1. Музей Шерлока Холмса (Лондон, Великобританія) Адреса Бейкер стріт, 221 відома всім шанувальникам творів Артура Конан Дойля. Цікаво, що у період написання книги про знаменитого детектива такої адреси в Лондоні не існувало. Пізніше владі довелося зробити виняток і привласнити будинкові спеціальний номер, який вибивається із загальної нумерації вулиці. У будинку відтворена вся обстановка, описана в книзі. Тут можна спокійно посидіти в кріслі Шерлока, приміряти його капелюх і відчути атмосферу життя як Холмса, так і Ватсона.
2. Музей казок Астрід Ліндгрен (Стокгольм, Швеція) На острові Юргорден в одному музеї шведи поселили всіх героїв творів Астрід Ліндгрен. Чарівний потяг щодня доставляє дорослих і дітей до станції Вілла «Курка», де жила Пеппі Довгапанчоха, до будиночка, на даху якого мешкає Карлсон та до інших казкових помешкань. Музей абсолютно інтерактивний: у ньому можна все чіпати, скрізь бігати і гратися.
3. Долина мумі-тролів (Турку, Фінляндія)Назвати музеєм цей величезний парк було б неправильно. Чарівний світ кумедних персонажів, вигаданих Туве Янссон, з перших хвилин занурює у казку. Тут неодмінно варто відвідати блакитний Мумі-дім, піднятися на Мумі-горище, спуститися в Мумі-підвал за варенням, пограти в хованки зі Чмихом і Маленькою Мю. Справ, загалом, багато, тому розраховуйте провести в парку як мінімум цілий день.
5. Музей Дон Кіхота (Сьюдад-Реаль, Іспанія) Хоча Сервантес у своєму романі не вказав точної назви батьківщини Дон Кіхота, в Іспанії є місце, куди з'їжджаються шанувальники лицаря. Особняк у містечку Сьюдад-Реал (що в Кастилії) - це сотні картин, гравюр, статуй, малюнків Дон Кіхота і його вірного Санчо Панса.
7. Музей літературних героїв «Повістей Бєлкіна» (Львовка, Росія) У селі Львовка знаходиться музей літературних героїв «Повістей Бєлкіна». І це не дивно, адже багато подій цих творів відбуваються саме в таких провінційних дворянських садибах. Тепер в колишньому панському будинку можна відвідати кабінети Івана Петровича Бєлкіна і графа, власника багатого маєтку («Постріл»), кімнату Лізи Муромської («Панночка-селянка»), Марії Гаврилівни («Заметіль»).
8. Музей барона Мюнхгаузена (Садиба Дунтес, Салацгрівскій край, Латвія) Будівля музею побудована на місці старого будинку, в якому свої найкращі роки провів барон Мюнхгаузен зі своєю дружиною Якобіною. В музеї відтворена атмосфера твору. Наприклад, в кімнаті дружини можна побачити справжній дамський куточок XVIII століття. А сам барон тішить відвідувачів мисливськими трофеями.
9. Музей Вільгельма Телля (Бюрглен, кантон Урі, Швейцарія) Бюрглен - село в швейцарському кантоні Урі - місцеві впевнено називають рідним містом знаменитого арбалетника. За переказами, саме тут народився Вільгельм Телль і тут же він знайшов свою смерть, бажаючи врятувати дитину. В основі музею - книги, картини і статуї, а також точні копії середньовічних арбалетів, якими міг користуватися Телль.
11. Музей Маленького Принца. Як не дивно, музей маленького героя з великою душею, створеного Антуаном де Сент-Екзюпері, знаходиться зовсім не в Парижі чи Провансі, звідки родом сам письменник, а в ... Японії. Будинок Маленького Принца у невеликому парку розташований в селищі Хаконе. Шматочок Франції зі справжніми французькими будиночками і кафе з довоєнних часів запрошує шанувальників творчості Сент-Екзюпері познайомитися з його героєм.
12. Музей Мері Поппінс. В Австралії є будинок-музей автора історії про Мері Поппінс - Памели Треверс. Будинок-музей знаходиться в Маріборі, Квінсленд. Саме тут народилася авторка повісті про няню-чарівницю. Сьогодні біля будинку можна побачити пам'ятник письменниці. Маєток знаходиться практично в декількох кроках від історичного прибережного парку, чималу схожість з яким має парк, описаний в історії про Мері Поппінс. Проте відвідини будинку-музею та історичного парку - не єдине, що пропонують туристам на батьківщині автора знаменитої історії - також можна вирушити на екскурсію місцями, які мають схожість з їх аналогами, описаними в книзі. Опинившись у містечку під час літніх шкільних канікул (червень-липень), також можна відвідати Фестиваль Мері Поппінс, в рамках якого влаштовують забіги за участю місцевих нянь, запускають паровози, а також проводять конкурси повітряних зміїв і малюнків на асфальті.
13. «Будинок Джульєтти», або Музей шекспірівських героїв (Верона, Італія). Як відомо, саме у місті Верона жили собі дві ворогуючі сім’ї, що стали прототипами кланів Монтеккі та Капулетті, і саме у Вероні ще від XVI століття в народі шанувався кам’яний саркофаг, який городяни щиро вважають гробницею Джульєтти. Музей розташований у старовинному особняку XIV століття, в якому відтворений інтер’єр багатого італійського будинку того часу, а закохані парочки приходять цілуватися на «Балкон Джульєтти». Сама ж Джульєтта за допомогою цілого штату секретарів веде активне листування по всьому світу. Автори найпроникливіших листів отримують призи.
14. Музей сатири і гумору ім. О. Бендера (Козмодемьянск, Росія). Незважаючи на гучну назву, музей присвячений одному-єдиному добутку - роману Ільфа і Петрова «12 стільців» та його головним героям. Як всі пам'ятають, Остап Бендер «мріяв» перетворити провінційне містечко Васюки на нову столицю світу. Скромний приволзький Козмодемьянск з'явився прообразом Васюків. Розташувався музей в одному із старовинних купецьких будинків. В експозиції можна простежити, чим займалися Остап і Кіса в Васюках: як їх стригли в перукарні, як пройшла лекція Остапа і сеанс одночасної гри в шахи. Крім цього, можна сфотографуватися на тлі меморіальної експозиції «Остап в приміщенні шахової секції міста Васюки» та дізнатися, що з обіцяного Остапом збулося.