8 клас
ВСТУП. ПОВТОРЕННЯ ТА УЗАГАЛЬНЕННЯ ВИВЧЕНОГО. ПУНКТУАЦІЯ
Словосполучення і речення; члени речення; звертання; вставні слова
Диктанти-завдання
Поставте наголос, виділіть суфікси в утворених словак, складіть з деякими з них словосполучення.
Абхазія — абхазець, абхазка;
Австралія — австралієць, австралійка;
Башкирія — башкирець, башкирка;
Бельгія — бельгієць, бельгійка;
В’єтнам — в’єтнамець, в’єтнамка;
Вашингтон — вашингтонець, вашингтонка;
Гавана — гаванець, гаванка;
Галичина — галичанин, галичанка;
Дагестан —дагестанець, дагестанка.
Аджарія — аджарець, аджарка;
Бенгалія — бенгалець, бенгалка;
Білорусь — білорус, білоруска;
Візантія — візантієць, візантійка
Гватемала — гватемалець, гватемалка;
Данія — данчанин, данчанка;
Ельзас — ельзасець, ельзаска;
Угорщина — угорець, угорка.
Вибіркові диктанти
Випишіть однорідні члени речення.
Сільські люди завжди заклопотані, нічим не цікавляться, постійно незадоволені, відчужені, справляють враження байдужих, нещасних людей. Підупала громадська вимогливість до моральності, сумлінності, охайності, порядності окремої людини, сім’ї, родини. Напади байдужості посилюються. Репутація селянина знижується.
Якщо не враховувати колгоспно-радгоспних спеціалістів, то сільське населення має низький освітній рівень. Наш селянин, якщо він має освіту в обсязі десяти класів, спеціальну технічну або навіть вищу освіту, по кажучи вже про тих, хто має неповну середню освіту, — це людина, яка майже нічого не читає: ні газет, ні журналів, ні спеціальної, ні художньої літератури. Умови життя такі, що селянинові ніколи це робити: він п(‘ має часу ні на що, крім виробництва (громадського та класного). (І. Белебека)
Вчений. Мислитель. Перший президент Академії наук України. А ще людина, яка ні за яких умов не поривала свого зв’язку з Україною. І якщо хтось сьогодні побуває на Полтавщині, то обов’язково пройдеться «екологічною стежкою Володимира Івановича Вернадського», де він ;і гори Бутової, що в Шишаках, милувався синіми далями й чудовими лісами, квітучими луками. Влітку й восени 1917 року тут плідно працював у своєму маєтку. Його вчення про біосферу та ноосферу в становленні наукової картини світу безцінні. (З газети)