Розробка уроку розвитку мовлення.Розвивати і збагачувати мову учнів, виховувати спостережливість, інетерс до навчання, до написання творів, уміння висловлювати свої думки, виховувати любов до природи.
ТЕМА: Написання твору за власним спостереженням : «Пізня осінь».
МЕТА: Розвивати і збагачувати мову учнів, виховувати спостережливість, інетерс до навчання, до написання творів, уміння висловлювати свої думки, виховувати любов до природи.
МАТЕРІАЛ ДО УРОКУ: Малюнки дітей, smart дошка.
ХІД УРОКУ
1. Слово вчителя:
Картини пізньої осені описати найважче, тому що пейзаж не тішить зір. Ані яскравих фарб, ані чарівних звуків у природі немає. Проте й ця пора по своєму приваблива, якщо уважно придивитись навколо. Сьогодні на уроці ми будемо спостерігати й описувати картини пізньої осені, а також постараємось відчути ті почуття, які ця пора року пробуджує в нашій душі.
1 учень: Одного кольору земля і мокре небо
Просвітку поміж хмарами нема
Все сіре-сіре, ніби так і треба
Це пізня осінь, то ще не зима.
- Так що саме сіре?
(День, небо, хмари) – слайд на дошці.
2 учень: Ще сон холодний не стулив повіки
Зітхає вітер на голому гіллі
Набрякли сумом потемнілі ріки
Сон горнеться до чорної землі.
- Хто зітхає в голому гіллі?
(Вітер) – слайд
- Можливо, хтось підібрав влучну загадку, або прислів’я про пізню осінь?
3 учень: «Осінь іде- дощ за собою веде».
(Дощ) – слайд на дошці.
4 учень: Ось-ось земля засне і затвердіє
І спатиме так міцно до весни.
А поки що осінній дощик сіє
Гіллям хитають голі ясени.
(Дерева, землю) – слайд на дошці.
5 учень Загадка: Виснуть хмари низько-низько
Опустили пасма-коси,
Всюди мокро, всюди слизько
Ходить краєм нашим.
(Осінь) – слайд на дошці.
(Бо хмари низько, всюди мокро).
Слайд на дошці.
6 учень Загадка: Застигло все в якімсь чеканні дива
Щось має бути, але ще нема
Та скоро прийде біла і красива,
Морозна й сніжна, чарівна зима.
7 учень: Листопад зимі ворота відчиняє.
2. Робота з дитячими малюнками.
(Сумний, дощовий, невеселий, тривожний).
ІІ. Колективна підготовча робота.
Слайд: Небо: захмарене, насуплене, чорне, сіре, мокре.
Низько опустилося захмарене небо
Мокре, сіре небо обіймає холодну землю.
Слайд: День: сірий, холодний, похмурий, дощовий.
Сіріє, холодний, осінній день
Іде по землі осінній похмурий день.
Дощовий день висить над землею.
Слайд: Хмари: волохаті, осінні, сірі, темні.
Волохаті хмари клубочяться над землею.
Плачуть осінні хмари дрібним дощем.
Слайд Слайд
ВІТЕР ДОЩ
поривчастий, холодний надокучливий, дрібний
Завиває холодний вітер. Дощ зав’язав небо сірими нитками
Поривчастий вітер кидається дощем. Дрібний дощ завис між небом і землею.
Слайд Слайд
ДЕРЕВА ЗЕМЛЯ
голі, мокрі, чорні мокра, мерзла, чорна
Голі дерева намокли і почорніли. Мерзне мокра земля.
Від вітру хитаються мокрі дерева. Гола і холодна земля чекає зими.
Слайд
Настрій
сумний, тривожний
Огортає сумний настрій
Настрій схожий на дощовий день.
(Записую іншим кольором).
(Записую на дошці).
(День, небо, хмари).
(Вітер, дощ)
( ІІІ абзаци).
ІІІ. Самостійна робота учнів.
ІV. Перевірка самостійної роботи.
V. Підсумок.
1. Що мали зробити на уроці.
(Написати твір)
2. Хто вже зробив.
IV.Релаксація
Якщо на сьогоднішньому уроці ви були уважними,старанними,активними,гарно акуратно вели свої записи-то в зошиті ви малюєте веселу хмаринку;
Якщо на уроці вам було сумно,не зрозуміло,ви писали неохайно-то намалюйте сумну хмаринку.