Конспект уроку 8 клас
Тема: Односкладні і неповні речення як виражальний засіб у художніх творах.
Мета: закріпити здобуті учнями знань про види односкладних речень; ознайомити учнів з особливостями вживання односкладних речень і неповних речень як виражального засобу у художніх творах; розвивати вміння і навички учнів розпізнавати вивчені поняття, правильно будувати й використовувати в мовленні односкладні речення, правильно ставити розділові знаки відповідно до вивчених пунктуаційних правил;за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати в учнів прагнення до національної ідентифікації; виховання любові та пошани до українських традицій; дотримуватись зорового режиму закладу.
Міжпредметні зв'язки: односкладні й неповні речення як виражальний засіб у художніх творах (література); колядки та щедрівки як надбання української культури ( література, музика)
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Обладнання: мультимедійна дошка ( відеоурок Олександра Авраменка, відеоролик з музичним супроводом «Щедрик») підручник, тести-картки.
Девіз: Не достатньо тільки отримати знання,
треба їх вміти використовувати!
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Вступне слово вчителя ( Відео, музика)
Грудень... Цей місяць рік кінчає, а зиму починає. Зиму називають біловолосою, білосніжною, білогрудкою. Шкода, коли на календарі вже зима, а довгоочікуваного гостя - першого снігу — ще нема. І яка то радість для дітей, коли нарешті дочекаються вони першого снігу, коли почнуть виблискувати проти сонечка малесенькі сніжинки, коли на віконцях мороз-чарівник намалює свої дивовижні малюнки, чого тільки не побачиш: і диво-квітку казкову, і листя широке, і чарівні сніжинки. Вибігаєш надвір - чисто, біло і пахне сніг своїм тонким, ніжним, морозним запахом. А незабаром прийде і справжня зима, з колючим вітром, із хуртовинами, тріскучим морозом.
Але приносить зима не тільки холод і люті морози, її сестра Віхола несе велетенський міх, і коли він розв'яжеться, то висиплеться з нього, крім снігу і вітру, ціла низка веселих свят, яких чекає дітвора.
Мелодія, яку ви щойно почули – це неперевершений мотив новорічних свят, музично оформлений Миколою Леонтовичем, без якого не можна уявити зимові свята.
Серед святих, яких шанують у народі, навряд чи знайдеться інший, кого б любили більше, ніж святого Миколая. «Микола - другий після Бога заступник», - кажуть у народі. Ось учора було свято Миколая. А які ще зимові свята ви знаєте? ( відповіді учнів).
Сьогодні, усе, про що ми говоритимемо, буде стосуватися саме зими та зимових свят, і сподіваюся, що наприкінці уроку у вас буде справжній новорічний святковий настрій!
ІІ. Оголошення теми уроку, мети
Запишіть у зошитах число, класна робота. Тема уроку…..
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
(Вчитель роздає дітям картки двох кольорів — жовтого і зеленого. Читає 6 тверджень, і діти піднімають картки відповідного кольору, якщо згодні (зелений) або не згодні (жовтий) з цими твердженнями.)
Хід гри
1) В означено-особових реченнях головний член речення вказує на те, що дія виконується кожною особою. (Ні. Це узагальнено-особові)
2) У неозначено-особових реченнях головний член речення може бути виражений дієсловом у формі множини минулого часу. (Так)
3) Безособовим називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Це стосується називних речень)
4) Називним називається речення, в якому головний член виражений іменником у будь-якому відмінку. (Ні. Тільки в називному відмінку)
5) Речення «Згаяного часу і конем не здоженеш» — узагальнено-особове. (Так)
6) Дієслово, що виступає головним членом означено-особового речення-
сидять.
Учитель. Отже, ми повторили з вами, що означає головний член речення в кожному з типів односкладних речень.
IV. Організація навчальної діяльності
С(з)ніжинки л…тіли на Повза зі всіх с(з)торін, сідали на лапи і на живіт, лоскотали ніс і вуха. На диво, приємно і зовсім (не)страшно. Стало так рад…сно, що захотілося бі..ти їм назустріч.
– Мартіно, це сніг! – кр…чав він і бігав довкола зайч…нятка. Він (під)стрибував, падав, котився, п…р…вертався, вставав і біг знову. Повзове щастя було таке справжн… і сильн…, що Мартіна, дивлячи…сь на нього, сама почала реготати. ( Мар`яна і Тарас Прохасько, «Хто зробить сніг»)
Завдання
- Прочитайте уважно уривок.
- Вставте пропущені орфограми.
- Запишіть типи односкладних речень, виділіть граматичну
основу.
2.Дослідження-реконструкція.
Завдання. Утворити з поданих речень складні, одна частина яких буде виражена односкладним реченням
1. Тато завжди говорить, що якщо ти влітку працюєш, то взимку ти не голодуєш.
2. З почуттям тривоги та радості ми чекаємо Нового року, а я люблю це свято найбільше.
3. Я дивлюсь на вкриті білосніжним килимом поля, адже вони такі чарівні взимку.
Вправи для очей!
6. Вправа «Установіть відповідність»
А. Означено-особове речення |
1. Над лиманом білять синім,білять білим на лиманом (М.Вінграновський). |
Б. Неозначено-особове речення |
2. Ученими зібрано колекцію з 5 000 мікросвітлин сніжинок.( з «Народного календаря») |
В. Узагальнено-особове речення |
3. Оглянімось у минулий час (В.Берко) |
Г. Безособове речення |
Сніг і вітер, ніч зимова. (В. Сосюра) |
Д. Називне речення |
5. Дарованому коневі в зуби не дивляться ( Народна творчість) |
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
1. Над лиманом білять синім,білять білим на лиманом (М.Вінграновський). н-о
2. Ученими зібрано колекцію з 5 000 мікросвітлин сніжинок.( з «Народного календаря») безособ
3. Оглянімось у минулий час (В.Берко) –о-о
4. Сніг і вітер, ніч зимова. (В. Сосюра) наз.
5. Дарованому коневі в зуби не дивляться ( Народна творчість) у-о-
( а-3,б-1, в-5, г-2, д- 4)
7. Культура мовлення .
Відеоурок з Олександром Авраменко
V. Підбиття підсумків уроку
1. Підсумком нашої роботи буде виконання тестів з теми “Односкладні речення”
VI Домашнє завдання
1. Укажіть, на які групи поділяються односкладні речення:
а) Прості, складні, неускладнені, неповні;
б) Безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) З головними членами речення – підметом або присудком.
2. Знайдіть односкладне речення з головним членом-присудком:
а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого відра;
б) Повний місяць похиливсь над гаєм;
в) Вовчицею ніч за вікном чигала;
г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок...
3.Виділіть означено-особове речення.
а) Їхали довго душними вулицями;
б) Цілую всі ліси;
в) Ой, поділять тебе, земле, поділять;
г) Кирила повели на край міста.
4. Вкажіть узагальнено-особове речення
а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі;
б) У двері стукають;
в) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;
г) За добро добром платять.
5. Позначте називне речення.
а) Немає пісні без любові;
б) Людська творчість – це найбільша мука;
в) Життя без книги – це хата без вікна;
г) Пізнє літо.
6. Позначте безособове речення, головний член якого виражений безособовим дієсловом.
а) Писати тільки правду;
б) А слова дружнього за гроші не купити;
в) Поволі визорювало;
г) Вже заволочено серпанком сіреньким небо.
7. Серед поданих речень визначте називні:
а) Вишневий сад
б) Усмішка у неба прекрасна
в) Сьогодні світить сонце
г) В саду сутеніє
8. Виділіть безособове речення, головний член якого виражений прислівником:
а) Немає на світі нічого страшнішого за нелюдяних людей
б) Зал залито яскравим, сліпучим світлом
в) Чогось мені на душі так погано
г) Концерт закінчено.
9. Знайдіть означено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у І особі множини наказового способу.
а) Пливу по хвилі споминів
б) Забуду моря віщий шум
в) Все квапилось із „ніколи” й „ніколи”
г) За правду, браття, єднаймось щиро.
10. Вкажіть безособове речення, головний член якого виражений дієслівною формою на –но,
а) На вулицях, нагрітих за день, було не холодно
б) І справді було гарно на ниві!
в) В листі до мене дуже хвалено і той ліс, і лісникову сім’ю, сім’ю,співаків і музик
г) На душі сиро, самотньо.
11. Виділіть узагальнено-особове речення
а) В злагоді з совістю хочу жити
б) Вчусь не до старості, а до смерті
в) Сійте вчасно – матимете рясно
г) Я шукаю в людях хороше
12. Вкажіть неозначено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у множині минулого часу.
а) Присвистують, пристукують, ще пустяться в танець
б) Там зброю вміють у руках тримати
в) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть
г) Той монастир недавно збудували.
Відповіді :
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
11 |
12 |
В |
Г |
Б |
Г |
Г |
Г |
А |
В |
Г |
В |
В |
Г |
VI. Рефлексія.
Незакінчене речення
На сьогоднішньому уроці я навчився….
На сьогоднішньому уроці я дізнався….
VIІ. Оцінювання
VIІІ. Пояснення домашнього завдання
Індивідуальна карта учня 8 класу _____________________________________________
з теми: Односкладні і неповні речення як виражальний засіб у художніх творах.
1. Робота з текстом, записаним на картках
С(з)ніжинки л…тіли на Повза зі всіх с(з)торін, сідали на лапи і на живіт, лоскотали ніс і вуха. На диво, приємно і зовсім (не)страшно. Стало так рад…сно, що захотілося бі..ти їм назустріч.
– Мартіно, це сніг! – кр…чав він і бігав довкола зайч…нятка. Він (під)стрибував, падав, котився, п…р…вертався, вставав і біг знову. Повзове щастя було таке справжн… і сильн…, що Мартіна, дивлячи…сь на нього, сама почала реготати. ( Мар`яна і Тарас Прохасько, «Хто зробить сніг»)
Завдання
- Прочитайте уважно уривок.
- Вставте пропущені орфограми.
- Запишіть типи односкладних речень, виділіть граматичну
основу.
2.Дослідження-реконструкція.
Завдання. Утворити з поданих речень складні, одна частина яких буде виражена односкладним реченням
1. Тато завжди говорить, що якщо ти влітку працюєш, то взимку ти не голодуєш.
2. З почуттям тривоги та радості ми чекаємо Нового року, а я люблю це свято найбільше.
3. Я дивлюсь на вкриті білосніжним килимом поля, адже вони такі чарівні взимку.
3. «Установіть відповідність»
А. Означено-особове речення |
1. Над лиманом білять синім,білять білим на лиманом (М.Вінграновський). |
Б. Неозначено-особове речення |
2. Ученими зібрано колекцію з 5 000 мікросвітлин сніжинок.( з «Народного календаря») |
В. Узагальнено-особове речення |
3. Оглянімось у минулий час (В.Берко) |
Г. Безособове речення |
Сніг і вітер, ніч зимова. (В. Сосюра) |
Д. Називне речення |
5. Дарованому коневі в зуби не дивляться ( Народна творчість) |
А |
Б |
В |
Г |
Д |
|
|
|
|
|
Тести
1. Укажіть, на які групи поділяються односкладні речення:
а) Прості, складні, неускладнені, неповні;
б) Безособові, узагальнено-особові, неозначено-особові, означено-особові;
в) З головними членами речення – підметом або присудком.
2. Знайдіть односкладне речення з головним членом-присудком:
а) Зима. Криниця. Стук обмерзлого відра;
б) Повний місяць похиливсь над гаєм;
в) Вовчицею ніч за вікном чигала;
г) Не оплакуй ні мрій, ні згадок...
3.Виділіть означено-особове речення.
а) Їхали довго душними вулицями;
б) Цілую всі ліси;
в) Ой, поділять тебе, земле, поділять;
г) Кирила повели на край міста.
4. Вкажіть узагальнено-особове речення
а) Прилітають до нашого поля із далеких країв журавлі;
б) У двері стукають;
в) Не корю, не нарікаю, прикрих слів не говорю;
г) За добро добром платять.
5. Позначте називне речення.
а) Немає пісні без любові;
б) Людська творчість – це найбільша мука;
в) Життя без книги – це хата без вікна;
г) Пізнє літо.
6. Позначте безособове речення, головний член якого виражений безособовим дієсловом.
а) Писати тільки правду;
б) А слова дружнього за гроші не купити;
в) Поволі визорювало;
г) Вже заволочено серпанком сіреньким небо.
7. Серед поданих речень визначте називні:
а) Вишневий сад
б) Усмішка у неба прекрасна
в) Сьогодні світить сонце
г) В саду сутеніє
8. Виділіть безособове речення, головний член якого виражений прислівником:
а) Немає на світі нічого страшнішого за нелюдяних людей
б) Зал залито яскравим, сліпучим світлом
в) Чогось мені на душі так погано
г) Концерт закінчено.
9. Знайдіть означено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у І особі множини наказового способу.
а) Пливу по хвилі споминів
б) Забуду моря віщий шум
в) Все квапилось із „ніколи” й „ніколи”
г) За правду, браття, єднаймось щиро.
10. Вкажіть безособове речення, головний член якого виражений дієслівною формою на –но,
а) На вулицях, нагрітих за день, було не холодно
б) І справді було гарно на ниві!
в) В листі до мене дуже хвалено і той ліс, і лісникову сім’ю, сім’ю, співаків і музик
г) На душі сиро, самотньо.
11. Виділіть узагальнено-особове речення
а) В злагоді з совістю хочу жити
б) Вчусь не до старості, а до смерті
в) Сійте вчасно – матимете рясно
г) Я шукаю в людях хороше
12. Вкажіть неозначено-особове речення, головний член якого виражений дієсловом у множині минулого часу.
а) Присвистують, пристукують, ще пустяться в танець
б) Там зброю вміють у руках тримати
в) Чи хоч пучечок тої калини мені на груди покладуть
г) Той монастир недавно збудували.
1