Урок української мови у 10 класі
Тема. Брейн-ринг „Лексика і фразеологія”
Мета: Повторити, закріпити, узагальнити, систематизувати знання, уміння і навички учнів з теми; підвищувати інтерес до предмета, активізувати діяльність учнів, стимулювати різні види спілкування, розвивати мовлення.
Хід заняття
І. Повідомлення теми, мети, завдань заняття. Мотивація навчальної діяльності.
Сьогодні ми з вами повинні повторити, закріпити, узагальнити і систематизувати знання, уміння та навички з теми: „Лексика і фразеологія”. Це заняття ми проведемо у формі гри-змагання „брейн-ринг”.
Словникова робота:
Брейн – блискуча думка, ідея.
Ринг – майданчик для змагання, арена.
Ареною гри буде клас. Нам потрібно для гри дві команди, учасниці турніру. Потрібно обрати журі.
ІІ. Проведення брейн-рингу
І тур
Назвати одним словом тлумачення іншомовних слів (максимальна кількість балів – 10)
Наприклад: винагорода, яку вручають переможцеві у конкурсі – приз.
Команда № 1
Команда № 2
ІІ тур
Підбери синонім запозиченим словам зі слів української лексики (максимальна кількість балів – 10).
Команда № 1
Чемпіон (переможець).
Мемуари (спогади).
Протест (заперечення).
Конкурс (змагання).
Аплодисменти (оплески).
Раціональний (розумний)
Абсурд (нісенітниця, безглуздя)
Біографія (життєпис)
Конкурент (суперник)
Фактор (чинник)
Команда № 2
Фініш (закінчення).
Сигнал (знак).
Рекомендувати (радити).
Еволюція (розвиток).
Гігант (велетень).
Компетенція (обізнаність)
Дистанція (відстань)
Процент (відсоток)
Оптимістичний (життєрадісний)
Суверенітет (незалежність, самостійність)
ІІІ тур
Складання пам’ятки „Як запобігти помилкам у вживанні іншомовних слів”.
Протягом чотирьох хвилин учні у групах складають пам’ятку за пунктами. Оцінюється кількість положень у пам’ятці.
Зразок:
Як запобігти помилкам у вживанні іншомовних слів
ІV тур
Мовна гра „Коректор”.
Знайдіть помилки у словосполученні, відредагуйте
(максимальна кількість балів - 10)
- отримати освіту - здобути освіту;
- приходить в голову – спадає на думку;
- приймати участь – брати участь;
- на протязі тижня – протягом тижня;
- дати вірну відповідь – дати правильну відповідь;
- відношення до учнів – ставлення до учнів;
- відкрити очі – розплющити очі;
- прийняти міри – вжити заходів;
- попередити хворобу – запобігти хворобі;
- перевернути сторінку – перегорнути сторінку
V тур
Конкурс капітанів
Гра „Скажи без затримки”.
Учитель називає слова, а капітани, чергуючись, швидко називають антоніми.
У разі затримки відповідає суперник.
(Перемагає той, у кого було найменше пауз, рахується кількість правильних відповідей).
Сухий (мокрий), добро (зло), увійти (вийти), високо (низько), чистий (брудний), шкідливий (корисний), скупість (щедрість), хвалити (лаяти), дружба (ворожнеча), згадати (забути).
VІ тур
Загадки-жарти
Відгадати загадки із словами-омонімами, пояснити їх значення.
(Хто швидше відгадає. той отримує бали).
- Яке місто ширяє над головами? (Орел).
- З якого крану не набереш води? (З підйомного).
- Яку річку можна зрізати ножем? (Прут).
- Яку державу влітку можна носити на голові? (Панаму).
- Слово пил – це мій синонім, а омонім – у патроні. (Порох).
- Що спільного між неслухняним хлопцем і порожнім будинком? (І перший, і другий пустують).
VІІ тур
Чи знаємо ми фразеологізми?
Передайте одним словом значення фразеологічних зворотів
(максимальна кількість балів – 10)
Команда № 1
Команда №2
ІІІ. Підбиття підсумків змагання. Визначення переможців.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
- Чи справдились очікування від заняття?
- Оцінювання учнями власної участі у роботі малої групи (за індивідуальними картками).
Зразок картки
Оцінювання учнем власної участі в роботі малої групи
Прізвище, ім’я учня.
Оцініть себе по кожному з напрямів від 0 до 2 балів.
Всього балів – ________
V. Підсумки заняття
VІ. Домашнє завдання.
Підготуватись до контрольної роботи з теми „Поглиблення і систематизація знань з фонетики, лексики, фразеології”.
1