інших предметів і явищ ми уявляємо людей, називається алегорією.
8. ІНСЦЕНІЗАЦІЯ БАЙКИ
( Діти одягають маски і розігрують сценку).
V. Заключна частина.
1. Робота в парах.
Робота з прислів’ями. (Відновити прислів’я).
Яке із поданих прислів’їв буде повчальним підсумком, тобто мораллю?
(Підніміть цеглинку «Лего» того кольору, під яким номером написано прислів’я, що є мораллю байки).
2. Рефлексія.
ПІДСУМОК:
Питання добра і зла, зазнайства і лицемірства, байдужості і людяності завжди хвилювали людей і турбують зараз. А на прикладах героїв казок, байок ви повинні виробляти у себе ті риси характеру, які б допомогли вам стати справжніми людьми.
Д./З. ст. 120. Вивчити байку напам`ять.
На дошці картинки для заучування байки (Елементи методики «Ейдетики»).
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|