Тема. Множення десяткових дробів.
Мета: розглянути способи застосування сполучної і розподільної властивостей множення при множенні десяткових дробів; формувати вміння раціоналізувати обчислення з використанням властивостей множення.
Тип уроку: застосування знань, навичок та вмінь.
Хід уроку
I. Перевірка домашнього завдання
Математичний диктант
Варіант 1 [2]
II. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
ІІІ. Застосування знань
Після розв'язання усних вправ учні згадають, що при множені натуральних чисел в окремих випадках дуже доречним було використання властивостей множення:
Можна здогадатись, що й при множенні десяткових дробів ці властивості так само «спрацьовують». Тому достатньо буде розібрати біля дошки і записати в зошит розв'язання прикладів 1-4.
Приклад 1. Обчисліть зручним способом: 0,2 · 32,8 · 5 = 1 · 32,8 = 32,8.
Приклад 2. Спростіть вираз: 0,6а · 0,8b.
0,6а · 0,8b = (0,6 · 0,8) · (ab) = 0,48аb.
Приклад 3. Обчисліть значення виразу найзручнішим способом:
3,18 · 7,8 + 3,18 · 22 = 3,18(7,8 + 2,2) = 3,18 · 10 = 31,8.
Приклад 4. Спростіть вираз і обчисліть його значення: 0,13р + 0,47р, якщо р = 0,14.
0,13р + 0,47р = 0,6p, якщо р = 0,14, то 0,6p = 0,6 · 0,14 = 0,084.
IV. Засвоєння знань. Формування вмінь та навичок
Розв'язування вправ
1) На яке число можна помножити дріб:
а) 9,1; б) 0,4; в) 7,5, щоб добуток виявився натуральним числом?
2) Що більше: 0,2 · 3,43 · 0,6 чи 0,4 · 3,42 · 0,3? (Відповісти, не обчислюючи значень усіх виразів.)
3) Придумайте такі два числа, щоб їх добуток дорівнював:
а) 0,5; б) 0,111 і щоб в жодному з множників не зустрічалась цифра 1.
V. Підсумок уроку
Контрольні запитання
а) переставну; б) сполучну; в) розподільну властивості множення?
1) 0,2 · 3 · 0,5; 2) 0,2 · 0,3 + 0,2 · 0,7; 3) 0,2а · 0,5b; 4) 0,2а + 0,5b.
VI. Домашнє завдання
п. 31, №№ 896 (1; 2), 898, 900, 912 (1), 914.