Підсумковий урок "Правопис слів з префіксами РОЗ, БЕЗ, З, С"

Про матеріал
У роботі міститься матеріал для підсумкового уроку з теми "Правопис слів із префіксами роз, без, з, с".
Перегляд файлу

ТЕМА: Вимова і написання префіксів з-, с-, роз-, без-.

МЕТА: поглибити знання учнів про вимову та написання префіксів з-, с-,  роз-, без;формувати вміння утворювати нові слова за допомогою префіксів, правильно їх писати; виховувати пізнавальний інтерес до мови, до української культури; збагачувати словниковий запас учнів.

 

ОБЛАДНАННЯ:

ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент.

1."Вітання"

Добрий день, дорогі друзі!

Добрий день!

На вас чекає гарний день.

Бачу, всі веселі і здорові.

До уроку всі готові!

Проведемо перекличку.

    Діти стоять у колі, кожен з учнів називає своє ім’я так, як йому подобається, щоб його називали; говорить слова-вітання, „ввічливі слова”.

Давайте привітаємось,

Давайте посміхнемося,

Давайте в очі глянемо,

І нам тепліше стане.

Раз рука, два рука,

Раз плече, два плече.

Голова вліво, вправо подивилась,

Посміхнулась, привіталась.

- Діти, давайте сьогоднішню зустріч розпочнемо з побажань.

- Доброго ранку, Марійко, я бажаю тобі веселого дня!

- Доброго ранку, Лесику, я дуже радий тебе бачити!

- Вітаю тебе, Тетянко, я хочу щоб день у тебе був щасливим!

Така розминка формує культуру мовлення, привчає використовувати етикетні формули.

Ще один важливий крок

Зробимо за цей урок.

Глибше вивчимо ми мову.

Солов’їну і чудову.

Тож, гаразд, часу не гаймо

І урок розпочинаймо!

2. Метод « Очікування»

- Урок розпочався. 
- Що ви очікуєте від уроку? 
- Подумайте і закінчіть речення. (Я очікую, що на уроці буде цікаво; дізнаюсь про щось корисне, важливе;   будемо працювати в групах, парах; … Цей урок навчить мене робити висновки, складати розповіді, висловлювати своє ставлення до почутого)

- Я теж хочу висловити свої очікування щодо уроку:

· щоб ви точно і красиво висловлювали свої думки;

· злагоджено працювали в групах;

· зуміли переконати, що любите і знаєте рідну мову та бережливо ставитесь до природи.

  3. Перевірка домашнього завдання. Інтерактивна вправа «Сигнальна картка».

- Вдома вам потрібно було від поданих іменників утворити прикметники. У кожного з вас на партах є картки 2 кольорів – зеленого та синього. Підіймаємо картку зеленого кольору, якщо спрощення в слові відбулося, і відповідно, картку синього кольору, якщо спрощення в слові не відбулося.

Спрощення відбулося (зелений)

Спрощення не відбулося (синій)

Кількість (кількісний)

область (обласний)

доблесть (доблесний)

лестощі (лесний)

піст (пісний)

масло (масний)

швидкість (швидкісний)

честь — чесний

пристрасть — пристрасний

щастя — щасливий

користь — безкорисливий.

кістлявий,

пестливий,

хвастливий

 зап’ясний (у яких т зберігається і на письмі, й у вимові)

шістнадцять

шістдесят,

шістсот 

п’ятдесят  (у яких звук т у вимові випадає, але на письмі залишається)
контрастний

 баластний

 форпостний

 компостний

 протестний (прикметники, утворені від іменників іншомовного походження на cm)

ІІ. Мотивація навчальної діяльності п’ятикласників.

Гра «Виконай і прочитай». Завдання написано на дошці. Прочитайте та знайдіть відгадку.

Перші три літери у престолу візьми,

Корінь у мудрого попроси,

Суфікс тобі радість віддасть,

І речення зміст відкриється враз.

… - ключ від щастя.

Відповідь : Премудрість – ключ від щастя.

Бесіда:

  • Чи погоджуєтеся ви з цим твердженням?
  • Що, на вашу думку, є джерелом мудрості?
  • Яку людину називають мудрою?
  • Чи хотіли б ви бути мудрими?
  • Що потрібно для того, щоб стати мудрою людиною?

(Учні висловлюють свої думки).

ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.

Вчитель. Сьогодні на уроці ми з вами зробимо ще один крок до мудрості. Але спочатку давайте з’ясуємо, яка тема  сьогоднішнього  уроку. Для цього мені потрібна ваша допомога. Дайте відповідь на питання: що зображено на малюнках?

Рисунок 1. Безносий сніговик


 

Рисунок 2. (Безрога коза)


Результат пошуку зображень за запитом "малюнок розбита чашка"
Рисунок 3. (Розбита чашка)

 

Результат пошуку зображень за запитом "малюнок розкритої книги"

Рисунок 4. (Розкрита книга)

Картинки по запросу розчісування волосся

Рис.5. Розчісувати волосся

Картинки по запросу задача

Рис.6. Розв’язувати задачу

Картинки по запросу разукрашка

Рис.7. Розфарбовувати малюнок

Картинки по запросу вогонь

Рис.8. Розпалювати вогонь.

- Які слова ви використали в назвах? Слова з префіксами роз- та без-: безносий, безрога, розбита та розкрита; розчісувати, розв’язувати, розфарбовувати, розпалювати.

Отже, тема нашого уроку –

Вимова та правопис префіксів -з, -с, роз-, без-.

Записали дату, класна робота !!!!

V. Сприйняття й засвоєння нового навчального матеріалу.

1.Опитування

- Назвіть значущі частини слова ( префікс, корінь, суфікс, закінчення).

- Яким іншомовним словом називаємо значущі частини слова ? (Морфеми)

- Яка змінна значуща частина слова виражає граматичне значення? (Закінчення).

- Яка частина слова виражає лексичне значення? (Основа)

- Яка значуща частина слова називається основою? (Частина слова без закінчення).

- Яка частина слова є головною? (Корінь)

-Яка частина в слові знаходиться між коренем та закінченням?(суфікс)

-Яка частина в слові незмінна? (корінь)

-Яка частина в слові знаходиться перед коренем (префікс)

-Для чого потрібен префікс? (служить для утворення нових слів)

 

2.Пояснення нового матеріалу.

 

- Отже, всі префікси, які тільки існують в українській мові умовно можна розділити на 2 групи:

* До першої належать ті, які не мають правописних особливостей. Серед них:

 Пра  - прадід, праліс;

 За  - заспівати, забагато;

 По – помандрувати, помріяти;

 Ви – вигадати, виграти;

 Най – найвищий, найближчий. Префікс, що служить для утворення простої форми найвищого ступеня прикметників та прислівників.

Отже, з написанням таких префіксів особливих складнощів не виникатиме.

   - Ще з однією групою префіксів ВІД, ПІД, НАД, ПОНАД, ПЕРЕД, МІЖ, ОБ, кінцевий дзвінкий приголосний на письмі яких не змінюється, ми ознайомимося згодом.

- До другої групи належать ті префікси, правопис яких зумовлений певними орфографічними правилами. До них належать ті, що закінчуються на приголосний.

Отже, почнемо!

         Перша група префіксів – це префікси  -з, - с, добре нам відомі.  Коли ж треба писати  С чи З?

- Префікс С пишеться, коли корінь починається з таких букв: К, П, Т, Ф, Х. Аби правильно вживати  цей префікс, запам’ятайте таку фразу: КАФЕ «Птах». Тобто, коли корінь починається з КАФЕ «Птах», то ми вживаємо префікс С, в інших  випадках – буде префікс З.

- А зараз разом розберемо ці слова!!!

Списати – пишу С, бо корінь починається з П (КАФЕ «Птах»);

Сказати – С, бо корінь починається з К (КАФЕ «Птах»);

Знести  - З, бо корінь починається із З (КАФЕ «Птах» немає);

Зробити – З, бо корінь починається з Р (КАФЕ «Птах» немає);

Зварити – З, бо корінь починається з В (КАФЕ «Птах» немає);

Стиснути – С, бо корінь починається з Т (КАФЕ «Птах»);

       Наступні префікси у нас РОЗ, БЕЗ. Зверніть увагу, що префіксів РОС, РАЗ, РАС, БЕС в українській мові немає.

Префікси РОЗ, БЕЗ фіксовані, мало того, на ці префікси КАФЕ «Птах» не впливає!!!

РОЗПИСАТИ, РОЗКАЗАТИ, РОЗНЕСТИ, РОЗРОБИТИ, БЕЗКАРНИЙ, БЕЗТУРБОТНИЙ, БЕЗХМАРНИЙ.

 

 

 

3.Робота в групах.

Клас ділиться на три групи, кожна з яких виконує окреме завдання.

Опрацювання завдання вправи

1-а група  - вправа 298 (завдання А) в кожному слові префікс С;

2-а група – вправа 298 (завдання Б) букви к, п, т, ф, х;

3-а група -  вправа 298 (завдання В) на письмі перед буквами к, п, т, ф, х префікс З передаємо відповідно до вимови буквою С. Перед усіма іншими приголосними префік З передаємо на письмі буквою З.

Після опрацювання матеріалу один учень із групи озвучує правило, а інші доповнюють прикладами.

 

4. Вправа (письмово) 300.

   - Прочитати й визначити основну думку прочитаного (Рідна зата – колиска дитинства).

   Бесіда

- Про що цдеться мова в тексті?

- До кого звертається автор у 1 реченні?

- З якою любов`ю описує автор рідну хату! Зачитайте опис!

 - Про кого згадує автор у тексті?

-  Виписати слова з префіксами  З, С, РОЗ, БЕЗ (Розпочиналося, розгаптовані, розпростерті, звисали, спекла).

5. Фізкультхвилинка

Наступне завдання називається «Фізкультхвилинка». Аде вона сьогодні буде в нас незвичайна. Вам потрібно буде виконувати рухи, протилежні до тих, що я вам буду казати. Зрозуміло? Отож, слухайте мене уважно!

6. Орфографічний аукціон

Ось бачимо орфографічний аукціон. Купують префікси. Підемо і ми дещо купимо.

( На дошці записані слова, потрібно вставити префікси).

      …ліпити, …берегти. …малювати. …питати, …кинути, …дерти, …писати, …шити.

Завдання.  Запишіть слова, зашифровані в «чарівних колах», запам’ятайте їх правопис. Із двома словами на вибір складіть і запишіть речення.

VІ. Корекція та закріплення набутих знань

  1. Гра “Ремонт слів” (за сигнальними картками)

      Бе...шовний, ...вити, бе...страшний, ...лити, ...падати, ...цілити, бе...захисний, ро...ступитися, бе...пека,  ...хилитися, ...чистити, ...кувати.

  1. Замініть прикметники синонімічними:

Сміливий хлопчик –

Тихі кроки –

Широкий степ –

Пуста вулиця –

Жорстокий ворог –

Пасивна людина –

3. До поданих слів доберіть антоніми з префіксом без- (за зразком).

Зразок: вольовий — безвольний, безвольна людина.

Вольовий, людяність, обмежений, небезпека, захищений, аварійний, адресний, барвистий, крилатий, бородатий, візовий.

 

4. Кодування.   

Учитель. Закодуйте слова.. В якому слові потрібно вставити букву З позначте цифрою 1, а в якому С - 2

Ро..пис, вро..сип, ..кат, ...цементувати, ро..чин, ..формувати, ..тис-

кач, ..чепити, ро..кис, ..прожогу, ..пад, бе..крилість, ..лизько, ..сох, ро..

сунув, ..чавити, ро..сіл, ..шити, не..проста, ро..тин, бе..платно.

Учитель. Давайте перевіримо за ключем. Взаємоперевірка

1,1,2,1,1,2,2,1,1,2,2,1,2,1,1,1,1,1,2,1

 

 

VІІ. Підведення підсумків уроку

1.Опитування

. Вправа «Незакінчене речення»

- На уроці ми вивчили ….

- Префікси роз-, без-  завжди пишуться …

- Префікс с- пишеться перед буквами ….

 

- То як пишуться префікси роз-, без- ?

- Коли пишемо префікс с-?

- Коли пишемо префікс з-?

 

2.«Мікрофон» (закінчіть речення)

Сьогодні на уроці я дізнався про…

3.Оцінювання учнів

VІІІ. Домашнє завдання

Учні з нижчим рівнем знань: списати слова, позначити в них  префікси роз-, без-, з-, с-: розпитати, безцінний, зчитати, списати.

Учні з вищим рівнем знань: утворити нові слова за допомогою префіксів роз-, без-, з-, с- від слів хмарний, малювати, казати, розуміти. Позначити префікси.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
4 травня 2020
Переглядів
9152
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку