ЛЮБАРСЬКИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ЛІЦЕЙ
Методична розробка уроку виробничого навчання
на тему: Підготовка до роботи машинно-тракторного агрегату для передпосівного обробітку грунту.
Майстер виробничого В.М. Левчук навчання
|
Методична розробка уроку.
Тема: Підготовка до роботи машинно-тракторного агрегату для передпосівного обробітку грунту
Дана тема вивчається після того, як учні вивчили на теоретичних заняттях будову, щозмінне технічне обслуговування МТЗ-80, культиватор КПС-4 зчіпка СЦ-11; комплект борін БЗС-1,0, а також відпрацювали лабораторно практичні заняття на попередніх темах занять з виробничого навчання.
На даному уроці згідно кваліфікаційної характеристики учні повинні сформувати вміння і навички з підготовки до роботи машинно-тракторного агрегату для передпосівного обробітку ґрунту.
Вони повинні знати і вміти як провести:
Дана тема має важливе значення для тракториста-машиніста. Так як по профілю своєї роботи тракторист-машиніст проводить роботи по культивації, боронуванні. То знання учням цієї теми є невід’ємною частиною знань, умінь і навичок професіоналізму тракториста-машиніста, що дозволяє йому якісно виконувати культивацію, боронування. Від чого в великій мірі залежить врожайність.
Культивація, боронування займають вагомий процент в усій кількості виконуваних механізатором робіт і якість їх, а також продуктивність.
При підготовці до уроку я повинен вивчити питання програми по даній темі і кваліфікаційну характеристику. Для даного уроку я вибираю з програми такі питання:
Згідно кваліфікаційної характеристики на даному уроці учні повинні сформувати вміння і навики в підготовці машинно-тракторних агрегатів для культивації, боронуванні.
Учні повинні знати і вміти як провести:
При підготовці майстра до уроку він повинен вивчити питання програми з даної теми.
Для уроку підбираються такі питання:
Для уроку підбирається необхідна література:
«Сільськогосподарські машини» В.Н. Читиркін, З.І. Воцький, В.Д. Соклаков
Педагогічна книга майстра виробничого навчання. Н.П. Никало, В.О. Зайчук
Методика практичного навчання. В.Д. Симоненко, В.І. Зимовець
Заводська інструкція по експлуатації культиватора КПС-4..
Майстром також підбирається передовий досвід використання МТА для передпосівного обробітку ґрунту та підготовка його до роботи.
Я взяв передовий досвід використання МТА для передпосівного обробітку ґрунту та підготовка його до роботи СТОВ «Авангард» с.Кириївка, а також досвід майстрів виробничого навчання.
Для уроку я складаю графік змін ланок.
Ланка 1 |
Ланка 2 |
Ланка 3 |
Ланка 4 |
Завдання 1 |
Завдання 2 |
Завдання 3 |
Завдання 4 |
Завдання 2 |
Завдання 3 |
Завдання 4 |
Завдання 1 |
Завдання 3 |
Завдання 4 |
Завдання 1 |
Завдання 2 |
Завдання 4 |
Завдання 1 |
Завдання 2 |
Завдання 3 |
Після того, як складено графік зміни ланок, я складаю план уроку; інструкційно-технологічні карти і підбираю матеріально технічне оснащення для проведення лабораторно практичного заняття.
Матеріально технічне забезпечення уроку: Трактор МТЗ – 80; культиватора КПС-4, комплект борін БЗС-1,0, бруски, лінійка, рулетка, 2 набори інструменту, шинний манометр.
Охорона праці.
Для проведення уроку я підготовляю два робочих місця.
Для першого робочого місця необхідні слідуючі матеріали:
Для другого робочого місця необхідні слідуючі матеріали:
Для проведення уроку я підбираю тип уроку: Урок вивчення трудових прийомів і операцій.
План уроку
Тема уроку: Підготовка до роботи машинно-тракторного агрегату для передпосівного обробітку грунту.
Тип уроку: Урок примінення знань, умінь і навичок.
Навчальна мета уроку: Навчити учнів проводити ЩТО тракторів, культиваторів, борін, комплектувати агрегати і підготовлювати їх до роботи, виконуючи агротехнічні вимоги і дотримуючись правил з охорони праці.
Виховна мета уроку: Виховувати в учнів бережливе відношення до техніки, і землі.
Учбово-матеріальне забезпечення уроку: Трактор МТЗ-80; культиватор КПС-4; зчіпка СЦ-11; комплект борін БЗС-1,0; інструмент та обладнання для проведення ЩТО; лінійка; регулювальні підкладки; паливо мастильні матеріали; підставка; навчальна документація.
Час на проведення заняття: 6 годин.
Місце проведення заняття: навчальний майданчик.
Хід уроку.
Інструктаж по новому матеріалу.
Закріплення нового матеріалу.
ІІІ. Самостійна робота учнів і поточний інструктаж майстра.
Здійснити обхід робочих місць з метою перевірки.
Складаю інструкційно-технологічні карти.
Інструкційно-технологічна карта.
Профіль тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.
Тема: Підготовка до роботи трактора МТЗ – 80.
Ціль заняття: Сформувати вміння і навички учнів в підготовці трактора до роботи
№ п/п |
Послідовність виконання завдання |
Технічні вимоги і вказівки до виконання завдання з елементами самоконтролю |
Обладнання, інструмент |
|
Щозмінний технічний догляд за трактором |
Виконується через 8-10 годин роботи трактора |
|
|
Очистити від бруду та пилу при необхідності помити. |
Зовнішня поверхня трактора повинна бути чистою. В кабіні трактора повинно бути чисто, тобто не було лишніх предметів. |
відро, чистік, ганчірка, щітка |
|
Зовнішнім оглядом перевіряємо комплектність, кріплення всіх вузлів та деталей трактора. |
Всі агрегати і системи трактора повинні бути комплектними, болти ззовні і гайки міцно затягнуті, шини не повинні мати розрізів. |
комплект ключів |
|
Виявити і ліквідувати підтікання. |
Не допускається підтікання охолоджуючої рідини, дизельного палива, бензину мастила та електроліту. |
комплект ключів, ганчірка |
|
Провірити рівні і при необхідності долити:
|
Рівень масла повинен відповідати верхній мітці на масло мірі. Не допускається робота дизеля нижче нижньої мітки. |
нагнітач, масло, ганчірка. |
|
Рівень масла в баку повинен бути по верхню мітку на масломірному щупові.. |
нагнітач, масло, ганчірка. |
|
|
Рівень масла має бути по верхню мітку на масломірному щупові.
|
нагнітач, масло, ганчірка. |
|
|
Рівень води повинен бути від площини заливної горловини нижче 50-60 мм. |
відро, лійка. |
|
|
Заливаємо суміш бензину і масла у відношенні 15:1. |
спец посуд, ганчірка, лійка. |
|
|
Рівень дизельного палива повинен бути по заливну горловину. |
відро, лійка, ганчірка. |
|
|
Перевірити стан шин передніх і задніх коліс. |
Тиск повітря в задніх колесах повинен бути в межах від 1,4 до 1,8МПа передніх від 1,4 до 2,0МПа. |
шинний манометр, ручний насос. |
|
Злити конденсат з балона(ресивера) пневматичної системи. |
До повного спаду тиску з балона і виходу із крана повітря без конденсату. |
ганчірка |
|
Запускаємо основний двигун і перевірити його роботу. |
Двигун повинен працювати без по сторонніх шумів і стуків, вихлоп газів повинен бути бездимний. |
|
|
Перевірити роботу контрольно-вимірювальних приладів і звукової, світлової сигналізації. |
Тиск масла повинен бути в межах 3-4 атмосфери(мінімальне 2 атмосфери), амперметр повинен показувати зарядний струм, температура води повинна бути від 50 до 950. |
|
|
Перевіряємо справність:
|
При включені передач не повинно бути по сторонніх шумів на усіх передачах. |
|
|
При перевірці рульового курування трактор повинен рухатися прямолінійно. Люфт рульового колеса не повинен перевищувати 200. |
|
|
|
Гальма рахуються справними якщо при русі трактора 20 км\год гальмівний шлях не перевищує 5-6 метрів. Стоянкове гальмо рахуються справним якщо воно утримує трактор на схилі 200 на протязі не менше 5 хв. |
|
|
|
Перевірка роботи масляної центрифуги. |
Ротор масляної центрифуги повинен обертатися до повної зупинки не більше ніж за 30-40 секунд. |
|
|
Підготовка навіски трактора |
Лівий і правий розкоси повинні бути з’єднані з тягами через круглі отвори. Поперечка з начіпною вилкою повинна надійно з’єднана з тягами. Навісне обладнання не повинно зміщатися вправо чи вліво від осі трактора, регулюється за допомогою запобіжних стяжок. |
Ключ 27X30 |
|
З’єднання трактора з культиватором |
Трактор з’єднується з культиватором за допомогою причіпної вилки і причіпного пристрою культиватора. Гідросистему трактора з культиватором через розривні муфти, які на рукавах високого тиску. Підтікання масла не допускається. |
Ключ 22X24, ганчірка |
Вимоги охорони раці.
Контрольні питання.
Інструкційно-технологічна карта.
Профіль тракторист-машиніст сільськогосподарського виробництва.
Тема: Підготовка до роботи культиватора КПС-4. комплект борін БЗС-1.0.
Ціль заняття: Сформувати уміння і навички учнів в підготовці культиватора та борін до роботи.
№ п/п |
Послідовність виконання завдання |
Технічні умови і вказівки до виконання завдання |
обладнання і інструмент |
|
Щозмінний технічний догляд за культиватором КПС-4 |
||
|
Очистити культиватор від пилу і бруду та рослинних решток |
Культиватор зовні повинен бути чистий. |
відро, чистік, щітка і ганчірка |
|
Перевірити кріплення культиватора і при потребі підтягнути |
Послаблення кріплень культиватора не допускається |
комплект ключів |
|
Перевірити тиск в шинах коліс. |
Тиск повітря в шинах повинен бути в межах 0,33МПа. Шини коліс не повинні мати розрізів і гострих металевих предметів. |
шинний манометр, ручний насос |
|
Основні регулювання культиватора. |
||
|
Розміщення лап культиватора. |
Розміщаються пружинні лапи за допомогою розміточної дошки. Між колесами положити розміточну дошку, щоб середина дошки співпадала з повздовжньою віссю культиватора. Перевірити співпадання лап з розміточною дошкою. При неспівпаданні переставити граділі лап на передньому брусі культиватора. |
комплект ключів, розміточна дошка, лінійка |
|
Регулювання пружинних лап. |
Поставити колеса на бруски, автоматом опустити на площадку. Бруски повинні бути висотою рівна заданій глибині обробітку ґрунту, зменшеною на 3-6 см. Регулювання глибини ходу здійснюється за допомогою кронштейнів які кріплять лапи. |
комплект ключів, бруски і лінійка. |
|
Регулювання на задану глибину |
Глибину ходу лап регулюють гвинтовим механізмом, змінюючи положення (по висоті опорних коліс) відносно рами. |
комплект ключів, лінійка. |
Щозмінне технічне обслуговування зубових борін БЗС-1.0 |
|||
|
Очистити культиватор від пилу і бруду та рослинних решток |
Борони повинні бути чистими |
Лопатка, скребок |
|
Перевірити кріплення зубів |
Зуби борін повинні бути надійно закріплені |
Ключ 22X24 |
Культиватор КПС-4 причіпний с пружинними лапами
А Б
А - Гряділь обвідний с пружинними лапам
Б - Гряділь короткий односторонній з пружинною зубом
Приспособлення для начіплення пружинних и зубових борін:
1, 14 — вісі 16x70; 2 —поводок; 3 — шплінт; 4 — понижувач; 5—кронштейн начіпки; 6, 9 — шайби 12 65Г; 7, 8 — гайки М12; 10— скоба М12х89х110; 11— гайка М16; 12—шайба 16 65Г; ІЗ —скоба М16х88х135; 15 — шплінт 5x32; 16 — болт М 12x75; 17—шайба
Борона зубова БЗС-1,0:
1 — зуб; 2 — поздовжня планка; 3 — поперечна планка; 4 — тяговий гак.
За типом робочих органів борони поділяються на зубові й дискові. Робочим органом перших є зуби квадратного, круглого, ромбовидного перерізу, а також ножоподібні і лапчасті.
Зуби 1, які мають квадратну форму перерізу, заточують несиметрично — одне ребро пряме, а решта скошені. Під час закріплення на рамі зуби встановлюють прямим ребром в одному напрямку, а борона може працювати в двох протилежних напрямках. Якщо борону встановлюють так, щоб працювали прямі ребра, вона розпушує грунт на всю глибину ходу зуба, якщо ж працюють скошені ребра, грунт розпушується тільки верхньою частиною зуба, до скошеної частини, а шар, який лежить нижче скосу, ущільнюватиметься скосом зубів на глибину 3—4 см.
Зубова борона складається з трьох ланок, які приєднуються до поперечного бруса штельваги. Кожна ланка має раму з поздовжніми 2 і поперечними 3 планками. На перетині планок гайками кріпляться зуби так, що кожний з них робить слід, однаково віддалений від сусідніх слідів.
Залежно від маси, що припадає на один зуб, зубові борони поділяють на важкі (1,6—2,0 кг), середні (1,2—1,5 кг) і легкі, або посівні (0,6—1,0 кг).
1