Тема: Треба жити у ладу
Твір М.Дружко «Казочка про рукавички»
(М. Дружко – письменниця, член Національної Спілки
письменників України)
Мета: Виробляти навички свідомого виразного читання.
Формувати вміння передбачати розвиток подій за допомогою
ключових виразів; вчити правильно, точно і красиво висловлювати свої думки, фантазувати, уявляти. Збагачувати мовлення учнів образними словами і виразами.
Виховувати культуру в спілкуванні з іншими, щоб жити в
мирі і злагоді.
Обладнання: малюнки дітей, твори-передбачення, ілюстрація до казки,
тексти, прислів’я про дружбу. Виставка збірок М.Дружко.
Мікрофон
Тип уроку: модельний урок
Методи: читання з передбаченням;
читання з зупинками.
Хід уроку
І. Привітання
- Пропоную вам, діти, перетворитися в сонечко, і привітатися зі своїми товаришами, гостями, з оточуючим світом.
Я - маленьке сонце. Я прокидаюсь, вмиваюсь. Я розчісую свої промені і піднімаюсь вільно і урочисто.
Я – велика Куля. В мене багато тепла і світла.
Я – велике Сонце. Я дарую своє тепло всім: небу, хмаркам, снігу, тваринам, пташкам,людям. Я посміхаюсь від щастя дарувати тепло.
ІІ. Актуалізація знань учнів.
- Я знаю, що вам подобається читати казки.
- А хто може сказати, який твір за жанром ми називаємо казкою?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні, діти, у нас урок-експеримент.
Ми будемо працювати над казкою із застосуванням прийому прогнозування, тобто вміння передбачати деякі висновки або наслідки з опрацьованого матеріалу.
Перш, ніж оголосити тему нашого уроку, я хочу нагадати, що ви одержали незвичайне домашнє завдання.
В чому полягає родзинка цього завдання? (діти відповідають, що отримали чотири слова, які були ключовими для майбутнього власного твору).
- Так! Це були слова:
«Рукавички», «Дівчинка», «Мишки», «Киця».
- Отже я хочу вам запропонувати зайняти місце в авторському кріслі і прочитати свій твір-передбачення.
Авторське крісло (Діти читають свої твори)
Малюнки – уявлення (на дошці)
ІV. Повідомлення теми уроку.
Хочу вам відкрити секрет, що ці слова теж є ключовими у казці М.Дружко «Казочка про рукавички».
Цікаво дізнатися які ж події відбувалися навколо цих слів? (Діти відповідають).
Тоді вперед - назустріч казці.
Вправа «Очікування»
Що ж ви очікуєте від уроку?
(Діти відповідають).
Сьогодні вранці на долоню мені сіла сніжинка і вона мені підказує, що я очікую:
- ви будете правильно, точно і красиво висловлювати свої думки, фантазувати й уявляти.
- ваше мовлення збагачуватиметься образними словами і виразами.
Словникова робота (ІКТ)
дякують красненько – щиро, від душі
кепкувати – насміхатись
тішиться – радіє
нишком – тихо, щоб ніхто не почув, не помітив
пашіли – горіли
Починаємо читати до І зупинки.
Є в Ганнусі рукавички,
дві пухнастенькі сестрички,
дві м’якенькі, червоненькі
рукавички тепленькі.
Ними тішиться Ганнуся,
їх сплела її матуся.
Тільки от біда случилась:
Рукавички посварились.
Ліва каже: «Я тепліша!»
Права каже: «Я гарніша!»
Так сварились рукавички,
дві пухнастенькі сестрички.
Аж пашіли червоненькі!
Тут одна з них – стриб з кишеньки:
«Більш не хочу я дружити
і з тобою поруч жити!
Прощавай, моя сестричко,
я – найкраща рукавичка!».
Засмутилася Ганнуся:
«До садочку йти боюся,
бо замерзнуть рученята.
Підкажіть мені, малята:
де шукати рукавичку,
непокірливу сестричку?»
Мама, тато, брат, бабуся,
кицька Мурка і Ганнуся
все довкола обшукали,
в усі нірки зазирали,
в шафу, під стілець й столи
рукавички…не знайшли.
Навіть глянули під ліжко!..
- Що буде далі? Як ви думаєте?
Таблиця-передбачення (заповнюємо) ІКТ + на дошці.
Що, на вашу думку, дійсно станеться? |
Які докази ви маєте? |
Що сталось насправді? |
Дискусія з обміном думок.
Продовжуємо читати до ІІ зупинки.
Рукавичку ж тітка Мишка
віднесла до себе в нірку,
там вона і плаче гірко:
«Відпустіть мене, тітусю,
бо чекає вже Ганнуся!»
Та маленькі мишенятка
гріють хвостики і лапки,
все кепкують з рукавички:
«Відпустить? Ото дурничка!
Ти виною тут сама і
Повернення нема».
«Ой, - зітхає рукавичка, -
порятуй мене, сестричко!
Я сваритись більш не буду,
вихваляння всі забуду,
а у цій норі на дні
страшно й холодно мені!»
(Заповнення таблиці-передбачення)
Дискусія з обміном думок.
Продовжуємо читати до ІІІ зупинки.
Раз про те почула лихо
кицька Мурка й тихо-тихо
до нори вона підкралась,
мишенята полякались
і гайда тікати з хати,
сірі лапки рятувати…
«Ой, спасибі, люба кицю!-
дякує їй рукавиця, -
Стану я тобі в пригоді».
Посміхнулась Мурка й : «Годі, -
каже. – Чемною будь краще,
не хвалися, не пишайся
і у парі із сестрою
живи в злагоді й спокої».
Ой знайшлася рукавичка,
червоненька, невеличка!
Як же раді їй Ганнуся,
мама, татко, брат, бабуся!
Мурці дякують красненько
і дорослі, і маленькі.
Рукавиченьки ж відтоді
Зажили у мирі й згоді.
У Ганнусиній родині
тихо й затишно донині.
Тільки в нірці мерзне мишка
й гріється на пічці нишком.
Тест
1. Хто головний герой казки?
а) дід, собака, лісові тварини;
б) Ганнуся, Мишка, Мурка, рукавичка;
в) мама, тато, брат, бабуся.
2. Що сталося між рукавичками?
а) посварилися і попрощалися;
б) посварилися і помирилися;
в) не порозумілися.
3. Як це вплинуло на настрій Ганнусі?
а) зраділа;
б) настрій не змінився;
в) засмутилася;
4. Хто допоміг дівчинці забути смуток і знову посміхатися?
а) киця Мурка;
б) мишки;
в) бабуся, тато, брат, матуся.
5. А навіщо Ганнусі рукавички?
а) щоб показати всім мамин витвір;
б) бо замерзнуть рученята;
в) щоб було тепло рученяткам.
V. Хвилинка релаксації.
Ой ти зимонька-зима, ти холодна, снігова.
Намело багато снігу, ми йдемо по ньому бігать.
Йдем на п’ятах, на носочках –
Всі рівнесеньким рядочком.
Грали довго ми у сніжки
І замерзли ручки й ніжки.
Щоб нам всім не застудитись
Треба добре розігрітись.
Зараз ми погрієм ніжки (присідання)
А тепер погрієм ручки (оплески)
Розігрітися щоб зовсім
почитаєм казку всі.
VІ. Робота в парах.
1. Читання казки, напівголосно (працювати над виразністю)
- Легко чи важко було читати казку? Чому? (Вона написана у віршованій формі).
2. Читання казки вголос.
- Яка головна думка казки.
- Чого вчить ця казка?
3. Вибіркове читання.
4. Читання – театр.
- Які прислів’я про дружбу вам відомі.
VІІ. Виставка збірок М. Дружко.
«Я серцем бачу білий світ…» (1999);
«Журливі журавлі»(2000);
«Сонячна соната»(2001);
«Камертони душі»(2003);
«Клепсидра»(2006);
«Стрітення»(2012);
VІІІ. Інтерв’ю з Марією Олександрівною.
ІХ. Підсумок уроку.