Перевірка рівня сформованості читацької грамотності
У світі народної казки
Із найдавніших часів у всіх куточках нашої планети цінують народні казки — захопливі розповіді про вигадані події, створені народною фантазією. Ці історії, як і всі фольклорні твори, не мають одного автора — їх розповідали талановиті люди з народу й передавали з вуст у вуста: батьки — дітям, а ті — своїм дітям. Тривалий час вони подорожували від села до міста, від однієї країни до іншої, поки не були записані в рукописи, звідки й потрапили до книжок.
У казках відобразились віра людини в перемогу добра над злом, у силу кохання та дружби, захоплення такими рисами характеру, як кмітливість, мужність, працелюбність. Казки допомагали людям зазирнути в майбутнє. Пригадайте летючі кораблі або килими, які немов підказували дослідникам шлях до відкриття літаків. Або ж чарівні дзеркала, чимось схожі на сучасні комп’ютери чи смартфони. Казкові вигадки розвивали фантазію людей, пробуджували їхній розум, спонукали до науково-технічної творчості.
Якщо ви уважно читали різні казки, то помітили, що будуються вони майже однаково: мають традиційний зачин («Жив колись...», «За давніх часів...», «В одному селі...»), основну частину, де йдеться про події та дійових осіб, і щасливу кінцівку. Напевно, ви вже знаєте, що в казках часто трапляються повтори подій (особливо триразові). Наприклад, часто герой або героїня тричі долає якісь перешкоди.
За змістом народні казки поділяють на три групи. Найдавнішими є казки про тварин, у яких діють звірі, що передають певні людські риси (наприклад, лисиця — хитрість, заєць — боягузтво).
У чарівних казках розповідається про пригоди героїв, наділених надзвичайними силою та здібностями. Їм завжди випадає на долю вирішення складних завдань. Такі казки населені фантастичними істотами (чарівниками, феями, відьмами, велетнями), у них трапляється і чимало чудодійних предметів (цілюща вода, чоботи-скороходи, чарівний клубок та інші).
Є ще й так звані побутові казки, в яких зображено повсякденне життя. Головними героями цих історій найчастіше є вихідці з простого народу (селяни, ремісники, дроворуби).
Завдання 1. Чи має фольклорна казка автора?
1) фольклорна казка створювалась народом;
2) фольклорна казка створювалась батьками;
3) фольклорна казка має автора.
Завдання 2. Які частини, як правило, має казка?
1) традиційний зачин, основна частина, щаслива кінцівка;
2) вступ, традиційний зачин, щаслива кінцівка;
3) традиційний зачин, основна частина, висновок.
Завдання 3. На які групи поділяють казки за змістом? ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання 4. У чому полягають особливості чарівних казок? ____________________________________________________________________________________________________________________________________
Завдання 5. Наведіть приклади прочитаних вами казок (2-3 казки). До якої групи вони належать? Обґрунтуйте свою думку.
____________________________________________________________________________________________________________________________________
Дайте відповіді на запитання, подані в таблиці, на основі власної діяльності в процесі виконання завдань до тексту «У світі народної казки»:
Запитання |
Так |
Не визначився |
Ні |
Чи потрібно дітям та дорослим читати народні казки, які були складені дуже давно? |
|
|
|
Чи потрібно збирати фольклорні казки, вивчати їх та друкувати? |
|
|
|