Мета уроку: Перевірити, поглибити, систематизувати і закріпити знання учнів, сприяти формуванню практичних умінь та навичок, розвивати логічне мислення учнів, творчий потенціал. Формувати комунікативну, інформаційну та соціальну компетенції; сприяти формуванню правової культури підлітків, переконувати в цінності сімейних відносин.
Правознавство практичний курс 9 клас
Тема: Підсумковий урок з теми «Закони в житті твоєї сім'ї»
Мета: Перевірити, поглибити, систематизувати і закріпити знання учнів, сприяти формуванню практичних умінь та навичок, розвивати логічне мислення учнів, творчий потенціал.
Формувати комунікативну, інформаційну та соціальну компетенції; сприяти формуванню правової культури підлітків, переконувати в цінності сімейних відносин.
Оцінити навчальні досягнення з теми.
Обладнання: підручник О.Д.Наровлянський. Правознавство. Практичний курс.
Тестові завдання для письмової роботи
Підготовані учнями проекти
Тип уроку: урок контролю знань
Методи роботи на уроці: захист проектів творчими групами, письмова робота, розв’язання правових задач.
Хід уроку
І.Організація класу до уроку
Роз’яснення особливостей уроку, мотивація навчальної діяльності.
ІІ. Практична частина уроку.
1. Захист проектів груп на тему «Закони в житті твоєї сім'ї».
2. Розв’язання правових задач з теми. Вправа «Скринька життєвих запитань»
Кожна група по черзі дістає із скриньки задачу та аналізує її
І. Визначте, в яких ситуаціях батьки чи діти мають право на утримання або отримання аліментів:
- 60-річна жінка має невеликий трудовий стаж, тому отримала дуже малу пенсію. У неї є 30-річний син-бізнесмен. З 15 років він виховувався в дитячому будинку, тому що матір позбавили батьківських прав за нехтування
своїми обов'язками щодо сина
ІІ. Визначте, чи порушено права дітей у наведених ситуаціях
1. У Олега (12 років) в автомобільній катастрофі загинула мама, тому хлопчика виховував батько. Але батько примушу вав хлопчика жебракувати у метрополітені. Проаналізуйте ситуацію.
2 Батьки забороняють Ірині ходити з подругами па дискотеку, зачиняють її вдома, мотивуючи це тим, що подруги погано впливають на Ірину. Визначте, чи порушені у даній задачі правові норми.
3.До Марії Федорівни, мами Романа (10 років), зателефонувала класний керівник хлопця і спитала про причини пропусків хлопчиком занять у школі. Марія Федорівна відповіла, що нещодавно у Романа народилась сестричка і для того щоб забезпечувати сім'ю, вона вийшла на роботу. Хлопчик же залишається доглядати маленьку сестричку вдома. Проаналізуйте ситуацію та сформулюйте висновок.
4. Батько зачинив сина в кімнаті, щоб той виконав домашнє завдання.
3. Письмова робота (15 хв.)
Закони в житті твоєї родини
Тестові завдання
Виконав ________________________ клас ___ дата__________________
І. Оберіть одну правильну відповідь (0,5 б.)
1. Сім'я —
А) особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки ;
Б) сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації органів громадського стану ;
В) об'єднання людей з якоюсь спільною метою;
Г) політично об'єднання громадян;
2. Шлюб -
А) особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
В) об'єднання людей з якоюсь спільною метою;
В) сімейний союз жінки та чоловіка, зареєстрований у державному органі реєстрації органів громадянського стану
3. Шлюбний вік в Україні для юнаків складає:
А) 18 г. Б) 17 р. В) 16 р. Г) 21 р.
4. Шлюбний вік в Україні для жінок складає:
А) 18 р. В) 19 р. В) 17 р. Г) 21 р.
5. Усиновив
А) прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах доньки або сина, що здійснене на основі рішення суду;
Б) правова форма захисту особистих і майнових інтересів неповнолітніх, які не досягли 14 років та громадян визнаних судом недієздатними внаслідок душевної хвороби або недоумства;
В) правова форма захисту особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх віком від 14 до 18 років, а також громадян визнаних судом обмежено дієздатними;
Г) особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні правд та обов'язки.
6. Сімейне право регулює:
А) Кримінальний Кодекс України;
В) Адміністративний Кодекс Укриши;
В) Цивільний Кодекс України;
Ґ) Сімейний Кодекс України.
ІІ. Оберіть визначену кількість правильних відповідей. (3)
7. Умовами укладання шлюбу є:
А) досягнення шлюбного віку;
Б) вільна згода жінки та чоловіка;
В) побажання близьких родичів;
Г) одношлюбність.
8. Сімейне право регулює стосунки між;
А) батьком та дітьми;
Б) тіткою, дядьком та племінником;
В) подружжям;
Г) мачухою, вітчимом та падчерицею;
Д) двоюрідними братом або сестрою.
9. У яких випадках шлюб буде визнано не дійсним:
А) порушення порядку укладання шлюбу;
Б) фіктивного шлюбу;
В) якщо третя сторона подає .заяву про невизнання шлюбу;
Г) якщо шлюб був створений не у сімейних цілях.
10. До особистих немайнових прав належать;
А) право на материнство; Б) право на спільну власність; В) пряно на зміну прізвища;
Г) право на розподіл обов'язків,
ІІІ. Оберіть правильну відповідь.(0,5 б.)
11. Опіка -
А) правова форма захисту особистих і майнових інтересів неповнолітніх, які не досягли 14 років та громадян визнаних судом недієздатними внаслідок душевної хвороби або недоумства;
Б) правова форма захисту особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх віком від 14 до 18 років, а також громадян визнаних судом обмежено дієздатними;
В) прийняття усиновлювачем у свою сім'ю особи на правах доньки або сина, що здійснене на підставі рішення суду;
Г) особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
12. Піклування -
А) правова форма захисту особистих і майнових інтересів неповнолітніх, які не досягли 14 років та громадян визнаних судом недієздатними внаслідок душевної хвороби або недоумству;
Б) особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки;
В) правова форма захисту особистих і майнових прав та інтересів неповнолітніх від 14 до 18 років, а також громадян визнаних судом обмежено дієздатними.
ІІІ. Підсумки уроку. Коментар оцінок.