Кабінет англійської мови
Рекомендації щодо оформлення навчального кабінету іноземних мов середньої загальноосвітньої школи
1. Кабінет іноземних мов — це навчальний підрозділ школи, оснащений наочними посібниками, навчальним обладнанням, меблями та пристроями, в якому проводяться уроки, позакласні і факультативні заняття, виховна робота з учнями, систематичне підвищення фахової та методичної кваліфікації вчителів.
Вся ця робота здійснюється з допомогою комплексного використання засобів навчання, проведення практичних робіт, роботи з книгою, довідковим і роздавальним матеріалом.
Зміст роботи кабінету визначається згідно Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів, затвердженого Наказом Міносвіти і науки України № 601 від 20.07.04 (,,Інформаційний збірник Міністерства освіти і науки України” №21-22/2004р.), навчальними планами і програмами, планами позакласної роботи з іноземних мов.
Свою роботу кабінет іноземних мов проводить у тісному взаємозв'язку з іншими навчальними кабінетами.
2. Кабінет іноземної мови оснащується:
- державними документами про освіту, нормативними документами;
- бібліотечкою соціально-політичної, науково-популярної, енциклопедичної, художньої, довідково-інформаційної і методичної літератури, книгами для позакласного читання, словниками, журналами, газетами на іноземній мові тощо;
- підручниками та навчальними посібниками для кожного учня;
- комплектом навчального обладнання з іноземним мов, комплектом технічних засобів навчання та пристроями для їх використання, комплектом навчально-методичних посібників для вчителів відповідно до «Переліків типових навчально-наочних посібників і навчального обладнання для загальноосвітніх шкіл»;
- зразками кращих письмових робіт, виконаних учнями; тематичною картотекою аудіовізуальних засобів навчання;
- інструментами та матеріалами для ремонту і виготовлення посібників;
- інструкціями з техніки безпеки;
- інвентарною книгою;
- матеріалами перспективного педагогічного досвіду, розробками відкритих уроків та виховних заходів.
3. Кабінету іноземних мов виділяється відповідно обране приміщення для навчальних занять, а також для зберігання матеріальних цінностей.
Усі матеріальні цінності кабінету обліковуються в інвентарній книзі встановленого зразка, яка повинна бути прошнурована, пронумерована та скріплена печаткою (додаток 1).
4. Обладнання робочих місць учителя та учнів:
- робоче місце вчителя - стіл з пультом керування технічними засобами навчання;
- класна дошка з рухомими щитами, оснащена магнітною дошкою і пристроями для демонстрування друкованих посібників (середній щит може бути екраном і магнітною дошкою, один з щитів може використовуватись як набірне полотно);
- робочі місця учнів — двомісні столи (парти) оснащені необхідним лінгафонним обладнанням. Стіл вчителя має радіотелефонний зв'язок з робочими місцями учнів.
Робочі місця вчителя та учнів обладнуються з урахуванням особливостей їх трудової діяльності та відповідно до вимог наукової організації праці, техніки безпеки та естетики.
5. Навчальні посібники і навчальне обладнання зберігаються в кабінеті за темами програми і по класах.
Для зберігання посібників та обладнання кабінет оснащується відповідними меблями тa пристроями:
- спеціальні шафи-ящики для зберігання таблиць і картин;
- шафи-стелажі (секційні шафи) для зберігання навчально-наочних посібників, книг за темами та розділами програми;
- аудіовізуальні посібники зберігаються на полицях шафи, грампластинки та касети - в коробках у вертикальному положенні, діафільми та діапозитиви - на полицях з гніздами або у решітчастому ящику (з відділенням для кожного пронумерованого діафільму); матеріали для стендів і роздаткового матеріалу зберігаються в окремих папках.
У кабінеті створюється тематична картотека всіх навчально-наочних посібників і методичних матеріалів відповідно до нової програми з іноземних мов.
6. На вхідних дверях кабінету повинен бути відповідний напис на табличці з назвою кабінету: ,,Кабінет англійської мови” тощо.
Оформлення кабінету іноземних мов поділяється на постійне й змінне. В кабінеті повинні бути:
портрети відомих письменників, мова яких вивчається (4—5),
плакати з висловлюваннями визначних людей, цитатами з відомих творів,
крилаті виразами про іноземну мову,
карта країни, мова якої вивчається,
алфавіт (для початкового етапу навчання), які розміщуються на передній, бічній і задній стінах.
Для короткочасного експонування навчально-наочних посібників кабінет оснащується змінними пластинчастими, перфорованими або решітчастими стендами невеликого розміру, які розміщуються на бічній стіні.
На змінних експозиційних стендах розміщуються матеріали до тем, що вивчаються, до суспільно-політичних і літературних ювілеїв, кращі роботи учнів, поради і рекомендації учням щодо вивчення програмного матеріалу, про додержання єдиного орфографічного режиму, пропонуються орієнтовані тестові завдання з усіх видів мовленнєвої діяльності та використання мови до зовнішнього незалежного оцінювання з іноземної мови, державної підсумкової атестації. Матеріали експозиції змінюються при переході до вивчення нової теми.
7. Робота з обладнанням кабінету повинна проводитися з дотриманням правил техніки безпеки.
8. Роботою кабінету керує вчитель, який виконує обов'язки завідуючого кабінетом і призначається директором школи з числа досвідчених учителів іноземних мов.
Завідуючий кабінетом несе відповідальність за організацію та зміст роботи кабінету, збереження й правильне використання навчально-наочних посібників, обладнання та інших матеріальних цінностей, які є в кабінеті.
До обов'язків завідуючого кабінетом входить:
— складання перспективного і річного планів роботи кабінету;
— систематичне поповнення та удосконалення навчально-матеріальної бази кабінету;
— організація виготовлення і використання в навчально-виховному процесі саморобних наочних посібників;
— створення належних умов для проведення уроків, позакласних заходів і самопідготовки учнів;
— забезпечення систематизації наявних в кабінеті навчально-наочних посібників і матеріалів;
— надання консультацій вчителям і учням з питань вивчення іноземних мов, пропаганда перспективного досвіду вчителів іноземних мов;
— забезпечення безвідмовної роботи приладів, діючих моделей технічних засобів навчання з дотриманням техніки безпеки, правил санітарії та гігієни, протипожежної безпеки і поводження з електричним струмом;
— організація активу учнів;
— ведення інвентарних книгу складення кошторису на придбання нового обладнання, наочних посібників;
— звітність про роботу кабінету на педагогічній раді школи.
9. План роботи кабінету складається на навчальний рік, обговорюється на засіданні методичного об'єднання вчителів іноземних мов і затверджується директором школи. У плані передбачаються такі заходи:
— раціональне використання вчителями наявних у кабінеті навчально-наочних посібників у комплексі;
— проведення консультацій з питань користування технічними засобами навчання, методики викладання іноземних мов;
— організація самостійної роботи учнів, позакласних занять;
— організація постійного й змінного обладнання кабінету;
— виготовлення учнями саморобних навчальних посібників і ремонт наявного в кабінеті унаочнення;
— проведення конкурсів на краще виготовлення наочних посібників та організація виставок саморобних наочних посібників.
10. Матеріальні цінності кабінету обліковуються в інвентарній книзі встановленого зразка.
Облік та списування застарілого обладнання, навчально-наочних посібників проводяться відповідно до інструкцій, затверджених Міністерством фінансів України.
11. Паспорт кабінету відповідного зразка повинен бути затверджений директором навчального закладу та погоджений методистом ММК