Тема. Перетворення звичайних дробів у десяткові і навпаки
Мета: повторити й систематизувати знання, які учні мають з 5 класу про перетворення десяткових дробів у звичайні і навпаки; доповнити ці відомості уявленням про нескінченні періодичні дроби та ознакою дробу, що його можна записати скінченним десятковим дробом; сформувати вміння записувати дробове число у вигляді десяткового (періодичного) дробу.
Тип уроку: систематизація і узагальнення знань учнів.
Хід уроку
І. Актуалізація опорних знань
Усні вправи
6 : 10 |
0,2 · 4 |
5 + 0,8 |
0,76 – 0,3 |
0,8 : 2 |
2,1 ·3 |
0,23 + 7 |
2,54 – 2 |
2,1 : 7 |
0,7 · 10 |
0,48 + 0,2 |
0,82 – 0,02 |
0,5 : 10 |
0,5 · 2 |
0,6 + 0, 34 |
0,63 – 0,6 |
4,1 : 2 |
0,25 · 4 |
2,7 + 1,12 |
0,8 – 0,25 |
II. Повторення і систематизація знань
Після виконання усних вправ учні повторюють відомості, які вони здобули у 5 класі, а саме:
III. Доповнення знань. Мотивація навчальної діяльності
Задача. Обчисліть значення виразу .
Аналізуємо ситуацію і бачимо, що маємо як десяткові, так і звичайні дроби, тому привести їх треба до одного вигляду, але, розпочавши перетворення, бачимо, що = 0,75, але = 0,1666...
Тому виникають запитання:
1) Що це за дроби (0,1666... і подібні), як вони називаються і як їх записують?
2) Що робити у випадку, коли у виразі є десяткові і звичайні дроби?
Подальше викладення матеріалу уроку ведеться традиційно за планом.
IV. Засвоєння вмінь
Усні вправи
Письмові вправи
II, IIIрівні
; ; ; ; ; ; ; ; ; ; .
Спочатку перевіряємо, якого вигляду десятковий дріб ми дістаємо (скінченний чи нескінченний), потім для нескінченного виконуємо ділення, допоки не встановимо період.
а) ; б) ; в) ; г) .
а) 3,25 і ; б) ; і 4,15; в) 10; і 15,005.
Додаткові вправи
а) ; б) ; в) .
а) а + 0,6а + 4а – 0,1а; а = 0; 1; 4; .
б) 10 + 3,4b + 8b – 2,26; b = 0; 1; 9; 0,1.
а) 10 % якою становлять 8 або 12 % якого становлять 24;
б) 24 % якого становлять 72 або 12 % якого становлять 60?
V. Підсумки уроку
В яких дробах краще обчислювати значення виразу:
а) + 0,25; б) + 0,25; в) + 0,25?
VI. Домашнє завдання
а) – 0,15; б) 3 + 2,125; в) 5,4 – ; г) + 2,03.