Урок алгебри і початків
аналізу в 11 класі
Підготувала: вчитель математики
Скала-Подільської ЗОШ І-ІІІ ступенів
Войцехівський В.Р.
Скала–Подільська
2018
Тема уроку: Розв'язування вправ на обчислення площ плоских фігур за допомогою інтеграла.
Мета уроку: розвивати практичні навички розв’язування вправ на обчислення площ плоских фігур за допомогою інтеграла, формування основ логічного мислення.
Обладнання: Інтерактивна дошка, проектор, роздатковий матеріал.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань.
Малюнок на екрані:
Сформулювати загальні властивості площ плоских фігур.
Площа – це додатна величина, числове значення якої має такі властивості:
1) Рівні фігури мають рівні площі;
2) Якщо фігура розбивається не частини, що є простими фігурами то площа цієї фігури дорівнює сумі площ її частин.
3) Площа квадрата із стороною, що дорівнює одиниці вимірювання дорівнює 1 кв.од.
Малюнок на екрані:
Як обчислити площу даної фігури?
Малюнок на екрані:
Обчислити площу даної фігури.
Малюнок на екрані:
Як обчислити площу даної фігури?
Малюнок на екрані:
Обчислити площу даної фігури.
Малюнок на екрані:
Як обчислити площу даної фігури?
Малюнок на екрані:
Обчислити площу даної фігури.
Малюнок на екрані:
Як обчислити площу даної фігури?
Малюнок на екрані:
Обчислити площу даної фігури.
Малюнок на екрані:
Як обчислити площу даної фігури?
Малюнок на екрані:
Обчислити площу даної фігури.
Індивідуальні завдання для учнів з високим рівнем підготовки.
№1
1. Обчислити площу фігури, обмеженої параболою і прямою
Відповідь:
2. Знайти площу фігури, обмеженої параболою , дотичною проведеною до даної параболи в точці з абсцисою та віссю ординат.
Відповідь:
№2
1. Обчислити площу фігури, обмеженої параболою і прямою
Відповідь:
2. Знайти площу фігури, обмеженої параболою , дотичною проведеною до даної параболи в точці з абсцисою та віссю ординат.
Відповідь:
ІІ. Розв’язування вправ
1. Обчислити площу фігури обмеженої лініями:
а)
Розв’язання: (коментовано і з записами розв'язку на дошці і в зошитах).
З'ясуємо алгоритм розв’язування вправи:
1. Будуємо графік заданої функції та відмічаємо фігуру, площу якої треба знайти.
2. Запишемо формулу для обчислення площі шуканої фігури:
3. Знаходимо межі інтегрування:
4. Обчислюємо шукану площу за формулою:
Відповідь:
б)
1. Будуємо графік заданої функції та відмічаємо фігуру, площу якої треба знайти.
2. Запишемо формулу для обчислення площі шуканої фігури:
3. Знаходимо межі інтегрування:
4. Обчислюємо шукану площу за формулою:
Відповідь:
2. Використовуючи геометричний зміст інтеграла обчислити:
Розглянемо функцію ; Знайдемо її область визначення:
Отже на відрізку [0;5] функція визначена і набуває невід'ємних значень.
Тому значення інтеграла дорівнює площі фігури обмеженої лініями , у=0; у=–5; х=0.
Якщо – рівняння півкола з центром у точці О(0;0) та радіусом 5.
Відповідь:
3. Накреслити фігуру, площа якої дорівнює такому інтегралу:
а) ; б) ; в) .
ІІІ. Домашнє завдання.
№64 (7, 8) ст. 149.
IV. Підсумок уроку. Оцінювання.
Покликання на презентацію:
https://drive.google.com/drive/folders/1zbghxe_hzYx5suOPaX2cmUOys0L-deHq?usp=sharing