План-конспект групового інтегрованого логопедичного заняття з використанням нетрадиційної техніки аплікації з лексичної теми «Явища природи. Гори»
ЗНМ 3 рівень. Старша група ДНЗ
Тема: «Гірський пейзаж»
Мета: * навчальна (формування знань про живу та неживу природу, формувати вміння розповідати про них, вчити виготовляти композицію із рваного паперу, з'єднувати відірвані частини паперу за допомогою склеювання, дотримуватися послідовності дій під час практичної роботи, продовжувати знайомити вихованців з художніми творами та відповідати на запитання за змістом твору);
* корекційно-розвивальна (встановлення атмосфери взаємодовіри, викликати емоційний відгук під час створення творчої роботи, розвиток зв’язного мовлення, дихання, артикуляції, спостережливості, пам’яті, уваги, уяви, дрібної моторики та формувати творчі здібності);
* виховна (виховувати акуратність в роботі, виховувати любов до природи)
Обладнання: артикуляційна гімнастика, пейзажні картини «Гори», аркуш паперу, зразок, кольоровий папір, клей, серветка
Хід заняття
І. Вступна частина
Психогімнастика: Діти, а давайте привітаємось і позичимо добра присутнім і подаруємо свої теплі усмішки, щоб від них стало тепліше, веселіше та радісніше.
Я всміхаюсь сонечку:
Здравствуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці
Хай вона цвіте
Я всміхаюсь дощику
Лийся, мов з відра!
Людям усміхаюся –
Зичу їм добра.
ІІ. Основна частина
Артикуляційна вправа
У будиночку своєму язичок шукає двері (вправа "Горішки")
На прогулянку зібрався він умився (вправа "Смачне варення")
Причесався (рухи язиком згори вниз, торкаючись губ)
На сусідів озирнувся вправо-вліво обернувся (рухи язичком вправо-вліво)
Вниз упав (витягнути язик)
Вгору забрався (підняти язик вгору до носика)
Раз, і в ротику сховався ( закрити рот)
Знову вийшов язичок погуляти до діточок
Заглядав у віконечка (рухи язиком вправо-вліво )
Гріється на сонечку (витягнути і широко розпластати язик)
Тут повіяв вітерець заховався пустунець (закрити рот)
В гості кішечка прийшла. Просить: "Дайте молочка". (язичок облизує)
Потім коник прискакав. Все копитом вибивав. (прицмокування язика до піднебіння)
"Тпр-ру",- сказав і геть помчав
А тут двері відчинились. Появились гості товсті (надути щічки)
За ними худі - лиш шкіра та кості (втягнути щічки всередину рота)
Ми їм щиро усміхнулись (вправа "Усмішка")
Поцілувати потягнулись (вправа " Хоботок")
І співати будем ми з ними звуки голосні (фонетична зарядка)
(проспівування голосних А, О, У, І, Е, И)
Діти, чи знаєте ви, що таке природа?
Яка вона буває? (Жива та нежива)
Що відноситься до живої природи? А що до неживої?
Вихователь пропонує дітям послухати казку.
Вийшла Природа одного разу перевірити своє велике господарство. Пройшлася горами, пробігла хвилями синього моря, посміхнулась сонечку, вдихнула свіже повітря, пригладила чубчик маленькому хлопчикові, полоскотала оленятко, заглянула в гніздечко, де народилися крихітні пташенята, торкнулася личинки жучка. Залишилась задоволеною й пішла відпочивати. Минув час. І надумала Природа знову навідатись до своїх підопічних. Поглянула на гори — стоять вони такі ж величні, як і раніше. Підійшла до моря — все так, як і було, котяться хвилі одна за одною. Як і раніше, світить сонечко, таке ж чисте і свіже повітря. Але що це сталося?! Вже нема того маленького хлопчика — замість нього дорослий чоловік грається з маленькою дівчинкою. Оленятко стало вже бабусею-оленицею, а личинки вкотре перетворилися на жуків. Птахи звили свої гнізда й годують новонароджених пташенят. Зраділа Природа — все йде, як слід. Жива природа, до якої належать рослини, тварини і люди, живиться, розвивається, розмножується.
До живої природи належать рослини, тварини і люди. Усі вони живляться, ростуть, дають потомство і, на жаль, помирають. Предмети ж неживої природи не можуть ні рости, ні розвиватися: це каміння, гори, пісок, ґрунт.
Розгляньте пейзажну картину «Гори».
Серед різновидів пейзажу поширений гірський краєвид, у якому зображаються кам’янисті скелі, гори, укриті лісовими хащами, снігами та льодовиками. У гірських краєвидах художники приділяють значну увагу композиції твору. Адже в такому пейзажі необхідно гармонійно розмістити різні за формою, кольором і тоном природні об’єкти.
Читання вірша про Карпати.
Є Карпати в Україні
Мальовничий гірський край.
Там озера й швидкі ріки,
Й полонини небограй.
Там вода є мінеральна
І корисна і смачна.
А стрімкі смерічки стрінуть
Всіх хто завіта.
Тож запрошуєм в Карпати,
Побувайте в диві цім.
Де природа наче в казці,
Буде рада вам усім.
Як ви вже здогадались, ми створимо власний гірський пейзаж з кольорового паперу.
Обривання робиться невеличкими шматочками. Нарваний кольоровий папір розташовуємо і приклеюємо так, щоб утворились гори та хмари.
Фізкультхвилинка
Встало вранці ясне сонце,
Зазирнуло у віконце.
Ми до нього потяглися,
За промінчики взялися.
Будемо дружно присідати,
Сонечко розвеселяти.
Встали-сіли, встали-сіли.
Бачте, як розвеселили.
Стало сонце танцювати,
Нас до танцю припрошати.
Нумо разом, нумо всі Потанцюймо по росі.
ІІІ.Заключна частина
Що ми сьогодні створювали?
Вам сподобалось? Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали. У кожного з вас вийшли чарівні гірські пейзажі. Я бажаю вам, друзі, вчити, творити і втілювати свої ідеї на білому, чистому полотні! Нехай буде мир в сім'ї і на землі