Відділ освіти Ківерцівської районної державної `адміністрації.
Районний методичний кабінет
Загальноосвітня школа I –III ст. с. Прилуцьке
Вікторини, конкурси, кросворди на уроках української мови та літератури
Посібник
Ківерці-2014р.
Тема:Вікторини,конкурси,кросворди на уроках української мови та літератури.
Посібник.-Ківерці,2014р.-.
Автори-укладачі:
Михайлова Н. І.- вчитель української мови та літератури загальноосвітньої школи I-III ст. с Прилуцьке Ківерцівського району,Волинської області
Бубайло С.О- вчитель української мови та літератури загальноосвітньої школи I-III ст. с Прилуцьке Ківерцівського району,Волинської області
Рецензенти: Сірук В.Г., кандидат філологічних наук, доцент кафедри української літератури, Східноєвропейського Національного університету ім. Лесі Українки.
Гандзюк О.М., кандидат філологічних наук, доцент кафедри української мови, Східноєвропейського Національного університету ім. Лесі Українки.
На посібник «Конкурсні завдання, вікторини та кросворди з української мови та літератури для учнів 5-11 класів» Н.І. Михайлової, С.О. Бубайло
У посібнику зібрані конкурсні завдання, вікторини, кросворди, які вчитель може використовувати як на уроках української мови та літератури так і в позаурочний час. Робота над такими завданнями розвиває творче і логічне мислення, сприяє кращому засвоєнню вивченого матеріалу, використовується пошук та впроваджуються нові підходи і методи виховання.
Важливе місце відводиться грі, як на уроці так і в позаурочний час. Вікторини, конкурси та кросворди є формою роботи та використовуються на уроках української мови та літератури з дітьми різних вікових категорій.
Підтверджують актуальність проблем. Окремий розділ присвячений Т. Г. Шевченку є актуальним і важливим у наш час, 200-річчя від дня народження Великого Кобзаря.
На наш погляд, зібрані дидактичні матеріали можуть використовувати вчителі на уроках і в позаурочний час. Це дозволяє зробити висновки.
Можна сказати, що посібник має наукове і практичне значення.
Анотація
Михайлова Н.І., Бубайло С.О.
Вікторини, конкурси, кросворди на уроках української мови та літератури, а також у виховних заходах.
Прилуцьке 2014 р.
Подана вступна стаття про значення вікторини, конкурсів, кросвордів на уроках української мови та літератури, а також у виховних заходах.
Матеріали систематизовано по класах. Окремий розділ займає конкурси та вікторини до 200-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка.
Затверджено методичною радою ЗОШ I-III ст. с. Прилуцьке (протокол № 3 від
10.12.2013р.)
Зміст
Вступ
Одним із шляхів реформування виховання є пошук та впровадження нових підходів, виховних систем, форм і методів виховання, які б відповідали потребам розвитку особистості, сприяли розкриттю її талантів, духовно-емоційних, розумових і фізичних здібностей. Це важливе завдання покликане реалізувати гру, як одну з численних форм, методів та джерел виховання особистості.
Гра – різновид активної діяльності, у процесі якої діти оволодівають суспільними функціями, відносинами та рідною мовою як засобом спілкування між людьми. Ігрова діяльність є свого роду дитячим моделюванням соціальних відносин. За умови вмілого і правильного керівництва з боку дорослих у процесі ігрової діяльності формується емоційна, моральна та інтелектуальна сфера дитини, розвивається її уява, відбувається фізичне вдосконалення, виховується воля до дії, проявляється здатність до гальмування - якості, необхідної людині в трудовій і суспільній діяльності. У процесі гри спрацьовують асоціативна, механічна, зорова пам’ять дитини у відповідності із запитами ігрової ситуації, що спрямовується на відтворення і засвоєння суспільного досвіду, в якому формується і удосконалюється самоуправління. В літературі побутує думка, що гра має важливе значення у роботі не тільки з дітьми дошкільного та молодшого шкільного віку ,а й в роботі із старшими учнями. Гру використовують не лише в позакласний час, але й під час навчальних занять з метою активізації та інтенсифікації навчально-пізнавальної діяльності учнів. Саме в ігровій діяльності найчастіше створюються ситуацію успіху.
Педагогічна можливість гри безмежні. В тому й полягає її феномен, що, будучи розвагою, відпочинком, вона здатна перерости у навчання, творчість, терапію, в модель типу людських відносин, проявів у праці. Гра має виступи не як самоціль, а як умова і засіб реалізації суспільно-значущих завдань, що лежать поза ігровою діяльністю. Дотримуючись цієї основної умови, гра виступає стимулом і сприяє вихованню й розвитку у школярів потреби в різних видах діяльності, зокрема, у пізнавальній. У процесі пізнавальної діяльності відбувається інтелектуальний розвиток активності, розширення кругозору. Збагачення світогляду. Саме сформованості наукового світогляду мають підпорядковуватися усі форми та методи пізнавальної діяльності. Важливе місце у пізнавальній діяльності займають ігри пізнавального характеру.
Використання таких ігор обумовлює взаємопроникнення ігрової та пізнавальної діяльності, їх тісний взаємозв’язок.
Різноманітні розумові конкурси, ігри у запитаннях-відповідях є надзвичайно потужним засобом для тих, хто бажає розвиватись, удосконалюватись, розширювати коло знань, розвивати свій інтелект.
Пізнавальних ігор є дуже багато. Серед них вирізняється вікторина як засіб розвитку пізнавальних інтересів та формування пізнавальної активності учнівської молоді. Вікторина - пізнавальна гра, що складається із запитань та відповідей на теми з різних галузей знань, науки, літератури й мистецтва. Вікторина вимагає конкретних знань, ерудованості гравців. Але, якщо зміст питань сформулювати так, щоб пошук відповіді на них сприяв розвитку логічного мислення, кмітливості, здатності раціонально пізнавати і шляхом логічних операцій знаходити правильну відповідь, то таку вікторину вже можна назвати інтелектуальною грою. Участь у вікторинах та інтелектуальних іграх сприяє розвитку та вдосконалення розумових здібностей, уваги, пам’яті, спостережливості, швидкості реакції, пізнанню нового. Вихованню духовно-моральних якостей. Формуванню культури мислення - невід’ємного елементу інтелектуального розвитку, стимулює допитливість, знижує психічні та фізичні навантаження, сприяє виявленню позитивних емоцій.
Зауважимо, що вікторина та конкурси можуть бути формою роботи . Якщо виховну справу проводять у вигляді гри, то йдеться про форму організації виховного процесу. Якщо в позакласній виховній справі вікторина використовується як спосіб вирішення конкретних педагогічних завдань, то йдеться про метод . Реалізації нетрадиційного підходу до проведення вікторини, турнірів та конкурсів уможливлює активізацію та інтенсифікацію пізнавальної діяльності учнів, зумовлює універсальність цього методу.
Такі форми роботи можна використовувати у роботі з дітьми різних вікових категорій, враховуючи рівень їх інтелектуального розвитку, потреби, інтереси та захоплення.
Однією з умов, необхідних для проведення гри, є вік її учасників. Старші за віком школярі шукають у грі ускладнення завдань, в розв’язанні яких кожен міг би з найбільшою повнотою проявити свою ініціативу та властиві йому особисті якості: спритність, кмітливість їм більше подобаються ігри з поділом на команди, вони розуміють значення і переваги колективного зусилля у грі, де кожний на своєму місці сприяє забезпеченню успіху. Чим старшими є діти, тим ширше коло їх інтересів, тим складнішими та різноманітнішими повинні бути ігрові завдання. Для того, щоб виявити кращих, треба перевірити здібності всіх. З цією метою і організовуються регулярні тренувальні заняття, особисті змагання між учасниками гри. З переможців таких тренувальних ігор згодом формуються команди, які змагаються між собою. Під час тренувальних ігор – вправ перевіряються зорова пам’ять, спостережливість та інші показники, які характеризують кожного гравця.
Готуючи гру, необхідно сформулювати її тему та мету, дібрати літературу та розробити зміст завдань, лаконічно сформулювати правила та умови проведення, визначити критерії оцінювання відповідей учасників гри. Слід потурбуватись і про підготовку помічників ведучого, наочне та музичне оформлення гри, розташування команд, уболівальників, ведучого, гостей.
Результатом участі у вікторинах, іграх та конкурсах є бажання учня відкрити наукову – популярну книгу, енциклопедію, довідник, уважніше перечитати підручник, літературний твір, щоб поповнити власні знання і зрозуміти афоризм Сократа: “ Чим більше я знаю, тим більше я не знаю”.
В.О.Сухомлинський зауважував: “ Я не уявляю собі повноцінного всебічного розвитку підлітка, юнака, дівчини без того, щоб вони не мали своїх улюблених книжок, своїх улюблених письменників”. Він наголошував, що ’’ крім звичайного кола шкільних справ,уявлень, інтересів учня має бути багате, багатогранне інтелектуальне життя. Мова йде про читання учня, особливо у підлітковому віці”. А участь у вікторинах, змаганнях, конкурсах та інтелектуальних іграх і спонукатиме до читання, викликатиме бажання знати та вміти знаходити цікаву інформацію. Розвиток інтелекту залежить не лише від досвіду та активності діяльності, зокрема – пізнавальної – ігрової діяльності, до якої ми залучаємо учнів різного віку.
Важливою умовою успішного впровадження у практику роботи школи ігрових педагогічних технологій є особисте захоплення і спеціальна підготовленість педагога. Велике значення має також його ерудованість та інтелект. Ми прагнемо донести учням програмовий матеріал свого предмета, орієнтуємо на соціально – значущі цінності, забуваємо про гру як засіб, використання якої сприяє реалізації освітньої, розвиваючої та виховної функції навчання й виховання.
І розділ
Мовна вікторина
«Мово рідна, слово рідне»
Мета: поповнення словникового запасу учнів, розвиток інтелектуально-аналітичних, творчих здібностей учнів, прищеплення навичок культури мовлення, формування інтересу та виховання любові до української мови, культури.
Епіграф :
Як парость виноградної лози , плекайте мову.
М. Рильський
Хід заходу
Вступне слово вчителя.
Рідне слово! Скільки в ньому чарівних звуків, животворного трепету й вогню! У кожному слові найтонші відтінки почуттів і переживань, у кожному свій аромат.
Рідна мова! …Вона неповторна, співуча, мелодійна, бо увібрала в себе шум вічнозелених смерек, гомін полів і морів, запах лугів і трав. Переткана червоною калиною, хрещатим барвінком, вишневим цвітом, запашною рутою-м’ятою. Сила слова безмежна! Воно здатне робити диво, бо хвилює найтонші струни людського серця.
Читець І: А.Малишко
Буду я навчатись мови золотої
У трави-веснянки, у гори крутої,
В потічка веселого, що постане річкою,
В пагінця зеленого, що зросте смерічкою.
Буду я навчатися мови - блискавиці
В клекоті гарячім кованої криці,
В корневищі пружному ниви колоскової,
В леготі шовковому пісні колискової,
Щоб людському щастю дбанок свій надбати,
Щоб раділа з мене Україна – мати.
Мовна вікторина.
І. Привітання команд.
ІІ. Розминка.
З букв одного слова складіть і запишіть інші слова.
І команда: ЛИСТОНОША
ІІ команда: КАЛЕНДАР
ІІІ. «Впізнай».
За описом впізнай літературного героя.
І команда: «Спокій був його ворогом, з яким він боровся на кожному місці».
ІІ команда: «Він завжди виходив надвір трошки боязко, жмурився від сонця й соромливо посміхався своїми невинними синіми очима».
ІУ. «Словограй».
Від поданих слів утворіть, змінюючи першу літеру, нові.
І команда: МАК, ВІР, СІЧ.
ІІ команда: ВІЙ, РІК, ПОРТ.
У. «Всезнайко».
Скласти прислів’я за початком та кінцівкою.
І команда: Маєш голову, май же і розум.
Гостре словечко – коле сердечко.
Гірко поробиш – солодко з’їси.
ІІ команда: Вік живи- вік учись.
Вчення – світ , а невчення – тьма.
Хочеш істи калачі, не сиди на печі.
УІ. «Скоромовка язика не ламає, а вимови навчає».
Вимовити скоромовку.
І команда: Босий хлопець сіно косить,
Роса росить ноги босі.
ІІ команда: Бабин біб розцвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
УІІ. «Поєдинок капітанів».
Складіть і запишіть з поданих слів прислів’я про мову.
І команда: 1.Лине, серця, до, а,не, слово, стріла.
ІІ команда: Хліб, а, слово, на ,обід, бережи, на, відповідь.
Завдання командам : пояснити епіграф.
УІІІ. «Хто швидше?»
Із поданих літер скласти слово.
І команда: Н, А, Р, У, А, К, Ї, К.
ІІ команда: Ч,О,Ш, Н, Е, В, К, Е.
ІХ. Конкурс красномовства «Оратор».
Презентація поета, чиє ім’я склали у попередньому конкурсі :
короткі біографічні відомості, читання напам’ять улюблених поезій.
І команда: Леся Українка.
ІІ команда: Тарас Шевченко.
Х. « Власні асоціації» .
Скласти сенкан.
І команда: «Мова».
ІІ команда: «Слово».
ХІ. «Добери слово».
Гронування : дібрати прикметники до слів.
І команда: «Слово».
ІІ команда: «Мова».
Заключне слово вчителя.
Читець ІІ: М. Рильський
Мова
Як парость виноградної лози,
Плекайте мову. Пильно й ненастанно
Політь бур’ян. Чистіша від сльози
Вона хай буде. Вірно і слухняно
Нехай вона щоразу служить вам,
Хоч і живе своїм живим життям.
Читець ІІІ:
Прислухайтесь, як океан співає -
Народ говорить. І любов, і гнів
У тому гомоні морськім. Немає
Мудріших, ніж народ, учителів;
У нього кожне слово — це перлина,
Це праця, це натхнення, це людина.
Читець ІУ:
Не бійтесь заглядати у словник:
Це пишний яр, а не сумне провалля;
Збирайте, як розумний садівник,
Достиглий овоч у Грінченка й Даля,
Не майте гніву до моїх порад
І не лінуйтесь доглядать свій сад.
Вікторина-змагання знавців української мови та літератури
Чи гарно ми знаємо рідну мову та літературу?
Тема: Чи гарно ми знаємо рідну мову та літературу?
Мета: шляхом проведення змагання між класами перевірити та поглибити знання учнів з української мови та літератури, які вони отримували останній місяць; розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву та увагу; виховувати любов до рідної мови та літератури; розвивати відчуття відповідальності за колективні досягнення.
Тип заходу: перевірка знань, умінь та навичок.
Обладнання: плакат із цифрами від 1 до 80, картки із завданнями.
Хід заходу
І. Вступне слово вчителя: Як гарно на душі, коли отримуєш високу оцінку… Вона твоя, самостійно зароблена. Ніхто не може дорікнути тобі, що ти завдячуєш ще комусь за неї… Гарне відчуття, правда? А сьогоднішній захід ми присвячуємо колективній роботі. Чи переможе ваша команда, залежить від кожного з вас окремо, і від усіх вас разом… Тому намагайтеся прислуховуватися одне до одного, адже ви працюєте за спільну справу, на спільне благо.
Перед вами таблиця, де ви бачите цифри від 1 до 80 (це кількість питань: 40 – з мови, і 40 – з літератури). Першою буде обирати цифру та команда, яка першою відгадає ребус-назву своєї команди. Далі – обиратиме цифру та команда, яка дасть правильну відповідь. Група підтримки має право підказувати команді, за яку вболіває. Одна правильна відповідь = 1 бал. Переможе та команда, яка набере більшу кількість балів. Отже, якщо немає питань, пропоную розпочати наш турнір!
ІІ. Основний зміст заходу
МОВА:
1. Який час має дієприслівник? (теперішній і минулий)
3. Від яких дієслів утворено ці дієприслівники: працюючи, зрозумівши, обкопуючи, врятувавши, сміючись, вимивши, розмовляючи, уточнивши, жартуючи?
5. Назвіть структурні компоненти твору-роздуму дискусійного характеру (зачин; головна частина: теза, антитеза, аргументи; висновки).
7. Назвіть послідовність розбору дієприслівника як особливої форми дієслова.
9. Від поданих дієслів утворіть дієприслівники недоконаного виду: узагальнювати, поширювати, умиватися, стрибати, морочити, шануватися, купувати, заздрити, хвалити, цуратися.
11. Дієприслівник – це…
13. Укладіть схему, яка буде відображати ознаки, що дієприслівник має від дієслова та від прислівника.
15. Дієприслівник разом із залежними словами називається… (Дієприслівниковим зворотом).
17. Назвіть два випадки, коли частка не пишеться разом із дієприслівником (коли без не не вживається; коли не входить до складу префікса недо-).
19. Розставте розділові знаки у реченнях: Повертаючись додому Юрко побачив дику качку з каченятами. Дивлячись у вікно я почула позаду себе чийсь тихий шепіт.
21. Чому у реченні «Петрик йшов шкутильгаючи» не треба ставити кому?
23. Назвіть суфікси, за допомогою яких утворюються дієприслівники недоконаного виду.
25. На яку букву завжди закінчується дієприслівник?
27. Напишіть твір-мініатюру, використовуючи подані дієприслівники: розквітнувши, щебечучи, сяючи, радіючи.
29. Сконструюйте речення, у якому дієприслівник не виділявся б комою.
31. Який розряд за значенням мають прислівники, що відповідають на питання як?
33. Назвіть суфікси, за допомогою яких утворюються дієприслівники доконаного виду.
35. Від яких дієслів (перехідних/неперехідних) утворено подані дієприслівники: умиваючись, одягаючись, зашарівшись, замаскувавшись, розбігшись, втомившись, каючись, забруднившись.
37. Сконструюйте речення, у якому дієприслівниковий зворот розташується на початку речення, в кінці речення.
39. Сконструюйте речення, у якому дієприслівниковий зворот розташується у середині речення.
41. Скласти речення з дієприкметниковими зворотами, використовуючи подані словосполучення і ставлячи їх перед означуваним словом та після нього. Розмальовані морозом візерунки, одчинені в садок вікна, поєднані барви квітів.
43. Перекласти російський текст українською мовою, розставити розділові знаки. Добавляя в краску яичный желток или молоко, делали её более прочной. Переклад: Додаючи до фарби яєчний жовток чи молоко, робили її більш тривкішою
45. Від дієслів утворити дієприслівники:
Ламати-
Керувати-
Тримати-
Побачити-
47. Визначте, які з поданих слів належать до дієприкметників. Підкресліть: Лежачи, вишита, раділи, щебетати, писала, читаючи, прочитавши, малювати, мріяти, зігріта, нагадавши, прибіг, овіяний.
49. Підкресліть словосполучення із дієприкметниками:
Тривожна звістка; стривожений погляд; Цікава стаття, зацікавлений глядач.
51. Проставити розділові знаки:
Переставляючи книги з місця на місце Марійка навіть виглядала набагато розумнішою.
Мати взяла в руки квіти спеціально для неї оздоблені срібними ниточками.
Петро повернув стрілку розвернуту на захід на схід.
53. Вкажіть, від яких дієслів утворені дані дієприкметники:
Квітуча –
Прибрана –
Розлючена –
Перероблена –
Сяюча –
55. На які два розряди поділяються дієприкметники? Напишіть по одному прикладу.
57. Складіть одне речення, використавши два дієприкметники сяючий, принесений.
59. Утворіть дієприкметникові звороти із дієприкметників:
Розтоптаний, перепрілий, невдоволений, розм’яклий
61. Прочитайте слово, що записане в картці цифрами (кожна цифра відповідає літері алфавіту): 17, 19, 21, 25, 19, 16, 19, 4, 12, 33.
63. Проставте наголос у словах:
Дрова, вимова, завдання, ім’я, дочка, кілометр.
65. Де потрібно, вставте пропущені літери або знаки:
Прої_зний, шіс_надцять, уман_ський, здоров_я, св_ято, жовто_гарячий.
67. Закінчіть прислів’я:
Хто людей питає, ….
Учення - світло, а …
Хто рано встає, …
Дружба та братство - …
69. Конкурс для капітана. Капітан має показати за допомогою жестів зміст даних фразеологізмів. Команда відгадує фразеологізми:
Водити за носа
Гладити по голівці
Намилити шию
Зуб на зуб не попадає
Надувати губи
71. Поставте дані дієслова у минулий і майбутній час:
Блищить –
Вечоріє –
Світає –
Відвідує –
73. Складіть чотиривірш за римою, додавши у пропущені місця відповідні слова:
………… чарівниця
………… таємниці
………… простягла
………… принесла.
75. Від поданих дієслів утворіть дієприкметники та дієприслівники:
Лоскотати –
Збирати –
Розвинути –
Переробити –
77. Від яких дієслів утворилися дані іменники:
Збір –
Відвідування –
Розподіл –
Редагування –
79. Утворіть від поданих дієслів наказовий спосіб:
Вчити –
Берегти –
Робити –
Керувати –
80. Складіть речення, яке б містило наступні слова і вирази:
Зберігаючи таємницю; задоволена.
ЛІТЕРАТУРА:
2. Назвіть ім’я господині дому, у якої агроном винаймав квартиру (Олена Булига).
4. Визначте жанр твору Бориса Харчука «Планетник» (повість-притча).
6. До якого жанру сам автор відніс повість-притчу «Планетник»? (повість-легенда).
8. Про кого ці слова: «Стара не просто вписувалася в незвичайну картину, здавалося: не будь її, спиниться Вілія, зміліє озеро, повсихають сосни, гори западуться, спустіють поля, а далекі обриси замку й собору розтануть у небі»? (Про Олену Булигу).
10. З чого почалася історія Олени Булиги? («А почалося з квітки, з нарциса»).
12. До кого повела мати Планетника, коли той захворів? (до знахарки).
14. За чим жалкував Планетник, сидячи у тюрмі? («… жаль, що не встиг злетіти у небо, не встиг…»).
16. Яке диво допомогло матері звільнити з тюрми Планетника? (Нарцис).
18. Який сигнал подавав дідо Капуш, щоб Планетник прийшов на зустріч? (Свист).
20. Чому інші діти не хотіли приймати Планетника до своєї компанії? (Бо він був кращим у всьому).
22. Назва річки, на якій ламався лід у поезії Ліни Костенко «Чайка на крижині»? (Одра).
24. Як чайка характеризує/називає людину? (дивна людина).
26. Яку назву має роман у віршах Ліни Костенко? («Берестечко», «Маруся Чурай»).
28. Назвіть компоненти, із яких складаються людські крила за поезією Ліни Костенко «Крила» (правда, чесність, довір’я, вірність у коханні, вічне поривання, щирість до роботи, щедрість на турботи, пісні, надії, поезії, мрії).
30. Яка основна думка поезії «Чайка на крижині» Ліни Костенко? («Нащо крилатим грунт під ногами»?)
32. Скільки років Ліні Костенко? (майже 80)
34. Форма, засіб, за допомогою якого автор передає свої почуття, емоції, переживання, таке собі «друге ліричне Я поета» (ліричний герой).
36. Визначте який художній засіб використано у цих словосполученнях: тихі води, ясні зорі, скам’янілі дні? (Епітет).
38. Скільки років Ліна Костенко не видавала своїх творів? (11).
40. З якого оповідання ці слова: «Було, прокинеться вранці - зараз наймичка і ставить перед його душею жарену курку…»? (О. Стороженко «Скарб»).
42. Оповідання «Скарб» О. Стороженко. З якої причини померла мати? (Шукала мед для Павлуся, захворіла і померла).
44. З якого оповідання ці слова: «Лежить, лежить та й засне. Пополуднує - і знов іде до комори спати…»? (О.Стороженко «Скарб»).
46. Про кого ці слова: «Правду казали мати: Як Бог милосердний пошле йому щастя, то без батька і без матері житиме лучче, як за їх…»? (Про Павлуся, «Скарб»).
48. Яке оповідання починається такими словами: «Був собі чоловік та жінка. Були вони люди заможненькі, усього в їх доволі…»? (О. Стороженко «Скарб»).
50. Якого героя з прочитаних творів називали «лежнем»? (Павлусь, «Скарб»).
52. Яке оповідання починається такими словами: «Дитиною малою він не раз чув, як говорили: «Щастя!»? (Б.Лепкий «Цвіт щастя»).
54. Де за уявленням героя оповідання Б. Лепкого знаходиться щастя? (На іншому березі річки).
56. В якому оповіданні герой розмірковує такими словами: «Я хочу квітки-щастя…»? (Б.Лепкий «Цвіт щастя»).
58. З якого оповідання ці слова: «Коли сильна природа, так при Божій помочі переможе. А як ні - то піде за щастям…»? (Б.Лепкий «Цвіт щастя»).
60. Пригадайте п’ять прислів’їв про щастя і долю. (Хто перший).
62. З якого оповідання ці слова: «І він кидається у воду. На виднокрузі світає…»? (Б.Лепкий «Цвіт щастя»).
64. Про героїню якого твору автор сказав так: «Сіренька, маленька, кінчасті вушка…»? (Б.Лепкий «Мишка»).
66. Хто з героїв хотів «…потрощити цей папір, що його кривдою людською чути…»? (Б.Лепкий «Мишка»).
68. З якого оповідання такі слова: «Кахикаючи і постогнуючи, бо був товстий, як годований кабан, поліз під ліжко…»? (Б.Лепкий «Мишка»).
70. Яка подружня пара з прочитаних оповідань, славилася своєю безмежною любов’ю до грошей? (Хазяїн і хазяйка з оповідання Б.Лепкого «Мишка»).
72. Що так сильно обурило Мишку з однойменного оповідання? (Жадібність хазяйки).
74. До кого відноситься це звернення: «Не говори, сестричко! Не говори, бо нам млісно стає. Ми вже й забули, як сало виглядає…»? (Міські мишки звертаються до сільської мишки).
76. Хто з героїв прочитаних оповідань говорив сказав такі слова: «Бісові груші. Які спілі і над самісінькою головою висять, а ні одна ж то не упаде у рот»? (Павлусь, О.Стороженко «Скарб»).
78. Як звали хлопця із оповідання Б.Лепкого «Цвіт щастя»? (Хлопець).
ІІІ. Підсумки заходу. Визначення та нагородження команди-переможця (1-ше та 2-ге місце).
У ріднім слові – Цілий світ!
Вікторина для учнів 7 - 8класів
Порядок зі сценою розміщено мультимедійний екран,на який проектуються назви конкурсів, цитати, слова, афоризми тощо.
Ти велична і проста. Древня ти і вічно нова… Іван Багряний |
1-й ведучий. Добрий день, друзі. Раді вітати вас у цій залі. Ми зібралися великою родиною, аби відкрити для себе глибини рідної мови, припасти до цілющого джерела неньчиного слова, зробити свій внесок у скарбницю нашої духовності та пізнати таємниці й силу української мови.
2-й ведучий. (озвучує текст на слайді).
Не можна ходити по рідній землі, не чаруючись виплеканою народом у віках рідною мовою. Ю.Мушкетик |
1-й ведучий (озвучує текст на слайді).
Любов до батьківщини неможлива без любові до рідного слова. Тільки той може осягти своїм розумом і серцем красу, велич і могутність Батьківщини, хто збагнув відтінки й пахощі рідного слова, хто дорожить ним, як честю рідної матері, як колискою, як добрим ім’ям своєї родини. В.Сухомлинський |
2-й ведучий. Ми доведемо, що українська мова, як писав О.Гончар, - «запашна, співуча, гнучка, милозвучна, сповнена музика і квіткових пахощів».
У виконанні тріо бандуристок звучить пісня «Мамина калина».
1-й ведучий. Ми ще раз переконаємось у красі та невичерпному багатстві рідного слова. Пропонуємо мовознавчу вікторину « У ріднім слові – цілий світ!»
2-й ведучий. Змагатимуться дві команди – «Віночок» і «Козаки». Поціновувачі рідного слова випробовуватимуть свої сили в різних конкурсах.
1-й ведучий. Побажаймо командам кмітливості, уважності та фортунності, а глядачам – приємного, цікавого й пізнавального відпочинку.
Конкурс «Привітання команд» (5 б.)
«Віночок»
Під музичний супровід учасники виконують хореографічну композицію і презентують назву своєї команди.
1-й учасник.
Всі ми – квіти України,
У «Віночку» ми єдині.
Ось послухайте про нас,
Усі разом. Оцініть, ми просто клас!!!
2-й учасник. Я – волошка, польова рослина, символ ніжності і краси.
3-й учасник. А я – калина, кущова рослина, символізую молодість і дівочу честь.
4-й учасник. А я – мак, рясний, червоний, кров символізую, пролиту в боротьбі.
5-й учасник. А я – мальва, квітка пишна, символ добрих стосунків і краси.
6-й учасник. Я – ружа, пишна і червона, символ кохання й доброти.
7-й учасник. А я – соняшник – дитина сонця, символ родючості та рідної хатини.
8-й учасник. А я – ромашка, лугова рослина, символ чистоти й людської доброти.
9-й учасник. Наш віночок – це символ єдності української нації, символ любові та братерства. А зміцнює його рідна українська мова!
1-й учасник. Кожна квітка віночка символізує красу й багатство нашої мови. Ми, квіти України, сьогодні доведено силу і велич рідного слова.
«Козаки»
Учасники виходять під супровід козацького маршу й презентують назву свої команди.
Гінець. Шановне товариство, чи чули новину, що чужоземне військо на двобій нас викликає?
1-ша козачка. Що ж це за сміливці такі, що славних козаків не бояться?
2-га козачка. Де ж це чувано, щоб самим козакам баталію оголошувати?
3-тя козачка. То що, спробуємо свої сили в царині мови?
4-та козачка. Славні молодці не на те, щоб миритися, а в чесному двобої свою силу показати!
1-ша козачка. Звичайно, погоджуємося.
2-га козачка. Авжеж, підтримуємо!
Гетьман. Так, так. Бачу, процвітатиме Україна з такими звитяжцями, що ніякої сили чужинецької не бояться! Що тут довго думати? Пишімо війську іноземному відповідь.
Гетьман. (до писаря ). Писаре, берися за перо (диктує зміст листа):Славне військо іноземне, шлем вам свій привіт! То вам військо Запорізьке пише свій одвіт. Станем з вами ми на герць в п’ятницю зрання, тож готуйте обладунок і свої знання!
Писар. Не боїмося неприятельського війська, бо ми звитяжного козацького роду, якому нема переводу!
3-тя козачка. Ми разом усі, бо ми – команда весела, сильна і незламна.
1-ша козачка. «Один – за всіх, і всі – за одного!»- ось наш девіз, додержуємо його!
Гетьман. Завзято з вами позмагаємося і труднощів ми не злякаємося!
Гінець. Ми щиро всім бажаємо удачі, хай переможуть сильні, щонайкращі!
Гетьман. Посилаємо гінця. (Гінець передає листа представникові команди суперників.)
2-й ведучий. Конкурс «Найкраща у світі».
Умови конкурсу: кожна команда за 30 секунд повинна дібрати щонайбільшу кількість епітетів, якими можна схарактеризувати нашу мову. Перед вами є засоби для письма – маркери і ватмани. Скористайтеся ними й передайте свою любов до рідного слова. Кількість записаних слів буде кількістю набраних балів.
Виконавши завдання, команди озвучують результати своєї роботи.
1-й ведучий. Шановні глядачі, доповніть відповіді команд
За правильні відповіді члени журі роздають глядачам картки, за кількістю яких наприкінці мовознавчої вікторини визначатимуть переможців серед уболівальників.
2-й ведучий. Два з половиною десятки епітетів на означення рідної мови зібрав у своєму вірші Валентин Бичко.
Декламатор.
Рідна мова
Ніжна, мила, світанкова,
Ясна, чиста, колискова,
Мелодійна, дзвін котюча,
Дивна, радісна, співуча,
Лагідна, жива, казкова,
Красна, чарівна, шовкова,
Найдорожча, добра, власна,
Мудра, сонячна, прекрасна,
Солов’їна, барвінкова
Українська мова.
Конкурс капітанів ( 12 б.)
1-й ведучий. Капітани команд мали написати твори – роздуми на тему «Мово українська! Ти ж як море – безконечна, могутня, глибинна!» Зараз вони озвучать їх.
Капітани читають твори, журі оцінює їх.
Конкурс «Бліц - турнір» (10 б.)
2-й ведучий. І «Віночок», і «Козаки» мають відповісти на 10 запитань, правильна відповідь на кожне з яких оцінюється 1 балом. Якщо команда дасть неправильну відповідь, то право відповісти мають суперники, за що дістають 1 бал. Коли ж і вони не справляються із завданням, на допомогу приходять глядачі.
Запитання
Для 1-ї команди.
Для 2-ї команди.
Конкурс «І чужому научайтесь, й свого не цурайтесь..» (10 б.)
1-й ведучий. Мова – це живий організм. Різні мови постійно взаємодіють між собою: елементи однієї проникають у системи іншої і т.д. Таке явище називається інтерференцією. Як наслідок, в українській лексикології сформувався шар запозиченої лексики. Та є й негативні сторони цього явища. Наша питома лексика дужа багата, але під впливом моди ми часто нехтуючи її і невиправдано використовуємо запозичені слова. Отже, наступне завдання: замініть слова іншомовного походження власне українськими відповідниками. Час на виконання завдання – 1 хв.
Слова – відповідники учасники команд записують на ватмані, а потім зачитують їх. Як і в попередньому конкурсі, помилки виправляють суперники або глядачів, яким відповідно нараховуються додаткові бали.
Степлер, офіс, фотографія, вертоліт, кур’єр, резонанс, модерний, креативний, кліп, престиж. |
Конкурс «Влучний вислів» (10 б.)
2-й ведучий. За допомогою міміки, жестів і предметів, що лежать на столі, ваші однокласники спробують передати зміст фразеологізмів. Паралельно деякі фразеологізми закодовано в слайдах.
Завдання учасникам: точно назвати їх і стисло пояснити значення. Яка команда першою підніме руку,та й відповідатиме.
Фразеологізми:
Конкурс «Говори українською правильно!» (11 б.)
1-й ведучий. Ми часто говоримо, не замислюючись, чи правильно наголошуємо слова, будуємо словосполучення, вживаємо той чи той вислів. Тим часом це показник рівня культури нашого мовлення.
На екрані висвітлено словосполучення. За 1 хв. Виправте морфологічні й лексичні помилки, правильні відповідники запишіть на ватмані.
Відкривати форточку, на слідуючий раз, моє особисте відношення до..,бувший студент, розкрити очі, повістка дня, вибачаюсь, карманні розходи, кинулось в очі, у березні місяці, з наступаючим святом. |
Конкурс «Не цурайтесь рідної мови!» (10 б.)
2-й ведучий. Команди підготували інсценізації, у яких покажуть, яку роль відіграє знання рідної мови й уміння користуватися нею.
Конкурс глядачів «Антисуржик».
1-й ведучий. Шановні глядачі, в цьому конкурсі мають право брати участь лише ті з вас, хто одержав хоча б одну картку. Ми називатимемо жаргонізми, а ви – літературні від повідки їх. Відповідати той, хто перший підніме руку.
Кайф, тіпа, прикол, кльово, короче, катьорити, прівєт, луччий, тусуватися, пака.
|
Журі підбивають підсумки й визначає переможців серед команд і глядачів.
2-й ведучий. Шановні друзі! Цінуймо, бережімо, розвиваймо рідне слово.
1-й ведучий. Не розчаровуйсь в Україні,
Немає єдності у нас –
То наша головна провина
За весь неволі довгий час.
2-й ведучий. Не розчаровуйсь в Україні,
А зрозумій її печаль.
Що робиш ти для неї нині –
У себе спершу запитай.
1-й ведучий. Не розчаровуйсь в Україні,
Вона – свята, а грішні – ми.
В її недолі часто винні
Її ж бо дочки і сини.
2-й ведучий. Не розчаровуйсь в Україні,
Ідеї волі певним будь,
Бо тільки той є справжнім сином,
Хто вміє неньки біль збагнуть.
Вікторина до Дня Української мови
Навчати дітей працювати в групі; слухати, відповідати на запитання, розвивати пам'ять, увагу, мислення, мову, виховувати любов до мови.
У нашій світлиці сьогодні тепло і світло, то ж давайте поговоримо про нашу рідну мову.
Вся історія народу — в мові,
Мова — душа народу.
Позбавити народ рідної мови —
Це означає вбити народ.
Вчитель. 9 листопада — День української писемності і мови. Мова — це великий дар природи. І в кожного народу вона своя. Наш народ створював мову віками. Відомий український педагог Василь Сухомлинський писав: „Мова — це віконця, через які людина бачить світ. Багата мова — багатий духовний світ, розвинуте почуття краси слова — велика моральна культура. Убогість слова — це убогість думки, інтелектуальної, емоційної, естетичної товстошкірості".
Розминка
Командам по черзi пропонується вiдповiсти на запитання.
1. Як гукала мати Івасика-Телесика?
(«Iвасику -Телесику, приплинь, приплинь до бережка. Дам тобi їсти, пити, й хороше походити.)
2. Як кликав Пiвник Котика на допомогу?
(«Несе мене Лиска за темнiї лiси, за високiї гори, за бистриї рiки! Котику, братику, порятуй мене!»)
3. Як просив Iвасик-Телесик гусеняток про порятунок?
(«Гуси, гуси, гусенята! Вiзьмiть мене на крилята!»)
Команди вiдповiдають на запитання. За кожну правильну вiдповiдь команда отримує один бал.
Вчитель. Є казки про тварин. З давнiх-давен людина обожнювала природу, вбачала у всьому живому своїх побратимiв, бо земля для неї була матiр’ю. Саме тому в народних казках усi тварини постають у людськiй подобi. Тож зараз — наступний, другий тур вiкторини — «Тварини у казках».
^ Зупинка I Казкова
Ведуча пропонує командам запитання. Команди повиннi швидко дати на нього вiдповiдь. Право вiдповiдати отримує та команда, гравець якої найшвидше пiдняв руку. За кожну правильну вiдповiдь команда отримує два бали.
1. Кого зустрiв Колобок у лiсi?
( Зайця, вовка, ведмедя та лисицю.)
2. Кого спiймав Солом’яний Бичок?
(Ведмедя, вовка, лисицю, зайця.)
3. Кого перелякав пан Коцький?
(Ведмедя, вовка, кабана, зайця.)
4. Хто жив у рукавичцi?
(Мишка, жабка, заєць, лисиця, вовк та кабан.)
5. Хто вимагав вiд Кози-Дерези покинути заячу хатку?
(Лисиця, вовк, ведмiдь та рак.)
6. Хто вигнав мишенят Круть i Верть з-за столу?
(Пiвник.)
7. Чоловічок цей маленький
Ключ шукає золотий,
Гострий, довгий, дерев'яний
Всюди ніс встромляє свій.
Поміркуйте, поспішіть,
Як же звуть його скажіть?
(Буратіно).
8. Хто кругленький і смачненький
Із віконця скік та скік,
Втік від Баби і від Діда
До лисички на язик?
Це не Зайчик і не Котик,
Не Бичок, не Сірий Вовк,
Це веселий й
хвалькуватий,
Невгамовний... (Колобок).
9. В'ється річка невеличка,
Й хлопчик у човні сидить,
З берега матуся кличе,
Щоб обідом пригостить.
І вгадать цього героя —
Справа зовсім нескладна,
Казка ця усім відома,
Про... (Телесика) вона.
Зупинка II Загадкова
1. Стоїть корито,
Повне води налите.
(Озеро)
2. Він скрізь: у полі і в саду,
Лиш в дім не попаде.
І я тоді лиш з дому йду,
Коли вже він не йде.
(Дощ)
3.У лісі зростав,
У столяра побував,
В кімнаті оселився,
Полотном укрився.
(Стіл)
4. До дітей на кожне свято
Просять в гості завітати,
Бо солодкий і смачний.
Здогадались: хто такий?
(Торт)
5. Книжечки маленькі,
Аркуші біленькі.
В них ми вчимося писати,
І складати, й віднімати.
(Зошит)
6. Він жовтенький і сипучий,
У дворі лежить у кучі.
Якщо хочеш – можеш брати
І фортецю будувати.
Тільки воду мусиш мати.
(Пісок)
^ Зупинка III «Мовні перлинки»
Скласти і записати із слів прислів’я.
а) Хліба, а, слово, на, бережи, обід, на, відповідь.
б) Не, горобець, випустиш, слово, спіймаєш, не.
Запитання
1. Столиця України. (Київ).
2. Назва Гімну України. („ Ще не вмерла Україна...").
3. Автор слів Гімну. (Павло Чубинський).
4. Перший Президент України. (М. Грушевський).
5. Назвіть малий Державний Герб України. (Тризуб).
6. Назвіть найбільшу святиню українського народу в музичній символіці? (Гімн).
7. Автор музики Гімну. (Михайло Вербицький).
8. Колір нашого Прапора. (Жовто-блакитний).
Зупинка V «Багатство мови»
Команди добирають слова, як ще можна назвати:
1 команда«Мама»
2 команда«Тато»
„Конкурс капітанів"
Умови: необхідно продовжити прислів'я. За кожну правильну відповідь нараховується 1 бал
Запитання капітанові першої команди
1. Хліб наснажує тіло, а книга ... (розум).
2. Книгу читай, ... (розуму набирай).
3. Кому книга — розвага, а кому ... (навчання).
Запитання капітанові другої команди
1. Книга — ... (джерело знань).
2. Книга корисна, коли ... (її читати).
3. Ученому — світ, а ... (невченому — тьма).
VI гейм„Загадки"
Умови: протягом 5 секунд команда знаходить відповідь, яка оцінюється одним балом
Загадки для першої команди
1. Біле поле, чорне насіння, хто його сіє, той розуміє. (Книга).
2. Чорний Іванчик, дерев'яна сорочка, де носом поведе, замітку кладе. (Олівець).
3. Книжки читаю, а грамоти не знаю. (Окуляри).
4. Два пани наділи одні штани. (Ножиці).
5. Малий коник із чорного озерця воду бере та біле поле поливає. (Перо і чорнило).
6. Що іде, не рухаючись із місця? (Час).
Загадки для другої команди
1. Мовчить, а сто дурнів навчить (Книга).
2. Розумний сівач по білому полю бігає (Олівець).
3. Своїх очей не маю, а іншим бачити допомагаю (Окуляри).
4. Лежу — одна нога, іду — вже дві, а на ногах стою, то дві голови (Ножиці).
5. Не вмію читати, а весь вік пишу (Перо і чорнило).
6. Біжить, біжить, не оглядається (Час).
Зупинка VI «Мовні спотиканочки»
Діти змагаються у швидкому промовлянні скоромовок.
1.Бурі бобри брід перебрели,
Забули бобри забрати торби.
2.От Кіндрат, так Кіндрат,
Зуб зламав об мармелад.
3.Хитру сороку спіймати морока,
А на сорок сорок – сорок морок.
4.Рак рачкує до крамниці,
Щоб купити рукавиці.
Загадки-запитання, загадки-жарти для болільників першої команди
1. Що тепліше одного кожуха? (Два кожухи).
2. На небі одно, на землі нема, у баби двоє, у дівки нема. (Літера „Б").
3. Коли дурень розумний? (Коли мовчить).
4. Що в хаті щодня цілують? (Чашку).
5. Що це за гість, що сам себе їсть? (Свічка).
6. Жило триста котів і один чоловік. Скільки було там ніг? (Дві).
Загадки-запитання, загадки-жарти для болільників другої команди
1. У якому місяці люди найменше хліба їдять? (У лютому).
2. Що в людині найбистріше? (Думка).
3. Що за трава, що й сліпий знає? (Кропива.)
4. На що борошно в млині падає? (На купку).
5. Що посеред землі стоїть? (Літера „М").
6. Сидять три коти, проти кожного кота сидять два коти, скільки всього котів? (Три).
VIII гейм „ Далі — далі" Умови: протягом 1-ї хвилини команда отримує запитання. Правильна відповідь оцінюється одним балом Наступне запитання читається лише після слова „ далі". Відповідає будь-хто з команди.
Перша серія запитань
1. Яке слово складав Кай зі шматочків льоду в царстві Снігової королеви? (Вічність).
2. Ім'я Шевченка? (Тарас).
3. Свято Покрови. (14 жовтня).
4. Літературні твори, які описують видумані події. (Фантастика).
5. Скільки картоплин у горщик улізе? (Картопля не лазить).
6.
7. Четвертий ступінь основного музичного звукоряду. (Фа).
8. 10. Який гостинець приготувала Маруся („ Мудра дівчина") для пана? (Горобця).
11. 12. Як звати героя української казки, якому в скрутну хвилину допомогло гусеня? (Телесик ).
13. Як називаються народні обрядові величальні пісні зимового циклу? (Колядки).
14. Назвіть об'єкт полювання Дуремара у казці „ Золотий ключик". (П'явки).
15. Головні члени речення. (Підмет і присудок).
16. Розділ науки про мову, де вивчається речення. (Синтаксис).
17. Автор казки „Фарбований Лис". (І. Франко).
18. Слово, що відповідає на запитання, поставлене від головного слова у словосполученні. (Залежне).
19. Похвальна пісня. (Гімн).
20. Дитина, яка має виняткові здібності, талант. (Вундеркінд).
Друга серія запитань
1. Який кінь, коли його миють? (Мокрий).
2. Що дістане потилицю зубами? (Гребінець).
3. Свято Різдва. (7 січня).
4. Розділ науки про мову, де вивчається словосполучення. (Синтаксис).
5. Засіб встановлення змістового зв'язку між словами. (Запитання).
6. 7. Невеликий твір, у якому в прихованій формі описується предмет, котрий слід назвати. (Загадка).
8. 9. 10. П'ятий ступінь основного музичного звукоряду. (Соль).
11. Полиці на кілька ярусів для книг. (Стелаж).
12. Скільки є заповідей Божих? (10).
13. Про кого йдеться: „ За три копи куплена"? („ Коза-дереза").
14. 15. Хто написав казки: „ Кресало", „ Гидке каченя"? (Г.-Х. Андерсен).
16. Автор твору “Потерчата» (В. Королів-Старий)
17. Винагорода за визначні успіхи в галузі мистецтва, літератури. (Премія).
18. Заклад, що видає книги для читання. (Бібліотека).
19. Музичний ансамбль із чотирьох виконавців. (Квартет).
20. Якого кольору став Лис Микита, після того як пофарбувався (синій)
Завдання з культури мовлення
9 клас
1.Випишіть із кожного рядка слово, відмінне наголошуванням.
А поняття,їстівний,черговий
Б вибранець,косинець,спина
В глиняний,тезко,яловичина
2.Поставте наголоси у виділених словах поданих словосполучень.
Улюблені вірші,довідник з історії,три товариші,чорнослив у шоколаді,мережа магазинів,народні приказки й загатки,кулькова ручка.
3.Виправте,де потрібно,помилку у сполученні слів.
Пройшли роки,продовжувати настоювати на своєму,чинний закон,поступили у продажу,засудили його вчинок,вступити до вишу,ледве відкрив очі.
4.Утворіть словосполучення, правильно поєднаючи дієслова з поданими в дужках іменниками.
Скасувати відмінити(спектакль,закон,вирок?збори,постанову,конференцію).
5.Доберіть українські відповідники до слів іншомовного походження.
Асиміляція, адаптація,альтернатива,генерація,автинтичний,ідентичний,сакральний
6.Розкрийте лексичне значення слів.
Купав,обабіч,отава,легіт,десниця.
7.Знайдіть відповідності між фразеологізмами- синонімами.
1 Зробити з мухи слона А виводити на чисту воду
2 витати у хмарах Б згустити фарби
3 співати дифірамби В мов удруге на світ народився
4 зривати маску Г стріляти з гармат по горобцях
5 не чути землі під собою Д думкую багатіти
6 собаку з'їсти Е пройти вогонь і воду
Є підносити до небес
8.Зредагуйте речення.
Хватить уже говорити, давайте працювати .Перелиставши пару сторінок журналу,я дуже цікавим оповіданням.
9.Напишіть творчу роботу про значення і роль слова,його дивовижну силу,використавши лише односкладні речення різних типів.Самостійно доберіть заголовок.
Відповіді на конкурсні завдання
9 клас
1.А поняття
Б спина
В тезко
2.Вірші,довідники,товариші,чорнослив,мережа,приказки й загадки,кулькова.
3.Минули (спливли,пролетіли,промайнуло) роки, і далі наполягав на своєму, надійшли у продаж, осудили його вчинок,ледве розплющив очі.
4.Скасувати закон,вирок,постанову. Відмінити спектакль,збори,конференцію.
5.Асиміляція-уподібнення,адаптація-пристосування,альтернативний вибір,генерація-покоління,автетичний-справжній,ідентичний-однаковий,сакральний-священий,раритетний-рідкісний.
6.Купава - водяна рослина з великим листям і білими квітами;латаття;біла водяна лілея. Обабіч-з обох боків;по(над) обидва боки;поряд,збоку. Отава
-трава ,що вирастає на місці скошеної. Леліт-легкий приємний вітерець. Десниця-права рука.
7.1-Б;2-Д;3-Е;4-А;5-В;6-Є.
8.Годі(досить)уже говорити,працюймо!Перегорнувши кілька(декілька)сторінок журнал (часопису),я натрапив на дуже цікаве оповідання.
10 клас
1..Випишіть із кожного рядка слово,відмінне наголошуванням.
А бюлетень , центнер
Б допізна,поблизу,босоніж
В завершити,зобразити,товпитися
2.Поставте наголоси у виділених словах поданих словосполучень.
Маршовий ритм,показник успішності,три шляхи широкії,паслася корівчина,наукові записи,пливти за течією,мережа магазинів.
3.Виправте ,де потрібно, помилку у сполученнях слів.
На полях зошита ,збігаються думки, відправити письмо ,вирішення ,проублем знаходилась на лікуванні, увімкнути телевізор,нанести поразку.
4.Утворіть словосполучення, правильно поєднуючи дієслова з поданими в дужках іменниками.
Одержати/діставати/здобувати(перемога,зарплати,наказ,освіта,газети).
5.Доберіть відроджувані українські слова-синоніми до слів іншомовного походження. Ансамблі,бібліотека,гімн,діапозитиви,журнал,кросворд,рюкзак,тираж,фактор,уніформа.
6.Увідповідність фразеологізми з їхніми лексичними синоніми.
1.жданики поїсти А байдикувати
2.бебехами годувати Б зазнати невдачі
3.гарбузами годувати В бути голодним
4.облизати макогін Г попоїсти
5.смалити халявки Д відмовляти
6.задушити комара Е мати апетит
7.женити свічку Є залицятися
Ж не дочекатися
З бити
7.Розкрийте лексичне значення слів.
Рахманний,спроквола,яса,огуда,ланіти.
8.Зредагуйте речення.
Це лікарство потрібно приймати кожного дня по ложці на пустий желудок на 9.Творче завдання(на вибір).
Складіть у художньому чи публіцистичному стилі "Присягу на вірність рідному слову".
Напишіть творчу роботу за поданим початком: "Бруднослів'я-суспільна хвороба. А всяку хворобу,зокрема мовленнєву,належить лікувати..." Запропонуйте власні методи боротьби з лихослів'ям. Поміркуйте,хто має взяти найактивнішу участь у викоріненні словесного бур'яну.
11 клас
1. Випишіть із кожного рядка слово, в якому допущено акценту помилку.
А. вірші, ветеринарія, джерельце
Б. обіцянка, визнання, течія
В. довідник, косинець, терези
2. Поставте наголоси у виділених словах поданих словосполученнь.
Текстовий редактор, батьківські збори, глибокі ями, живемо в гуртожитку, рекрутські пісні, стінка з дзеркалами, квартира з усіма вигодами.
3. Виправте, де потрібно, помилки у словосполученнях слів.
Відсоювати свою позицію, свійська птиця, сердечні каплі, відмінити закон, чинний закон, зробити невірний діагноз, відпуск із-за хвороби.
4. Утворіть словосполучення, добираючи до поданих прикметників сполучувані з ними іменники.
Писемний / письмовий / письменний (екзамен, відповідь, чоловік, стіл, пам'ятка, пояснення, мовлення, приладдя, дозвіл).
5. Розкрийте лексичне значення слів.
Крисаня, кормига, бовваніти, рінь, оранта.
6. Увідповідніть фразеологізми та їхні лексичні синоніми.
Ж жити
З бідувати, голодувати
И подорослішати, обжитися
І продавати
7. Утворіть рідномовні відповідники до запропонованих слів іншомовного походження.
принтер, ксерокс, коректор, маркер, іміджмейкер.
8. Зредагуйте речення.
В магазині є в продажі пряники і творожне печення. Дану конференцію можна рахувати всеукраїнською, бо в ній прийняли участь делегенти з усіх регіонів України.
9. Напишіть творчу роботу на одну з тем:
"Життя - це заглиблення в мову".
" Чудодійна сила усмішки".
Завдання
Поміркуйте, як народилися такі слова-каламбури:
Наговорити (наказати, набалакати і т. ін.) сім мішків гречаної вовни, та всі неповні; сім мішків гречаного Гаврила; сім п’ятниць (неділь) на тиждень; нашому тинові двоюрідний пліт; через вулицю бондар; свояк з лівої щоки; не знав, не знав, та як на те й забув.
Завдання
Складання діалогів
1.Складіть діалог зі словами: доброго ранку; складаю подяку; на добраніч; смачного; доброго здоров’я зичу; здорові були; будьте так ласкаві; дозвольте висловити вдячність; дякую щиро; щасливо.
2.У свій діалог уведіть народні мовні формули, вивчені на уроці. Поміркуйте, чим вони прикрасили ваше мовлення.
Завдання
Творче моделювання
Напишіть побажальні формули за поданим початком:
Завдання
Підсумкова індивідуальна робота
1.Визначте різновиди конструкцій (вітання, побажання, приповідки, каламбури, застереження).
2.З’ясуйте їх лексичне значення.
Ти йому – печене, а він тобі – варене. Яке «помагайбі», таке й «доброго здоров’ячка». Як ми Богові, так Бог нам. І я там був, мед-вино пив, по бороді текло, а в рот не попало. То ще за того царя, коли не було сухаря. Де Крим, де Рим, а де дядькова.
Дай, Боже, час і пору добру!
Літературні ігри для розумників, 5-11класи.
Ліна Костенко
Телеграфна шифровка
Бажаєте вивчити азбуку Морзе? Вона перед вами. А для закріплення пропонуємо розгадати зашифровані тут поетичні рядки. Назвіть їх автора. Чим вони особливі?
А ∙ ̵ |
Б ̵ ∙ ∙ ∙ |
В ∙ ̵ ̵ |
Г ̵ ̵ ∙ |
Д ̵ ∙ ∙ |
Е ∙ ∙ ̵ ∙ ∙ |
Є ∙ |
Ж ∙ ∙ ∙ ̵ |
З ̵ ̵ ∙ ∙ |
И ̵ ∙ ̵ ̵ |
І ∙ ∙ |
Ї ∙ ̵ ̵ ̵ |
Й∙ ̵ ̵ ̵ |
К ̵ ∙ ̵ |
Л ∙ ̵ ∙ ∙ |
М ̵ ̵ |
Н ̵ ∙ |
О ̵ ̵ ̵ |
П ∙ ̵ ̵ ∙ |
Р ∙ ̵ ∙ |
С ∙ ∙ ∙ |
Т ̵ |
У ∙ ∙ ̵ |
Ф∙ ∙ ̵ ∙ |
Х ∙ ∙ ∙ ∙ |
Ч ̵ ̵ ̵ ∙ |
Ц ̵ ∙ ̵ ∙ |
Ш ̵ ̵ ̵ ̵ |
Щ ̵ ̵ ∙ ̵ |
Ь ̵ ∙ ∙ ̵ |
Ю ∙ ∙ ̵ ̵ |
Я ∙ ̵ ∙ ̵ |
Проміжки між буквами позначаються «/», а між словами «//».
∙ ∙ ∙ ̵ / ∙ ∙ ∙ ∙ / ∙ ̵ / ∙ / ̵ / ̵ ∙ ∙ ̵ / ∙ ∙ ∙ / ∙ ̵ ∙ ̵ // ∙ ̵ ∙ / ̵ ̵ / ̵ ∙ ∙ / ̵ ∙ / ∙ ∙ ̵ / ̵ ∙ ∙ ∙ / ∙ ̵ ∙ ∙ / ∙ ∙ ̵ ∙ ∙ / ̵ ∙ / ∙ ̵ //
̵ ∙ ∙ / ∙ ∙ ̵ / ̵ ̵ / ∙ ̵ // ∙ ̵ ∙/ ̵ ̵ / ̵ ̵ ∙/ ∙ ∙ ̵ / ∙ ̵ / ̵ ̵ / ̵ ∙ ̵ // ∙ ̵ ∙/ ∙ ̵ / ∙ ̵ ∙/
̵ / ̵ ̵ / ̵ // ̵ / ̵ ∙ ̵ /
∙ ∙ ∙ ∙ / ∙ ∙ // ̵ ∙ ̵ / ∙ ̵ ∙ / ̵ ̵ / ̵ ∙ ̵ / ̵ ∙ ̵ // ̵ ∙ ̵ / ∙ ̵ / ∙ ∙ ∙ / ̵ / ∙ ̵ ∙ ̵ //
Поетичний лабіринт
Пройдіть лабіринтом, звіряючи свій шлях за доданою картою. Кожна крапочка – це буква. Прочитайте поетичні рядки і скажіть хто їх автор. Як називається вірш, з якого вони взяті? Напишіть твір-мініатюру, висловивши своє розуміння цього афоризму.
Карта
|
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
|
а |
д |
з |
й |
н |
р |
у |
ц |
|
Б |
е |
и |
к |
о |
с |
ш |
я |
|
в |
ж |
і |
м |
п |
т |
ь |
, |
Завдання
|
5 |
5 |
2 |
3 |
3 |
8 |
8 |
|
|
|
|
* |
|
|
* |
|
|
* |
* |
|
|
* |
|
|
* |
|
|
|
* |
|
|
|
2 |
3 |
1 |
1 |
2 |
2 |
3 |
|
|
* |
* |
|
|
* |
|
|
* |
|
|
|
|
|
* |
|
|
|
|
* |
* |
|
|
|
5 |
2 |
5 |
5 |
1 |
6 |
5 |
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
* |
|
* |
|
|
* |
|
|
|
* |
|
* |
* |
|
|
6 |
5 |
3 |
6 |
6 |
7 |
8 |
|
* |
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
* |
|
|
|
|
|
|
* |
|
* |
* |
* |
|
8 |
4 |
3 |
4 |
6 |
7 |
1 |
|
|
|
|
* |
|
|
|
|
* |
* |
* |
|
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
* |
|
|
2 |
3 |
6 |
4 |
2 |
6 |
6 |
|
|
* |
|
|
|
* |
|
|
* |
|
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
* |
|
|
* |
|
5 |
3 |
4 |
2 |
5 |
6 |
3 |
|
* |
|
* |
* |
|
|
|
|
|
* |
|
|
* |
|
* |
|
|
|
|
|
|
* |
|
|
4 |
2 |
5 |
2 |
7 |
7 |
3 |
|
|
* |
|
* |
* |
|
|
|
* |
|
* |
|
|
* |
|
|
|
|
|
|
|
|
* |
Кросворд
Пригадавши поетичні рядки Ліни Костенко, по вертикалі прочитаєте назву її збірки, книги віршів та поем, і водночас – одне з основних ключових понять волелюбної музи видатної поетеси.
1 |
|
|
|
|
||||
2 |
|
|
|
|
|
|||
3 |
|
|
|
|
|
|||
4 |
|
|
|
|
|
|||
5 |
|
|
|
|
|
|
||
6 |
|
|
|
|
||||
7 |
|
|
|
|
||||
8 |
|
|
|
|||||
9 |
|
|
|
|
||||
10 |
|
|
|
|
||||
11 |
|
|
||||||
12 |
|
|
|
|
||||
13 |
|
|
|
|
|
|||
1.«Поки … стоїть, витираючи сльози, метушлива бездарність отари свої пасе». 2. «І стомлений … спускається на хлів». 3. «Отакі вони … , кирпаті сільські аргонавти». 4. «Ця дівчина не просто так, Маруся. Це - … наш». 5. «… душу розпинає: а що, як любиш не мене?» 6. «Поезія – це … , як любов». 7. «Моя … плечем сягала неба». 8. «Мій перший … написаний в окопі». 9. « І плаче … серед трав – нема мелодій». 10. «Прошкандибала … по стерні». 11. «Сосновий … перебирає струни». 12. «Сахається розгублена душа, почувши раптом тихі кроки…». 13. «Митцю не треба нагород, його … нагородила».
Шахова головоломка «Хід слоном»
Ходом шахового слона, не заходячи двічі в одну і ту ж саму клітинку, прочитайте поетичні рядки. Як називається твір, з якого вони взяті? Кому з персонажів належать? Вкажіть жанр твору. Хто його автор? Які інших письменників пригадуєте, коли читаєте цей твір?
|
ся |
|
|
|
|
|
|
ла |
|
сло |
|
ми |
|
|
|
|
ну |
|
ва |
|
спі |
|
|
здриг |
|
|
|
ва |
|
|
|
|
ша |
|
мою |
|
ють |
|
|
|
|
ду |
|
мій |
|
піч |
|
|
моя |
|
же |
|
ню |
|
|
|
|
|
|
Бо |
|
|
|
Відповіді
Телеграфна шифровка: «Сахається розгублена душа, почувши раптом тихі крики щастя» (двовірш).
Поетичний лабіринт: «Поезія – це завжди неповторність, якийсь безсмертний дотик до душі» («Страшні слова, коли мовчать…»)
Кросворд: 1.Геній. 2.Лелека. 3.Хлопці. 4.Голос. 5.Тривога. 6.Свято. 7.Любов. 8.Вірш. 9.Коник. 10.Осінь. 11. Ліс. 12.Щастя. 13.Судьба.
ІІ - розділ
Бліц-вікторина за творчістю Т. Г. Шевченка
1-9 по 1балу, 10-2 бали.
Брейн-ринг за творчістю Т. Шевченка
Мета: повторити й узагальнити вивчений матеріал про життєвий і творчий шлях Тараса Шевченка; учні мають усвідомити значення творчості поета для світової культури, для себе особисто; розвивати інтерес до літератури.
Обладнання: картки із завданнями, грамзапис, репродукції картин
Т. Шевченка.
Для проведення уроку клас об’єднується у дві команди, які вибирають собі назву, емблему, готують деякі домашні завдання. Урок проводиться у формі змагання між двома, командами, яким пропонуються різноманітні завдання з життєвого і творчого шляху Тараса Шевченка. Результати змагань оцінює журі.
Хід заходу
І. Конкурс «Представлення команд»
Кожна команда представляє себе, розповідаючи про свою назву, емблему.
1-а команда – «Кобзар».
2-а команда – «Думка».
ІІ. Конкурс «Родинні стосунки»
Встанови родинні стосунки.
1-а команда: Хома Кичатий і Галя (батько і дочка), Ганна і Марко (мати і син), Катря і офіцер (дівчина і її коханий).
2-а команда: Хома Кичатий і Стеха (господар і ключниця), Назар і Галя (козак і його наречена), Назар і Гнат (побратими).
ІІІ. Конкурс «Хто швидше?»
Потрібно відповісти на запропоновані запитання:
IV. Конкурс «Знайди зайве слово»
Від кожної команди виходить по одному представнику. Їм пропонується три назви творів, картин або три прізвища, серед яких потрібно знайти «зайве».
V. Конкурс «Підказка»
Кожна команда отримує по три картки з певною інформацією-підказкою. Треба з’ясувати, про які події з життя Шевченка йдеться, й аргументуйте думку.
Картка №1
Небезпека, корисні копалини, море, художник, плавання, острови.
Картка №2
Катря, Оксана, дяк, залізні стовпи, чумаки.
Картка №3
Євген Гребінка, травень, Качанівка, Яготин, Запорозька Січ, Кирилівка, Київ.
Картка №4
Квітень, Дніпро, переправа, «Сон», граф Орлов, ІІІ відділ.
Картка №5
Муштра, цинга, ревматизм, 10 років, клімат, доноси.
Картка №6
24 роки, 22 квітня, Літній сад, 1838р., Карл Брюллов, 1840, «Кобзар».
VІ. Конкурс «Ти - активіст»
Кожній команді надається можливість протягом двох хвилин відповісти на якомога більше запитань.
VІІ. Конкурс «Чи знаєш ти поезію?»
Після читання уривка з поезії члени команд по черзі називають вірш з якого наведено рядки.
І тихо гасне. День погас.
І все почило. Сивий в хату
Й собі пішов опочивати.
(«І досі сниться: під горою…»)
Хатину в гаї тихим раєм.
Я в хаті мучився колись,
Мої там сльози пролились.
(«Якби ви знали, паничі»)
Неначе в молоці дитина,
Красується, любується
На всю Україну.
(«І виріс я на чужині…»)
І візерунками з квітами
Кругом листочки обведу
Та й списую Сковороду
Або «Три царіє со дари».
(«А. О. Козачковському»)
Мій друже єдиний!
І хто знає, що діється
В нас на Україні?
(«Зоре моя вечірняя»)
Сидить собі в старій ряднині,
Мені здається, що се я,
Що це ж та молодість моя!
(«І золотої й дорогої…»)
Продовжити поетичні рядки:
VІІІ. Конкурс «Кмітливість»
Лежать два конверти із завданням. Капітани команд вибирають кожен собі конверт і дають відповіді на запитання.
Звучить у грам запису пісня «Заповіт». Запитання: «Хто автор музики?»
Демонструється картина Тараса Шевченка «Байгуші». Запитання: «Як називається картина, де написано, хто зображений на ній?»
ІX. Конкурс читців віршів Тараса Шевченка
По два учні від команди читають підготовлені вірші поета напам’ять.
Х. Конкурс літературознавців-дослідників
Проаналізувати уривки з поезії Тараса Шевченка.
1-а команда
Мовчить і гнеться, мов жива,
В степу пожовклая трава.
Не хоче правдоньки сказать,
А більше нікого питать.
2-а команда
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає
І сонце спатоньки зове
У синє море…
ХІ. Гра «Вільний мікрофон»
Учні дають відповідь на запитання:
Підбиття підсумків змагання. Журі оголошує результати, а вчитель відзначає найактивніших учасників і оцінює.
Бліц-турнір
Завдання: Кожна команда повинна чітко, швидко і правильно дати відповідь на питання за 4-5 хвилин. За кожну правильну відповідь 1 бал.
Варіант І
10.Автор картини «Вершниця», «Останній день Помпеї» (К. Брюллов)
11. Рік написання «Заповіту»? (1845р.)
12. Рік виходу першого «Кобзаря»? (1840р.)
13. Скільки років був Шевченко на засланні? (10 років)
14. Назва книжки, в яку нотував вірші Шевченко на засланні? (Захалявна)
15. В якому році присвоєно Шевченкові звання академіка гравірування? (1860)
16. Назви однакових картини і поеми Шевченка? («Катерина»)
17. Скільки років працював над поемою «Гайдамаки»? (3 роки)
18. Де було поховано спочатку Шевченка? (м. Петербург)
19. В якому році споруджено пам’ятник Шевченку у Каневі? (1939р.)
20. Назва гори, де поховано Шевченка? (Чернеча)
Варіант ІІ
10. Кому присвятив поему «Катерина»? (В. Жуковському)
11. Який вирок отримав за участь в Кирило-Мефодіївському братстві? (10 років солдатчини)
12. В якій експедиції брав участь Шевченко? (Аральське море)
13. Скільки творів вміщував перший «Кобзар» Т. Г. Шевченка? (8 творів)
14. Де навчався Шевченко живопису? (Петербурзька Академія мистецтв)
15. За що отримав звання академіка? (Офорти)
16. Ватажки гайдамаків у поемі «Гайдамаки»? (Гонта, Залізняк)
17. День смерті Шевченка? (10 березня)
18. На який день прах Шевченка перенесено на Україну? (40 день)
19. Назва міста, де поховано Шевченка? (м. Канів)
20. Жанр живопису в перекладі з французької «азотна кислота»? (Офорт)
Вікторина «Юні знавці» (7 клас)
Якщо відповідь правильна за першого разу, то учасник отримує 4 бали, а з другого – 2. Команда суперника дістає 1 бал.
Для 1-ї команди
Для 2-ї команди
Гра «Хто швидше»
Заповнити праву колонку таблиці термінами з теорії літератури. Назви термінів мають починатися літерою, записаною в лівій колонці.
Л |
|
І |
|
Т |
|
Е |
|
Р |
|
А |
|
Т |
|
У |
|
Р |
|
А |
|
(Легенда, літопис, лірика, ідея, інверсія, тропи, епітет, експозиція, рефрен, анафора, алегорія, тема, уособлення, рима, ритм, акровірш).
Малювання «Асоціативного куща»
до слова «пісня»
Побутова, народна, лірична, жартівлива, обрядова, колискова, сумна, трагічна, лагідна, ніжна, весела, естрадна, літературна, гімн.
Мовні ігри (5 – 6 клас)
Шарада
ЩО ЗА РОЗДІЛОВІ ЗНАКИ?
Як скласти слово із займенника і ноти,
То слово буде знаком розділовим.
Якщо ж від ноти половинку «відколоти»,
Тоді стріляти можна буде в слові.
Відповідь: Ти + ре = тире – е = тир
Завдання «Двома способами»
Не переставляючи місцями і не змінюючи жодного слова, розставити при прямій мові розділові знаки двома способами так, що в одному випадку 10 балів мала Катруся, а в іншому – Костик.
Учителька сказала Катрусі ставлю сьогодні десять Костику а ти мусиш ще підучити правила.
Відповідь:
Учителька сказала: «Катрусі ставлю сьогодні десять. Костику, а ти мусиш ще підучити правила».
Учителька сказала Катрусі: «Ставлю сьогодні десять Костику. А ти мусиш ще підучити правила».
Гра-завдання
Додати до поданих слів у кінці приголосний звук, щоб утворилося слово з новим значенням:
Тор(г, т), верес(к), перо(н), коло(с), лис(т), база(р), коса(р).
Метаграма
Рудошерстий курокрад,
Як хтось літеру поцупив.
Змінам цим Рудько не рад,
Бо припало стати харчем,
Найсмачнішим для китайців.
(Лис – рис)
Школа відмін
Учитель. Тепер завітаємо до школи відмін. Це школа І ступеня, бо у ній всього 4 класи. Щоб потрапити туди, треба відгадати кросворди і сказати, які іменники до якої відміни належать.
У виділеній колонці прочитаєте, до якої відміни належать відгадані вами іменники.
|
|
|
1 |
П |
І |
С |
Н |
Я |
|
|
2 |
З |
Е |
М |
Л |
Я |
|
|
3 |
Д |
О |
Р |
О |
Г |
А |
|
|
4 |
Д |
У |
Ш |
А |
|
|
|
5 |
З |
И |
М |
А |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Д |
Ж |
Е |
Р |
Е |
Л |
О |
|
|
2 |
М |
О |
Р |
Е |
|
|
|
|
|
|
3 |
С |
Т |
Р |
У |
М |
О |
К |
|
|
|
4 |
Б |
Е |
Р |
Е |
Г |
|
|
|
|
|
|
|
5 |
О |
К |
Е |
А |
Н |
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Т |
І |
Н |
Ь |
|
|
|
|
|
|
2 |
Р |
А |
Д |
І |
С |
Т |
Ь |
|
|
3 |
М |
Е |
Д |
А |
Л |
Ь |
|
|
4 |
В |
І |
С |
Т |
Ь |
|
|
|
|
|
5 |
П |
А |
М’ |
Я |
Т |
Ь |
|
|
|
|
1. Силует, який відкидається на поверхню, коли на предмет або людину спрямоване світло.
2.Веселий емоційний стан людини.
3.Нагорода, що вручається за досягнені у труді, спорті.
4.Інформація, яку отримує людина.
5.Здатність людини утримувати певну інформацію.
1 |
К |
А |
Ч |
Е |
Н |
Я |
|
|
|
|
2 |
Л |
Е |
В |
Е |
Н |
Я |
|
|
|
|
3 |
Т |
И |
Г |
Р |
Е |
Н |
Я |
|
|
4 |
В |
О |
В |
Ч |
Е |
Н |
Я |
|
5 |
Л |
Е |
Б |
Е |
Д |
Е |
Н |
Я |
|
6 |
О |
Р |
Л |
Я |
|
|
|
|
|
|
7 |
Т |
Е |
Л |
Я |
|
|
|
|
8 |
Г |
А |
Л |
Ч |
Е |
Н |
Я |
|
У клітинки запишіть іменники, що означають істот малих щодо віку, які відповідають наведеним нижче визначенням.
Кросворд частини мови
Завдання: вписати в клітинки український переклад поданих нижче російських слів і у виділеному вертикальному рядку прочитати назву частини мови, яка вивчатиметься на уроці.
|
1 |
|
|
|
|
|||||
2 |
|
|
|
|||||||
3 |
|
|
|
|
||||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
6 |
|
|
|
|
|
|
|
||
7 |
|
|
|
|
|
|
||||
8 |
|
|
|
|
|
|||||
9 |
|
|
|
|
|
|
||||
Відповідь: займенник.
Кросворд
По вертикалі:
|
2 |
||||
|
|||||
|
|
6 |
|||
1 |
|
3 |
4 |
|
|
Р |
О |
З |
Р |
Я5 |
Д |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
|||||
Кросворд «Сховані слова»
Впишіть у клітинки український переклад поданих нижче слів і у виділеному вертикальному рядку причитайте, до якого розряду належать ці прикметники.
Відповідь: якісний.
1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||||||
3 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
4 |
|
|
|
|
|
|
|
||||||||||
5 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
6 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
||||||||
7 |
|
|
|
|
|
|
|||||||||||
Диктант-вікторина
З яких творів подані речення? Укажіть особові та зворотні займенники, визначте їх відмінок. Зробіть синтаксичний розбір речень. Якими членами речення виступають займенники?
1. Федько вмить зривається з місця, налітає на Спірку, ловко підставляє ногу й кида його на землю. 2. Знав Павлик їх, тих казочок чимало. 3. – Коли вилізає саме із землі всяка росиночка, ото мені радість, - любила проказувати вона. 4. Суддя спитав: - Вони на вас гарчать? 5. Хай посіє в себе на планеті жменьку слів із нашої землі.
Відповіді: 1. В. Винниченко «Федько-халамидник». 2. С. Черкасенко «Маленький горбань». 3. О. Довженко «Зачарована Десна». 4. Л. Костенко «Кольорові миші». 5. Л. Костенко «Пісенька про космічного гостя».
«Родовід». Гра-подорож
Мета: орієнтувати школярів на вивчення історичних святинь свого народу; розширення знань про державу; її минуле і сучасне, народне і державне, формувати навички логічного мислення і лаконічного висловлювання своєї думки.
Обладнання: карта-маршрут, кубики, фішки.
«Пізнай самого себе», - так говорив український філософ і мандрівник Григорій Савович Сковорода. Пізнай себе, свій рід, свою землю – ти побачиш свій шлях у життя.
Гра проводиться у класі або в залі, де розміщується відповідна наочність, відводяться місця для учасників – 2 команди (4 – 5 учнів у команді) та уболівальників. Тут же місця для ведучого і для головного арбітра, у ролі якого виступає вчитель, що готував матеріал гри.
Виконання завдань оцінює журі, до складу якого входять три особи (2 учня і вчитель). За дуже вдалий виступ чи оригінальну відповідь журі має право додати один бал до загальної суми балів.
Для гри треба приготувати карту, на якій розташовано маршрут від старту до фінішу. Команда пересувається кроками (на карті їх може бути від 20 до 30). Для гри потрібен один кубик (дерев’яний, металевий, пластмасовий) довільного розміру. На гранях кубика написана кількість кроків (0,1,2,3,4,5) які повинна зробити команда по карті. Потрібно також виготовити фішки різного кольору (за кількістю команд). Кожне з завдань оцінюється в 1 бал, бліц (3 питання) – кожне питання в 1 бал.
Грають так. На столі кладуть карту-маршрут. Капітани команд по черзі підкидають над столом кубик, дивляться на верхню горизонтальну грань (скільки «випаде») і таким чином крокують вперед.
Якщо команда не в змозі виконати завдання, на її питання може відповісти суперник та отримати за це бали.
Перемагає команда, яка перша прийде до фінішу та матиме більшу кількість балів.
На кожне з завдань треба підготувати варіантів питань, скільки гратиме команд.
Макет карти:
1 Старт →2→3→4→5→6→7→8→9→10→11 Бліц→12→13→14→15→16→17→19 Фініш.
Питання для гри
І варіант
А
Батьківщина - … (Вітчизна)
Мати - … (Ненька)
ІІ варіант
7’я сло
Родина – … (Сім’я, рід)
Батько – … (тато)
Підбиття підсумків гри
Учитель. Діти, ми здійснили цікаву гру – подорож рідною країною. Ви з успіхом подолали всі труднощі та випробування, показали гарні знання, багато цікавого дізналися і розповіли про свій край. Але це тільки невеличка часточка того, що кожен з вас повинен знати про свою країну.
Гра «Угадай вірш за рядками»
1.Сидить козак на тім боці, –
Грає синє море.
Думав, доля зустрінеться, –
Спіткалося горе.
«Думка»
2.Чорна хмара з-за лиману
Небо, сонце криє.
Синє море звірюкою
То стогне, то виє.
«Іван Підкова»
3.Умовк кобзар, сумуючи:
Щось руки не грають.
Кругом хлопці та дівчата
Слізоньки втирають.
«Тарасова ніч»
4.Привітай же, моя ненько,
Моя Україно,
Моїх діток нерозумних…
«Думи мої, думи мої…»
5.Сім’я вечеря коло хати,
Вечірня зіронька встає.
Дочка вечерять подає,
А мати хоче научати…
«Садок вишневий»
6.Любо, любо стало,
Пташечка зраділа
І защебетала…
«Мені тринадцятий минало»
7.Воно сповитеє кричало
У холодочку за снопом,
Розповила, нагодувала,
Попестила і ніби сном
Над сином тихо задрімала.
«Сон»
8.Уже покликали до паю,
А я собі у бур’яні
Молюся Богу і не знаю,
Чому маленькому мені… «Мені тринадцятий минало»
9.Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
Та вражою злою кров’ю
Землю окропіте.
«Заповіт»
10.А качечка випливає
з качуром за ним.
Ловить ряску, розмовляє
З дітками малими.
«Тече вода…»
11.Доле, де ти? Доле, де ти?
Нема ніякої!
Якщо доброї жаль, Боже,
то дай злої…
«Минають дні, минають ночі»
12.Посадила стара мати
три ясени в полі,
а невістка посадила
високу тополю…
«Ой три шляхи широкії»
Лірична розминка
Плаче козак – шляхи биті
Заросли тернами…
Не русалонька блукає:
То дівчина ходить...
1. Вікторина «Всім нам знайомий Т. Шевченко»
Завдання: упродовж 6 хв надати письмово відповіді на запитання:
1. Село, яке письменник вважав своєю батьківщиною. (Моринці)
2. Соціальний стан Тараса у дитячі роки. (Кріпак)
3. Професія батька майбутнього письменника. (Стельмах)
4. Здібність поета у дитинстві. (Малювання)
5. Ім’я художника і написаний ним портрет, який розіграли в лотерею, щоб визволити
Т. Шевченка з кріпацтва. (Художник К. Брюллов написав портрет В. Жуковського)
6. Сума викупу Тараса з кріпацтва. (2500 руб.)
7. Рік і місто видання «Кобзаря». (1840 р., Петербург)
8. Заклад, у якому навчався Тарас Григорович, отримавши «вільну». (Академія мистецтв)
9. Де побував Т. Шевченко разом із науковою експедицією як художник? (На Аральському морі)
10. Хто з родини Шевченків мав ім’я Катерина? (Старша сестра Тараса)
11. Відома поезія митця про безрадісне сирітське дитинство. («Мені тринадцятий минало»)
12. Місце перепоховання Т. Шевченка. (Канів, Чернеча гора)
2. Вікторина «Життєва доля Т. Шевченка»
Завдання: розташуйте факти з життя Тараса Григоровича у хронологічній послідовності.
а) Перебування в казематі.
б) Солдат-засланець в Орській фортеці.
в) Кухарювання за наказом управителя панських маєтків.
г) Ув’язнення в Новопетрівській фортеці на березі Каспійського моря.
д) Пастух у дядька Павла.
е) Нижній Новгород. Знайомство з О. Герценом, Анненковим.
є) «Школяр-попихач» у дячка Богорського.
ж) Діяльність в «Современнике».
з) Козачок у пана Енгельгарда.
и) Участь у Кирило-Мефодіївському товаристві.
і) Викуп із кріпацтва.
ї) Закінчення Академії мистецтв і приїзд на Україну.
1. Вікторина «Т. Шевченко — митець»
1. Народна пісня, яку любив співати Т. Шевченко. («Ой поїжджає по Україні та козаченько Швачка») — 1 бал.
2. Назвіть 2–3 пісні, створені на слова Кобзаря. («Реве та стогне Дніпр широкий», «Така її доля», «Думи мої, думи», «Садок вишневий коло хати», «Заповіт») — 1 бал.
3. Композитор, який написав музику до 83 творів митця? (М. Лисенко) — 1 бал.
4. Назва балету композитора Данькевича на сюжет однойменної балади Т. Шевченка («Лілея») — 1 бал.
5. Перший учитель малювання Тараса (Хлипківський дяк) — 1 бал.
6. Укажіть художника, який ілюстрував твори Т. Шевченка (1 бал):
а) І. Соколов; б) В. Боровиковський; в) А. Базилевич; г) Д. Левицький; д) І. Їжакевич.
7. Цей твір Кобзаря звучав як позивні о 6-й годині ранку в ефірі українського радіо під час Другої світової війни (1 бал):
а) «Гайдамаки»; б) «Заповіт»; в) «Лілея»; г) «Причинна».
8. Установіть відповідність між назвою твору Т. Шевченка і композитором, який написав до нього музику (3 бали):
а) Г. Гладкий; 1. «Зоре моя вечірняя»
б) Я. Степовий 2. «Хустина»
в) Б. Лятошинський 3. «Гей літа орел»
г) С. Людкевич 4. «Заповіт»
д) К. Стеценко 5. «Закувала зозуленька»
е) Л. Ревуцький 6. «Тече вода в синє море»
ж) М. Леонтович 7. «Утоплена стежечка».
(а — 4, б — 7, в — 6, г — 5, д — 3, е — 2, ж — 1) — 3 бали
9. Вилучіть зайві мистецькі твори Тараса Григоровича, за які він не отримав срібної медалі (2 бали):
а) Циганка-ворожка»;
б) «Казашка Катя»;
в) «Нарцис та німфа Ехо»;
г) «Хлопець-жебрак, що дає хліб собаці»;
д) «Новопетровське укріплення»;
е) «Діоген».
Рекомендована література
1.Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» Жовтень 2011р.-с 30-34
2.Науково-методичний журнал». Дивослово Березень 2011 р.-с.28.
3.Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу». Вересень 2009р. –с.26-31
4. Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» Лютий 2010р.-с.30-31
5.Науково-методичний журнал» Вивчаємо українську мову та літературу.» Лютий 2010р.- с .34-37
6.Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» Листопад 2009р.- с 29-30
7. Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» Жовтень 2011р.- с 36-37
8.Науково-методичний журнал «Дивослово»- с.35 № 7,2010р.
9.Науково-методичний журнал «Дивослово» с.26-28 № 3 2010р
10. Науково-методичний журнал «Вивчаїмо українську мову та літературу». Лютий 2010р.с.31-35.
11.Науково-методичний журнал «Дивослово» № 10 2013р.-с14-
12.Науково.-методичний журнал» Вивчаємо українську мову та літературу»2011р.с-36-38.
13.Шевченко Т.Усі твори в одному томі. Тарас Шевченко К: Ірпінь ВТФ.
«Перун» 2006р.-с 824.
14.Науково-методичний журнал «Вивчаємо українську мову та літературу» Серпень,2011р-с 92.
15.Сухомлинський В.О Батьківська педагогіка В.О Сухомлинський К: Фад школа. 1978р.с-263
16.Сухомлинський В.О Чиста криниця.В.Сухомлинський,упоряд Д.С.Чередниченко – К :Веселка, 1993р.с-287.
1