Тема уроку: Письмо малої букви «ш». Написання складів, слів і речень.
Мета уроку: вчити учнів правильно писати малу букву ш; складати речення за малюнками; розвивати вміння аналізувати структуру букв, порівнювати її з іншими; розвивати навички письма складів, слів і речень; виховувати акуратність в записах, дбайливе відношення до птахів.
Обладнання:
зразки букв и, і, ї; зразки друкованої і писаної букви «ша»;
індивідуальні картки – букви з наждачного паперу, альбоми для штрихування, трафарети, лекала;
предметні малюнки: шпаківня, шпак, сонце вода, повітря, земля, гусінь, дерево, ягоди.
Хід уроку
ІОрганізаційний момент
Ось і все, дзвенить дзвінок,
В гості йде до нас урок.
ІІАктуалізація опорних знань.
Фонетична розминка
-
Послухайте загадку і спробуйте відгадати її. Про що йдеться?
Ми, звичайно, не хитруєм;
Нас і бачить, нас і чують –
Це зовсім не новина.
Як же наші імена? (Букви і звуки)
Що ви знаєте про звуки?
(звуки ми чуємо і вимовляємо)
-
Вимовте правильно звуки української мови. Працюємо ланцюжком.
(звуки виставлені на набірному полотні)
-
На які дві великі групи поділяються всі звуки української мови?
(голосні і приголосні)
-
Що ви знаєте про букви? Чим відрізняються звуки від букв?
-
Розгляньте картки, вимовте правильно звук та назвіть букву, що позначає цей звук на письмі.
[а] - а
|
|
[в] – в
|
|
[л, л '] - л
|
-
Завдання виконуємо ланцюжком.
-
Якими бувають букви? (букви бувають друкованими і рукописними, великими і малими).
-
III. Робота за малюнком у зошиті (с. 22).
-
1. Розгляд малюнка.
-
2. Відповіді на запитання.
-
— Що бачите на малюнку? (Школу.)
-
— Що стоїть біля школи? (Машина.)
-
— Хто прилітає в гості до дітей? (Пташки.)
-
— Що зробили діти для пташок?
-
3. Аналіз звукової моделі слова "школа".
-
4. Складання речення за схемою.
-
Діти зробили шпаківні. Школа запрошує учнів. Пташки клюють зерно.
-
5. Вірш. Школа учнів зібрала,
-
Школярі навчаються. Шкода тільки, що не всі Так як слід стараються!
-
141
-
IV. Робота над новим матеріалом.
-
1. Демонстрація та порівняння друкованої літери з відповідною їй писаною, з раніше вивченими літерами (і, и, й).
-
2. Показ і пояснення вчителем написання букви на дошці.
-
— Маленька буква "ш " (ша) складається з трьох однакових елементів: прямої палички з заокругленням внизу (яку букви "и" плюс ще одна паличка). З'єднуються ці елементи безвідривно.
-
— Пишемо під лічбу раз-і, два-і, три-і.
-
3. Написання у повітрі, пробні й тренувальні вправи у зошиті під керівництвом учителя.
-
4. Написання по пунктирах, самостійно (1 рядок).
-
5. Написання складів — ша, шу, ош, ши. Звертається увага на з'єднання букв.
-
6. Фізкультхвилинка.
-
Мишка
-
Шматок сальця шукає мишка, У нашій шафі шарудить. Як шугоне на мишку кішка! А мишка шусть у шпарку вмить.
-
(Н.Забіча)
-
7. Написання слів. шк школа ша шапка
-
8. Написання слів "шпаки", "шишки", поданих друкованим шрифтом.
-
9. Загадки.
-
Гриць дивується, питає:
-
Що за пташка так співає?
-
Як горобчик, цвірінчить,
-
Мов сорока, скрекотить.
-
А ще інколи буває,
-
Що кричить, немов сова!
-
Хто ж виспівує отак?
-
Та то ж так співає ... (шпак).
-
Білка по гілках стрибає, У дупло свій скарб складає: Жолуді, гриби, горішки, Ягоди шипшини й ... (шишки).
-
V. Фізкультхвилинка.
-
VI. Написання слова "машина"після попереднього звуко-буквеного аналізу.
-
-о-о-о142
-
VII. Розфарбовування малюнка.
-
VIII. Підсумок уроку.
-
— Яку букву ви навчилися писати?
-
— Які слова з цією буквою запам'ятали?
-