План-конспект групового інтегрованого логопедичного заняття з використанням нетрадиційної техніки малювання з лексичної теми «Пори року. Осінь»
ЗНМ 3 рівень. Старша група ДНЗ
Тема: «Барви осені»
Мета: * навчальна (формування знань про пори року, зміни в природі восени, формувати вміння розповідати про них, формувати вміння малювати нетрадиційним матеріалом, продовжувати знайомити вихованців з художніми творами та відповідати на запитання за змістом твору);
* корекційно-розвивальна (встановлення атмосфери взаємодовіри, викликати емоційний відгук під час малювання, розвиток зв’язного мовлення, дихання, артикуляції, спостережливості, пам’яті, уваги, уяви, дрібної моторики та формувати творчі здібності);
* виховна (виховувати акуратність в роботі з фарбами, виховувати любов до природи).
Обладнання: артикуляційна гімнастика, пейзажні картини «Осінь», аркуш паперу, пензлі, гуашеві фарби, ємність з водою, мильний розчин, коктейльні трубочки, аудіозапис
Хід заняття
І. Вступна частина
Психогімнастика: Діти, а давайте привітаємось і позичимо добра присутнім і подаруємо свої теплі усмішки, щоб від них стало тепліше, веселіше та радісніше.
Я всміхаюсь сонечку:
Здравствуй, золоте!
Я всміхаюсь квітоньці
Хай вона цвіте
Я всміхаюсь дощику
Лийся, мов з відра!
Людям усміхаюся –
Зичу їм добра.
ІІ. Основна частина
Артикуляційна вправа
У будиночку своєму язичок шукає двері (вправа "Горішки")
На прогулянку зібрався він умився (вправа "Смачне варення")
Причесався (рухи язиком згори вниз, торкаючись губ)
На сусідів озирнувся вправо-вліво обернувся (рухи язичком вправо-вліво)
Вниз упав (витягнути язик)
Вгору забрався (підняти язик вгору до носика)
Раз, і в ротику сховався ( закрити рот)
Знову вийшов язичок погуляти до діточок
Заглядав у віконечка (рухи язиком вправо-вліво )
Гріється на сонечку (витягнути і широко розпластати язик)
Тут повіяв вітерець заховався пустунець (закрити рот)
В гості кішечка прийшла. Просить: "Дайте молочка". (язичок облизує)
Потім коник прискакав. Все копитом вибивав. (прицмокування язика до піднебіння)
"Тпр-ру",- сказав і геть помчав
А тут двері відчинились. Появились гості товсті (надути щічки)
За ними худі - лиш шкіра та кості (втягнути щічки всередину рота)
Ми їм щиро усміхнулись (вправа "Усмішка")
Поцілувати потягнулись (вправа " Хоботок")
І співати будем ми з ними звуки голосні (фонетична зарядка)
(проспівування голосних А, О, У, І, Е, И)
Подивіться, діти, яка краса навколо! (показ ілюстрації з осінніми пейзажами).
Давайте кожен з вас спробує описати осінь (описові розповіді дітей).
Так, дійсно, восени ми спостерігаємо як змінюється наша природа. Осінь для мене, наче художниця, яка розфарбовує все навкруги – вона неповторна. Дерева та кущі одягають своє святкове вбрання.
Подивіться, що у мене є. Коли я йшла до дитячого садочка, то знайшла декілька листочків, але не можу зрозуміти з яких дерев вони, ви мені допоможете?
Дидактична гра «З якого дерева листочок»
Діти роздивляються запропоновані їм листочки, вони намагаються з’ясувати з якого вони дерева.
Як добре, ми впоралися із завданням, і тепер я пропоную вам все ж спробувати створити власний чарівний ліс на аркуші паперу.
Для цього беремо склянку з мильним розчином, додати в нього фарбу (жовту, зелену, червону) та за допомогою трубочки для напоїв дуємо в нього, поки не утвориться велика кількість бульбашок. Прикладаємо до піни аркуш паперу — з’являться візерунки, як силуети крон дерев, зверху паперу утворюємо сині «хмаринки».
Пальчикова гімнастика «Вітер»
Налетів із-за лісу вітер (помахати руками до себе).
Та сердитий і рвучкий.
Покрутив в садку нам квіти (кругові рухи кулачками)
Розгойдав усі гілки (руки вгору, похитати зі сторони в сторону)
У вікно, у двері грюкнув, (поплескати в долоні)
Розстелив по хаті дим (показати пальчиками),
Впав на шлях і мчить на луки (руки покласти долонями вниз)
Я наввипередки з ним (постукати пальчиками по столу)
ІІІ.Заключна частина
Що ми сьогодні малювали?
Яку техніку використовували у малюванні?
Молодці, ви сьогодні гарно попрацювали. У кожного з вас вийшли чарівні осінні пейзажі.